— DOMAŃSKI O PODWYŻKACH DLA NAUCZYCIELI: JEŚLI NIE ZDĄŻYMY Z BUDŻETEM PRZED 1 STYCZNIA – BĘDZIE WYRÓWNANIE – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/11/17/

— OD 6 GRUDNIA DOSTĘPNA NOWA SZCZEPIONKA NA COVID: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,30414766,nowa-szczepionka-na-covid-19-bedzie-dostepna-za-darmo-podano.html

— JAK WYNIKA Z INFORMACJI INTERII, W NAJBLIŻSZYCH DNIACH MAJCHROWSKI OGŁOSI, ŻE NIE WYSTARTUJE W WYBORACH, JEŚLI NIC NIE ZMIENI SIĘ PRZEZ WEEKEND, O PREZYDENTURĘ Z POPARCIEM MAJCHROWSKIEGO MA POWALCZYĆ IRENEUSZ RAŚ – DAWID SERAFIN: “Jak wynika z nieoficjalnych informacji Interii, w najbliższych dniach Majchrowski ogłosi, że nie wystartuje w wyborach i przejdzie na polityczną emeryturę. Rządzący miastem od 21 lat prezydent Jacek Majchrowski ma ogłosić w najbliższych dniach, że nie wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych. Jeśli nic nie zmieni się przez weekend, o prezydenturę z poparciem Majchrowskiego ma powalczyć Ireneusz Raś, poseł PSL. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz w tej sprawie spotkał się już z Majchrowskim. Trwają zabiegi o to, aby Raś był kandydatem całej nowej koalicji. „Nie” – mówią liderzy PO. (…) Sama partia zresztą od dłuższego czasu przymierza się do wystawienia własnego kandydata, którym będzie najprawdopodobniej poseł Aleksander Miszalski.
https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-jacek-majchrowski-nie-wystartuje-w-wyborach-samorzadowych-po,nId,7153004

— WYGRALIŚMY TE WYBORY, ALE MAM ŚWIADOMOŚĆ, JAK TRUDNO BĘDZIE ZBUDOWAĆ W TEJ CHWILI WIĘKSZOŚĆ. UWAŻAMY JEDNAK, ŻE NASI WYBORCY MAJĄ PRAWO OCZEKIWAĆ, ŻE PODEJMIEMY TAKĄ PRÓBĘ – MATEUSZ MORAWIECKI W ROZMOWIE Z MICHAŁEM WODZIŃSKIM I JUSTYNĄ WĘCEK W FAKCIE: “Na PiS w tych wyborach zagłosowało 7,6 mln osób. To o 1 mln więcej niż na Platformę oraz prawie 2 mln więcej niż osiem lat temu, kiedy zaczynaliśmy rządy. Czyli dużo więcej osób zaufało nam po bardzo potężnych kryzysach, z którymi mieliśmy do czynienia. Wygraliśmy te wybory, ale mam świadomość, jak trudno będzie zbudować w tej chwili większość. Uważamy jednak, że nasi wyborcy mają prawo oczekiwać, że podejmiemy taką próbę. Chcemy pokazać, że patrzymy w przyszłość”.

— CHCĘ WSKAZAĆ PUNKTY PROGRAMOWE, KTÓRE ŁĄCZĄ PROGRAM PIS I JEDNOCZEŚNIE ODPOWIADAJĄ NA OCZEKIWANIA WYBORCÓW KONFEDERACJI CZY ŚRODOWISK TRZECIEJ DROGI – MÓWI MORAWIECKI FAKTOWI: “Chcę wskazać punkty programowe, które łączą program PiS i jednocześnie odpowiadają na oczekiwania wyborców Konfederacji czy środowisk Trzeciej Drogi, i w ten sposób wytyczyć pewną strategię działania na przyszłe lata. Widać było już teraz na posiedzeniu Sejmu, że po drugiej stronie może się tworzyć koalicja jednego aktora. Tymczasem my proponujemy koalicję polskich spraw, koalicję, w której każdy będzie traktowany podmiotowo, w której każdy lider będzie miał zagwarantowaną autonomię w działaniu”.

