#SPOTKANIE SZCZERSKI-SCHETYNA

— KRZYSZTOF SZCZERSKI W RMF: Mogę panu redaktorowi powiedzieć, może to wiadomość po raz pierwszy powiedziana – spotykam się we wtorek z panem ministrem Schetyną. Właśnie po to, żeby ustalić wszystkie te istotne elementy, które będą dotyczyły okresu przejścia, tego okresu koabitacji do najbliższych wyborów. Oczywiście tego typu działania wykonamy, bo my jesteśmy właśnie tymi, którzy będą dbać o stabilność, zaufanie i wspólnotę.

— O ZAPROSZENIU PRZEZ CHINY PAD-A NA DEFILADĘ Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA II WOJNY: O tym też będę rozmawiał z ministrem Schetyną, bo on to zaproszenie od strony chińskiej przyjął podczas swojej wizyty. Powiedział, że chce udzielić nam rekomendacji i informacji szczegółowych na ten temat i to właśnie też temu poświęcone będzie spotkanie moje.

#PROF. ZEMBALA

— MARIAN ZEMBALA W SYGNAŁACH DNIA PR1  W NAWIĄZANIU DO SWOJEJ WYPOWIEDZI O PROTESTACH: Jeśli w sytuacji strajku, rozumianego tak, że jego głównym argumentem jest odejście od łóżka chorego, to ja jako 21-letni dyrektor i 40-letni lekarz ambitnego szpitala, jestem absolutnie przy chorym. Chory jest absolutnie świętością.

— Wysłałem wczoraj SMS do Piotra Dudy: „Jeśli ma pan wątpliwości, znając mnie tyle lat, to proszę się kontaktować, ponieważ na podstawie fałszywej informacji, konstruwał pan tezę z gruntu nieprawdziwą”.

— ZEMBALA PRZEPRASZA: Przepraszam państwa za to, że nieprawdziwość informacji, jej niepełność, stała się podstawą nieprawidłowej tezy i ocen. Ponieważ chory jest świętością, a ja będę zawsze po stronie chorych.

— RYSZARD PETRU W JNJ TVN24 O WYPOWIEDZI PROF. ZEMBALI: Moim zdaniem miał niefortunną wypowiedź, ale biorę pod uwagę, że to był pierwszy dzień jego pracy.

— NA PYTANIE, CZY SIĘ SPRAWDZI: W ciągu 4 miesięcy nie będzie w stanie się sprawdzić. A teraz to, co mówi, kwestionuje to, co zrobili dwaj poprzedni ministrowie [zdrowia] (…). Ale nie uważam, że należy dymisjonować za jedną wypowiedź w pierwszy dzień pracy [jako minister].

— JESZCZE O WYPOWIEDZIACH ZEMBALI: Mogą być problemem dla Platformy. Widać, że nie jest politykiem, jest naturalny, mówi, co uważa. Swoimi wypowiedziami będzie kwestionował 8 lat rządów PO. To będzie tykająca bomba włożona do rządu.

— GRZEGORZ SCHETYNA W TOK FM O WYPOWIEDZI PROF. ZEMBALI: Żeby być precyzyjnym: to chodziło o bardzo konkretne pytanie, o odejście od łóżek pacjentów, jak zareagowałby na to, gdyby był dyrektorem takiego szpitala. Oczywiście to jest kwestia doświadczenia, nie wypowiada się już jako dyrektor szpitala, ale jako minister (…). Jeśli jest brak doświadczenia politycznego, to zdarzają się takie wypowiedzi, których kontekst jest od razu wykorzystywany, tym bardziej że jesteśmy blisko wyborów.

— ANDRZEJ BIERNAT W TVP INFO O WYPOWIEDZI PROF. ZEMBALI: Być może powinien przeprosić. Bo nie każda wypowiedź może zostać jednoznacznie przyjęta.

