— OBJĘCIE PRZEZ CICHOCKIEGO STANOWISKA SZEFA KANCELARII SEJMU, ŚWIADCZY O TYM, ŻE HOŁOWNIA TRAKTUJE STANOWISKO MARSZAŁKA BARDZO POWAŻNIE – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Objęcie przez Jacka Cichockiego stanowiska szefa Kancelarii Sejmu, a nie któregoś z ministerstw – do czego jest predystynowany – świadczy o tym, że Szymon Hołownia traktuje stanowisko marszałka Sejmu bardzo poważnie. I zapewne dzięki umiejętnościom Cichockiego chciałby być traktowany jako ten marszałek, który po latach PiS przywróci porządek procesowi legislacyjnemu z polskim parlamencie. Lider Polski 2050 zdaje sobie sprawę, że jego sukces na stanowisku marszałka Sejmu może mu otworzyć drogę do prezydentury. Wówczas zapewne też będzie w jego otoczeniu Jacek Cichocki”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30418176,jacek-cichocki-urzednik-ktory-ma-przywrocic-porzadek-kim.html

— AUTOREM TEKSTU ORĘDZIA JEST WSPÓŁPRACUJĄCY Z MARSZAŁKIEM OD KILKU JUŻ LAT JAN SZYSZKO, CZŁONEK ZARZĄDU THINK TANKU STRATEGIE 2050 – USTALIŁA GAZETA.PL – JACEK GĄDEK: “Pierwszym autorem tekstu tego orędzia jest Jan Szyszko. – Zaproponowałem marszałkowi tekst orędzia. Jednak praca nad przemówieniami to praca grupowa, w którą swój wkład ma wiele osób, a ostateczną decyzję o treści przemówienia podejmuje sam marszałek. Sukces i pozytywny odbiór orędzia wynika przede wszystkim z doświadczenia i przygotowania merytorycznego oraz retorycznego Szymona Hołowni – mówi nam Szyszko”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30417485,wiemy-kto-napisal-tekst-oredzia-szymonowi-holowni.html

— HOŁOWNIA PIERWSZY EGZAMIN OBLAŁ. NIE STANĄŁ W OBRONIE ZASAD, W OBRONIE PRAWA MNIEJSZOŚCI DO OBECNOŚCI W PREZYDIUM – JACEK KARNOWSKI: “Początek ma jednak wątpliwej jakości. W najważniejszej sprawie ostatnich dni – a więc w kwestii pozbawienia Prawa i Sprawiedliwości prawa do wyznaczenia wicemarszałka Sejmu – głosu nie zabrał. Zrobił unik, deklarując, że miejsce czeka na kandydata, ale po stronie zasad demokratycznych, po stronie uprawnień mniejszości, nie stanął. A mógł. I to będzie mu zapamiętane. I to go kiedyś dogoni”.

— HOŁOWNIA ZOSTAŁ „WYSTAWIONY” PRZEZ TUSKA, KTÓRY WIE, ŻE SZYBKO SPALI SIĘ, JEST TEŻ I DRUGA WERSJA, WEDŁUG KTÓREJ TUSK LICZY, ŻE HOŁOWNIA ZBUDUJE DUŻY KAPITAŁ POLITYCZNY, I BĘDZIE MÓGŁ RZUCIĆ PREZYDENCKIE WYZWANIE TRZASKOWSKIEMU, Z KTÓRYM LIDER PO TOCZY CICHĄ, ALE ZAŻARTĄ WOJNĘ – DALEJ KARNOWSKI: “W tle są dwie, sprzeczne interpretacje. Według jednej z nich, Hołownia został „wystawiony” przez Tuska, który wie, że szybko spali się na tak ważnym stanowisku, a jego „bezpośredni” styl komunikacja lada moment stanie się memiczny. I coś w tym może być. Ale jest też i druga wersja, według której Tusk liczy, że Hołownia-marszałek zbuduje duży kapitał polityczny, i będzie mógł rzucić prezydenckie wyzwanie Rafałowi Trzaskowskiemu, z którym lider PO toczy cichą, ale zażartą wojnę. Dziś oba scenariusze są możliwe, i wszystko zależy w istocie od samego Hołowni”.
https://wpolityce.pl/polityka/671185-holownia-pierwszy-egzamin-oblal-nie-stanal-w-obronie-zasad

