– Polska była jednym z najsłabszych członkowskich UE w ściągalności VAT, dziś jesteśmy wśród najlepszych. To był czynnik, który naprawdę zmienił naszą gospodarkę. Komisja Europejska powinna chwycić byka za rogi i zlikwidować wszelkie dziury, karuzele podatkowe, bo nawet jeśli to pomoże odzyskać nawet połowę tego, co pokazał raport Polskiego Instytutu Spraw Ekonomicznych (170mld €/rok), to jest to mniej więcej tyle ile wynosi roczny budżet Unii. Potraficie sobie państwo to wyobrazić? Jeżeli chcemy bardziej ambitne polityki Unijne, czego chcemy i jesteśmy z prezydentem Macronem tu zgodni, to powinniśmy się nad tym zastanowić – mówił premier Mateusz Morawiecki na panelu Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Davos, występując razem z francuskim ministrem finansów Bruno Le Maire oraz przewodniczącym OECD José Ángel Gurríą.

– To jest najważniejszy temat polityczny, bo omijanie podatków odżywia populizm w Europie. Mateusz ma rację: nie będzie silnej Unii bez współpracy w sprawie podatków  – mówił Le Maire.

Dyskusja odbyła się w Polish House w Davos, który po raz drugi zorganizowały: Pekao S.A. oraz PZU.

Polska, poprzez publikację raportu „Niesprawiedliwość podatkowa w Unii Europejskiej. W kierunku większej solidarności w walce z unikaniem opodatkowania” wzywa do walki z unijnymi rajami podatkowymi.

Pomysł będzie promowany w zagranicznej prasie, serwisach i mediach internetowych oraz za pośrednictwem dedykowanej strony TaxSolidarity.EU.

Publikacja raportu na Forum Ekonomicznym w Davos to kluczowy element kampanii informacyjnej polskiego projektu.

Kampania reklamowa przedsięwzięcia będzie miała jednak dużo szerszy zasięg. Informacje dotyczące rajów podatkowych pojawią się w prasie zagranicznej, m.in. w Financial Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung czy Le Figaro. Kampania promocyjna odbywać się będzie także za pośrednictwem mediów społecznościowych.

WIĘCEJ O RAPORCIE I KAMPANII PROMOCYJNEJ JAKĄ PRZEPROWADZI POLSKA – NA 300GOSPODARKA.