— WICESZEF MON UDERZA W TUSKA. „TO JEST ABSOLUTNY ABSURD” – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/06/10

— BEATA SZYDŁO TYM RAZEM NIE ZDOBYŁA PONAD PÓŁ MILIONA GŁOSÓW. NAJLEPSZY W POLSCE BORYS BUDKA – OKO.PRESS: “Była premier zdobyła oczywiście mandat eurposłanki drugi raz z rzędu. Ale tym razem ma dopiero trzeci wynik w Polsce. Wyprzedzają ją Borys Budka i Bogdan Zdrojewski”.
https://oko.press/na-zywo/na-zywo-relacja/beata-szydlo-tym-razem-nie-zdobyla-ponad-pol-miliona-glosow-najlepszy-w-polsce-borys-budka

— FREKWENCJA 40,65 PROC. NAJGORSZY WYNIK OD 10 LAT – JAKUB SZYMCZAK W OKO.PRESS: “Ostateczna frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 proc. To najgorszy wynik w wyborach powszechnych w Polsce od wyborów europejskich 10 lat temu: wówczas do urn poszło zaledwie 23,83 proc. uprawnionych. W ostatnich wyborach eurpejskich w 2019 roku frekwencja wyniosła 45,68 proc.”.

— MIASTA GŁOSOWAŁY CHĘTNIEJ NIŻ WSIE – DALEJ SZYMCZAK W OKU: “43,58 proc. do 35,90 proc. Im większa gmina, tym więcej głosujących. Z jednym wyjątkiem – w gminach od 20 tys. do 50 tys. mieszkańców i tych między 50 tys. a 100 tys. mieszkańców frekwencja jest niemal identyczna, ale z minimalną przewagą tych pierwszych (41,01 proc. do 40,89 proc.). Poza tym zależność jest stała i prosta. W najmniejszych gminach do 5 tys. mieszkańców frekwencja to 33,67 proc., w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 53,93 proc.”.
https://oko.press/na-zywo/na-zywo-relacja/oficjalnie-frekwencja-4065-proc-najgorszy-wynik-od-10-lat

— TE PRZEPŁYWY Z LEWICY I TD MOGĄ BYĆ SKUTKIEM DOMINACJI KO CZY WRĘCZ PO W ŻYCIU PUBLICZNYM I FRUSTRACJI WYBORCÓW KOALICJANTÓW, ROZCZAROWANYCH NIEWIDOCZNOŚCIĄ SWOICH PARTII – PIOTR PACEWICZ W OKO.PRESS: “Doszło do tego zjawisko opisane przez nas obcesowo pod hasłem: „Tusk zjada koalicjantów”. W naszym ostatnim przedwyborczym sondażu elektorat Trzeciej Drogi z wyborów 15 października 2023 deklarował w 17 proc., a elektorat Lewicy aż w 25 proc., że tym razem zagłosują na KO. Te przepływy z Lewicy i TD mogą być skutkiem dominacji KO czy wręcz PO w życiu publicznym i frustracji wyborców koalicjantów, rozczarowanych niewidocznością swoich partii”.

— PORAŻKĘ PONIOSŁA TRZECIA DROGA, KTÓRA PO FALI „HOŁOWNIOMANII” SPADAŁA W SONDAŻACH, NIE MOGĄC ZNALEŹĆ SWOJEJ DROGI. LEWICA POGRĄŻYŁA SIĘ W STAGNACJI I KRYZYSIE. OBIE PARTIE UZYSKAŁY RAZEM TYLE ILE TRZECIA DROGA W WYBORACH PARLAMENTARNYCH – DALEJ PACEWICZ: “Porażkę poniosła Trzecia Droga, która po fali „Hołowniomanii” spadała w sondażach, nie mogąc znaleźć swojej drogi. Lewica pogrążyła się w stagnacji i kryzysie. Obie partie uzyskały razem tyle ile Trzecia Droga w wyborach parlamentarnych 2023. Donald Tusk do politycznej walki z PiS wybrał język najostrzejszej retoryki, a fala rozliczeń wzniosła się tak wysoko, że nie widać w niej postulatów programowych ważnych dla Lewicy czy Trzeciej Drogi”.
https://oko.press/po-10-latach-zwyciestw-pis-przegral-wybory