— DUDA OSAMOTNIONY, MASTALEREK ZNEUTRALIZOWANY, MORAWIECKI UPOKORZONY, SZYDŁO DOTKNIĘTA, BŁASZCZAK NAMASZCZONY. A KACZYŃSKI ZADOWOLONY: Z OBLĘŻONEJ TWIERDZY NIE UCIEKNIE ŻADEN POSEŁ – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Poza tym Nowogrodzka nie chce, aby pojawiła się jakakolwiek nić porozumienia między PiS a PSL, tak jak to sobie zaplanował szef gabinetu prezydenta Dudy Marcin Mastalerek. Logika wojny zmusi także Dudę do trwania przy PiS, bo w innym przypadku zostanie oskarżony o zdradę. Mastalerek został więc przez prezesa już zneutralizowany i powtarzane frazesy o koalicji polskich spraw, a więc inwestowanie w dobre relacje z PSL z myślą o dłuższej perspektywie, nie mają większego znaczenia. Prezes Mastalerkowi podciął skrzydła”.

— OD ZAWSZE FUNKCJONUJE NA TEJ SAMEJ ZASADZIE: JEŚLI MA WĄTPLIWOŚCI CO DO DECYZJI KACZYŃSKIEGO, TO MU TO KOMUNIKUJE, ALE ZAWSZE PODPORZĄDKOWYWAŁ SIĘ DECYZJI KACZYŃSKIEGO – PISZE DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “A Morawiecki polecenie wykona bez szemrania. Od zawsze funkcjonuje na tej samej zasadzie: jeśli ma wątpliwości co do decyzji Kaczyńskiego, to mu to komunikuje. Na wewnętrznych spotkaniach mówił, że decyzja o aborcji jest błędem, twierdził także, że „wyborów kopertowych” nie da się zorganizować (Sasin z kolei wmawiał prezesowi, że się da), i mówił, że bez wstrzymanego przez Unię za łamanie praworządności Krajowego Planu Odbudowy będzie trudno wygrać wybory. Ale zawsze podporządkowywał się decyzji Kaczyńskiego i robił wszystko, co kazała Nowogrodzka. Nawet jeśli – jak w przypadku „wyborów kopertowych” – miała mu grozić za to odpowiedzialność karna”.

— JUŻ RAZ KACZYŃSKI SIĘ POMYLIŁ, NIE DOCENIAJĄC HOŁOWNI – TWIERDZI WIELOWIEYSKA W GW: “Nowogrodzka podejrzewa, że może to być jednak Tusk, a wtedy funkcję premiera przejmie Rafał Trzaskowski. I wówczas wariant z młodym, niezużytym politykiem miałby sens. Natomiast ewentualną kandydaturę Szymona Hołowni Nowogrodzka lekceważy i uważa, że lider Polski 2050 nie wszedłby do drugiej tury. Ale już raz Kaczyński się pomylił, nie doceniając Hołowni. Po debacie wyborczej liderów w TVP prezes był zachwycony, wychwalał Morawieckiego, uważał, że Tusk wypadł blado. Ale umknęło mu to, że Hołownia zaprezentował się świetnie i podbudował dobry, dający opozycji większość, wynik Trzeciej Drogi”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30407658,prezes-starzeje-sie-i-naprawde-wierzy-w-spisek-znamy-plany.html

— POCZYNANIA NOWEGO MARSZAŁKA MA Z NAJWIĘKSZĄ UWAGĘ OBSERWOWAĆ TRZASKOWSKI ŁUKASZ SZPYRKA W INTERII: “Rozmówca Interii z Platformy: – Cztery lata temu mówiło się, że Hołownia bez pieniędzy sobie nie poradzi, że będzie popełniał błędy, że się skończy, że nie ma struktur, nie zrobi list, że to cyrkowiec, nie ma kto mu pomóc – wymienia nasz rozmówca.- Jednak ustał. No i mamy problem. A w zasadzie Trzaskowski – dodaje działacz PO”.

— ROSNĄCA ROLA HOŁOWNI MOŻE DZIAŁAĆ NA TRZASKOWSKIEGO MOBILIZUJĄCO – SZPYRKA CYTUJE POLITYKA KO: “- Rafał za chwilę będzie w samym centrum uwagi, bo zbliżają się wybory samorządowe. Na pewno będzie bardzo aktywny, najbliższa kampania będzie należeć do niego. Nie ma szans, by Hołownia był tak widoczny – prognozuje nasz rozmówca z PO. – Poza tym rosnąca rola Hołowni może działać na Trzaskowskiego mobilizująco, może go to jeszcze wzmocni, uaktywni, bo potencjał na pewno ma większy – ocenia polityk”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-kotara-opadla-a-w-kuluarach-huczy-na-temat-nowej-roli-szymon,nId,7155250