— KRZYSZTOF SZCZERSKI W RMF O “NOWYCH SZKODACH DLA RZĄDU”: Widzimy to chociażby po nowym ministrze zdrowia. Dwa dni temu mianowanych, dziś powinien być odwołany już, bo ktoś kto jest tak arogancki wobec pracowników służby zdrowia to nie ma prawa być ministrem zdrowia. Widzimy, dwa dni temu mianowanie, dziś powinna być dymisja. Jeśli tak mamy sobie fundować tego typu rozrywkę jeszcze przez kilka miesięcy w Polsce…

#PLATFORMA #ZMIANY W RZĄDZIE

— RYSZARD PETRU W TVN24 O REKONSTRUKCJI RZĄDU: Te zmiany powinny nastąpić rok temu, a dokonać ich powinien Donald Tusk (…). Nie wierzę w żadne nowe otwarcie. Tusk robił ich kilka. Nie da się zrobić nowego otwarcia kilka miesięcy przed wyborami.

— O SONDAŻACH: Nie można się podniecać sondażami, skoro polska scena polityczna kształtuje się na nowo.

— GRZEGORZ SCHETYNA W TOK FM NA PYTANIE JACKA ŻAKOWSKIEGO, CO URATUJE PLATFORMĘ: Najbliższe dni, tygodnie, miesiące, ciężko przepracowane. To kwestia nowego początku, restartu, zamknięcia etapu przegranych wyborów prezydenckich.

— O PROGRAMIE: Parę rzeczy zostało już pokazanych w kampanii Bronisława Komorowskiego. Myślę, że będziemy gotowi, by powiedzieć o tym w sobotę. I do pokazania projektów w następnych dniach.

— SCHETYNA NA PYTANIE JACKA ŻAKOWSKIEGO, CZY PEK ZOSTANIE NADAL PREMIEREM PO SOBOTNIEJ KONWENCJI: Tutaj nie ma żadnych zagrożeń. Ta sytuacja jest stabilna. W dobrej, wspólnej obecności musimy być przygotowani do kampanii wyborczej i nie przegrać tych wyborów, mieć dobry wynik.

— NA PYTANIE, CZY DYMISJE SĄ SPÓŹNIONE: Mija rok od tzw. afery taśmowej. I rzeczywiście niewiele zostało zrobione.To były ostatnie trzy miesiące obecności tutaj Donalda Tuska. Obok debaty i obietnic… Przypomnę, że to Bartłomiej Sienkiewicz miał wyjaśniać te kwestie. Już go nie ma. Jesteśmy po roku. Uważam, że dobrze, że  decyzje [premier Kopacz] zostały podjęte, twarde i konsekwentne, pokazujące, że premier Kopacz potrafi takie decyzje podejmować. Lepiej by było, gdyby te decyzje były podjęte rok wcześniej, ale to nie był ten rząd, to nie była ta premier. Wszystko było inaczej wtedy. Donald Tusk potrafił reagować twardo – choćby w przypadku afery hazardowej – i zawsze na tym Platforma zyskiwała.

— ANDRZEJ BIERNAT W TVP INFO: Oferta, którą zaproponuje premier na konwencji, będzie atrakcyjna.

— O POWODACH KRYZYSU W PO: Kryzys był przede wszystkim w przekazie.

— NA PYTANIE, CZY MA ŻAL DO PEK ZA DYMISJĘ: Nie, nie mam żalu. To była nasza wspólna decyzja. W gronie kilku ministrów. To nie była decyzja ani propozycja pani premier, tylko sami doszliśmy do wniosku, że w tej sytuacji należy ustąpić.

— O CBA: Państwo wiedzą więcej, niż ja. Ja wiem, że nie mam problemu z kontrolą CBA.

— O ADAMIE KOROLU: Mój zastępca jest świetnym facetem. Jego doświadczenie sportowe będzie bardzo ważne.

— O “NOWEJ SPÓŁDZIELNI”, O KTÓREJ PISZE “RZ”: Jeśli to pisze poważna gazeta, to gratuluję powagi.

— O MAŁGORZACIE KIDAWIE-BŁOŃSKIEJ: Jest niezwykle stonowanym, spokojnym człowiekiem, i w tym okresie gorącym, przedwyborczym okresie, taka osoba na stanowisku Sejmu to dobre rozwiązanie.

— O EW. ZMIANIE NA STANOWISKU PREZESA PSL: Myślę, że to jest plotka, a nie fakt, który dokona się w sobotę.

— MONIKA OLEJNIK O PO W RADIU ZET: Zaprotestowałabym, że Platforma jest partią konserwatywną. Konwencja antyprzemocowa została przegłosowana dzięki PO i prezydentowi Komorowskiemu.