— NOWACKA: MARSZAŁEK HOŁOWNIA MÓWIŁ, ŻE ZARAZ ZOBACZYMY, ILE TYCH GŁOSÓW RATUNKOWYCH BYŁO W POPRZEDNICH WYBORACH. NO TO ŻEŚMY ZOBACZYLI – MÓWI INTERII BARBARA NOWACKA (Łukasz Szpyrka): “- Specyficzna była konstrukcja wyborów z 15 października. Bardzo dużo głosów było tzw. głosami ratunkowymi. Przecież Donald Tusk apelował o głosowanie na mniejszych koalicjantów. Zresztą marszałek Szymon Hołownia mówił, że zaraz zobaczymy, ile było tych głosów ratunkowych. No to żeśmy zobaczyli. No to się pan Szymon doczekał i zobaczył, że tych wyborców mieli tak naprawdę mniej niż sądzili – mówi nam Nowacka”.
https://wydarzenia.interia.pl/raport-wybory-do-parlamentu-europejskiego-2024/news-barbara-nowacka-wbija-szpile-koalicjantom-no-to-sie-pan-szym,nId,7564145

— JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH SPECÓW OD PROPAGANDY POLITYCZNEJ – W SWOIM MNIEMANIU – PRZEGRAŁ SWOJĄ WŁASNĄ KAMPANIĘ WYBORCZĄ – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Jacek Kurski nie zdobył euromandatu. Ale porażką okazał się w ogóle jego powrót do polityki. Oto jeden z największych speców od propagandy politycznej – w swoim mniemaniu – przegrał swoją własną kampanię wyborczą. (…) Jarosław Kaczyński wyborców nie posłuchał. Posłuchał Jacka Kurskiego. Obaj przegrali. I bez swojej TVP nie będą już mieli gdzie się poużalać i bez skrępowania ronić łzy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,31045772,jacek-kurski-przegral-przez-telewizje.html

— WYBORY ZAPOWIADAJĄ OKRES NIESTABILNOŚCI POLITYCZNEJ PO STRONIE KOALICJI – JACEK KARNOWSKI: “Ale jednocześnie wybory zapowiadają okres niestabilności politycznej po stronie koalicji 13 grudnia. Platforma Obywatelska zjada swoich koalicjantów w tempie wręcz imponującym. Wynik Trzeciej Drogi jest bardzo słaby, a wynik Lewicy dramatycznie słaby. Na początku koalicjanci PO będą szukali pocieszenia, ale za chwilę zrozumieją: jeśli niczego nie zmienią, za chwilę zostaną sprowadzeni do roli nieistotnej przylepki. Tu będzie się działo, to nieuchronne”.

— PO STRONIE ZJEDNOCZONEJ PRAWICY ZWRACA UWAGĘ GENERALNIE SŁABY WYNIK „STAREJ GWARDII”, WYBORCA PRAWICY ROZGLĄDA SIĘ ZA NOWYMI PROPOZYCJAMI – DALEJ KARNOWSKI: “Po stronie Zjednoczonej Prawicy zwraca uwagę generalnie słaby wynik „starej gwardii”, zajmującej pierwsze i drugie miejsca na listach. Duży sukces odnieśli politycy młodszego pokolenia, którzy zdobywali mandaty z dalszych miejsc. Wyborca prawicy rozgląda się za nowymi propozycjami, i staje się bardziej wybredny wobec decyzji centrali. Liderzy PiS będą musieli wyciągnąć z tego wnioski, także przed wyborami prezydenckimi”.
https://wpolityce.pl/polityka/694863-po-zjada-swoich-koalicjantow-w-tempie-wrecz-imponujacym

— BIORĄC POD UWAGĘ FAKT, ŻE PIS STAŁ SIĘ BOHATEREM TRZECH KOMISJI ŚLEDCZYCH, TO WYNIK JEST ŚWIETNY. KACZYŃSKI POPRAWIŁ NOTOWANIA Z PAŹDZIERNIKOWYCH I KWIETNIOWYCH WYBORÓW PARLAMENTARNYCH I SEJMIKOWYCH – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Biorąc pod uwagę wysyp afer w ostatnich miesiącach, odcięcie PiS od wpływu na media państwowe (publiczne bądź należące do spółek Skarbu Państwa), biorąc pod uwagę fakt, że PiS stał się bohaterem trzech komisji śledczych, to wynik jest świetny. Kaczyński poprawił notowania z październikowych i kwietniowych wyborów parlamentarnych i sejmikowych. Przegrał, ale na tyle mało, by nikt w partii nie mógł zakwestionować jego przywództwa. I choć przegrana kilku jedynek idzie na rachunek prezesa, który skonstruował listy wyborcze jako ranking zasług dla partii, niezgodnie z wolą wyborców – jak się ostatecznie okazało – trudno będzie wewnętrznej opozycji, jeśli w ogóle coś takiego w PiS istnieje, domagać się wyciągnięcia konsekwencji od prezesa, który dostał 36 proc.”