— RAZEM NIE WEJDZIE DO RZĄDU. JAK DŁUGO MOŻNA DOJRZEWAĆ? – PIOTR PACEWICZ W OKO.PRESS: “Okazuje się, że „razem” znaczy „Razem”. Abdykacja partii ze współrządzenia to zła wiadomość dla lewicowych wyborców, którzy na to przecież liczyli. Osłabia pozycję całej lewicy, jakby brakowało jej kłopotów. (…) Czyli z 26 marnych głosów Lewicy zrobi się 19 pewnych i 7 fakultatywnych. To wszystko nie tylko osłabi pozycję Nowej Lewicy w koalicji rządowej, ale skompromituje lewicę jako całość i zdezorientuje jej obecnych i potencjalnych wyborców. Bo przecież część z nich głosowała taktycznie na najsilniejszego i na zagrożonego i są gotowi wrócić”.
https://oko.press/razem-nie-wejdzie-do-rzadu-jak-dlugo-mozna-dojrzewac

— INNEGO PIS-U NIE BĘDZIE. JAROSŁAW KACZYŃSKI WRACA DO KORZENI – TOMASZ TERLIKOWSKI W RZ: “Innego Prawa i Sprawiedliwości nie będzie. Jarosław Kaczyński wskazał kierunek, w jakim ma zmierzać jego partia. Będzie ostrzej i bardziej jednoznacznie. Ze szkodą dla prawicowego myślenia”.

— TRZEBA ZAPYTAĆ PIS I JEGO ZWOLENNIKÓW, JEŚLI NIE UNIA EUROPEJSKA, TO CO? – DALEJ TERLIKOWSKI W RZ: “Dlatego też trzeba zapytać PiS i jego zwolenników, jeśli nie Unia Europejska, to co? Wojna w Ukrainie jasno pokazuje, że Polska nie ma szczególnego geopolitycznego wyboru. Natomiast kryzys ekonomiczny, jaki dotknął Wielką Brytanię po brexicie, uświadamia boleśnie, że o wiele słabsza polska gospodarka zostałaby uderzona o wiele mocniej taką decyzją. Polska i Polacy nie mają w tej chwili wielkiego wyboru – na razie to Unia gwarantuje nam stabilność. Wiara w to, że możemy poradzić sobie bez niej lub na jej marginesie, jest nie tylko polityczną naiwnością, ale wręcz, by posłużyć się terminologią Aleksandra Bocheńskiego, groźną głupotą”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39411391-innego-pis-u-nie-bedzie-jaroslaw-kaczynski-wraca-do-korzeni

— PARTIA KACZYŃSKIEGO KOŃCZY W ZNACZNIE GORSZYM STYLU NIŻ PO I PSL W 2015 ROKU. PRZYKRO TO OGLĄDAĆ, SZCZEGÓLNIE JEŚLI NA POCZĄTKU MIAŁO SIĘ NADZIEJĘ, ŻE TO MOŻE I TROCHĘ SZALENI, ALE ZA TO AMBITNI REFORMATORZY – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “W rezultacie partia Kaczyńskiego kończy w znacznie gorszym stylu niż PO i PSL w 2015 roku. Przykro to oglądać, szczególnie jeśli na początku miało się nadzieję, że to może i trochę szaleni, ale za to ambitni reformatorzy. Przed nami więc jeszcze trochę śmiechu z upokarzania Morawieckiego, bo to są naprawdę efektowne przedstawienia, ale za chwilę trzeba będzie się już zacząć zastanawiać, jak odsunąć od władzy liberałów. Albo przynajmniej uniemożliwić im wprowadzanie ich gróźb wyborczych w życie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-morawiecki-koalicji-polskich-spraw/

— KACZYŃSKI BOI SIĘ BUNTU MŁODYCH W PIS. ZASTOSOWAŁ POLITYCZNY SZANTAŻ – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “Centrala PiS obserwuje Kacpra Płażyńskiego, który krytykuje kampanię i głosował wbrew linii partii przy wyborze wicemarszałków Sejmu. Na celowniku jest też dawny człowiek Gowina, Marcin Ociepa, który także złamał dyscyplinę — a wraz z nim jego współpracownicy, także posłowie, Anna Dąbrowska-Banaszek i Krzysztof Cieciura, którego ojciec był posłem PSL. Żeby zamknąć niezadowolonym usta i utrzymać w ryzach najtwardszy elektorat, prezes wciąga biało-czerwony sztandar na partyjny maszt jeszcze wyżej niż dotąd. Straszy zmianą unijnych traktatów, które miałyby doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, co jest rzecz jasna niecnym planem Niemiec. To klasyczny polityczny szantaż. Jeśli Kaczyński oczekuje poświęcenia dla ojczyzny, to niezadowolonym młodziakom z PiS ma być trudniej wystąpić przeciw niemu — bo to rzecz jasna byłby cios wymierzony w Polskę”.

