— WYBORCY PARTII TWORZĄCYCH OBECNĄ KOALICJĘ RZĄDZĄCĄ SĄ „NIECIERPLIWI I SPRAGNIENI KONKRETÓW”, Z KOLEI WYBORCY PIS „POPADAJĄ W FATALIZM” – WYNIKA Z RAPORTU FUNDACJI IM. STEFANA BATOREGO – GAZETA.PL: “Wyborcy partii tworzących obecną koalicję rządzącą są „niecierpliwi i spragnieni konkretów”, z kolei wyborcy PiS „popadają w fatalizm” – wynika z raportu Fundacji im. Stefana Batorego, w którym przeanalizowano nastroje Polaków. Jak zaznaczono, zwolennicy koalicji 15 października mimo swoich zastrzeżeń w większości liczą jednak na to, że dojdzie do istotnych zmian”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30838370,zwolennicy-rzadu-traca-cierpliwosc-i-chca-konkretow-liczby.html

— WNIOSEK JEST JEDEN: NA HORYZONCIE SĄ SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE DLA RZĄDZĄCEJ KOALICJI – MICHAŁ KOLANKO W RZ O RAPORCIE FUNDACJI BATOREGO: “Rozumieją potrzebę rozliczenia grzechów poprzedniej ekipy rządzącej, ale nie są przekonani, czy powinny tym zajmować się komisje śledcze, które w przeciwieństwie do sądów zamieniają rozliczenia w teatr przykrywający realne problemy. Niepokoi ich brak realizacji kluczowych obietnic wyborczych, jak zapewnienie praw reprodukcyjnych, poprawa ochrony zdrowia, w tym opieki psychologicznej i psychiatrycznej, czy podniesienie jakości edukacji” – czytamy w dokumencie”.
https://www.rp.pl/polityka/art40070811-nadzieja-zdemobilizowanych-nowy-raport-pokazuje-ryzyka-dla-koalicji-rzadzacej

— BOSACKI: ZIOBRO EWIDENTNIE JEST W TAKIM STANIE, ŻE MOŻE ZEZNAWAĆ PRZED KOMISJĄ ŚLEDCZĄ. MYŚLĘ, ŻE TO BĘDZIE KWIECIEŃ – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/03/28

— AROGANCJA PIS I SUWERENNEJ POLSKI PRZEBIJA WSZYSTKO I SPRAWIA, ŻE WIĘKSZOŚĆ OSÓB NIEZWIĄZANYCH EMOCJONALNIE Z TYM OBOZEM POMYŚLI: „DOBRZE IM TAK” – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “Takie ostentacyjne okazywanie pogardy przedstawicielom większości rządzącej, która – na co wskazują i wyniki wyborów, i obecne sondaże – cieszy się poparciem większości społeczeństwa, może być oczywiście jakąś formą terapii po porażce wyborczej, ale politycy Zjednoczonej Prawicy nie powinni się potem dziwić, że gdy ABW wchodzi do domów byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry czy jego zastępców, Polacy nie wychodzą na ulice w ich obronie, jak wyszli na ulice w obronie Donalda Tuska po przyjęciu przez Sejm tzw. lex Tusk. Niech nie dziwią się też, że nikt nie kładzie się Rejtanem przed siedzibą TVP czy prokuratury krajowej. Że nawet dramatyczne wystąpienie ciężko chorego Ziobry budzi współczucie, ale nie budzi oburzenia społecznego. Abstrahując od istoty sprawy, oceny działania Funduszu Sprawiedliwości i wyborczego kontekstu, jakiego w przeszukaniach na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi można się doszukać, arogancja PiS i Suwerennej Polski przebija wszystko i sprawia, że większość osób niezwiązanych emocjonalnie z tym obozem pomyśli: „dobrze im tak”.

