— BIELAN: NIEWIELKIE SZANSE NA 231 MANDATÓW. ALE LICZĘ NA ZASIANIE WĄTPLIWOŚCI WŚRÓD PARLAMENTARZYSTÓW TD, KTÓRZY SĄ DZIŚ PRZYSTAWKĄ DLA PO, BODNAR PYTANY O SĘDZIÓW-DUBLERÓW W TK: UCHWAŁĄ SEJMU MOŻNA POTWIERDZIĆ, ŻE ZOSTALI WYBRANI W SPOSÓB NIEZGODNY Z PRAWEM I ŻE NIE MAJĄ STATUSU SĘDZIÓW – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/11/20

— PREZYDENCI KWAŚNIEWSKI, KACZYŃSKI I KOMOROWSKI, ZAWSZE POWIERZALI MISJĘ TWORZENIA RZĄDU ZWYCIĘSKIEMU UGRUPOWANIU – PREZYDENT ANDRZEJ DUDA W ROZMOWIE Z MARZENĄ NYKIEL I MARCINEM WIKŁĄ W TYGODNIKU SIECI: “Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu. W ramach obowiązującej konstytucji wszyscy prezydenci, także moi poprzednicy, prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński i Komorowski, zawsze powierzali misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu. Tegoroczne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość”.

— JA JESTEM PREZYDENTEM, ALE DONALD TUSK NIE JEST MOIM KANDYDATEM NA PREMIERA – DALEJ ANDRZEJ DUDA W SIECIACH: “Mówiłem o tym, że dwie kandydatury zostały mi przedstawione podczas konsultacji odbywających się w pałacu prezydenckim. Wyboru dokonałem z powodów, które już przytoczyłem. Zapowiadałem to zresztą w trakcie kampanii wyborczej. W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na premiera. Ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera”.

— W FUNDAMENTALNYCH KWESTIACH PODCZAS TYCH ROZMÓW PRZEDSTAWICIELE POSZCZEGÓLNYCH OBOZÓW, DEKLARUJĄCYCH DZISIAJ STWORZENIE KOALICJI, MÓWILI ZUPEŁNIE ODMIENNE RZECZY – DALEJ ANDRZEJ DUDA W SIECIACH: “Po pierwsze, chciałem zobaczyć wspólny i jednolity program. Usłyszeć jak najwięcej konkretów. Tego zabrakło. Po drugie, w bardzo ważnych, fundamentalnych kwestiach podczas tych rozmów przedstawiciele poszczególnych obozów politycznych, deklarujących dzisiaj stworzenie koalicji, mówili zupełnie odmienne rzeczy. Choćby dotyczące kluczowych kwestii odnoszących się do suwerenności Polski”.

— USTAW DOBRYCH DLA POLSKI I POLAKÓW NA PEWNO NIE BĘDĘ WETOWAĆ. I ZACHĘCAM TYCH, KTÓRZY OBEJMĄ WŁADZĘ, DO DZIAŁANIA ORAZ REALIZOWANIA SWOICH OBIETNIC WYBORCZYCH –  DALEJ ANDRZEJ DUDA W SIECIACH: “Będę także stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat, w tym licznych programów społecznych, które znacząco poprawiły życie Polaków. Zobowiązałem się do tego, kandydując w wyborach i będąc dwukrotnie wybieranym. Otrzymałem od Polaków silny mandat. Swoje słowa i zobowiązania traktuję niezwykle poważnie. Ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będę wetować. I zachęcam tych, którzy obejmą władzę, do działania oraz realizowania swoich obietnic wyborczych”.

— PREMIER TUSK CO INNEGO DEKLAROWAŁ TUTAJ, PRZY TYM STOLE, A CO INNEGO ROBIŁ PO WYJŚCIU Z PAŁACU. POZOSTAJE MI MIEĆ NADZIEJĘ, ŻE OD TAMTEGO CZASU SIĘ ZMIENIŁ – DALEJ ANDRZEJ DUDA W SIECIACH: “Gdy prezydentem był Lech Kaczyński, premier Donald Tusk przychodził do pałacu prezydenckiego. Wówczas jako prezydencki minister byłem przy tych rozmowach. Co innego deklarował tutaj, przy tym stole, a co innego robił po wyjściu z pałacu. Pozostaje mi mieć nadzieję, że od tamtego czasu się zmienił. Ja natomiast – jak wielokrotnie zapowiadałem – jestem gotowy do współpracy zarówno z nowym parlamentem, jak i rządem. Szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa Polski i polityki zagranicznej”.