— TUSK BĘDZIE MIAŁ ARGUMENT, ŻE WALKA Z PIS-EM JEST WCIĄŻ NIEROZSTRZYGNIĘTA. BĘDZIE MIAŁ ARGUMENT DO PODEJMOWANIA RÓŻNYCH, NIE ZAWSZE POPULARNYCH, DECYZJI – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Ale ta mała różnica jest dobrą wiadomością nie tylko dla samego Kaczyńskiego. Również dla Tuska. Będzie bowiem miał argument, że walka z PiS-em jest wciąż nierozstrzygnięta. Będzie miał argument do podejmowania różnych, nie zawsze popularnych, decyzji, mówiąc, że jak nie zrobi tego czy tamtego, to przecież PiS wróci i wygra”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40590481-michal-szuldrzynski-wynik-idealny-dla-donalda-tuska-dla-jaroslawa-kaczynskiego-tez-dlaczego

— PIS NIE MA POWODÓW DO NIEPOKOJU: PRZETRWAŁ NAJTRUDNIEJSZY OKRES, W ZASADZIE NIE TRACĄC POPARCIA – MICHAŁ PŁOCIŃSKI W RZ: “Prezesowi Kaczyńskiemu udało się osiągnąć podstawowy cel: skonsolidować partię i przeprowadzić ją suchą stopą przez okres największych turbulencji. Teraz zaczyna być słychać w partii głosy, że najgorsze już za nimi, że dalej będzie już tylko łatwiej, bo opinia publiczna coraz chętniej będzie rozliczać nowy rząd, a coraz mniej interesować się będzie dawnymi przewinami prawicy. Utrzymanie około 35-proc. poparcia to znakomita baza, by zacząć przygotowywać się do poważnego rozliczania rządzącej koalicji, która nie potrafi się w wielu sprawach dogadać”.

— ZWYCIĘSTWO KOALICJI OBYWATELSKIEJ NAD PIS  NAPRAWDĘ MINIMALNE, CO JEDNAK MOŻE ZASKAKIWAĆ PO KAMPANII ZDOMINOWANEJ PRZEZ KOLEJNE DONIESIENIA O RÓŻNYCH NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH Z CZASÓW PIS I JEST EFEKTEM WYŁĄCZNIE KANIBALIZOWANIA TRZECIEJ DROGI – DALEJ PŁOCIŃSKI: “Raz, że jest ono naprawdę minimalne, co jednak może zaskakiwać po kampanii zdominowanej przez kolejne doniesienia o różnych nieprawidłowościach z czasów PiS i kolejne taśmy związane z aferą Funduszu Sprawiedliwości, pokazujące jak głęboki był upadek moralny polityków Zjednoczonej Prawicy po ośmiu latach rządów. A dwa, że łączny wynik partii współtworzących nowy rząd w zasadzie nie drgnął od wyborów parlamentarnych z 15 października, a zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej nad PiS jest efektem wyłącznie kanibalizowania Trzeciej Drogi, czyli przejęcia wyborców Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza przez Donalda Tuska. Za to PiS pozostaje ciągle tak samo mocny. A może wrócić jeszcze mocniejszy”.

— KONFEDERACJA POCZUŁA KREW I NA PEWNO Z NIEKRYTĄ PRZYJEMNOŚCIĄ POMOŻE TERAZ DONALDOWI TUSKOWI DOKONAĆ JESZCZE WIĘKSZEGO ROZBIORU TRZECIEJ DROGI – DALEJ PŁOCIŃSKI W RZ: “po katastrofalnym wyniku Trzeciej Drogi, za to po największym sukcesie wyborczym w historii partii Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka, wydaje się, że prawicowy, za to antypisowski wyborca, który wciąż pozostał przy Szymonie Hołowni, może się zacząć zastanawiać, czy jednak nie spojrzeć przychylniejszym okiem na Konfederację. (…) Konfederacja po wyborach do Parlamentu Europejskiego poczuła krew i na pewno z niekrytą przyjemnością pomoże teraz Donaldowi Tuskowi dokonać jeszcze większego rozbioru Trzeciej Drogi”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40589651-michal-plocinski-pis-wroci-silniejszy-a-konfederacja-pomoze-tuskowi-w-rozbiorze-trzeciej-drogi

