– RAFAŁ GRUPIŃSKI U JACKA PRUSINOWSKIEGO W SEDNIE SPRAWY RADIA PLUS O SPOTKANIU KOPACZ-ORBAN: Idol PiS faktycznie przestał się podobać opozycji. Naszym zadaniem jest, że nawet mimo niedobrych gestów Węgier, zapewnić, żeby te gesty nie okryły się cieniem na jedności Unii Europejskiej. Warto było po takim spotkaniu Orbana z Putinem, żeby Polska zabrała głos i przedstawiła partnerowi swoje stanowisko. Ta wizyta na pewno to spełniła.

— O SPRAWIE ZEGARKA MICHAŁA KAMIŃSKIEGO: Nie wiem czy ta sprawa jest podobna, na pewno zegarek jest podobny, choć sporo droższy. To są błędy, których nie powinno się popełniać – zwłaszcza po przypadku ministra Nowaka. Nie przyglądałem się tej sprawie. Michał Kamiński przypomniał sobie o zegarku i wpisał go do oświadczenia majątkowego.

— ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI W SYGNAŁACH DNIA PR1 O POROZUMIENIU W MIŃSKU: Jest szansa, żeby zapanował chwilowy rozejm, a to mniej ofiar i szansa dla Ukrainy, żeby skupić się na czymś innym niż wojna. Ukraińcom potrzebny jest oddech, a jeśli ten rozejm zadziałałby nawet kilka tygodni, to byłby to jakiś krok do przodu.

— O PRESJI NA PUTINA: Jeśli ta presja będzie osłabiona, a jest osłabiona choćby przez działania premiera Węgier Viktora Orbana, to wtedy należy się spodziewać, że Putin zdecyduje się iść dalej i otworzyć sobie drogę na Krym. Oni pójdą na Mariupol, a wówczas mamy dalszy ciąg tej wojny i wielkie pytanie do Zachodu, jak chce zareagować na złamanie słowa, które było dane.

— O BIERNOŚCI ZACHODU: Gdzie jest pani Mogherini, to ona powinna być w środku rozmów. Aktywność musi wzmocnić Donald Tusk, który ma tytuł reprezentowania 28 państw UE i powinien przekonywać wszystkich partnerów do aktywnej polityki w spawie Ukrainy. Powinien jeździć po stolicach europejskich i przekonywać, że nie możemy zniszczyć tego, co jest atutem Zachodu, czyli jedności politycznej.

— KWAŚNIEWSKI DALEJ: Można stosować metody militarne albo próbować dialogu wierząc, że Putin się opamięta. Zachód jest ukształtowany pokojowo więc w naturze liderów Zachodu jest pokój, a nie wojna. Trzeba prowadzić dialog i zapewnić jedność polityczną Zachodu. Warto zorganizować szczyt i utrzymać sankcje wobec Moskwy.

— O PODEJŚCIU ROSJI: Jestem przekonany, że większość strategów rosyjskich uważa, że UE nie jest bytem trwałym. Oni chcieliby upadku UE. Rosja prowadziła 28 bilateralnych polityk z krajami członkowskim plus tą jedną z UE, która była najmniej ważna.

— O WYROKU WS. WIĘZIEŃ CIA: Mam swoje zdanie na ten temat ale nie zwykłem komentować wyroków sądów. Musimy pamiętać, że nie możemy o tamtej sprawie myśleć ahistorycznie. Byliśmy zdecydowani walczyć z terroryzmem. Nikt nie mówił wtedy o torturach, Polska nie wyraziła na nic takiego zgody. Gdyby ktoś poprosił nas o zgodę na torturowanie, kazałbym się mu puknąć w czoło. Nie byłoby takiej zgody.

— O MAGDALENIE OGÓREK: Na kampanię prezydencką patrzę ze spokojem doświadczonego dwoma kampaniami polityka. Będę się przyglądał, niech kandydaci się rozwijają.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI W JNJ TVN24 O PROTESTUJĄCYCH ROLNIKACH: Nie tylko ich odwiedzę, ale wystosuję zaproszenie w miejsce dla rozsądnych ludzi. Już kiedyś podchodziłem do takiego miasteczka, nic nikomu się nie stało. Tylko przez rozsądne, mądre Polaków rozmowy, a nie ekscytacje można osiągnąć jakiś kompromis. Mamy wolność do akcentowania swoich praw, ale ona musi kojarzyć się z współodpowiedzialnością. Wieś patrzy na miasto, miasto patrzy na wieś.

piechocinski

— O SAWICKIM: Nie widzę winy ministra Sawickiego. Nie ma powodów do jego dymisji. Jeśli najlepszym sposobem na podniesienie cen skupu żywca czy cen mleka będzie odwoływanie ministrów czy premierów, to znaleźliśmy nowy, skuteczny patent nie tylko na rozwiązywanie problemów wsi.

— O EW. DEBACIE KOMOROWSKI-JARUBAS: Na miejscu prezydenta wziąłbym udział w takiej debacie.