— PREZYDENT ŻELEŃSKI ZADZWONIŁ, ŻEBY PRZEKAZAĆ ZA MOIM POŚREDNICTWEM ŻYCZENIA POLAKOM Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. TO BYŁA DOBRA ROZMOWA – MÓWI DALEJ PREZYDENT W SIECIACH: “Prezydent Zełenski zadzwonił, żeby przekazać za moim pośrednictwem życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości. To była dobra rozmowa. Zapewniłem go, że Ukraina ma nieustanne polskie wsparcie. Nic się tu nie zmieniło. Na każdym forum międzynarodowym wspieram sprawę Ukrainy, uważam, że to jest po prostu polski interes, by przetrwała ona jako niepodległe państwo. By skutecznie obroniła się przed rosyjską agresją. Moja żona, podobnie jak wielu Polaków, jest nieustannie zaangażowana w działania na rzecz Ukrainy – w pomoc humanitarną, wsparcie dla uchodźców przebywających w Polsce, szczególnie dzieci, różnego rodzaju szkolenia, pomoc lekarzom. Ten temat cały czas jest więc nam niezwykle bliski”.

— NIE MOŻNA PROWADZIĆ TAKICH ROZMÓW PONAD GŁOWAMI UKRAIŃCÓW. TAK BYWAŁO W PRZESZŁOŚCI I WYDAŁO TO ZATRUTE OWOCE, TYLKO ROZZUCHWALIŁO ROSJĘ I WŁADIMIRA PUTINA – MÓWI DALEJ PREZYDENT W SIECIACH: “A odnośnie do wojny i pokoju – mówiłem o tym wielokrotnie także na forach międzynarodowych, że o tym, czy prowadzić ewentualne rozmowy z Rosją, musi zdecydować sama Ukraina i jej przywódcy. Nie można prowadzić takich rozmów ponad głowami Ukraińców. Tak bywało w przeszłości i wydało to zatrute owoce, tylko rozzuchwaliło Rosję i Władimira Putina. Mam nadzieję, że zachodni świat wyciągnął z tego wnioski”.
https://wpolityce.pl/tygodniksieci/671153-wywiad-z-prezydentem-rp-tusk-nie-bedzie-moim-premierem

— „TUSK NIE BĘDZIE MOIM PREMIEREM’ – POWIEDZIAŁ PREZYDENT DUDA. POTWIERDZAM. NIE BĘDĘ” – SKOMENTOWAŁ DONALD TUSK.

— CZEMU FANI DONALDA TUSKA TAK PRZEJĘLI SIĘ SŁOWAMI PREZYDENTA SKORO TUSK MÓWIŁ, ŻE 'W JEGO SERCU PREZYDENTEM RP JEST RAFAŁ TRZASKOWSKI’?” – NAPISAŁ MARCIN MASTALEREK: “W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na premiera. Ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem”.”Czemu fani Donalda Tuska tak przejęli się słowami prezydenta skoro Tusk mówił, że 'w jego sercu prezydentem RP jest Rafał Trzaskowski?”

— DUDA WYBRAŁ BYCIE PREZYDENTEM PIS – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “Wywiad, którego Andrzej Duda udzielił tygodnikowi „Sieci” zapowiada zimną wojnę między prezydentem a nową większością parlamentarną. Jest jednocześnie dowodem na to, że prezydent postanowił być prezydentem wszystkich Polaków, pod warunkiem, że są to Polacy głosujący na PiS”.

— CZEKA NAS ZIMNA WOJNA DWÓCH OŚRODKÓW – DALEJ BARTKIEWICZ W RZ: “Czeka nas zimna wojna dwóch ośrodków władzy wykonawczej, z której jednej strony będzie ostrzeliwanie rządu wetami, z drugiej, zapewne, obchodzenie prezydenta uchwałami i rozporządzeniami – przy jednoczesnej litanii oskarżeń z jednej i drugiej strony o łamanie reguł demokracji. Czekają nas więc polityczne igrzyska, choć Polacy woleliby chyba jednak obniżanie cen chleba”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39431391-artur-bartkiewicz-wywiad-prezydenta-dla-sieci-andrzej-duda-wybral-bycie-prezydentem-pis