— CIEKAWE KIEDY DO WOSIA DOTRZE, DLACZEGO ON I JEGO OBÓZ MAJĄ DZIŚ TAK MAŁO POWODÓW DO ŚMIECHU – DALEJ BARTKIEWICZ W RZ: “Członek się uśmiecha, cieszę się, że do pana dotarło” – mówił podczas posiedzenia komisji ds. Pegasusa Michał Woś do Witolda Zembaczyńskiego. Ciekawe kiedy do Wosia dotrze, dlaczego on i jego obóz mają dziś tak mało powodów do śmiechu”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40070791-artur-bartkiewicz-pan-jest-czlonkiem-dlaczego-polakow-nie-wzrusza-cierpienie-politykow-pis

— ANI ZBIGNIEW ZIOBRO, ANI NIKT Z JEGO RODZINY NIE SPODZIEWAŁ SIĘ PRZESZUKAŃ – ANDRZEJ GAJCY W ONECIE: “Ani Zbigniew Ziobro, ani nikt z jego rodziny nie spodziewał się przeszukań, jakie agenci ABW przeprowadzili w domu oraz w mieszkaniu byłego ministra sprawiedliwości. Zaskoczenie i szok miały być ogromne — słyszymy w nieoficjalnych rozmowach. W związku z wydarzeniami lider Suwerennej Polski miał na własne żądanie przerwać leczenie, przy ostrym sprzeciwie onkologów”.

— SZYKUJĄ PRAWNICZĄ OFENSYWĘ WOBEC DZIAŁAŃ SŁUŻB I PROKURATURY – DALEJ GAJCY W ONECIE: “Według naszych informacji zarówno Zbigniew Ziobro, jak i inni politycy Suwerennej Polski, u których ABW dokonała przeszukań, szykują prawniczą ofensywę wobec działań służb i prokuratury w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości. Zapewniają, że wykazanie złamania prawa i procedur przed sądem czy to w Polsce, czy przed międzynarodowymi trybunałami nie będzie trudne. A gdy kiedyś władza w Polsce się zmieni, ich zdaniem wszystkie osoby, które brały w tej akcji udział, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.

— W PIS ZACZĘTO REALNIE BRAĆ TAKŻE POD UWAGĘ SCENARIUSZ, W KTÓRYM MOŻE DOJŚĆ DO ZATRZYMANIA SAMEGO PREZESA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – DALEJ DALEJ GAJCY W ONECIE: “Jak słyszymy na Nowogrodzkiej, politycy największej partii opozycyjnej spodziewają się, że wtorkowe i środowe przeszukania oraz zatrzymania to dopiero początek. W PiS zaczęto realnie brać także pod uwagę scenariusz, w którym może dojść do zatrzymania nie tylko Zbigniewa Ziobry, ale samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego, szukając pretekstu do uchylenia mu immunitetu”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kulisy-przeszukan-abw-zbigniew-ziobro-na-wlasne-zadanie-mial-przerwac-leczenie/wpyl02e,79cfc278

— GDY WYBORY SAMORZĄDOWE ODBYWAŁY SIĘ ROK PO PARLAMENTARNYCH, TO PRZEGRANI ZWYKLE DAWALI RADĘ W TYM CZASIE SIĘ OTRZEPAĆ, ZNALEŹĆ NOWE POMYSŁY NA KAMPANIĘ – PROF. JAROSŁAW FLIS W WYPOWIEDZI DLA GAZETA.PL: “Socjolog zwraca jednocześnie uwagę, że inny był kontekst polityczny wyborów w 2018 roku. – PiS było rozochocone po poprzednim zwycięstwie, a opozycja wystraszona. Wybory samorządowe odbywały się na rok przed wyborami parlamentarnymi i obie strony traktowały to jako próbę sił. Była niepewność – niektórzy się bali, inni mieli nadzieję – wyjaśnia. – Dzisiaj wiemy, że sytuacja w dużych miastach jest stabilna, szanse, że gdzieś dojdzie do zmiany, są niewielkie. W związku z tym też nikt się nie stara tak jak blisko 6 lat temu. To jest skądinąd naturalne, wynika to i z kalendarza, i z doświadczeń. PiS, wcześniej główny oponent, teraz jest poobijany po łomocie w wyborach parlamentarnych. Gdy wybory samorządowe odbywały się rok po parlamentarnych, to przegrani zwykle dawali radę w tym czasie się otrzepać, znaleźć nowe pomysły na kampanię, a sytuacja w krajowej polityce się stabilizowała. Teraz sytuacja jest inna – pokonani nie oprzytomnieli, a wydarzenia na poziomie ogólnokrajowym są wciąż bardzo emocjonujące – mówi”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30836987,emocje-jak-na-grzybach-czy-te-wybory-kogos-obchodza-w-metropoliach.html