— BARBARA NOWACKA W RADIU ZET: Dlatego powiedziałam, że nie tyle jest partią konserwatywną, ile zachowuje się jak partia konserwatywna.

— OLEJNIK: Za czasów rządów Leszka Millera Kościół jeszcze bardziej zaglądał do domów, niż za czasów Platformy.

— KRZYSZTOF SZCZERSKI W RFM: Znając i słysząc wypowiedzi pana prezydenta elekta… on też powiedział bardzo jasno: ten układ polityczno-partyjny, który dzisiaj rządzi Polską, wyczerpał swoje możliwości i przynosi dwie realne szkody dla Polski, tzn. niszczy zaufanie obywateli do państwa i burzy wspólnotę, burzy poczucie tego, że jest coś takiego jak dobro wspólne. Te dwie rzeczy są niezbędne do tego, żeby państwo funkcjonowało. Jeśli rząd te dwie rzeczy niszczy, to ten rząd wyczerpał swoje możliwości, w sensie partyjnym, funkcjonowania i powinien podać się do dymisji.

#POROZUMIENIE LEWICY

— BARBARA NOWACKA W RADIU ZET O POROZUMIENIU LEWICY: Jaki program łączy np. panów Cymańskiego i Gowina? Nie program. Łączy ich konserwatyzm. Nas połączą wartości lewicowe.

— NOWACKA DALEJ: Chcę poświęcić temu sporo czasu i energii. Żebyśmy próbowali wystawić wspólny komitet wyborczy. Nie chcemy już zajmować się kłótniami. Zobaczymy, czy uda nam się takie minimum [programowe] ustalić. Potem zobaczymy, czy koleżanki i koledzy pójdą na rozwiązanie koalicyjne.

— “KAŻDY JEST PRZYGOTOWANY NA START SAMODZIELNY”: Jest bardzo dużo animozji, strachu, ale on jest oczywisty, bo wiele razy się na sobie zawiedliśmy. Dlatego każdy jest przygotowany na samodzielny start. Ale chcemy dać sobie szanse.

— JESZCZE O PROGRAMIE: Będziemy realizować politykę społeczną, gospodarczą, wolności i równości.

— PAULINA PIECHNA-WIĘCKIEWICZ W RDC O SPOTKANIU W OPZZ: Uważam, że powinniśmy się dogadać i stworzyć coś, co będzie miało wspólną perspektywę dla socjalistow, socjaldemokratów, ludzi lewicy. Teraz nie ma miejsca na produkty lewicopodobne. Liczę na to, po to się spotykamy w ramach zespołu programowego, że na tych listach będą różni ludzie, wiarygodni dla różnych obywateli. Najwięskze sukcesy SLD odnosiło wtedy, kiedy było grupą wielu organizacji, byliśmy wiarygodni dla różnych środowisk.

 #SYTUACJA W PIS #BEATA SZYDŁO

— BARBARA NOWACKA O SZYDŁO W RADIU ZET: Bardzo fajną kampanię zrobiła panu Dudzie. Ona jest energiczna, wzbudza sympatię. To byłby sprytny ruch Kaczyńskiego [gdyby Szydło została kandydatem na premiera].

— JAROSŁAW GOWIN W TV REPUBLIKA: To będzie ważne wydarzenie. Z PiS i zjednoczoną prawicą żegna się pan prezydent Duda.

— O KANDYDACIE PIS NA PREMIERA: Czy ktoś będzie ogłoszony kandydatem na premiera? Wie pan, nie będę kradł show innemu Jarosławowi.

— O BEACIE SZYDŁO: Osoba nr dwa w partii. Jeśli my dojdziemy do władzy [zjednoczona prawica], to przywilej wyboru kandydata na premiera w oczywisty sposób będzie należał do największej partii. Ja widzę dwóch naturalnych kandydatów na premiera. Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Szydło.

— O TYM, KTO POWINIEN BYĆ KANDYDATEM NA PREMIERA: Nie ukrywam, że pomysł, by on odchodził do Sulejówka, czy zajmował pozycje takiego patrona zjednoczonej prawicy, wydaje mi się przedwczesny. Ale jakakolwiek decyzja zostanie podjęta, przyjmiemy ją ze zrozumieniem.

Fot. Radio Zet