— JEDNYM Z BŁĘDÓW BYŁO ZŁOŻENIE WNIOSKU DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO, KTÓRY MUSIAŁ DOPROWADZIĆ DO ORZECZENIA NARUSZAJĄCEGO TZW. KOMPROMIS ABORCYJNY – DALEJ PMM W FAKCIE: “A co poszło nie tak? Jednym z błędów było złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który musiał doprowadzić do orzeczenia naruszającego tzw. kompromis aborcyjny. Część osób w naszym obozie – w tym ja – przestrzegało wówczas, że ten wniosek może sprawić, że zamiast większej ochrony życia nastąpi mocne odbicie na lewo i ostatecznie wygrają na tym środowiska radykalnie proaborcyjne”.

— NA PEWNO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ RÓWNIEŻ NA TO, O CZYM MÓWIŁ PREZES JAROSŁAW KACZYŃSKI, TAKŻE WÓWCZAS, GDY POWIEDZIAŁ O „SYNDROMIE TŁUSTYCH KOTÓW” – DALEJ PMM: “Na pewno trzeba zwrócić uwagę również na to, o czym mówił prezes Jarosław Kaczyński, także wówczas, gdy powiedział o „syndromie tłustych kotów”. Teraz czas, by wszyscy w PiS zmienili się w wojowników, aby z powrotem przekonać wyborców i wygrywać wybory. Jeżeli tego nie zrozumieją, to ich postawę zrozumie kierownictwo partii przy układaniu list do samorządu i europarlamentu.I ostatni błąd – zbyt ospała reakcja na pseudoaferę wizową. Niestety, ale opozycji udało się ten temat przechwycić i go zakłamać”.

— JEŻELI PRZYJDZIE MI BYĆ W OPOZYCJI, TO BĘDĘ PRZEDE WSZYSTKIM KONCENTROWAŁ SIĘ NA ZESPOLE PRACY PAŃSTWOWEJ – MÓWI JESZCZE MORAWIECKI FAKTOWI: “Szczerze powiedziawszy, nie myślę o tym. Natomiast jeżeli przyjdzie mi być w opozycji, to będę przede wszystkim koncentrował się na zespole pracy państwowej. Będziemy tam prezentować punkty naszego programu, chcemy, by toczyła się tam debata społeczna, by był on barometrem nastrojów społecznych Polaków na kolejne cztery lata. Wielkim zadaniem będzie również obrona tego, żeby o tym, co nas wszystkich dotyczy, decydowali Polacy, a nie jacyś urzędnicy w Brukseli”.
https://www.fakt.pl/pieniadze/pierwszy-wywiad-morawieckiego-po-wyborach-wskazal-trzy-najwieksze-bledy-pis/tq6swmy

— TRZEBA ZROBIĆ WSZYSTKO, ABSOLUTNIE WSZYSTKO, ŻEBY PRZY PRZYWRACANIU PRAWORZĄDNOŚCI NIE ŁAMAĆ ZASAD PRAWORZĄDNOŚCI” – ADAM BODNAR W ROZMOWIE Z TOMASZEM SAWCZUKIEM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Trzeba zrobić wszystko, absolutnie wszystko, żeby przy przywracaniu praworządności nie łamać zasad praworządności. Jeżeli ustawodawstwo, konstytucja, działania w ramach uprawnień władczych rządu, dają szansę na rozwiązanie istniejących problemów, to trzeba zrobić wszystko, co się da – i jak najszybciej się da. Ale jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach trzeba będzie nastawić się na dłuższy marsz. Nie można tworzyć miraży i obiecywać obywatelom czegoś, co jest niemożliwe, albo może prowadzić do nieprzewidzianych dramatycznych konsekwencji”.