— MASOWA FREKWENCJA W OSTATNICH WYBORACH WRAZ Z ICH WYNIKAMI POKAZUJE, ŻE KACZYŃSKI MOBILIZUJE LUDZI DO GŁOSOWANIA PRZECIW PIS – DALEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “Otóż może się nie udać z kilku względów. Po pierwsze, Kaczyński jest już znacznie starszy. Wątpliwe, by odnalazł w sobie tyle siły, by przez kolejne cztery lata przetrwać i odbić władzę w wieku lat 78. Po wtóre, zmienił się elektorat — co sam przyznaje. Masowa frekwencja w ostatnich wyborach wraz z ich wynikami pokazuje, że Kaczyński mobilizuje ludzi do głosowania przeciw PiS. Ilustracją tego są — to po trzecie — słabe wyniki indywidualne Kaczyńskiego i jego najbardziej oddanych towarzyszy. Ale i tak najważniejsze jest to, że Donald Tusk skupi się na rozliczeniach, by nigdy więcej Kaczyńskiego do władzy nie dopuścić. To jest cel numer jeden szefa Platformy. I młodzi w PiS doskonale to rozumieją”.
https://www.onet.pl/informacje/newsweek/mlodzi-w-pis-patrza-na-trzecia-droge-jaroslaw-kaczynski-boi-sie-buntu/5c18t07,452ad802

— PO CO TUSKOWI SIKORSKI W MSZ? TO KOLEJNY PRODUKT POLARYZACJI – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Po co Donaldowi Tuskowi ten kandydat? Czy nie można znaleźć na tę funkcję kogoś bez szkieletów w szafie? Z powodu krótkiej personalnej ławki opozycji? Po to żeby drażnić prawicę? Aby mieć kogoś zdolnego do uprawiania wyjątkowo agresywnej postpolityki, ale i do przeprowadzenia czystki w MSZ. (…) Ileż szans na efektowną polaryzację się w tym kryje. A że Sikorski uwielbia zjadliwe, brutalne wypowiedzi, sam będzie jednym z głównych aktorów tej polaryzacji. Zarazem z ochotą zabierze się za czystki w MSZ i w korpusie dyplomatycznym. Można też będzie na niego liczyć w słownych i biurokratycznych utarczkach z prezydentem Dudą. Który otrzymał w przyjętej tuż przed końcem kadencji ustawie kompetencyjnej nawet nowe uprawnienia w sprawach międzynarodowych. Ale którego w praktyce będzie można ich pozbawiać w akompaniamencie słownej żonglerki samego ministra”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-po-co-tuskowi-sikorski-w-msz-to-kolejny-produkt-polaryzacji,nId,7155139

— BOJĘ SIĘ JEDNAK, ŻE WRÓCI IMPOSYBILIZM (PARDON LE MOT) A NOWA WŁADZA ROZCZARUJE W DWÓCH KWESTIACH – ABORCJI I ŁAMANIA PRAW CZŁOWIEKA NA GRANICY – MAGDALENA CHRZCZONOWICZ W DYSKUSJI REDAKCYJNEJ OKO.PRESS: “Boję się jednak, że wróci imposybilizm (pardon le mot) a nowa władza rozczaruje w dwóch kwestiach – aborcji i łamania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Już to się zresztą zaczyna – o granicy nikt nic nie mówi, więc w sumie rozczarowania nie ma, jest tylko bezsilność. Ale kwestia aborcji była głośna w kampanii, walka o nią trwała. Ale nie ma jej w umowie koalicyjnej, a projekt depenelizacji został okrojony. Panowie znowu rozłożą ręce i powiedzą – no staraliśmy się, ale to kwestia światopoglądowa i co my możemy. I jak zwykle prawa kobiet przegrają z wielką polityką”.

