— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA O NOWYM ZESPOLE W KPRM W PR3: Ewa Kopacz nie musiała mnie długo przekonywać [do funkcji rzeczniczki rządu]. Wielu twierdzi, że ten zespół jest oryginalny, ale on ma bardzo duże doświadczenie. Zespół jest bardzo interesujący. Ma potencjał. Myślę, że się dogramy.

— KIDAWA-BŁOŃSKA POTWIERDZA INF. 300 O ANDRZEJU BIERNACIE: Dzisiejsza Rada ma tylko jeden punkt związany z poparciem Bronisława Komorowskiego. Platforma dokona wyboru sekretarza, ale nie na tej Radzie Krajowej. Nie było mowy o tym, iż na dzisiejszej Radzie Krajowej miał być wybrany sekretarz generalny. Nie wiem, skąd te spekulacje.

— O INF. O TYM, IŻ CBA SPRAWDZA, SKĄD BIERNAT MÓGŁ MIEĆ PIENIĄDZE NA LUKSUSOWY SAMOCHÓD: Z tego, co wiem, Andrzej Biernat na samochód wziął kredyt, i jest on ujęty w sprawozdaniu.

— O KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Bardzo bym chciała, żeby zagłosowali za nią wszyscy. Mam nadzieję, że dyskusja na klubie przekonała naszych posłów. Szanuję zdanie biskupów, ale my musimy tworzyć prawo dla wszystkich obywateli, nikt nie może mieć poczucia, że jest wykluczony. Jestem przekonana, że konwencja zostanie przegłosowana.

— O KONWENCJI DALEJ: Ta konwencja jest taką kropką, pokazującą, że jesteśmy wpisani w nurt europejski, że jesteśmy solidarni nie tylko wobec obywateli naszego kraju, ale myślimy o osobach, które są prześladowane w innych krajach.

— O IN VITRO: W najbliższych tygodniach – być może już w przyszłym – ustawa o in vitro na etapie rządowym zostanie zakończona. Pani premier dała wyraźnie sygnał do szybkiego zakończenia prac nad tym.

— O POSTULATACH ZWIĄZKOWCÓW: Nie może być tak, że pani premier wzywana jest do rozmów pod groźbą strajków. To jest szantaż.

— CEZARY GRABARCZYK W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1 O POSTAWIE PO WOBEC KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Na posiedzeniu klubu padło pytanie czy ktoś nie poprze konwencji podczas dzisiejszego głosowania. Nikt się nie zgłosił. Zgadzam się z minister Fuszarą, która uważa, że kto zagłosuje przeciw konwencji, będzie popierał przemoc.

— O KOMOROWSKIM: Prezydent przez te 5 lat stał się naszym dobrem ogólnonarodowym.

— ANDRZEJ DUDA W JEDEN NA JEDEN TVN24 O JSW:  Strajk powinien się zakończyć, ale tak, że górnicy zatrzymają miejsca pracy i nie będzie zamykania kolejnych instytucji, nie będzie zamykania polskiego przemysłu. Prezes JSW zachował się w sposób nieodpowiedzialny, prowokując akcję strajkową. (…) To było nieodpowiedzialne z jego strony. Strajk to zawsze niepokój w rodzinach, strata dla polskiej gospodarki. Ale wobec zachowania zarządu JSW i rządu ta akcja strajkowa jest dla mnie całkowicie zrozumiała. Rząd od dawna nie prowadzi dialogu z górnikami. Wspieram tych, którzy walczą o postulaty pracownicze. Trudno się dziwić, że po tych 8 latach rządów PO ludzie w końcu mówią: „dość”. Gdybym ja był prezydentem, to w takiej sytuacji dialog toczyłby się już od dawna. Jeśli trzeba by było, przyjmowałbym związkowców codziennie.

— DUDA DALEJ: Jestem po stronie pracowników, którzy są krzywdzeni choćby przez brak dialogu. Jeśli ludzi zwalnia się z dnia na dzień – tak jak proponowała to premier Kopacz, bez rozmów, nagle, to trudno uwierzyć, że działania są w dobrej wierze.