— CEZARY GRABARCZYK W TOK FM NA PYTANIE O ZEGARKU MICHAŁA KAMIŃSKIEGO: Nie lubię się znęcać na nikim. Każdy ze swoją własnością może robić co chce. Dlatego przeprowadzaliśmy rewolucję w Polsce, żeby przywrócić znaczenie wartości. Ale wartość niesie za sobą także obowiązki, które należy wypełniać. Przyznam szczerze, że nigdy nie zwracam uwagę na to, kto co nosi na przegubie. Musi to wyjaśnić w sposób, w który może budzić zaufanie że ten zegarek nabył, gdy nie pełnił funkcję publiczną. I uzupełnić oświadczenie majątkowe.

— O WYROKU WS. WIĘZIEŃ CIA: Polska wykona wyrok. Sposób jego wykonania będzie zależał od Komitetu Ministrów Rady. To ten Komitet wypracowuje szczegółowe wytyczne. Jesteśmy częścią tej wspólnoty. Niektórzy politycy stawiali absurdalne tezy, że wypłacenie tych kwot będzie zasilaniem terrorystów [nawiązanie do słów Leszka Millera – red.]. Nie ma sensu polemizować z tymi tezami, bo one nie uwzględniają porządku prawnego. To jest dobra lekcja dla polskich polityków i polskiego społeczeństwa. Gdyby to dziś zwrócono się do polskich władz z analogicznym prośbami – by udostępnić pomieszczenia, faktycznie udzielić obszaru eksterytorialnego – to na pewno nie popełnilibyśmy tego samego błędu.

— JANUSZ PALIKOT O „NAIWNYM PATRIOTYZMIE KACZYŃSKIEGO”: Bardzo dobrze, że Ewa Kopacz spotkała się z Viktorem Orbanem. My nie powinniśmy się obrażać na węgierskiego premiera, tak jak robi to Jarosław Kaczyński. Jeszcze rok temu go chwalił, a dzisiaj na niego pluje. Naszym interesem jest, żeby Grupa Wyszehradzka się nie rozpadła. Jak zwykle naiwny patriotyzm Kaczyńskiego jest de facto polityką prorosyjską.  Jedność Grupy Wyszehradzkiej i potępienie polityki agresji jest rzeczą fundamentalną. Rosjanie doskonale wiedzą, jak zachowa się Kaczyński i fantastycznie to rozgrywają

— O POTRZEBIE PREZYDENCKIEJ DEBATY O SPR. ZAGRANICZNYCH: Czym innym jest, że przedstawią swoje racje, a czym innym, kiedy siedzi obok mnie kandydat i my się spieramy o te kwestię. Moim zdaniem nie powinniśmy dostarczać broni na Ukrainę, a jeżeli tak, to razem z innymi krajami unijnymi i natowskimi. Jednak ta sprawa powinna być przedstawiona w debacie między mną, Dudą, Komorowskim i innymi.

palikot

— JESZCZE O DOSTARCZANIU BRONI: Nie odbieram, patrzę na interesy mojego kraju. Polska nie ma żadnego interesu, żeby być w jednostronnym konflikcie z Rosją poprzez dostawy broni na Ukrainę. Walczyć o wolność Ukrainy – tak, ale tylko wewnątrz płaszczyzny Unii i NATO.

— O SWOICH SZANSACH W WYBORACH: Kilkanaście procent i II tura. Nie ma szans, że się nie uda, zawsze się udawało i teraz też się uda. I to nie jest kwestia tego, czy się uda, to jest kwestia pracy – ja wykonują ogromną pracę.

— RYSZARD KALISZ W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1 O MAGDALENIE OGÓREK: Została wykorzystana przez aparat eseldowski. Choć jest bardzo inteligentna, to jest wytworem marketingowym.

— O SLD: Nigdy nie wystartuję z list SLD do parlamentu.

— EUGENIUSZ KŁOPOTEK W KONTRWYWIADZIE RMF FM DO ROLNIKÓW: Na litość boską, chłopy, opamiętajcie się! Większość Polaków nie zarabia takich pieniędzy, jak wy.

— O ADAMIE JARUBASIE: Ja cały czas podkreślałem, że z dwojga złego… albo inaczej. Z dwóch alternatyw wybierzmy jednak tę, by poparło PSL obecnego prezydenta pana Bronisława Komorowskiego. A nie wystawiało własnego bo za parę miesięcy później mamy wybory parlamentarne i nie ma co tracić sił i środków na wybory prezydenckie. Partia uznała, że trzeba własnego kandydata wystawiać, żeby nie zniknąć z przestrzeni politycznej w tym czasie i medialnej. Natomiast skoro jest już ten kandydat – ja uważam, że to jest dobry kandydat – ja nawet przypuszczam, że on będzie miał najlepszy wynik z dotychczasowych wszystkich kandydatów PSL a więc trzeba walczyć i poprzeć. Jarubas to człowiek przewidywalny.

Fot. PR1, TVN24, TVP Info