— TO SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE DOPROWADZIŁO DO ZMIANY. ALE CZY POLITYCY W SAMYM CENTRUM TO ZAUWAŻĄ? – AGNIESZKA JĘDRZEJCZYK W DYSKUSJI REDAKCYJNEJ OKO.PRESS: “A przecież nie ograniczali się do protestów, organizowali się, spotykali, sieciowali. Pomagali na obu wschodnich granicach Polski. Mieli sprawy na policji i przed sądami. Współpracowali ze swoim samorządem lokalnym. Zaangażowali się przed wyborami w kampanie profrekwencyjne. To społeczeństwo obywatelskie doprowadziło do zmiany. Ale czy politycy w samym centrum to zauważą? Wrócą do konsultacji przed wprowadzaniem zmian? Nauczą się prowadzić narady i organizować panele obywatelskie? Zauważą i docenią ten mozół dyskutowania i szukania rozwiązań z ludźmi?”
https://oko.press/notatki-z-przelomu-epok-dziennikarki-i-dziennikarze-oko-press-patrza-na-zmiane-wladzy

— MINISTER ADAM BODNAR? JEST ANTYTEZĄ ZIOBRY. SZYKUJE SIĘ KRWAWE STARCIE – EWA SIEDLECKA W TYGODNIKU POLITYKA: “Jest antytezą Zbigniewa Ziobry pod każdym względem: kompetencji, charakteru, przekonań, sposobu bycia. Prawnicza kariera zawodowa Ziobry jest krótka i nienaznaczona sukcesem: odbył aplikację prokuratorską i zdał egzamin, ale nie odbył asesury i nie został prokuratorem. Zajął się karierą polityczną. (…) W tych warunkach wyrwanie prokuratury spod wpływu Ziobry i przywrócenie poszanowania dla prokuratorskiej niezależności będzie jednym z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszym zadaniem. Tym bardziej że rozliczanie rządów PiS musi polegać na egzekwowaniu odpowiedzialności od jego funkcjonariuszy. Także odpowiedzialności karnej, czego bez niezależnej prokuratury przeprowadzić się nie da”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2235204,1,minister-adam-bodnar-jest-antyteza-ziobry-szykuje-sie-krwawe-starcie

— IDZIE WIELKA ZMIANA DLA NAS WSZYSTKICH, BO CO SIĘ ODWLECZE, TO NIE UCIECZE – ROMAN IMIELSKI W GW: “PiS tymczasem będzie opozycją totalną, bo taki jest plan prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Chce w ten sposób postawić pod ścianą prezydenta Andrzeja Dudę, by nie był zbyt koncyliacyjny wobec przyszłego rządu KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, oraz zdyscyplinować własnych parlamentarzystów. (…) Idzie wielka zmiana dla nas wszystkich, bo co się odwlecze, to nie uciecze”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30416296,blisko-coraz-blizej-ich-odejscia.html

— ZAMIAST MOCNYCH POLITYCZNYCH NAZWISK MORAWIECKI ZAMIERZA POSTAWIĆ NA EKSPERTÓW I LUDZI SPOZA PARTYJNEJ POLITYKI. WAŻNĄ ROLĘ W NOWEJ RADZIE MINISTRÓW MAJĄ ODEGRAĆ KOBIETY – ANDRZEJ GAJCY W ONECIE O CHWILOWY RZĄDZIE MORAWIECKIEGO: “Kogo w nim zabraknie? Po pierwsze nie będzie żadnych ministrów bez teki, czyli takich, którzy nie kierują żadnymi ministerstwem. Po drugie nie znajdą się w nim nazwiska czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zabraknie w nowym rządzie zarówno samego Jarosława Kaczyńskiego, jak i Mariusza Błaszczaka, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego czy Piotra Glińskiego. Nie wiadomo czy znajdzie się w nim także Zbigniew Ziobro lub którykolwiek z polityków Suwerennej Polski. Choć — jak słyszymy — nikt w Prawie i Sprawiedliwości nie chce wywoływać kolejnego wewnętrznego konfliktu, który z pewnością wybuchnie, jeśli na dwa tygodnie do ministerstwa sprawiedliwości wszedłby ktoś inny niż ziobryści. — Ta decyzja jeszcze nie zapadła i jest przed nami — słyszymy w otoczeniu szefa rządu. Zamiast mocnych politycznych nazwisk Morawiecki zamierza postawić na ekspertów i ludzi spoza partyjnej polityki. Ważną rolę w nowej Radzie Ministrów mają odegrać kobiety, którym ma przypaść więcej ministerialnych tek niż obecnie”.

