— JESZCZE ZATĘSKNIMY ZA SOJUSZEM ZE STANAMI ZJEDNOCZONYMI I WIELKĄ BRYTANIĄ – JACEK CZAPUTOWICZ NA OPINIACH RZ: “Spośród państw członkowskich Unii dzisiaj jedynie Francja ma broń nuklearną i stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przedstawicielka najsilniejszego obozu politycznego w tym kraju – Marine Le Pen – określiła jednak wszelkie próby odstraszania nuklearnego mianem „zdrady” francuskiej konstytucji. Czy możemy więc stawiać w dziedzinie bezpieczeństwa na Trójkąt Weimarski, Francję i europejską obronę, jak tego chcieliby Donald Tusk i Radosław Sikorski? Obawiam się, że jeszcze zatęsknimy za sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Oby nie było na to za późno!”
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40349751-jacek-czaputowicz-dlaczego-premier-donald-tusk-nie-lubi-brytyjczykow

— MARŻE SĄ U NAS PRZYZWOITE, ALE JESZCZE NIE TAKIE, JAK U HANDLARZY BRONIĄ – Z ROZBRAJAJĄCĄ SZCZEROŚCIĄ MÓWIŁ SZEF JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH FIRM DEWELOPERSKICH W WARSZAWIE – WOJCIECH KARPIESZUK W GW: “Marże są u nas przyzwoite, ale jeszcze nie takie, jak u handlarzy bronią. Ceny nieruchomości rosną, bo doganiamy świat zachodni i jeszcze wszystkich nie dogoniliśmy – z rozbrajającą szczerością mówił szef jednej z największych firm deweloperskich w Warszawie. Efekt był taki, że otwierałem oczy ze zdziwienia, słuchając Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development, w internetowym programie Łukasza Kijka Biznes Klasa. Jarosław Szanajca przekonywał, że ponad 30-procentowe deweloperskie marże na mieszkania, o których się mówi, to mit. Bo to… marża brutto. Netto w jego w firmie wychodzi około 18 proc. „Ledwie” 500 mln zł zysku rocznie. (…) Jeśli deweloperzy nie mają konkurencji, to zajmują się wyłącznie gonitwą za większym zyskiem, a nie budową dostępnych mieszkań. Po co mieliby się starać?”
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30969931,duzy-warszawski-deweloper-nie-mamy-jeszcze-takich-marz-jak.html

— POLACY NIE ZGADZAJĄ SIĘ Z TUSKIEM W KRYTYCE PIS – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Większość ankietowanych w badaniu IBRiS nie zgadza się z premierem, że Zjednoczona Prawica to „płatni zdrajcy, pachołki Rosji”. Badanie IBRiS pokazuje, że opinię szefa rządu podziela jedynie 29,8 proc. ankietowanych, a aż 60 proc. się z nim nie zgadza. 9,8 proc. pytanych nie ma zdania”.

— ZE SŁOWAMI TUSKA ZGADZA SIĘ TYLKO 13% WYBORCÓW TRZECIEJ DROGI – DALEJ NIZINKIEWICZ W RZ: “78 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej ocenia PiS jako ugrupowanie działające na rzecz Rosji. Opinię szefa rządu podziela 78 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, ale 18 proc. jej elektoratu nie zgadza się z szefem partii. Lewica jest zgodniejsza, bo aż 58 proc. jej elektoratu ocenia PiS jako ugrupowanie działające na rzecz Rosji, a 29 proc. ma odmienne zdanie. Wśród wyborców Trzeciej Drogi z premierem zgadza się 13 proc., a 71 proc. nie. Tezę Tuska zdecydowanie odrzucają wyborcy Konfederacji (86 proc.) oraz oczywiście PiS – 99 proc.”

— WIĘKSZOŚĆ SONDAŻOWANYCH WYKAZUJE PRZYTOMNOŚĆ UMYSŁU, NIE PODCHWYTUJĄC RETORYKI, ŻE PIS TO ROSYJSKA AGENTURA – PROF. ANTONI DUDEK W TEKŚCIE NIZINKIEWICZA W RZ: “– Większość sondażowanych wykazuje przytomność umysłu, nie podchwytując retoryki, że PiS to rosyjska agentura – komentuje prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.Badacz zauważa, że 29,8 proc. ogółu badanych, którzy uważają PiS za „płatnych zdrajców, pachołków Rosji”, pokrywa się z elektoratem KO w wyborach parlamentarnych. Na formację premiera Tuska 15 października głos oddało 30,7 proc. Polaków. – Cała reszta zdaje sobie sprawę z tego, że przypisywanie PiS rosyjskiej agenturalności jest absurdalne. Wcześniej to Kaczyński robił z Tuska rosyjskiego agenta. Ale ani PO, ani PiS to nie są partie rosyjskie – komentuje ekspert”.
https://www.rp.pl/polityka/art40354821-sondaz-jak-polacy-oceniaja-slowa-donalda-tuska-o-pis-jako-zdrajcach-i-pacholkach-rosji

