— DUDA O PRZYWOŻENIU MIGRANTÓW: TO W BARDZO ZŁAGODZONEJ SYTUACJI COŚ PODOBNEGO, Z CZYM MAMY DO CZYNIENIA NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/06/21

— POLACY NIE WIERZĄ ANI W KACZYŃSKIEGO ANI W TUSKA – PIOTR PACEWICZ O BADANIU IPSOS DLA OKO.PRESS: “Plebiscyt na przywódcę na trudne czasy Donald Tusk wygrał z Jarosławem Kaczyńskim. Ale dokładniej to raczej Kaczyński go przegrał, tracąc przewagę nawet w swoich matecznikach, skąd, wydawało się, nikt go nie wykurzy: na wsi i wśród ludzi starszych. Tusk minimalnie przegrywa tylko w jednej grupie – osób, które regularnie chodzą do kościoła”.

— PRZEWAGA TUSKA NAD KACZYŃSKIM, BEZ PORÓWNANIA WIĘKSZA NIŻ KO NAD PIS, BYŁABY DLA PREMIERA DOBRĄ WIADOMOŚCIĄ, GDYBY NIE TO, ŻE POTRAFI PRZEKONAĆ DO SWEGO PRZYWÓDZTWA LEDWIE 44 PROC. POLEK I POLAKÓW, CZYLI STATYSTYCZNIE TYLE SAMO, CO ROK TEMU, GDY BYŁ W OPOZYCJI (41 PROC.) – DALEJ PACEWICZ O BADANIU DLA OKA: “Nie potrafi też zwiększyć zaufania do siebie w grupach tradycyjnie liberalnych, zwłaszcza ludzi młodszych. Wyborcy i wyborczynie TD oraz Lewicy mają wątpliwości wobec Tuska jako premiera na trudne czasy. Odpowiedź „żaden z nich” wisi nad rządem i całą Koalicją 15 października jak groźna chmura zwątpienia”.

— WSKAZANIA NA TUSKA JAKO PRZYWÓDCĘ NA TRUDNE CZASY W CIĄGU ROKU WZROSŁY LEDWIE O 3 PKT PROC. (Z 41 DO OBECNYCH 44 PROC.), CO MOŻE DZIWIĆ, SKORO JEST PREMIEREM TAK WYRAZISTYM I SPRAWCZYM. ZA TO KACZYŃSKI STRACIŁ AŻ 10 PKT PROC – DALEJ PACEWICZ O IPSOSIE:” jedną trzecią poparcia (spadł z 30 na 20 proc.). W efekcie przewaga Tuska wzrosła ponad dwukrotnie: było 11 pkt proc., są 24 pkt. Lider KO zawdzięcza to jednak nie tyle własnemu awansowi w oczach opinii publicznej, co degradacji politycznej swego odwiecznego rywala”.

— KACZYŃSKI DOSTAŁ WYNIK NA POZIOMIE LEDWIE NIECO PONAD POŁOWY NOTOWAŃ SWOJEJ WŁASNEJ PARTII. TO WIZERUNKOWA KATASTROFA – DALEJ PACEWICZ: “…która dobrze rokuje dla sił prodemokratycznych, bo nie wygląda na to, żeby PiS zdecydowało się na zmianę przywództwa, a lider o tak wyczerpanym potencjale będzie ciągnął partię w dół”.

— TUSK ZABRAŁ KACZYŃSKIEMU NAWET WIEŚ – DALEJ PACEWICZ: “Jak widać, w 2023 roku Kaczyński zbierał na wsi 43 proc. głosów (w tym 31 proc. zdecydowanie) i bił Tuska (31 proc.) o 12 pkt proc. Dzisiaj to Tusk (36 proc.) ma taką właśnie przewagę nad Kaczyńskim (24 proc.). Na tak radykalną zmianę wpłynąć mogło odcięcie wsi od propagandy mediów publicznych, niekompensowane trudniej dostępną TV Republika”.