— BĘDZIE TEŻ BRUTALNY ATAK NA PREZYDENTA. I TO NA WSZYSTKICH POLACH. JUŻ SŁYCHAĆ O ABSURDALNYCH POMYSŁACH ODWOŁANIA PREZYDENTA NA DRODZE REFERENDUM – MARZENA NYKIEL A PORTALU WPOLITYCE: “Dlaczego Donald Tusk stracił czujność i odpowiedział prezydentowi jeszcze przed przeczytaniem wywiadu? Najwyraźniej negatywne emocje, którymi karmił swoich wyborców, nie pozwalają mu już działać z rozwagą i spokojem. Niechęć do Andrzeja Dudy wyrażał wielokrotnie. Postawienie go przed Trybunałem Stanu jest jego obsesją. Podczas spotkań wyborczych twierdził wręcz, że dla niego to Rafał Trzaskowski jest prezydentem Polski, a nie Duda. Teraz potwierdza, że nie będzie jego premierem. Co to zwiastuje? Bezwzględną walkę o władzę i siłowe wprowadzanie własnych rozwiązań. Dosięgnie to nie tylko ludzi Zjednoczonej Prawicy, ale także niesubordynowanych polityków dotychczasowej opozycji. Mamy już próbkę po pierwszym posiedzeniu parlamentu. Będzie też brutalny atak na prezydenta. I to na wszystkich polach. Już słychać o absurdalnych pomysłach odwołania prezydenta na drodze referendum, co – o zgrozo – podaje dalej nawet profesor prawa związany z Platformą Obywatelską! Czy działania te zdołają kogoś zastraszyć? Wątpię. Ale poziom politycznej debaty sprowadzony zostanie do politycznego pałkarstwa, co w obliczu obecnych zagrożeń i kryzysów, jest oczywistym działaniem na szkodę bezpieczeństwa państwa”.
https://wpolityce.pl/polityka/671372-co-tak-zirytowalo-tuska-w-wywiadzie-prezydenta-dla-sieci

— PREZYDENT BRONI STRACONYCH ZŁUDZEŃ – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Taka postawa może w przyszłości sprawić, że prezydent ustawi się w roli obrońcy straconych złudzeń PiS, a stąd tylko krok do umniejszenia własnej pozycji, bo o ile ustawa zasadnicza daje głowie państwa silne kompetencje do blokowania wysiłków rządu, o tyle jeśli chodzi o realizowanie własnych politycznych pomysłów, prezydent stoi na straconej pozycji. Tym bardziej że jedno po pierwszych dniach jeszcze nieformalnej kohabitacji jest już jasne: konkurencję wizerunkową będzie mu bardzo trudno wygrać. Było to widoczne choćby przy okazji spotkania Andrzeja Dudy z nowym marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39433091-zuzanna-dabrowska-prezydent-broni-straconych-zludzen

— AGENT TOMEK OPOWIADA, JAK NA POLECENIE SWOICH SZEFÓW – KAMIŃSKIEGO, JEGO ZASTĘPCY MACIEJA WĄSIKA I ERNESTA BEJDY – ŁAMAŁ PRAWO I PRZEKAZYWAŁ ŚCIŚLE TAJNE DOKUMENTY PROPISOWSKIM DZIENNIKARZOM, DZIŚ GWIAZDOM PRORZĄDOWYCH MEDIÓW. NIEKTÓRYCH OSOBIŚCIE WOZIŁ OPERACYJNYM AUTEM DO ZAKONSPIROWANYCH LOKALI BIURA – WOJCIECH CZUCHNOWSKI W GW: “Opowiada, jak na polecenie swoich szefów – Kamińskiego, jego zastępcy Macieja Wąsika i Ernesta Bejdy – przekazywał dokumenty dziennikarzom: Cezarowi Gmyzowi, Dorocie Kani, Tomaszowi Sakiewiczowi czy Samuelowi Pereirze. Dziś to gwiazdy prorządowych mediów. Dostawali materiały opatrzone najwyższymi klauzulami tajności, a szefowie Biura mieli pełną świadomość, że łamią prawo. Kaczmarek twierdzi, że proceder inspirowania mediów kwitami ze służb kontynuował, gdy był już posłem PiS. – Oni tłumaczyli, że publikacje, jakie z tego powstaną, są częścią naszych operacji. Te publikacje miały być częścią działań służb i służyć dla celów partii PiS – tłumaczy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30420021,agent-tomek-w-prokuraturze-sypie-kaminskiego-i-wasika-oraz-propisowskich.html