— CAŁA TA POLITYCZNA OPERACJA, KTÓRA WYDAJE SIĘ MOMENTAMI WRĘCZ IRRACJONALNA I OBLICZONA NA PRZECIĄGANIE W NIESKOŃCZONOŚĆ MOMENTU ODDANIA WŁADZY, MA BYĆ KLUCZOWYM PUNKTEM ODNIESIENIA DLA PIS – DALEJ GAJCY: “W tym formułowaniu nowego gabinetu nie chodzi wcale o to, by PiS utrzymał się przy władzy. Nowy rząd Morawieckiego, który ostoi się maksymalnie przez dwa tygodnie, ma stać się częścią założycielskiego mitu. PiS go potrzebuje do budowania narracji na czas bycia w opozycji. Cała ta polityczna operacja, która wydaje się momentami wręcz irracjonalna i obliczona na przeciąganie w nieskończoność momentu oddania władzy, ma być kluczowym punktem odniesienia dla partii Jarosława Kaczyńskiego, właśnie na ten nowy polityczny okres”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nowy-rzad-morawieckiego-rewolucja-w-skladzie-i-otwarte-drzwi/2971057,79cfc278

— NIE BĄDŹMY NAIWNI, ŻE CHODZI O KRÓTKĄ PAMIĘĆ, BO POLITYCY NIEMIECCY NIE MAJĄ KRÓTKIEJ PAMIĘCI ANI NIE SĄ NAIWNI. MAJĄ ZA TO OLBRZYMIE, SIĘGAJĄCE BILIONÓW EURO INTERESY Z ROSJANAMI – KACPER PŁAŻYŃSKI W ROZMOWIE Z KAMILĄ BARANOWSKĄ W INTERII: “Myślę, że jak na Polaka i polskiego polityka to wcale nie jest ostra krytyka ani mocne oceny. Są raczej realistyczne. Mamy krótką pamięć i dziś już nie pamiętamy, że po 24 lutego 2022 krytyka dotycząca błędnej oceny Rosji i całej europejskiej polityki wobec Rosji była powszechna. To się niestety odwraca. Dziś np. premier Holandii Mark Rutte, jeden z ojców chrzestnych gazociągów Nord Stream, ubiega sie o stanowisko sekretarza generalnego NATO, a troskliwa opiekunka tego rosyjsko-niemieckiego przedsięwzięcia, premier niemieckiej Mekleburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig, została niedawno przewodniczącą Bundesratu. Nie bądźmy naiwni, że chodzi o krótką pamięć, bo politycy niemieccy nie mają krótkiej pamięci ani nie są naiwni. Mają za to olbrzymie, sięgające bilionów euro interesy z Rosjanami”.

— OBECNOŚĆ W UNII EUROPEJSKIEJ JEST WARTOŚCIĄ. MUSIMY O TYM W POLSCE ROZMAWIAĆ, A NIE ULEGAĆ SZANTAŻOWI, ŻE SKORO NIE PODOBA CI SIĘ TO, CO DZIEJE SIĘ W BRUKSELI I CO SZYKUJĄ NIEMCY, TO ZNACZY, ŻE JESTEŚ ZA POLEXITEM – DALEJ PŁAŻYŃSKI U BARANOWSKIEJ W INTERII: “Nie jestem zwolennikiem polexitu. Obecność w Unii Europejskiej jest wartością. Natomiast powinniśmy zawalczyć, by była to Unia, do której wstępowaliśmy, a nie taka, gdzie siłą odbiera się państwom możliwość do decydowania o sobie. Dziś ci, którzy mają czelność mieć inne zdanie od reszty są spychani do narożnika i tam okładani pałkami. W czasie jednego z posiedzeń mojej komisji, które dotyczyło zjawiska korumpowania europarlamentarzystów i braku transparentności w pracach Parlamentu Europejskiego wypowiadali się bardzo krytycznie zaproszeni na posiedzenie przedstawiciele Transparency International czy Corporate Europe Observatory. Najdalej w krytyce poszedł jednak czołowy francuski lewicowy dziennikarzy śledczy Jean Quatremer – paradoksalnie zwolennik federalizacji – który obecne instytucje unijne określił jako środowisko paramafijne. Musimy o tym w Polsce rozmawiać, a nie ulegać szantażowi, że skoro nie podoba ci się to, co dzieje się w Brukseli i co szykują Niemcy, to znaczy, że jesteś za polexitem.”

— KAŻDA KOBIETA MUSI CZUĆ SIĘ W STU PROCENTACH BEZPIECZNIE, NIE MOŻNA W ŻADEN SPOSÓB NARAŻAĆ ŻYCIA KOBIETY – CO ZRESZTĄ JASNO STANOWIĄ OBECNIE OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISAMI – MÓWI PŁAŻYŃSKI BARANOWSKIEJ W INTERII: “Zabrakło przygotowania systemu ochrony zdrowia, instytucji do pomocy matkom, rodzicom, którzy doświadczają tak trudnych sytuacji, jak wady letalne wykryte w życiu płodowym czy ciężka niepełnosprawność dziecka. Bo trzeba powiedzieć to bardzo jasno: każda kobieta musi być szczególnie chroniona i objęta opieką państwa, każda kobieta musi czuć się w stu procentach bezpiecznie, nie można w żaden sposób narażać życia kobiety – co zresztą jasno stanowią obecnie obowiązujące przepisami”.