— WYSOKIE ZAUFANIE DO TUSKA MA TYLKO ELEKTORAT KO. ZNACZNIE MNIEJ WIARY W PREMIERA KOALICYJNEGO PRZECIEŻ RZĄDU DEKLARUJĄ ELEKTORATY LEWICY I TRZECIEJ DROGI – PISZE PACEWICZ O BADANIU IPSOS: “Tak wysokie zaufanie do Tuska ma tylko elektorat KO. Znacznie mniej wiary w premiera koalicyjnego przecież rządu deklarują elektoraty Lewicy i Trzeciej Drogi, które w jednej trzeciej (po 31 proc.) twierdzą, że ani Tuska, ani Kaczyński nie są w stanie sprostać wyzwaniom. Lojalność elektoratów TD i Lewicy wobec polityki rządu i jego lidera jest niezbyt silna”.

— OMAWIANY SONDAŻ POTWIERDZA, ŻE LOJALNOŚĆ ELEKTORATÓW TD I LEWICY WOBEC POLITYKI RZĄDU I JEGO LIDERA JEST NIEZBYT SILNA – DALEJ PACEWICZ W OKU: “W innym pytaniu sondażu satysfakcję z rządów Tuska odczuwa aż 89 proc. wyborczyń i wyborców KO, ale tylko 53 proc. – Lewicy i 46 proc. Trzeciej Drogi. Obserwowaliśmy też rozczarowanie osób młodych, szczególnie kobiet, a także elektoratu Lewicy z powodu niespełnionej obietnicy – prawa do aborcji. Elektorat Lewicy odrzuca też pomysł na „strefę buforową” na granicy z Białorusią oraz politykę push-backów, która budzi wątpliwości nawet w elektoratach TD (21 proc. przeciw), a nawet KO (28 proc.). I wreszcie, całkiem sporo osób głosujących na TD i Lewicę kupiło PiS-owską narrację o prorosyjskim nastawieniu rządów Tuska przed 2015 r. Omawiany sondaż potwierdza, że lojalność elektoratów TD i Lewicy wobec polityki rządu i jego lidera jest niezbyt silna”.
https://oko.press/kaczynski-sie-kurczy-tusk-pokonal-go-nawet-na-wsi-ale-w-jego-przywodztwo-wierzy-tylko-44-proc

— TUSK CHWYTA GOSPODARCZĄ KIEROWNICĘ I ODSUWA KOALICJANTÓW – GRZEGORZ OSIECKI I TOMASZ ŻÓŁCIAK W MONEY.PL: “Decyzja Tuska niesie za sobą także wzmocnienie politycznej kontroli nad tym gremium. Jego szefem, jak do tej pory, będzie minister finansów Andrzej Domański, ale poprzednio jego zastępcą był minister rozwoju i technologii. Ten fotel w koalicyjnym rozdaniu przypadł PSL, obecnie jest nim Krzysztof Paszyk. Tyle że premier zdecydował, że zastępcami szefa KERM będą szef kancelarii Tuska, czyli Jak Grabiec, szef komitetu stałego Maciej Berek oraz minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Wszyscy to zaufane osoby premiera”.

— PREMIER CHCE KOALICJANTÓW ZDYSCYPLINOWAĆ, WRĘCZ WZIĄĆ ZA TWARZ – POLITYK KOALICJI U ŻÓŁCIAKA I OSIECKIEGO: “KERM ma być tamą na takie idee, które mogą się okazać zbyt kosztowne lub trudne do wdrożenia, także z politycznego punktu widzenia.  – To oznacza, że premier chce koalicjantów zdyscyplinować, wręcz wziąć za twarz – nie ma wątpliwości co do intencji tych zmian jeden z polityków koalicji”.
https://www.money.pl/gospodarka/ko-chwyta-gospodarcza-kierownice-i-odsuwa-koalicjantow-7040611061803776a.html

— HOŁOWNIA NOTUJE GWAŁTOWNY SPADEK W RANKINGU ZAUFANIA, MIJANKA Z MORAWIECKIM – SONDAŻ IBRIS DLA ONETU OPISUJE GAZETA.PL: “Gwałtowny spadek w rankingu zaufania odnotował natomiast marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który uzyskał najsłabszy wynik od październikowych wyborów parlamentarnych. Ufa mu 35,9 proc. respondentów, a więc o 7,1 punktów procentowych mniej względem poprzedniego sondażu. Lider Polski 2050 nie wzbudza natomiast zaufania 50 proc. respondentów. Hołownia zajął tym samym piąte miejsce i został wyprzedzony przez Mateusza Morawieckiego. Byłemu premierowi zaufało 37,7 proc. pytanych, a przeciwnego zdania było 52,6 proc. uczestników sondażu”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,31079039,szymon-holownia-notuje-gwaltowny-spadek-w-rankingu-zaufania.html