— TUSK MOŻE POWALCZYĆ O STANOWISKO SZEFA KOMISJI EUROPEJSKIEJ DLA POLSKI – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Zwycięstwo Tuska i jego formacji będzie miało przynajmniej trzy konsekwencje. Po pierwsze stwarza okazję, by Polska w nowym rozdaniu starała się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Dobry wynik KO, która przełamała przewagę „niepraworządnej prawicy” po ośmiu latach jej dominacji w kraju frontowym, daje premierowi bardzo poważne argumenty, z których będzie mógł już wkrótce skorzystać. Zwłaszcza że pozycja Ursuli von der Leyen nie jest już niezagrożona”.

— SYTUACJA WEWNĘTRZNA W KOALICJI RZĄDZĄCEJ STANIE SIĘ JESZCZE BARDZIEJ NAPIĘTA – JESZCZE SZUBARTOWICZ: “Po wtóre, sytuacja wewnętrzna w koalicji rządzącej stanie się jeszcze bardziej napięta, a być może nastąpią przesunięcia stref wpływów. Porażka Nowej Lewicy, która osiągnęła bardzo słaby wynik i nie wniosła do debaty publicznej ani jednej nowej idei, zepchnęła tę formację do pozycji walki o polityczne przetrwanie”.

— NIEWYKLUCZONE, ŻE LEWICA I TRZECIA DROGA BĘDĄ SZUKAĆ ODRĘBNOŚCI, BY ODBUDOWAĆ POPARCIE, A TO MOŻE STWORZYĆ DLA PREMIERA NIEOCZEKIWANY KŁOPOT – DALEJ SZUBARTOWICZ: “W sytuacji, gdy miejsce Trzeciej Drogi – realnie i symbolicznie – zajęła Konfederacja, sny Szymona Hołowni o przełamaniu rosnącej polaryzacji będą musiały być zastąpione pokorą i zręcznością w negocjacjach z Tuskiem o nowym układzie sił. Niewykluczone, że lewica i Trzecia Droga będą szukać odrębności, by odbudować poparcie, a to może stworzyć dla premiera nieoczekiwany kłopot”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-wiecej-dla-polski,nId,7565518

— CZY TO SYGNAŁ ZE STRONY WYBORCÓW, ŻE „LUD PIS-OWSKI” OCZEKUJE ZNACZĄCYCH ZMIAN W POPIERANEJ PRZEZEŃ PARTII? CHYBA TAK JEST – PIOTR GURSZTYN NA WPOLITYCE.PL: “Według wstępnych, nieoficjalnych sygnałów na listach PiS najlepsze rezultaty mieli młodsi, nowi kandydaci. Czy to sygnał ze strony wyborców, że „lud PiS-owski” oczekuje znaczących zmian w popieranej przezeń partii? Chyba tak jest, bo może o tym też świadczyć dobry wynik Konfederacji. A przypomnijmy, że pięć lat temu KWW Konfederacja, Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy (bo tak to wtedy się nazywało) zdobył nędzne 4,55 proc. głosów i tym samym ani jednego mandatu. Wygląda na to, że lider PiS Jarosław Kaczyński będzie musiał postąpić w myśl powiedzenia włoskiego pisarza, że czasem trzeba zmienić bardzo dużo, aby wszystko pozostało po staremu”.

— TRZECIA DROGA I LEWICA TO JUŻ TYLKO NIESAMODZIELNE PRZYSTAWKI – DALEJ PIOTR GURSZTYN NA WPOLITYCE: “O Trzeciej Drodze i Lewicy można już pisać, że są tylko przystawkami Donalda Tuska. To koniec marzeń Szymona Hołowni o podmiotowości, a na Lewicy nikt od dawna o tym nie myśli. Te małe ugrupowania, które Koalicja Obywatelska kanibalizuje w kolejnych wyborach, będą już tylko grupami posłów „dietetycznych”. Czyli takich, którzy za możliwość trwania i korzystania z konfitur z zasobów Ministerstwa Aktywów Państwowych bez szemrania będą wspierać obecny rząd”.
https://wpolityce.pl/polityka/694848-donald-tusk-rozjechal-wlasnych-koalicjantow

— URODZINY: Alicja Grześkowiak (83), Jan Łopuszański (69), Michał Boni, Paweł Suski, Matylda Damięcka.