— Z CZASEM BĘDZIEMY SIĘ DOWIADYWALI O RÓŻNYCH NADUŻYCIACH, TAKŻE ZE STRONY SAMEGO PREZYDENTA, W KONTEKŚCIE DESTRUKCJI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI – DALEJ BODNAR U SAWCZUKA: “ Wierzę, że niektóre ustawy będzie można uchwalić; że to nie będzie tak, że prezydent będzie wszystko wetował. Poza tym mam wrażenie, że z czasem będziemy się dowiadywali o różnych nadużyciach, także ze strony samego prezydenta, w kontekście destrukcji wymiaru sprawiedliwości w ostatnich latach – o pewnych nadużyciach, które być może nie były do tej pory jawne. Mam wrażenie, że budowana jest teraz wizja prezydenta jako wszechwładnego mocarza, który w ogóle nie odpowiada przed opinią publiczną, w ogóle się niczym nie przejmuje i będzie wetował niezależnie od okoliczności. Jeżeli jednak zaraz wyjdą na jaw różne okoliczności, które będą kompromitowały zaangażowanie prezydenta w kontekście niszczenia praworządności, to może wtedy nie będzie taki skory, żeby z tych wszystkich wet korzystać. Może będzie chciał uniknąć punktów spornych albo pokazywania, jak bardzo broni swojego dawnego podejścia. Tego bym jeszcze nie przesądzał”.

— BRAKUJE MI WYRAŹNEJ PODSTAWY PRAWNEJ DO PRZYJĘCIA ODPOWIEDNIEJ UCHWAŁY SEJMU, KTÓRA ODWOŁYWAŁABY WSZYSTKICH SĘDZIÓW – DALEJ BODNAR U SAWCZUKA W KL: “brakuje mi wyraźnej podstawy prawnej do przyjęcia odpowiedniej uchwały Sejmu, która odwoływałaby wszystkich sędziów. Po drugie, jak wdrożyć taką uchwałę? Po trzecie, czy na miejsca tych wszystkich odwołanych sędziów znalazłoby się 15 nowych chętnych, którzy chcieliby w takim Trybunale później zasiadać? Profesor Sadurski rzucił pomysłem, natomiast trochę nas zostawił samych w sprawie wykonania. Być może mam zbyt słabą wyobraźnię, jak można taki proces wymiany wszystkich sędziów doprowadzić do końca w bardzo krótkim czasie”.

— NIEKTÓRZY Z OBECNYCH SĘDZIÓW TRYBUNAŁU MOGĄ „ODKRYĆ”, ŻE SĄ PRAWNIKAMI, A NIE OSOBAMI CZEKAJĄCYMI NA SYGNAŁ Z NOWOGRODZKIEJ – MÓWI BODNAR SAWCZUKOWI W KL: “Natomiast, niezależnie od ustawy trzeba liczyć na rezygnację niektórych sędziów i doczekać do końca kadencji niektórych pozostałych. Już w 2024 roku przypada koniec kadencji Piotra Pszczółkowskiego i Julii Przyłębskiej. A do tego niektórzy z obecnych sędziów Trybunału mogą „odkryć”, że są prawnikami, a nie osobami czekającymi na sygnał z Nowogrodzkiej. I myślę, że już wkrótce, nawet bez zmiany ustawy, zacznie pojawiać się w Trybunale większość, która jest najzwyczajniej w świecie niezależna, ale przede wszystkim zdolna do wyboru nowego prezesa TK”.

— KONSEKWENTNE STOSOWANIE TYCH ZASAD MOŻE SPOWODOWAĆ ZMIANĘ ATMOSFERY I RZECZYWISTĄ WIĘKSZĄ DOSTĘPNOŚĆ LEGALNEJ ABORCJI – TWIERDZI BODNAR: “I wreszcie ostatnia kwestia, chyba najważniejsza, to szerokie stosowanie interpretacji rzecznika praw pacjenta, że wada genetyczna płodu może powodować zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety. Konsekwentne stosowanie tych zasad może spowodować zmianę atmosfery i rzeczywistą większą dostępność legalnej aborcji. A jednocześnie postulowałbym, żeby partie koalicji rzeczywiście usiadły do stołu i zaczęły dyskutować na temat tego, jak aborcję uregulować długoterminowo. W mojej publicystyce sugerowałem stworzenie panelu obywatelskiego na ten temat. Można wrócić do tego pomysłu, skoro postulaty Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, do których mi blisko, nie zyskają większości parlamentarnej”.
https://kulturaliberalna.pl/2023/11/14/zapewniam-ze-bedzie-gigantyczna-determinacja/