— SONDAŻE WYBORCZE. PIS UTRZYMUJE PRZEWAGĘ, TUSK MOBILIZUJE WYBORCÓW – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Po zmianie władzy część aparatu przeorientowała się na nową koalicję. Ale przechodzenie na jej stronę w sytuacji, gdy PiS wciąż jest silne, przestaje być takie oczywiste. Część urzędników czy menedżerów zaczyna się zastanawiać, czy aby na pewno warto, skoro może za jakiś czas dojść do przesilenia, a PiS wróci do władzy. Właśnie dlatego dla Koalicji Obywatelskiej tak bardzo jest ważne, by wreszcie wygrać wybory i prześcignąć PiS. Tymczasem sondaże pokazują, że będzie to trudne. Dlatego też koalicja rządząca tak skrzętnie wykorzystuje dar z nieba, jaki jej spadł w postaci afery sędziego Tomasza Szmydta. Większość działań premiera Donalda Tuska od tygodnia skupia się na mobilizowaniu własnych wyborców i sklejaniu dzisiejszej opozycji ze Wschodem”.

— TUSK NAJBARDZIEJ BOI SIĘ DEMOBILIZACJI SWOICH WYBORCÓW, KTÓRYM RÓŻNE RZECZY MOGĄ SIĘ NIE PODOBAĆ PO PÓŁ ROKU – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Ten wpis dobrze pokazuje, że przewodniczący Platformy Obywatelskiej najbardziej boi się demobilizacji swoich wyborców, którym różne rzeczy mogą się nie podobać po pół roku rządów. W ten sposób chce przekonać, że najbliższe wybory to nie będzie konkurs piękności ani zawody w łyżwiarstwie figurowym, w którym wystawia się noty za wrażenia estetyczne. Nie, Tusk chce, by wyborcy uznali, iż będzie to bój Europy z Rosją. A kto nie pójdzie zagłosować, odda Europę Rosji walkowerem”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40348601-michal-szuldrzynski-sondaze-wyborcze-pis-utrzymuje-przewage-tusk-mobilizuje-wyborcow

— SPEKTAKULARNE PORAŻKI, OSKARŻENIA O ZDRADĘ. PIS TO POTRAFI – WYGRYWA WYBORY I… TRACI WŁADZĘ – KRZYSZTOF KATKA W GW: “W wielu powiatach PiS może jedynie wskazywać wywrotowców we własnych szeregach albo próbować szukać odpowiedzi, dlaczego nie jest w stanie zdobyć choćby jednego głosu koalicjanta. Zawiązywanie koalicji po wyborach samorządowych powoli dobiega końca. Wiadomo, że PiS sensacyjnie stracił władzę na Podlasiu, po tym jak dwoje radnych przeszło na stronę Koalicji 15 października. To spektakularna porażka partii i szefa regionalnego Jacka Sasina, który oskarżył swoich obrotowych radnych o sprzedanie się za stanowiska. Niepewne są wciąż rozstrzygnięcia w Małopolsce i na Dolnym Śląsku”.
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,30966690,wygrac-wybory-i-stracic-wladze-powiaty-wymykaja-sie-z-rak-pis-u.html

— PRZEŁOM W KRS JESZCZE NIGDY NIE BYŁ TAK BLISKO. CZY TUSK POZWOLI NA KOMPROMIS? – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Kompromis jest więc na wyciągnięcie ręki, a jego cena nie jest wygórowana. Warto jednak pamiętać, że to Donald Tusk, który nie chce kompromisów z prezydentem, rozdaje karty w obozie władzy. I to właśnie premier może de facto zadecydować, czy reforma Krajowej Rady Sądownictwa będzie miała szansę wejść w życie”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art40350831-tomasz-pietryga-przelom-w-krs-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-blisko-czy-tusk-pozwoli-na-kompromis

— URODZINY: Jerzy Jachowicz, James Shotter, Paula Sawicka.