Kluczowi politycy Platformy w rozmowie z 300POLITYKA przecinają spekulacje o możliwości powołania Andrzeja Biernata na sekretarza generalnego partii. Do nominacji miało dojść na piątkowej Radzie Krajowej PO. Jak się dowiadujemy – wpisanie tego punktu do Rady zablokował prezydent Bronisław Komorowski. I nie miało to nic wspólnego z dzisiejszymi doniesieniami mediów na temat oświadczeń majątkowych ministra. Jednak niewygodne dla Biernata informacje  – jak zastrzegają niektórzy nasi rozmówcy – w tygodniu poprzedzającym RK mogły nie pojawić się przypadkiem.

Na premier Ewie Kopacz – jak pisaliśmy wczoraj – ze strony prominentnych polityków PO ciążyła presja, by na piątkowej Radzie Krajowej złożyć formalny wniosek o powołanie Andrzeja Biernata na sekretarza generalnego partii. Jednak jak mówią nam czołowi politycy Platformy, nie ma na to szans. Według naszych informacji szefowa rządu od początku była przeciwna wpisaniu tego punktu na Radzie. Jak udało nam się ustalić, kategoryczny sprzeciw wyraził też sam Bronisław Komorowski, który będzie najważniejszym gościem na jutrzejszej Radzie – otrzyma oficjalne poparcie ze strony macierzystej partii. Według naszych rozmówców prezydent oficjalną nominację Biernata blokował jeszcze zanim pojawiły się informacje dotyczące niejasności wokół oświadczeń majątkowych ministra sportu, które sprawdza CBA.

Ostatnie informacje medialne dotyczące Andrzeja Biernata stawiają pod znakiem zapytania moralną legitymację do dalszego pełnienia obowiązków ministerialnych przez szefa resortu sportu – mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Zaapelował do premier Ewy Kopacz, aby zmusiła Andrzeja Biernata do zmiany zachowania, a jeśli ten tego nie zrobi – czyli nie zgodzi się na udostępnienie jego wyciągów z kont w związku z działaniami sprawdzającymi prowadzonymi przez CBA – to do usunięcia z funkcji ministra sportu. – Albo pani premier stoi na straży zasad uczciwości i przejrzystości najważniejszych osób w państwie, albo akceptuje mętne działania ludzi w jej rządzie. Pani premier musi podjąć kluczowe decyzje personalne w tej sprawie – mówił Ziobro w Sejmie.

unnamed

Łagodniejsze stanowisko w tej sprawie prezentuje były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Gdy pytamy go, czy informacje o Biernacie, które pojawiły się na dzień przed jego spodziewaną wcześniej nominacją na Radzie Krajowej, to przypadek, ten odpowiada: – Oczywiście często pojawiają się głosy, że prokuratura działa na zlecenie polityczne w zależności od potrzeb. To jednak sporadyczne przypadki. Nie oczekuję dymisji ministra Biernata. Oczekuję na wyjaśnienia z jego strony.

RMF FM oraz TVN24.pl podały w czwartek rano informacje o tym, iż Andrzej Biernat znajduje się pod lupą CBA. Według rozgłośni i portalu Centralne Biuro Antykorupcyjne ma wątpliwości co do kilku oświadczeń majątkowych szefa resortu sportu z lat 2010-2014. Służby chcą sprawdzić zakupy Biernata. Trzy lata temu nabył on luksusowy samochód terenowy. Jak wynika z deklarowanych przez niego dochodów, mógł jednak nie posiadać środków na zakup pojazdu. Biuro miało poprosić ministra sportu o wgląd w dokumenty oraz jego wyciągi z konta. Ten jednak – jak donosi RMF FM – ponoć stanowczo odmówił współpracy.

Fot. FB Andrzeja Biernata, 300POLITYKA