— WIĘKSZY ODSETEK BADANYCH (39,7 PROC.) JEST ZDANIA, ŻE SPRAWA TA NIE BĘDZIE MIAŁA WPŁYWU NA WYNIK PIS W WYBORACH – RZ: “Ponad 30 proc. badanych przez IBRiS uważa, że sprawa zaszkodzi PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych. Większy odsetek badanych (39,7 proc.) jest zdania, że sprawa ta nie będzie miała wpływu na wynik PiS w wyborach”.
https://www.rp.pl/wybory/art39123021-sondaz-afera-wizowa-oddala-pis-od-trzeciej-kadencji

— CO CZWARTY POLAK NIE SŁYSZAŁ O AFERZE WIZOWEJ W RZĄDZIE, A NIEMAL 40 PROC. UWAŻA, ŻE NIE WPŁYNIE ONA NA NOTOWANIA PIS – SONDAŻ DLA DGP I RMF FM: 24% nie słyszało, 30% uważa, że osłabi notowania PiS, 38% że nie osłabi, 8 trudno powiedzieć.

— 39% OCENIA WIARYGODNOŚĆ POSTULATÓW PIS WS MIGRACJI POZYTYWNIE, 48% NEGATYWNIE – DALEJ DGP: “ Opozycja podkreśla, że choć PiS szermuje antyimigrancką retoryką, to w praktyce w trakcie jego rządów zwiększyła się liczba imigrantów, w tym z państw afrykańskich czy azjatyckich. W tym przypadku 39 proc. ankietowanych ocenia działania PiS pozytywnie, ale znacznie więcej, bo 48 proc., negatywnie”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/9298735,afera-wizowa-kto-zyskuje-kto-traci-sondaz-dla-dgp-i-rmf-fm.html

— WĄSIK: JEŻELI SYGNAŁ W POSTACI REFERENDUM ZOSTANIE WYSŁANY DO EUROPY, JESTEM PRZEKONANY, ŻE ZA CHWILĘ W INNYCH KRAJACH BĘDĄ REFERENDA DOT. MIGRACJI – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/09/18

— SPRAWA MA SWOJĄ INNĄ, CIEMNĄ STRONĘ. WRAZ Z NIĄ STAJEMY SIĘ RASISTAMI – MAGDALENA CHRZCZONOWICZ W OKO.PRESS: “Rezultaty zapoczątkowanego przez PiS wzmożenia antyuchodźczego będą tragiczne. Efektem codziennego oglądania podrasowanych obrazków czarnoskórych mężczyzn szturmujących granicę i bijących kobiety będzie rasizm, kseonofobia, a przede wszystkim lęk przed „innym”, i tak już w Polsce mocno obecne. Internalizacja takiej narracji odbędzie się niepostrzeżenie i zadomowi na dobre. Nie odklei się od nas i jest fatalną prognozą na przyszłość. Dlaczego? Nie tylko z powodu zwykłej przyzwoitości, humanitaryzmu i szacunku dla praw człowieka. Chodzi także o to, co nas czeka, a co nie jest w żaden sposób naszym wyborem. A czeka nas migracja na wielką skalę. Właściwie ona już tu jest. UNHCR szacuje, że na koniec 2022 r. na świecie było 108,4 milionów osób, które musiały opuścić swoje miejsce zamieszkania w wyniku wojny, przemocy, łamania praw człowieka. W 2023 r. takich osób będzie ponad 117 milionów”.

— KO TAKŻE STRASZY UCHODŹCAMI I SZERZY ANTYIMIGRACYJNĄ PROPAGANDĘ. OCZYWIŚCIE, DO PIS-U IM W TYM DALEKO, ALE POD WZGLĘDEM HUMANITARNYM I PRAWNOCZŁOWIECZYM NARRACJA KO PRZEDSTAWIONA W TYM SPOCIE NIE BRONI SIĘ W ŻADEN SPOSÓB – DALEJ CHRZCZONOWICZ W OKO.PRESS: “KO także straszy uchodźcami i szerzy antyimigracyjną propagandę. Oczywiście, do PiS-u im w tym daleko, ale pod względem humanitarnym i prawnoczłowieczym narracja KO przedstawiona w tym spocie nie broni się w żaden sposób. Co więcej, politycy KO to wiedzą. Prawdopodobnie nie są też ksenofobami. Ale uznają, że politycznie i przedwyborczo taka narracja jest konieczna. Mądrość etapu”.
https://oko.press/spuszczono-psy-ze-smyczy-co-nam-zrobi-afera-wizowa