— DLACZEGO SZYMON HOŁOWNIA MOŻE SIĘ OKAZAĆ SILNIEJSZYM GRACZEM, NIŻ WIELU ZAKŁADA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Ale już dziś widać, że lider Trzeciej Drogi, a zarazem szef Polski 2050, doskonale wie, co chce w ramach tego nowego układu osiągnąć. Objęcie przez niego fotela marszałka Sejmu i styl, w jakim sprawuje swój urząd, pokazują, że to będzie inna kohabitacja, a marszałek będzie w niej osobnym graczem. Nie będzie pokornym wykonawcą poleceń lidera nowej koalicji, czyli premiera Tuska. Paradoksalnie daje to Hołowni szansę na to, by stać się w tej spolaryzowanej kohabitacji rzeczywiście trzecim biegunem, prawdziwą trzecią drogą. I zarówno Duda, jak i Tusk będą się musieli w tej nowej sytuacji odnaleźć”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39433341-michal-szuldrzynski-dlaczego-szymon-holownia-moze-sie-okazac-silniejszym-graczem-niz-wielu-zaklada

— NIEOFICJALNIE: W NAJBLIŻSZYCH DNIACH SEJM MOŻE SIĘ ZAJĄĆ PROJEKTEM DOTYCZĄCYM IN VITRO – PIOTR ŚMIŁOWICZ W GAZETA.PL: “Już w najbliższych dniach Sejm może się zająć obywatelskim projektem dotyczącym in vitro – wynika z informacji jedennewsdziennie.pl W najbliższym tygodniu, jak zapowiada marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ma być kontynuowane pierwsze posiedzenie Sejmu (które, niewykluczone, przeciągnie się także na kolejne dni). Mają zostać przede wszystkim wybrane składy stałych komisji sejmowych. Do tej pory wybrane jedynie zostały komisja regulaminowa i spraw poselskich oraz komisja ds. służb specjalnych. Nie jest jednak wykluczone, że nawet już w tym tygodniu izba zajmie się też obywatelskim projektem dotyczącym in vitro. O potrzebie pilnego zajęcia się tym projektem mówią od dawna przedstawiciele większościowej koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica”.
https://jedennewsdziennie.pl/article/114

— CENY ENERGII I PALIW, CENY ŻYWNOŚCI… TO BĘDZIE DLA PRZETRWANIA I STABILIZACJI NOWEJ WŁADZY WAŻNIEJSZE NIŻ NAZWISKO PIS-OWSKIEGO WICEMARSZAŁKA – CEZARY MICHALSKI W INTERII: “Zagrożeniem dla Tuska, Kosiniaka-Kamysza, Czarzastego, Hołowni nie jest bluzgający po korytarzach sejmowych „mistrz elegancji”. Nie są tym zagrożeniem bezsilne lamenty domagających się kolejnych milionów na swoje przetrwanie Rydzyka czy braci Karnowskich. Mogą być takim zagrożeniem tysiące górniczych związkowców podpalających opony w Warszawie albo demolujących siedzibę nowego ministerstwa na Śląsku. Dziura budżetowa, ceny energii i paliw, ceny żywności… to będzie dla przetrwania i stabilizacji nowej władzy ważniejsze niż nazwisko PiS-owskiego wicemarszałka Senatu czy Sejmu”.

— WOLAŁBYM, ABY NOWY OBÓZ WŁADZY NAJPIERW ZDELEGITYMIZOWAŁ LIDERÓW PIS POPRZEZ PRZEDSTAWIENIE FAKTÓW I ROZPOCZĘCIE PROKURATORSKICH POSTĘPOWAŃ. A DOPIERO PÓŹNIEJ TARZAŁ ICH W SMOLE I PIERZU – DALEJ MICHALSKI W INTERII: “Tu strategie i stanowiska są różne. Ja wolałbym, aby nowy obóz władzy najpierw zdelegitymizował liderów PiS poprzez przedstawienie faktów i rozpoczęcie prokuratorskich, a później sądowych postępowań. A dopiero później tarzał ich w smole i pierzu najbardziej nawet kwiecistych wystąpień publicznych. Wielu ludzi jest jednak tak wygłodniałych rewanżu, że za smołę i pierze biorą się już dzisiaj, zanim jeszcze nowy rząd postał i rozpoczął pracę”.