— ZAPYTANY O SŁOWA PROF. LESZKA BALCEROWICZ: Z całym szacunkiem, ale pan prof. Balcerowicz jest liberałem, który doprowadził polską gospodarkę do stanu, który jest, i który pozbawia Polskę przemysłu. Ja nie jestem socjalistą, ale państwo polskie powinno być solidarne i dostrzegać każdego obywatela, a nie traktować: która instytucja przetrwa, to przetrwa, a jak nie – to trudno. Wspieram tych, którzy chcą, by pracownik był godnie traktowany, miał umowę o pracę i był godnie uposażony.

— O KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Mam nadzieję, że posłowie nie poprą konwencji. Będę apelował do prezydenta Komorowskiego, aby tej ratyfikacji nie podpisywał. Mamy przepisy antyprzemocowe w Polsce. To akt niepotrzebny – potrzebne regulacje już w Polsce są. (…) Ta konwencja pod płaszczykiem ochrony kobiet i zwalczania przemocy domowej – o której w istocie mówi niewiele – odnosi wszelkie patologie do rodziny i tradycji. Trudno się z tym pogodzić.

— O POLSKIEJ ARMII: Prezydent nie zrobił nic, kiedy likwidowano i osłabiano polską armię, zmniejszano finansowanie polskiej armii. To wszystko, to były projekty PO.

— O BRONISŁAWIE KOMOROWSKIM: Pan prezydent jeszcze w 2014 mówił, że Ukrainie nie grozi taki scenariusz jak Gruzji, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy. A to było coś, co w 2008 roku zapowiadał Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest pozbawiony wyczucia politycznego.

— JACEK ŻAKOWSKI DO JACKA ROSTOWSKIEGO: Dzień dobry panie szefie. Cześć szefie!

— ŻAKOWSKI W TOK FM PUSZCZA JACKOWI ROSTOWSKIEMU „WE ARE THE CHAMPIONS” QUEEN.

— ROSTOWSKI: Co to jest? Nie kojarzę.

— ŻAKOWSKI: Przecież to Pana ulubiony zespół! Tak ma pan napisanie na stronie KPRM.

— JACEK ROSTOWSKI W TOK FM O SWOICH ZADANIACH W KPRM: Oczywiście będę zajmował się przygotowywaniem programu na wybory parlamentarne i prezydenckie. Będę kompletował zespół. Chciałbym kogoś ze świata samorządów, z Parlamentu Europejskiego, ze świata naukowego i być może kogoś z Pana dziedziny. Poza tym zawsze jestem do dyspozycji pani premier. Nie tylko dzwoni, ale także dość często się widzimy. Swoją funkcję pełnię społecznie.

— JAROSŁAW GOWIN W KONTRWYWIADZIE RMF FM O ZARZUTACH WOBEC BIERNATA: Na pewno nie było tak, że CBA podjęło jakieś działania przeciwko ministrowi Biernatowi czy komukolwiek innemu ze względu na konwencję PO. Natomiast pewnie nieprzypadkowo ta informacja dotarła do mediów akurat teraz. Ktoś o to zadbał.

— O PLOTKACH W PO: Spekulowano na temat tego, czy niektórzy politycy PO nie są cichymi udziałowcami w firmie budujących orliki. Być może z tymi spekulacjami ma związek działanie CBA. Podkreślam raz jeszcze – nie mam żadnej wiedzy poza tym, że docierały do mnie – tak jak do wszystkich innych ówczesnych posłów Platformy – różne plotki na ten temat.

— O EWIE KOPACZ I JEJ ZAPLECZU: To jest otoczenie na pewno zdecydowanie bardziej profesjonalne niż poprzednie, ale problemem Ewy Kopacz nie jest słabość otoczenia, tylko tym problemem jest ona sama. Myślę, że to grono – Rostowski, Kamiński, Kierwiński – zaskakująca nominacja – i pani Kidawa-Błońska niewiele wykrzesze z takiego materiału jakim jest Ewa Kopacz.

