Środowe ostrzeżenia Michela Barniera o braku możliwości dokonania przez Theresę May znaczących zmian w wynegocjowanej umowie wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej przeszły raczej bez echa. Odwrotny skutek miało czwartkowe wystąpienie May w Izbie Gmin – pomimo że premier powiedziała dokładnie to, co Barnier.

Mniejsze partie opozycyjne miały wpaść w złość i ekspresyjnie domagać się rozszerzenia artykułu 50 albo kolejnego referendum, a Laburzyści propozycji budowy długoterminowej współpracy z Unią – taki Brexit bez Brexitu. May pozostaje głucha na te prośby i zapowiedziała, że przedstawi parlamentarzystom swój plan B 29 stycznia. (Financial Times)

W Izbie Gmin awantura, w Europie niepewność, a Siergiej Ławrow w doskonałym humorze. Zapytany, czy cieszy się na ewentualność twardego Brexitu odpowiedział, że “zawsze wspierał silną Unię”, po czym na jego licu wymalował się ironiczny uśmiech. (Rzeczpospolita)

Premier Irlandii natomiast został nowym “Master of Suspense”. Kości brexitowych niezgód było w Izbie Gmin wiele, jednak kwestia gwarancji o braku twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną (pierwsza Irlandia zostaje w Unii, druga wespół z Anglia, Walia i Szkocja nadal twierdzi, że wychodzi), wybiła się na plan pierwszy. Cieszy więc, że po kilku miesiącach ktoś w końcu napisał jak sprawy mają się z punktu widzenia Irlandczyków (nie-północnych); tym bardziej, że gdyby teraz powiedzieli, że już nie zależy im tak bardzo na tej gwarancji, Unia Europejska przyklasnęłaby temu, a May miałaby słodkiego cukierka dla swoich parlamentarzystów. No więc Irlandczycy… czekają.

PS. premier Irlandii (tej, co zostaje w Unii) nazywa się Leo Varadkar, a gwarancji braku twardej granicy chce z powodów socjo-historycznych, a także gospodarczych – związki handlowe z Irlandią Północną, jak i z całą Wielką Brytanią są dla jego kraju kluczowe. (Handelsblatt)

Tymczasem w Sztokholmie odbędzie się dziś już trzecie głosowanie nad przyjęciem przez parlament kandydatury na premiera proponowanej przez jego przewodniczącego, Andreasa Norléna. Obecny kandydat, Stefan Löfven z partii socjaldemokratycznej ma stanąć na czele rządu składającego się z jego partii, ekologów, liberałów i centrystów. To mieszanka iście dynamiczna. (Handelsblatt)

Wicekanclerz Niemiec lobbuje rozwiązania dla banków w Chinach. Olaf Scholz, minister finansów i wicekanclerz, od wczoraj przebywa w Państwie Środka. Dzisiaj planuje odbyć spotkania w sprawie ułatwienia otwierania filii na tamtym rynku niemieckim bankom i ubezpieczycielom. Chciałby również, aby przedsiębiorstwa z jego kraju mogli łatwiej handlować chińskimi papierami wartościowymi. (Handelsblatt)

Polskie firmy również rozwijają skrzydła w Azji. Producent kosmetyków Inglot planuje otworzyć pierwszy sklep u południowego sąsiada Chin – w Wietnamie. Butik będzie mieścić się w centrum handlowym Vincom Lieu Giai w stolicy kraju, Hanoi; oferować swoim klientom będzie darmowy makijaż oraz profesjonalne doradztwo ze strony wykwalifikowanego personelu. Oficjalne otwarcie odbędzie się pod koniec lutego.

Od 2006 roku firma z Przemyśla otworzyła swoje sklepy w ponad 80 krajach na świecie i wciąż planuje kolejne. (retailnews.asia)

Niemcy muszą jednak czasem oglądać się na swoich sojuszników i podchodzić do Chin asertywnie. Nadeszło więc nieuniknione – Niemcy dołączają do anty-Huawei’owego aliansu Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii i zakazują zaopatrywania się u chińskiego producenta przy konstruowaniu sieci 5G w ich kraju. Berlin długo wstrzymywał się od tej decyzji z uwagi na ogromna presję ze strony Waszyngtonu. Kiedy jednak Uniwersytet w Oxfordzie zadeklarował, że przestanie przyjmować finansowanie na badania i inne dotacje od Huawei’a i Niemcy musiały schować dumę do kieszeni. W końcu jeśli Oxford rezygnuje z pieniędzy to sprawa musi być już bardzo poważna. (Financial Times)

Polska również pozostaje w klimacie cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się konferencja poświęcona cyberbezpieczeństwu w przemyśle, sojuszowi polsko-amerykańskiemu i innym wyzwaniom XXI w. W wydarzeniu weźmie udział Krzysztof Tchórzewski, Piotr Naimski, Antoni Macierewicz, przedstawiciele PKP Energetyka oraz firmy CVC Capital Partners – globalnej korporacji działającej na rynku private equity. Wspomniane firmy są partnerami wydarzenia. Konferencję otworzy Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja oraz Krzysztof Krawczyk, prezes CVC Polska. (Tutaj kopia zaproszenia na konferencję)

Po drugiej stronie Atlantyku, komentatorzy przewidują dalsze zacieśnianie relacji gospodarczych Wenezueli z Turcją. Niegdys Szwajcaria certyfikowała i rafinowała wenezuelskie złoto, jednak przestraszona groźbą sankcji przestała to robić. Pałeczkę przejęła Turcja i od zeszłego roku to tam trafia kruszec z Republiki Boliwariańskiej. To właśnie złoto jest dziś jedynym ratunkiem dla pogrążonej w zapaści gospodarczej Wenezueli.

Dlaczego to ważne: Zwiększenie wymiany handlowej poprawi stosunki de facto dyktatora Wenezueli Nicolasa Maduro z trzymającym coraz mocniej władzę w Turcji Recepem Erdoğanem. To umocni pozycję obu krajów rządów silnej ręki na gospodarczej mapie świata i wzmocni blok krajów, których cele i wartości są często odmienne od Polski i jej sojuszników. (Al-Jazeera)