We wtorek Boris Johnson odwiedzi Waszyngton. Będzie próba naprawy relacji po zarzutach dotyczących GCHQ?

We wtorek szef MSZ Wielkiej Brytanii odwiedzi Waszyngton, by spróbować uspokoić sytuację na linii Waszyngton-Londyn. Spotka się m.in. z kluczowymi doradcami Trumpa. W tym tygodniu Sean Spicer – rzecznik Białego Domu zasugerował, że to brytyjska GCHQ założyła na prośbę administracji Obamy podsłuchy w Trump Tower, siedzibie sztabu Trumpa w ubiegłorocznej kampanii. Te oskarżenia doprowadziły do międzynarodowego incydentu. GHCQ w oświadczeniu stanowczo zaprzeczyło, że takie działania miały miejsce.

Tuż po tym, jak Biały Dom miał wystosować kanałami dyplomatycznymi przeprosiny pod adresem Wielkiej Brytanii, Donald Trump na konferencji prasowej z Angelą Merkel stwierdził, że rzecznik Białego Domu tylko „cytował opinię pewnego analityka”. Trump dodał też, że „ma coś wspólnego z Merkel” nawiązując do informacji z 2013, że NSA podsłuchiwało jej telefon.

„Sunday Times” informuje też, że spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan w kwietniu odwiedzi Polskę, Wielką Brytanię, Litwę i Brukselę. Ma to być swoista odpowiedź na wizytę Johnsona. Podróż Ryana ma a celu „poprawienie relacji USA z Europą”. Ryan jak spiker Izby odpowiada m.in. za wdrażanie agendy GOP i administracji Trumpa. Jak pisze „Washington Examiner”, w ostatnich tygodniach relacje Trumpa i Ryana pogorszyły się m.in. za sprawą kłopotów przy ujawnieniu planu GOP na cofnięcie reformy zdrowotnej Obamy. Wizyta Ryana w Europie może być odczytywany jako kolejny sygnał, że spiker realizuje własną agendę, niezależną od posunięć i przekazu administracji.

fot. Foreign Office