— OSTATECZNIE JEDYNYM WARUNKIEM, OD KTÓREGO REALIZACJI ZALEŻY PRZETRWANIE DEMOKRATYCZNEJ KOALICJI U WŁADZY, BĘDZIE JAK NAJSZYBSZA ODBUDOWA W POLSCE ZUPEŁNIE PODSTAWOWEGO POLITYCZNEGO, SPOŁECZNEGO I PRAWNEGO PORZĄDKU – KONKLUZJA MICHALSKIEGO: “Ostatecznie jedynym warunkiem, od którego realizacji zależy przetrwanie demokratycznej koalicji u władzy, będzie jak najszybsza odbudowa w Polsce zupełnie podstawowego politycznego, społecznego i prawnego porządku. Temu właśnie Kaczyński każdą swoją wypowiedzią i każdym swoim działaniem będzie się starał zapobiec. Z tego właśnie Tuska, Hołownię, Kosiniaka-Kamysza i Czarzastego większość Polaków rozliczy. (…) Przeciwieństwem rewolucji, kontrrewolucji czy zwyczajnej rozróby jest przywrócenie porządku będącego podstawowym źródłem legitymizacji władzy”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-zagrozenia-i-priorytety-demokratow,nId,7155196

— DO ZGODY POWSZECHNEJ JESZCZE DALEKO, ALE SZYMON HOŁOWNIA ROBI WSZYSTKO, BY PRZYNAJMNIEJ NIKT NIE PODPALIŁ KARCZMY – HOŁOWNIA JAK W ZNACHORZE – KATARZYNA PRZYBORSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Obawiam się, że będziemy świadkami ciągłych prób trollowania obrad, obstrukcji, intryg i podstępów – PiS jest w tym wyjątkowo dobry. Ale i stronie demokratycznej może być trudno zdjąć „populistyczne rękawice” przywdziane na czas kampanii wyborczej. Jednak wybór Hołowni, konserwatysty, ale demokraty na marszałka świadczy o tym, że strona demokratyczna nie zdążyła się zapomnieć w populizmie, stopić z nim, że użyła populistycznych chwytów, owszem, ale teraz chce debatę na powrót ucywilizować. Zanim jednak uda się całe towarzystwo ustawić na ganku karczmy do wspólnej fotografii, zobaczymy hrabinę Czyńską, która czepia się nieparyskiego akcentu swojej synowej, intrygi zazdrosnego kolegi po fachu chirurga, który właśnie odzyskał pamięć, złość pracowników, którzy teraz mają się uśmiechać koło hrabiów, a potem wrócić do chat krytych strzechą i wykładanych gliną. Do zgody powszechnej jeszcze daleko, ale Szymon Hołownia robi wszystko, by przynajmniej nikt nie podpalił karczmy”.

— UCHYLENIE WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO W SPRAWIE ABORCJI WCALE NIE BĘDZIE ŁATWE, PROSTE I PRZYJEMNE. ANI BEZKARNE – MARIUSZ MUSZYŃSKI W RZ: “Ale ustawa to nie jest pamiętnik koleżanki szkolnej. Dopisanie przepisu do ustawy do działanie prawodawcze. Zgodnie z Konstytucją uprawniony do tego jest wyłącznie Sejm, działający w określonych procedurach. Majstrowanie przy tekście ustawy w każdy inny sposób będzie niedopuszczalnym działaniem poza przepisami dotyczącymi inicjatywy i procedury ustawodawczej. Powstanie tekst nielegalny. Na koniec wypada zlokalizować bohaterów tego przedsięwzięcia. Otóż polecenie usunięcia wyroku z Dziennika Ustaw będzie musiał wydać Szefowi Rządowego Centrum Legislacji osobiście Prezes Rady Ministrów. Także on musi polecić również publikację sfałszowanego tekstu ustawy i wprowadzenie jej do polskiego systemu źródeł prawa. Z kolei nakaz sfałszowania tekstu wyda sejmowym urzędnikom Marszałek Sejmu, który na dodatek sam będzie widniał w obwieszczeniu jako podmiot łamiący prawo (przekraczający kompetencje)”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art39428611-mariusz-muszynski-o-sejmowej-uchwale-i-wyroku-aborcyjnym

— WIADOMO, ŻE MAJCHROWSKI NIE CHCE, BY WYBORY WYGRAŁ JEGO NAJWIĘKSZY KRYTYK – ŁUKASZ GIBAŁA – MAGDALENA KURSA W GW: “Przed decyzją prezydenta Kraków jest pełen spekulacji. Polityczno-urzędowych. Niemal wszyscy przekonują, że Jacek Majchrowski nie wystartuje. Równocześnie wiadomo, że nie chce, by wybory wygrał jego największy krytyk – Łukasz Gibała. Nie startując po raz kolejny, najchętniej poparłby więc kogoś, komu osobiście ufa, kto ma szerokie poparcie i realną szansę na wygraną. Problem w tym, że takiej osoby w tej chwili nie ma. (…) – Władysław Kosiniak-Kamysz podobnie jak Jacek Majchrowski uważa, że trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do wygranej Gibały. Dlatego wymyślił Rasia, którego mógłby poprzeć prezydent. Ale to kandydat nieakceptowalny ani przez Donalda Tuska, ani dla partyjnych dołów PO”.