— LANSOWAŁA LUKSUSOWE BMW, TERAZ OCENI SZPITALNE INWESTYCJE. KARUZELA KADR W RESORCIE ZDROWIA – JUDYTA WATOŁA W GW: “Przed tygodniem zapytaliśmy w MZ, jakie kompetencje pani Małgorzaty Cecherz z czasów pracy w BMW predestynują ją do oceny inwestycji w szpitalach? Mimo wielokrotnie ponawianych próśb dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi”.

— BRAK DOŚWIADCZENIA W ZDROWIU KOŃCZY SIĘ DLA KIEROWNICTWA MINISTERSTWA ZDROWIA DOTKLIWYMI WPADKAMI – DALEJ WATOŁA W GW: “Brak doświadczenia w zdrowiu kończy się dla kierownictwa Ministerstwa Zdrowia dotkliwymi wpadkami. Ostatnia z nich to zapowiedź nowelizacji ustawy zdrowotnej i ustawy o podmiotach leczniczych, ujęta w wykazie prac legislacyjnych rządu. (…) Za nowelizację odpowiada wiceminister Katarzyna Kacperczyk, której podlega departament oceny inwestycji. Kacperczyk jest jedyną osobą w ścisłym kierownictwie MZ, której Leszczyna w pełni ufa, bo sama ją sobie wybrała, a pozostali wiceministrowie są narzuceni przez koalicjantów. Problem w tym, że Kacperczyk też nie miała wcześniej nic wspólnego ze zdrowiem. Efekt? W uzasadnieniu do projektowej nowelizacji czytamy, że zmiany są potrzebne, bo analiza „profilu chirurgia ogólna na oddziałach całodobowych wykazała, że ponad 60 proc. hospitalizacji możliwych było do rozliczenia jako świadczenia w ramach chirurgii jednego dnia”. Dokładnie słowo w słowo to samo można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy o modernizacji szpitalnictwa firmowanej przez byłego ministra Adama Niedzielskiego, a odrzuconej nawet przez PiS”.
https://wyborcza.pl/7,75398,31075560,lansowala-luksusowe-bmw-teraz-oceni-szpitalne-inwestycje-karuzela.html

— ZNOWU W ŻYCIU IM NIE WYSZŁO, CZYLI PRZYGLĄDAMY SIĘ OWOCOM PRACY MINISTERSTWA ZDROWIA – MAŁGORZATA SOLECKA W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Zapowiedź rychłego zakazu sprzedaży e-papierosów okazała się falstartem. Wcześniej resort potknął się na regulacjach dotyczących dostępności antykoncepcji awaryjnej. (…) Pozostaje mieć nadzieję – nie tę kruchą, płonną – że prace nad zakazem jednorazowych e-papierosów będą wolne od politykierstwa i skłonności do łamania lub obchodzenia konstytucji. Diabeł już się dość nacieszył. Więcej nie trzeba”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/znowu-w-zyciu-im-nie-wyszlo-czyli-przygladamy-sie-owocom-pracy-ministerstwa-zdrowia-187422

— RZĄD DONALDA TUSKA CYNICZNIE GRA UCHODŹCAMI, NARRACJA ZACZERPNIĘTA OD PIS TRAFIŁA NA PODATNY GRUNT – TOMASZ KRZYŻAK W RZ: “Jeszcze kilka miesięcy temu politycy Koalicji Obywatelskiej widzieli na wschodniej granicy rodziny z dziećmi. Dziś widzą młodych, dobrze zbudowanych migrantów zarobkowych, przed którymi trzeba bronić Europę. Narracja zaczerpnięta od PiS trafiła na podatny grunt. (…) Ta zmiana jest niestety dowodem na to, że temat uchodźców był i jest cynicznie wykorzystywany przez obie strony politycznego sporu do wzajemnej walki. Prowadzi do wniosku, że wszystkie słowa i gesty polityków KO sprzed kilku miesięcy były elementem tej walki”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40673261-tomasz-krzyzak-rzad-donalda-tuska-cynicznie-gra-uchodzcami