— MIMO PRACY DZIENNIKARZY WOLNYCH MEDIÓW — A TYM BARDZIEJ MIMO KOMUNIKATÓW MSZ I ZATRZYMAŃ — AFERA WIZOWA POZOSTAJE DALEKA OD PEŁNEGO WYJAŚNIENIA – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Mimo pracy dziennikarzy wolnych mediów — a tym bardziej mimo komunikatów MSZ i zatrzymań — afera wizowa pozostaje daleka od pełnego wyjaśnienia. Prawo i Sprawiedliwość jak ognia obawia się jej politycznych skutków – już teraz bowiem afera podważa całą antyimigracyjną narrację tej partii, na której opiera się jej kampania wyborcza. Z całą pewnością może to rzutować na pracę służb i prokuratorów zajmujących się wyjaśnianiem tej sprawy. I jednocześnie tłumaczyć, dlaczego jedynymi zatrzymanymi powiązanymi z obozem władzy pozostają średniej rangi działacze z województwa świętokrzyskiego”.
https://oko.press/afera-wizowa-wszystko-co-wiemy

— W TEJ, BYNAJMNIEJ NIE MARGINALNEJ SPRAWIE, OKO.PRESS OBSADZONE PRZEZ MŁODYCH WYZNAWCÓW PARTII RAZEM I ADRIANA ZANDBERGA UPODOBNIŁO SIĘ DO TVP INFO – CEZARY MICHALSKI W INTERII: “Kiedy jednak Tusk po raz pierwszy w lipcu tę sprawę nagłośnił, został wówczas zaatakowany przez całą lewicę i sporą część symetrystów. Obsadzone przez młodych wyznawców partii Razem i Adriana Zandberga OKO.press w temacie afery wizowej opublikowało tekst „socjolożki, kulturoznawczyni i dziennikarki freelance z Hiszpanii”, która z owej Hiszpanii zajrzała do oficjalnych danych Eurostatu sporządzonych przed wybuchem afery w oparciu o oficjalne liczby dostarczone przez pisowski MSZ i stwierdziła kategorycznie, że żadnej afery wizowej nie ma. Jest tylko histeria rozpętana przez „libków”. Szczerze przy tym opisała procedurę swego własnego „dziennikarskiego śledztwa”, pisząc: „wystarczy parę kliknięć”. Szczęśliwie kilku innym polskim dziennikarzom „parę kliknięć” nie wystarczyło. W ten jednak sposób krańce podkowy się zeszły i w tej, bynajmniej nie marginalnej sprawie, OKO.press upodobniło się do TVP Info”.

— MA NISZCZYĆ TUSKA I PO, OSŁANIAJĄC I ROBIĄC MIEJSCE DLA PERSONALNEGO ŚWIĘTEGO GRAALA ANTYLIBERALNEJ LEWICY, JAKIM WCIĄŻ POZOSTAJE ADRIAN ZANDBERG – DALEJ  MICHALSKI W INTERII: “Oczywiście czymś zupełnie innym jest symetryzm Sroczyńskiego, Orlińskiego czy Leszczyńskiego, a czymś zupełnie innym symetryzm Mellera i Wróbla. Ten pierwszy ma niszczyć Tuska i PO, osłaniając i robiąc miejsce dla personalnego Świętego Graala antyliberalnej lewicy, jakim wciąż pozostaje Adrian Zandberg. Rozumiem to stanowisko i w pewien sposób je szanuję, tak jak szanuje się politycznego wroga, któremu życzy się klęski i nad którego klęską samemu się ciężko pracuje”.