— MAJCHROWSKI POPRZE TEGO, KTO WEJDZIE DO NIEJ OBOK ŁUKASZA GIBAŁY – NAWET JEŚLI TO BĘDZIE KANDYDATKA PIS – DALEJ KURSA W GW: “Jacek Majchrowski może też zostawić sobie furtkę i w razie rezygnacji ze startu powiedzieć, że na razie nie popiera nikogo, że będzie obserwować rozwój sytuacji, oceniać programy i że do tematu powróci za jakiś czas. Pewne jest to,  że w drugiej turze poprze tego, kto wejdzie do niej obok Łukasza Gibały – nawet jeśli to będzie kandydatka PiS Małgorzata Wassermann”.
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,30421133,jacek-majchrowski-na-95-procent-nie-wystartuje-w-kolejnych-wyborach.html

— TERAZ JUŻ ZA PÓŹNO. PYTANIA MUSI ZADAĆ SOBIE SAMEJ KOALICJA SZYKUJĄCA SIĘ DO UTWORZENIA RZĄDU – WITOLD GADOMSKI W GW: “Nowy rząd będzie stąpał po polu minowym. Zagrożeń jest cała masa – w energetyce, służbie zdrowia, szkolnictwie, a przede wszystkim w finansach publicznych. Kilka tygodni przed wyborami rząd Mateusza Morawieckiego opublikował dokument „Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2024–2027″. Nie był komentowany przez rządowych ekspertów i nie został należycie odnotowany przez polityków opozycji. A szkoda, gdyż mieli okazję zadać ministrom rządu Morawieckiego szereg niewygodnych pytań. Teraz już za późno. Pytania musi zadać sobie samej koalicja szykująca się do utworzenia rządu”.

— CHCĄC UZYSKAĆ TAKIE OSZCZĘDNOŚCI POPRZEZ REDUKCJĘ WYDATKÓW, TRZEBA BY BYŁO W 2025 R. ZREZYGNOWAĆ Z WYPŁATY 13. I 14. EMERYTURY – DALEJ GADOMSKI W GW: “Zdaniem IFP, chcąc uzyskać takie oszczędności poprzez redukcję wydatków, trzeba by było w 2025 r. zrezygnować z wypłaty 13. i 14. emerytury, z obietnic podwyższenia zasiłku pogrzebowego, programu przyjazne osiedle 2.0 i emerytur stażowych. Ponadto trzeba by było w 2026 r. ograniczyć do 300 zł program 800+, a w 2027 r. już całkowicie go zlikwidować. Oczywiście można zrealizować inny pakiet oszczędności – na przykład jeszcze bardziej ściąć wydatki na inwestycje publiczne, wycofać się z  niektórych zakupów uzbrojenia lub też podnieść podatki, ewentualnie zastosować kombinację cięć wydatków i zwiększenia podatków”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30419489,pis-pozostawil-nowemu-rzadowi-tykajaca-bombe.html

— ANALITYCY PEKAO: POLSKA TRZECIM NAJWIĘKSZYM EKSPORTEREM OPAKOWAŃ: Polska jest trzecim największym eksporterem opakowań w Unii Europejskiej, a niewykluczone, że już w tym roku na fotelu wicelidera wyprzedzi Francję. Od początku ubiegłej dekady nie było roku, w którym nie zwiększylibyśmy udziału w łącznym eksporcie UE tych wyrobów, a obecnie wynosi on ponad 10 proc. i jest jednym z najwyższych w całym przetwórstwie.
https://300polityka.pl/biznes/2023/11/18/analitycy-pekao-polska-jest-trzecim-najwiekszym-eksporterem-opakowan-w-unii-a-niewykluczone-ze-juz-w-tym-roku-na-fotelu-wicelidera-wyprzedzi-francje/

— URODZINY: Jadwiga Rotnicka, Jacek Merkel, Jolanta Pieńkowska.