Polacy i Włosi oddychają niebezpiecznie zanieczyszczonym powietrzem – wynika z nowego raportu szwajcarskiej platformy monitoringu powietrza IQAir. Według badań wśród 100 najgorszych miast pod względem jakości powietrza na kontynencie aż 29 znajduje się w Polsce, a 24 we Włoszech. Opisuje go szczegółowo 300GOSPODARKA. Tymczasem, premier zarządził zmiany w programie Czyste powietrze.

Szybsza ocena wniosków, wyższe dotacje dla rozwiązań zeroemisyjnych oraz pomoc dla uboższych gospodarstw – takie zmiany zapowiada rząd w programie „Czyste Powietrze”. -Cieszę się z nich bo Polski Alarm Smogowy od dawna walczył o program bardziej przyjazny dla beneficjenta – skomentował Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Premier w Radziszowie w gminie Skawina pod Krakowem przyglądał się jednemu z domów, który przeszedł termomodernizację i w którym wymieniono piec z węglowego na gazowy. – Rodzinę ogrzewa się na dwa sposoby. To ciepło miłości i ciepło ogrzewające dom, chcemy, by to ciepło ogrzewające dom było z bardziej ekologicznych źródeł. Odwiedziliśmy rodzinę, która nie tylko wymieniła piec na bardziej ekologiczny, ale także ociepliła dom. Chcemy, żeby takich przypadków w Polsce było jak najwięcej – mówił Morawiecki.

– W ciągu najbliższych dwóch lat zdecydowanie powinna wzrosnąć liczba złożonych wniosków w programie anty-smogowym „Czyste Powietrze”. Znacząco zwiększy się też liczba domów objętych wsparciem przy pomocy dotacji oraz ulgi termomodernizacyjnej w PIT – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Na przełomie marca i kwietna ma wystartować zmodyfikowana forma programu.

– Program „Czyste Powietrze” to jeden z kluczowych, priorytetowych programów rządu. Ma on już swoją historię, ale chcemy, żeby istotnie nabrał rozpędu. Jedną z głównych bolączek jaką zdefiniowaliśmy, jest niewystarczająco szybkie rozpatrywanie wniosków, co nie pozwalało programowi rozwinąć skrzydeł” – mówił premier.

Nowa, odświeżona wersja programu – jak poinformował minister klimatu Michał Kurtyka – ma ruszyć na przełomie marca i kwietnia. Wtedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych za pomocą stron internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, jak i portalu gov.pl. Szef resortu klimatu dodał, że na początku maja poznamy też skalę wykorzystania przez Polaków antysmogowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, która jako element programu Czyste Powietrze została wprowadzona z początkiem 2019 roku.

Według premiera, przygotowane ułatwienia mają pozwolić w ciągu dwóch lat na kilkukrotne zwiększenie liczby składanych przez beneficjentów wniosków. Według danych na koniec lutego, do wojewódzkich funduszy wpłynęło ok. 120 tys. wniosków na kwotę dotacji sięgającą prawie 2,5 mld zł. Do tej pory wydano 85 tys. pozytywnych decyzji na 1,5 mld zł dotacji.