— PREZYDENCKI SZNYT ORĘDZIA SZYMONA HOŁOWNI – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “Trudno nie zauważyć, że całe wystąpienie Hołowni miało ponadpartyjny, „prezydencki sznyt”. Świeżo upieczony marszałek Sejmu przedstawił się w nim jako ktoś, kto jest jeden stopień ponad codziennymi politycznymi wymianami ciosów i kuksańców. Ktoś, kto chce ukoić zmęczonych politycznym konfliktem Polaków i z uśmiechem mówi im, że zadba o ich spokój, szanując jednocześnie wrażliwość wyborców wszystkich stron. Ktoś, kto chce – choć to wyświechtane hasło – być dziś marszałkiem wszystkich Polaków, a jutro ich prezydentem. I niewątpliwie z pozycji marszałka Sejmu – nieobciążonego kosztami sprawowania władzy przez trudną, czteropartyjną koalicję tak bardzo jak np. wtedy, gdyby został wicepremierem – będzie mu do Pałacu Prezydenckiego znacznie bliżej”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39421801-artur-bartkiewicz-co-szymon-holownia-powiedzial-nam-w-oredziu

— MARSZAŁEK HOŁOWNIA ROZPOCZĄŁ KAMPANIĘ PREZYDENCKĄ – KATARZYNA PRZYBORSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Mimo że napisał dwadzieścia jeden książek i wypowiada się chętnie, to mam wrażenie, że usiłuje stać pośrodku, mówić tak, ale nie, nie wychylać się. Choć w exposé zaznaczył, że ma zdecydowanie inne poglądy niż wiele osób na sejmowej sali, to nadal nie wiadomo jakie właściwie. Jest za rozdziałem Kościoła od państwa, ale swoje książki poświęcił głównie wierze (ja przeczytałam tylko jedną, tę o kampanii wyborczej Fabryka jutra, więc czerpię z artykułu Witolda Mrozka). Tematy społecznie kardynalne, jak prawa kobiet, prawa osób LGBT czy nadużywanie władzy przez Kościół, to jednak są dla niego tematy zastępcze – czy to wobec bieżącej polityki, czy wobec relacji człowieka z Bogiem. Zaangażował się w protesty przeciw zaostrzeniu wyroku TK w sprawie aborcji, ale na protest się spóźnił. Niby bardzo zielony, wege i proekologiczny, ale w najsilniejszy sojusz wszedł z PSL-em, który jest mięsny, futrzarski i rękami i nogami bronił się przed „Piątką Kaczyńskiego”. Żartuje, ale przecież nie ma do siebie dystansu. Miejmy nadzieję, że odkryje karty, zanim zostanie kandydatem na prezydenta”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/marszalek-holownia-rozpoczal-kampanie-prezydencka/

— Z SZEREGÓW LEWICY MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE LEWICA PRZYJĘŁA BŁĘDNĄ STRATEGIĘ – AGATA SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: “Z szeregów Lewicy można usłyszeć, że Lewica przyjęła błędną strategię. Najpierw starała się o ministerstwa, które w odbiorze opinii publicznej mają mniejsze znaczenie. Nie pozwolą też Lewicy budować poparcia w przyszłości. „Z ministerstwem cyfryzacji jest tak, że kiedy komuś nie działa jaka rządowa aplikacja, to obwinia ministra. A kiedy wszystko działa, to nikogo to nie obchodzi. Nie zbudujemy się na tym” – denerwuje się jeden z polityków Lewicy. „Tak samo z polityką społeczną”.
https://oko.press/na-zywo/dzien-na-zywo-najwazniejsze-informacje/edukacja-czy-nauka-dla-lewicy