— DOSTALI LEKCJĘ I MYŚLĘ, ŻE ZROZUMIELI, ŻE NIE MOGĄ BYĆ SAMI, ŻE POTRZEBUJĄ NAS. A TO ZNACZY, ŻE CZAS PODJAZDOWEJ WOJENKI SIĘ SKOŃCZYŁ – ROZMÓWCA Z NOWOGRODZKIEJ U AGATY KONDZIŃSKIEJ W GW: “- Dostali lekcję i myślę, że zrozumieli, że nie mogą być sami, że potrzebują nas. A to znaczy, że czas podjazdowej wojenki się skończył – mówi nam rozmówca z Nowogrodzkiej. W ostatni weekend politycy Zjednoczonej Prawicy zajmowali się publicznymi połajankami. Europoseł Patryk Jaki na spotkaniu w Pabianicach obwinił byłego premiera Mateusza Morawieckiego, że jego Polski Ład oraz „obiecane i niedowiezione” unijne pieniądze to przyczyna utraty wyborców”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30837848,czy-po-akcji-abw-prawica-bedzie-bardziej-zjednoczona-ludzie.html

— NIEOFICJALNIE W PIS LICZĄ, ŻE JEŚLI DOJDZIE DO ZATRZYMAŃ, A JAKI I ZIOBRO PONIEŚLIBY KONSEKWENCJE, SPÓR PIS Z SUWERENNĄ POLSKĄ SAM BY SIĘ ROZWIĄZAŁ – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Teoretycznie PiS broni Ziobrę i Suwerenną Polskę i akcja wpasowuje się im z łamanie prawa i dyktaturę Tuska, ale nieoficjalnie w PiS liczą, że jeśli dojdzie do zatrzymań, a Jaki i Ziobro ponieśliby konsekwencje, spór PiS z Suwerenną Polską sam by się rozwiązał”.

— PRAWDA JEST TAKA, ŻE W PIS CIESZĄ SIĘ Z PRZESZUKAŃ W DOMACH POLITYKÓW SUWERENNEJ POLSKI – DALEJ NIZINKIEWICZ W RZ: “Prawda jest taka, że w PiS cieszą się z przeszukań w domach polityków Suwerennej Polski. Partia Kaczyńskiego dostała polityczną amunicję od władzy, może się kreować na ofiary jej zamordyzmu, a akacja ABW współgra z jej teorią o końcu demokracji w Polsce, który miałby nadejść wraz z nastaniem rządów Donalda Tuska, oraz sprzyja polaryzacji. Jednak sytuacja jest też o tyle korzystna dla PiS, że bez wsparcia partii Kaczyńskiego Suwerenna Polska sama medialnie się nie wybroni. Ziobryści potrzebują wsparcia Kaczyńskiego”.

— ZIOBRO SAM MÓWIŁ W 2016 ROKU: „UCZCIWI NIE MAJĄ SIĘ CZEGO BAĆ” – KONKLUZJA NIZINKIEWICZA: “Jedno jest pewne – Ziobro ekipy Tuska już nie nazwie fujarami, a Morawieckiego miękiszonem. Dzisiaj to on jest na pozycji przegranej i życzyć mu trzeba zdrowia, żeby zmierzył się z oskarżeniami, a prawo i sprawiedliwość w końcu zatriumfowało. Jak sam mówił w 2016 roku: „Uczciwi nie mają się czego bać”.
https://www.rp.pl/polityka/art40069291-wielki-powrot-zbigniewa-ziobry-pis-nie-bedzie-umierac-za-suwerenna-polske