— ALBO JESTEŚ POLITYKIEM PARTII RZĄDZĄCEJ, ALBO CHCESZ BY TWOI BLISCY ROBILI KARIERY W SPÓŁKACH PAŃSTWOWYCH, ALE DRUGA STRONA, UDAJĄCA NIEWINIĄTKA, W TEJ KWESTII BYŁA I JEST ZNACZNIE GORSZA – DALEJ PŁAŻYŃSKI: “W mediach opisywano wiele nieprawdziwych, wymyślonych afer. Ale piętnowany był też prawdziwy nepotyzm. Każdy, kto mnie zna, wie, że się z tym nie godziłem, że niektóre z tych przypadków doprowadzały mnie do szału. Jak się już podejmuje decyzję o pójściu do polityki, to trzeba wiedzieć z czego trzeba będzie zrezygnować. To jest naprawdę bardzo proste. Albo jesteś politykiem partii rządzącej, albo chcesz by twoi bliscy robili kariery w spółkach państwowych, na które ma wpływ rządząca formacja. Nie da się tych dwóch rzeczy pogodzić.Znajmy jednak miarę i bądźmy uczciwi. Druga strona, udająca niewiniątka, w tej kwestii była i jest znacznie gorsza. Proszę spojrzeć choćby na duże miasta rządzone przez Platformę. Nepotyzm i kolesiostwo są plagą i należy z nimi walczyć. My na pewno mogliśmy w niektórych przypadkach reagować szybciej i bardziej stanowczo”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-to-zagrozenie-dla-istnienia-polski-polityk-pis-o-zmianach-w-,nId,7155608

— MIESIĄC PO WYBORACH WIELE WSKAZUJE NA TO, ŻE DONALD TUSK NIE TYLKO PRZED NIMI NIE MIAŁ POJĘCIA, CO POCZNIE Z WŁADZĄ, ALE NIE MA GO NADAL. PRZYSZŁEJ OPOZYCJI OTWIERA TO PRZESTRZEŃ DO PUNKTOWANIA NOWEJ KOALICJI, ALE PIS WOLI ODGRYWAĆ TEATR CZEPIANIA SIĘ WŁADZY – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Moim zdaniem to wszystko jest bardziej świadectwem tego, że Donald Tusk nie tylko nie miał pojęcia przed wyborami, co począć z władzą, ale nie ma go nadal. Dla przyszłej opozycji otwiera się niezłe pole do punktowania. PiS woli jednak teatr czepiania się władzy z ponurymi, skrajnie katastroficznymi proroctwami Kaczyńskiego w tle. Nawet gdyby miały być prawdziwe, prezes PiS traci kontakt i wspólny język ze społeczeństwem. Z kolei tacy politycy, jak Tusk czy Hołownia, mają nam do zaoferowania jedynie komunikację podsuwaną przez marketingowców”.

— TRUDNO ZNALEŹĆ PROSPOŁECZNY ZAPAŁ Z CZASÓW KAMPANII – JESZCZE ZAREMBA W RZ: “Trudno znaleźć w tym tekście prospołeczny zapał z czasów kampanii. Są ogólnikowe zapowiedzi łożenia większych kwot na edukację, służbę zdrowia, naukę czy niepełnosprawnych, ale bez jakichkolwiek zobowiązań. Wyjątkiem jest obietnica ustawy o asystencji dla rodzin inwalidów. PiS ma dziś jeszcze solidniejsze podstawy do twierdzenia, że liberalny wilk przebrał się w skórę wrażliwego społecznie barana (czy owcy)”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39412271-donald-tusk-nie-ma-pojecia-co-pocznie-z-wladza

— ROZMOWY Z PIS NA PEWNO TRWAŁY, I TO DO SAMYCH WYBORÓW – NAWET DOKŁADNIE WIEM JAKIE. WSZYSTKO OCZYWIŚCIE STAŁO SIĘ NIEAKTUALNE, KIEDY SIĘ OKAZAŁO, ŻE KONFEDERACJA Z PIS NIE MA 231 POSŁÓW – JANUSZ KORWIN-MIKKE W ROZMOWIE Z MICHAŁEM PŁOCIŃSKIM W RZ: “Nie wiem, czy to on, ale takie podejrzenia są, a rozmowy z PiS na pewno trwały, i to do samych wyborów – nawet dokładnie wiem jakie. Wszystko oczywiście stało się nieaktualne, kiedy się okazało, że Konfederacja z PiS nie ma 231 posłów. To jest oczywiście hipoteza, ale coraz więcej za nią przemawia. Tym bardziej więc teraz ze mnie i kolegi Brauna próbuje się robić wariatów, chyba nawet jakaś taka farma trolli do tego została zaprzęgnięta. Jestem zdumiony, bo ja jestem uważany za najbardziej logicznego, najbardziej inteligentnego polityka w Polsce, a tu się chce zrobić ze mnie człowieka niespełna rozumu”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39411411-janusz-korwin-mikke-mentzenowi-tego-nie-daruje