— UNIJNI DECYDENCI CHCĄ W TEORII ZABEZPIECZYĆ WSZYSTKO, WSZĘDZIE I NARAZ, ALE JEDNEGO NIE PRZYJMUJĄ DO WIADOMOŚCI. TEGO MIANOWICIE, ŻE PLANY, KTÓRYMI SIĘ POSŁUGUJĄ, ZDĄŻYŁY PRZEZ TE TRZY LATA POŻÓŁKNĄĆ I NIE ODWZOROWUJĄ JUŻ REALNIE ISTNIEJĄCEGO ŚWIATA – MATEUSZ MORAWIECKI W TEKŚCIE, JAKI PUBLIKUJE RZ.

— NIC DZIWNEGO, ŻE CORAZ TO NOWE FIRMY PRZENOSZĄ SIĘ DO PAŃSTW, GDZIE CENY ENERGII SĄ NIŻSZE, A BIUROKRACJA MNIEJ UCIĄŻLIWA – DALEJ MORAWIECKI: “Niemiecki gigant chemiczny BASF postawił na Chiny. Inne niemieckie firmy – Aurubis i Schaeffler – rozbudowują się w Stanach Zjednoczonych. A to dopiero początek. Nas też to dotyczy, a przykłady się mnożą coraz bardziej. Choćby GE Power, które podjęło decyzję o zamknięciu odlewni w Elblągu i do 2025 r. zakończy swoją działalność. Carbon leakage, ucieczka przedsiębiorstw z Europy, to dramatyczna wręcz utrata potencjału na innowacje i rozbudowę sektora przemysłowego. To zaś stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji – kosztownego przecież – modelu państwa dobrobytu, welfare state”.

— UPRASZCZAJĄC SPRAWĘ, MOŻEMY POWIEDZIEĆ TAK: KAŻDEGO ROKU NOWO PODŁĄCZANE DO SYSTEMU CHIŃSKIE I INDYJSKIE ELEKTROWNIE WĘGLOWE EMITUJĄ WIĘCEJ CO₂ NIŻ CAŁA UE SWOIM WIELKIM WYSIŁKIEM REDUKUJE – DALEJ MORAWIECKI.

— W TYM MOMENCIE NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM EUROPY W PŁASZCZYŹNIE STRATEGICZNEJ JEST MINIMALIZM W SFERZE OBRONNOŚCI I MAKSYMALIZM W DZIEDZINIE POLITYKI KLIMATYCZNEJ – DALEJ MORAWIECKI.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40680111-mateusz-morawiecki-wielka-sprzecznosc-europy

— TUSKIZM NIE DZIAŁA. WSZYSTKO SIĘ ROZPADA, NA KAŻDYM POLU KLĘSKA – JACEK KARNOWSKI: “Wyniki gospodarcze są dramatyczne. Grozi nam 60-o miliardowa dziura budżetowa. Orlen stracił 2/3 zysku, pozostałe spółki państwowe też nocują znacznie niższe zyski. Obniżono 14. emeryturę, kolejne cięcia w programach socjalnych są nie do uniknięcia. Rosną podatki, rośnie inflacja. Nie ma mowy o tarczach energetycznych. Za chwilę w Polaków uderzy fala potężnych podwyżek. Jednocześnie rząd nie sprzeciwia się wprowadzaniu kolejnych unijnych dyrektyw, za które zapłacą Polacy. Wszystko stoi, wszystko spada na łeb na szyję. 120, a może już więcej, wiceministrów i ministrów snuje się bez celu. Nie ma żadnych programów rozwojowych, energię widać jedynie w dalszym ogłupianiu i demoralizacji młodzieży, cięciach programów szkolnych, walce z Kościołem oraz promocji coraz głupszych „izmów”.
https://wpolityce.pl/polityka/696147-tuskizm-nie-dziala-ta-ekipa-po-prostu-nie-umie-rzadzic

— URODZINY: Rafał Zakrzewski, Krzysztof Żuk, Krzysztof Pusz, Wojciech Filemonowicz, Mateusz Pacewicz, Edyta Hołdyńska, Andrzej Owczarek, Damian Kwiek, Wawrzyniec Smoczyński, Krzysztof Iszkowski.