— ADAM JARUBAS W TOK FM O 'PRAWYBORACH’ WŚRÓD MŁODYCH KANDYDATÓW: Mam nadzieję spotkać się z panią Magdaleną Ogórek na debacie, jeśli tylko rozpocznie kampanię. Te wybory będą ciekawe, bo w ich ramach odbędą się swoiste prawybory między kandydatami młodszego pokolenia, by spotkać się z Bronisławem Komorowskim w II turze.

— ANDRZEJ HALICKI W SYGNAŁACH DNIA PR1 O PBK: Co do wyborów, to oceniamy prezydenturę jako bardzo dobrą i spokojną. Arbiter sporów politycznych i strażnik Konstytucji nie może wchodzić w bieżące spory polityczne, Bronisław Komorowski tego nie robi. Można powiedzieć, że prezydent ma poparcie wśród wyborców innych większe, niż liderzy partii, które Ci wyborcy popierają.

— O PROTESTACH ZWIĄZKÓW: Ten czas prowokuje do większej aktywności. Podlane jest to sosem politycznej aury, to nie służy dialogowi.

— O KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Na Zgromadzeniach Narodowych Rady Europy przedstawiciele PiS jakoś nigdy tej konwencji nie negowali. Tylko jedno państwo to robiło – Rosja. Zawstydza mnie to, że ta debata na takim poziomie w Polsce w ogóle się odbywa. Myślę, że podczas dzisiejszego głosowania będzie prawie jednomyślność w tej sprawie.

— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ O PODEJŚCIU EPISKOPATU DO KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Polski Episkopat w rosnącym stopniu reprezentuje najtwardszy konserwatyzm. Biskupi nie rozumieją, że świat się zmienia. Wydaje mi się, że papież Franciszek rozumie to dużo lepiej.

— O GŁOSOWANIU: Jeśli Platforma i PSL nie przegłosują konwencji, będzie to spektakularna klęska. PiS kieruje się politycznym oportunizmem w tej sprawie, bo chcą być blisko Kościoła.

— MONIKA OLEJNIK: Grzegorz Schetyna jest najbardziej znienawidzonym politykiem w Rosji.

— CIMOSZEWICZ: Myślę, że być może tylko w rosyjskim MSZ.

— O PREZYDENTURZE PBK: Największą zaletą tej prezydentury jest stabilność, przewidywalność, niechęć do awantur. Z drugiej strony życzyłbym sobie ze strony prezydenta większej kreatywności, innowacyjności. W mojej opinii jednak nikt, oprócz Bronisława Komorowskiego, ze wszystkich kandydatów, nie ma kwalifikacji do pełnienia urzędu prezydenta.

— MONIKA OLEJNIK: Jak patrzę na kandydatów, to mam wrażenie, że żyję w niepoważnym kraju.

— CIMOSZEWICZ O MAGDALENIE OGÓREK: Jeśli pani Magdalena Ogórek nie będzie dobrze przygotowana do spotkania z wami, złośliwcami, to ją rozstrzelacie. Jeśli nie będzie słuchać podszeptywaczy, jeśli będzie sobą, jeśli nie będzie wpisywała się w retorykę SLD, to może pozytywnie zaszkodzić. To jest bystra, inteligentna dziewczyna.

— O MICHALE KAMIŃSKIM: Ja bym polityka, który jeździł schodami do dyktatora Pinocheta, nie dopuścił do swojego otoczenia – niezależnie od tego, czy ten polityk zmienił później poglądy czy nie. Pewne rzeczy są nieprzekraczalne. Jeśli pani Kopacz może współpracować z facetem, który jeździł składać hołdy zbirowi z rękami unorzonymi we krwi tysięcy Chilijczyków, to jakie są wartości, które reprezentuje pani premier?

— MONIKA OLEJNIK: Kamiński zna wszystkie słabości prezesa Kaczyńskiego, to jest ważne.

— CIMOSZEWICZ: Dlaczego to jest ważne? Żeby dokopać liderowi? Co Kamiński zna za tajemnice? Że kot Kaczyńskiego ma pchły?

Fot. PR3