— FAJNOKONSERWATYZM TRZECIEJ DROGI MOŻE BYĆ GROŹNIEJSZY NIŻ TEN PISOWSKI – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Rzepliński, Kosiniak, Hołownia czy Zoll nie uprawiają konserwatyzmu walczącego, jak ten pisowski. Wiedzą, że Ordo Iuris jest głośne, ale łatwo się przeciwko niemu symbolicznie zorganizować. Trudniej się zorganizować przeciwko wpływom cichego Opus Dei. (…) Fajnokonserwatyzm jest niebezpieczny, bo chce mniej więcej tego samego co konserwatyzm pisowski, ale mówi to innymi, cieplejszymi słowami. Przecież wyrok Trybunału Przyłębskiej nie był nawet pomysłem Kaczyńskiego, ale radykalnej frakcji na prawicy. Kaczyński przez lata wstrzymywał Przyłębską przed rozpatrzeniem wniosku Kai Godek, na co ta ostatnia ciągle się skarżyła. Aż w końcu przehandlował prawa kobiet za kolejną ustawę”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/fajnokonserwatyzm-trzeciej-drogi-grozniejszy-niz-konserwatyzm-pis/

— UCIECZKA OD SZYLDU PIS. PLAN KACZYŃSKIEGO NA KOLEJNE WYBORY – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “Stąd pomysł, by w niektórych miejscach schować partyjny szyld i poprzeć kandydatów bez etykiety PiS. – Takie decyzje pewnie będziemy musieli podjąć w kilkudziesięciu miastach. To prosta analiza. Jeśli gdzieś mamy poparcie na poziomie 40-42 proc., to oznacza, że w drugiej turze na prezydenta, burmistrza czy wójta możemy przegrać, jeśli stworzy się koalicja anty-PiS, czyli wszyscy przeciw nam – opowiada ważny polityk z Nowogrodzkiej”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30412967,ucieczka-od-pis-plan-kaczynskiego-na-kolejne-wybory.html

— AUTORYTET I WIARYGODNOŚĆ BBC WYNIKAJĄ NIE Z TRUDNEGO DO ZDEFINIOWANIA OBIEKTYWIZMU, LECZ Z BEZSTRONNOŚCI, ZE SWOISTEJ ANALITYCZNEJ ZEWNĘTRZNOŚCI, Z JĘZYKA ŚWIADOMIE POZBAWIONEGO JAKICHKOLWIEK PRZYMIOTNIKÓW – EUGENIUSZ SMOLAR W GW: “Autorytet i wiarygodność BBC wynikają nie z trudnego do zdefiniowania obiektywizmu, lecz z bezstronności, ze swoistej analitycznej zewnętrzności, z języka świadomie pozbawionego jakichkolwiek przymiotników określających problemy lub ludzi. W przeciwieństwie do powszechnego w polskich mediach elektronicznych stawiania dziennikarza na pierwszym miejscu i jego czy jej „uważam, że…” w BBC w pierwszej osobie mają prawo mówić tylko korespondenci. Znajdując się w miejscu wydarzeń, tylko oni mogą mówić: jestem tutaj, widzę, sprawdziłem(-am) fakty i wam o tym opowiadam. Nikt inny!”

— MEDIA PUBLICZNE NALEŻĄ ONE DO WSZYSTKICH POLEK I POLAKÓW, TAKŻE TYCH WIELU MILIONÓW, KTÓRYCH WARTOŚCI I PRZEKONANIA ODLEGŁE SĄ OD TYCH PANUJĄCYCH W ZWYCIĘSKIEJ KOALICJI – DALEJ SMOLAR W GW: “Tylko wówczas nowe media publiczne będą w stanie odgrywać niezbędną i pożądaną, bo integrującą rolę. Należą one do wszystkich Polek i Polaków, także tych wielu milionów, których wartości i przekonania odległe są od tych panujących w zwycięskiej koalicji. Toteż i oni muszą znaleźć w programach mediów publicznych bliskie im treści oraz ich wyrazicieli, tym razem jednak pozbawionych agresji. Pluralizm jest wartością samą w sobie, gdyż racjonalizuje debatę publiczną i stabilizuje demokratyczny system polityczny, odbiera paliwo ksenofobicznym populistom”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30409238,media-publiczne-tak-to-robia-w-bbc-czy-da-sie-tez-w-polsce.html

— URODZINY: Igor Ostachowicz (54), Roman Ciepiela, Selim Chazbijewicz, Maciej Grzywaczewski.