— RZĄD CHCE ZLIKWIDOWAĆ ABONAMENT I WPROWADZIĆ OPŁATĘ AUDIOWIZUALNĄ – PIOTR ŚMIŁOWICZ W GAZETA.PL: “- Prezydent jednego dnia deklaruje gotowość do rozmów w tej sprawie, a następnego zmienia zdanie i utwardza stanowisko – przyznaje polityk KO. Stąd, jak się można dowiedzieć, resort kultury chce rozwiązania prawne dotyczące mediów przekazywać w kilku turach. W pierwszej kolejności, i może to się stać już w kwietniu, ma do Sejmu trafić projekt ustawy o nowym sposobie finansowaniu mediów publicznych. Oznaczałby on likwidację abonamentu i wprowadzenie tzw. opłaty audiowizualnej, czyli formy odpisu podatkowego. Ponieważ jednak zmiany w systemie podatkowym mogą być wprowadzane tylko do listopada, projekt trafiłby do Sejmu już teraz, by mógł zostać uchwalony i wejść w życie do końca listopada”.
https://jedennewsdziennie.pl/article/213

— KŁÓTNIE W OBOZIE DEMOKRATYCZNYM I NIEZROZUMIAŁE ZAJADŁE DOKTRYNERSTWO MOŻE DOPROWADZIĆ DO ZMARNOWANIA ZWYCIĘSTWA KOALICJI 15 PAŹDZIERNIKA – STEFAN NIESIOŁOWSKI W GW: “Toczy się w Polsce bezsensowna dyskusja o stu dniach rządu Tuska i obietnicach składanych w kampanii. Polacy mają w swojej historii trochę niewykorzystanych zwycięstw, zwykle podaje się jako klasyczny przykład wygranej bitwy pod Grunwaldem i niezdobycia Malborka. Takich przypadków jest więcej. Dziś głosy rozczarowania, kłótnie w obozie demokratycznym i niezrozumiałe zajadłe doktrynerstwo może doprowadzić do zmarnowania zwycięstwa koalicji 15 października.

— DYSKUSJA O WYBORCZYCH OBIETNICACH DONALDA TUSKA I KŁÓTNIE O TAKIE KWESTIE JAK ABORCJA, KWOTA WOLNA OD PODATKU PROWADZONA PRZEZ DOKTRYNERÓW LUB LUDZI NIEZDOLNYCH DO RACJONALNEJ OCENY OTACZAJĄCEJ RZECZYWISTOŚCI, MOŻE DOPROWADZIĆ DO NIESZCZĘŚCIA W POSTACI PISOWSKIEJ RECYDYWY – DALEJ NIESIOŁOWSKI W GW: “Dyskusja o wyborczych obietnicach Donalda Tuska i kłótnie o takie kwestie jak aborcja, kwota wolna od podatku, zadawanie lekcji do domu itp., prowadzona przez doktrynerów lub ludzi niezdolnych do racjonalnej oceny otaczającej rzeczywistości, może doprowadzić do nieszczęścia w postaci pisowskiej recydywy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30836805,polska-mistrzem-niewykorzystanych-zwyciestw-jak-doprowadzic.html

— CZY WNIOSKI POLSKIEJ PROKURATOR POWSTAŁY W LUB Z POMOCĄ PRYWATNEJ MIĘDZYNARODOWEJ KANCELARII PRAWNICZEJ? KANCELARIA I EWA WRZOSEK, PYTANE O TĘ SPRAWĘ, MILCZĄ – PATRYK SŁOWIK W WP.PL: “Wniosek wysłano na poczcie znajdującej się kilkadziesiąt metrów od siedziby międzynarodowej kancelarii prawnej Clifford Chance. Zeskanowano go na urządzeniu, którym nie dysponuje prokuratura, zaś dysponuje Clifford Chance. Dzień przed wysłaniem przez prokurator Wrzosek wniosków w sprawie Radia Kielce swoją opinię do sądu przesłała Fundacja Wolne Sądy. Została ona przygotowana na takim samym urządzeniu, co pismo Wrzosek. Jedna z założycielek Wolnych Sądów jest prawniczką w Clifford Chance. Kancelaria Clifford Chance, po zmianie władz w mediach publicznych, otrzymała zlecenia od TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej”.
https://wiadomosci.wp.pl/sienkiewicz-wrzosek-wolne-sady-i-wniosek-jak-prokurator-walczyla-o-wolne-media-7010494932929504a

— URODZINY: Mariusz Treliński, Michał Kamiński, Maria Wiernikowska, Agnieszka Milczarz, Katarzyna Meller, Anita Werner.