— OTOCZENIE DONALDA TUSKA PROWADZI Z AMERYKANAMI GRĘ. OPOZYCJA CHCE WYKAZAĆ, ŻE POLSKA NIE JEST GOTOWA DO FINANSOWEGO ZAANGAŻOWANIA SIĘ W ATOM W AŻ TAK DUŻYM STOPNIU – PRZEKONUJĄ EKSPERCI W ROZMOWIE Z MONEY.PL – PAWEŁ GOSPODARCZYK: “Ekipa Donalda Tuska ma naciskać na amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel, aby te objęły co najmniej 30 proc. udziałów w projekcie energetyki jądrowej – przekazała w miniony czwartek agencja Bloomberg, powołując się na słowa Grzegorza Onichimowskiego, głównego doradcy Platformy Obywatelskiej ds. energetyki”.
https://www.money.pl/gospodarka/atom-po-nowemu-tusk-prowadzi-gre-z-amerykanami-nie-jestesmy-gotowi-6964177238674112a.html

— KOALICJANCI NA KORYTARZU ŚWIĘTUJĄ, A PIS ZWIESZA GŁOWY WOKÓŁ STARCA Z ŁUPIEŻEM – MARCIN KĄCKI W GW: “Wracam na lożę dziennikarską sejmowej sali, trąca mnie jeden z fotoreporterów: patrz, mówi, i pokazuje powiększone zdjęcie Kaczyńskiego, który ramiona marynarki obsypane ma, no właśnie czym. Co to jest? Biały proszek, jak, jak… Jak łupież, mówi mi fotoreporter, celuje obiektywem w Kaczyńskiego, i czeka. Na „Łupieżcę”. Za Kaczyńskim bowiem, czyli bardzo prestiżowo, siedzi w ławie poselskiej Leonard Krasulski, 73-latek, którego Szymon Hołownia, gdyby nadal był prezenterem „Mam talent!”, a nie marszałkiem, mógłby przedstawić jakoś tak: A teraz szanowni państwo przed nami postać wyjątkowa, człowiek, który dostał się po raz trzeci do ścisłego finału, człowiek, który zawsze ma ze sobą bawełnianą chusteczkę i tą chusteczką potrafi wyczyniać cuda. Panie Leonardzie, niech pan nam zdradzi tajemnicę swojego sukcesu. Tu pan Leonard, z ramionami ściśniętymi, przejęty, stremowany, malutki, korpulentny, bo taki w istocie jest, mógłby wyjąć chusteczkę i kelnerskimi, wprawnymi ruchami strzepywać chusteczką łupież z ramion. (…) Mija 15 minut, koalicja KO-Trzecia Droga-Lewica na korytarzu świętuje, słychać śmiechy, a ci tu stoją. W końcu ruszają, prowadzą go, starca z łupieżem, ale to skąpy szpaler, pozbawiony majestatu, nie wyglądają już, jakby nieśli Arkę Przymierza”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30406246,spedzilem-caly-dzien-w-nowym-sejmie-koalicjanci-na-korytarzu.html

— DANE POLSKANATLE: REKORDOWY WZROST EKSPORTU POLSKIEJ ŻYWNOŚCI: Jak wynika z danych dotyczących polskiego handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi, w 2022 r. odnotowaliśmy rekordowy wzrost wartości polskiego eksportu, którego wartość wyniosła 47,6 mld EUR (223 mld zł).  To o 26,7% więcej niż rok wcześniej! Warto podkreślić, że około 80% uzyskanych wpływów z eksportu żywności do Unii Europejskiej wygenerowała sprzedaż tylko do państw strefy euro – wskazują dane serwisu Polskanatle.pl.
https://300polityka.pl/biznes/2023/11/17/dane-polskanatle-rekordowy-wzrost-eksportu-polskiej-zywnosci/

— 8 LAT TEMU POWSTAŁ KOD.

— URODZINY: Krzysztof Jurgiel, Aleksandra Zarzycka. NIEDZIELA: Wojciech Duda, Elżbieta Kruk, Bogdan Wenta, Krzysztof Berenda.