— W PRZYPADKU MELLERA CZY WRÓBLA SYMETRYZM TO JEDNAK TYLKO SALONOWA, PAŃSKA BŁAZENAD – JESZCZE MICHALSKI W INTERII: “W przypadku Mellera czy Wróbla symetryzm to jednak tylko salonowa, pańska błazenada. O ile np. zdystansowany sposób opisywania polskiej polityki w książkach Roberta Krasowskiego służy jej zrozumieniu, symetryzm Mellera i Wróbla jest kapitulacją rozumu. Jego jedyną funkcją jest snobizm”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-sprawiedliwi-z-msz-i-symetrysci-z-salonu,nId,7027506

— KATARYNA NA TWITTERZE: “To nie przez urojonych „symetrystów” ale przez takie jałowe wojny z nimi opozycja będzie płakać przez kolejne cztery lata, że PiS znowu wygrał. Nie znam żadnej afery PiS ujawnionej przez Michalskiego, Janickiego i Władykę. I dziesiątki ujawnionych przez Oko Press”.
https://x.com/katarynaaa/status/1703325782892798135?s=20

— FAJNIE SOBIE PLUJECIE Z MICHALSKIM NA WOLNE OKO PRESS W NALEŻĄCEJ DO POLSATU INTERII.  SZKODA TYLKO ŻE TEKST MICHALSKIEGO JEST ZBUDOWANY NA KŁAMSTWACH NA TEMAT OKA – WITOLD GŁOWACKI NA TWITTERZE:
https://x.com/WitoldGlowacki/status/1703312304673358222?s=20

— SYMETRYZM TO DRAMATYCZNIE PRZECENIANE ZJAWISKO, KTÓRE W PRZYPADKU NIEKORZYSTNEGO WYNIKU WYBORÓW DLA WIELU OSÓB BĘDZIE GŁÓWNĄ WYMÓWKĄ, DLACZEGO ZNOWU SIĘ NIE UDAŁO” – MÓWI RAFAŁ MADAJCZAK, REDAKTOR NACZELNY PORTALU GAZETA.PL W ROZMOWIE Z KATARZYNĄ SKRZYDŁOWSKĄ-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Nie ma żadnej symetrystycznej międzynarodówki, nie ma żadnej tajnej rady, gdzie uzgadnia się tezy artykułów. Jest to dramatycznie przeceniane zjawisko, które dla wielu osób w przypadku niekorzystnego wyniku wyborów będzie główną wymówką, dlaczego znowu się nie udało. A to będzie niepełny obraz, bo wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane”.

— MEDIA PISOWSKIE NIE MAJĄ PRZEWAGI. – DALEJ MADAJCZAK U SKRZYDŁOWSKIEJ-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Media pisowskie nie mają przewagi. Spójrzmy na największe portale w kraju – czy Onet jest pisowski? Wirtualna Polska? Czy Interia jest pisowska? Są pewne wątpliwości, ale nie jest to medium pisowskie. Gazeta.pl jest pisowska? Jeszcze czegoś takiego nie słyszałem. No, może od Romana Giertycha. Radiostacje – największa stacja radiowa RMF ma 30 procent rynku. Druga, należące do Agory Radio ZET – 14 procent. Dzięki rządom PiS-u Polskie Radio ma znikomą słuchalność, Jedynka ma około 5 procent, Trójka – około dwóch. Nie ma tej przewagi rozgłośni pisowskich. Gazety? Ta sama sytuacja. Najbardziej czytane tygodniki w Polsce to „Polityka” i „Newsweek”, a dopiero potem tygodniki prawicowe i brunatno-prawicowe. Telewizja Publiczna jest jedną z największych stacji telewizyjnych. Jaka jest druga? TVN. Trzecia? Polsat, ktoś powie, że pisowski, ja powiedziałbym, że średnio. Najpopularniejszym programem informacyjnym w Polsce są „Fakty” TVN”.

— SPRZEDANO IM PEWNE MARZENIE, A NASTĄPIŁA RZECZYWISTOŚĆ. PRZEŻYWAJĄ SZOK. DO CZEGO ON PROWADZI? DO SZUKANIA ŁATWYCH ROZWIĄZAŃ, DO DALSZEJ RADYKALIZACJI – JESZCZE MADAJCZAK: “Załóżmy, że istnieje taki periodyk i że jego odbiorcy nie korzystają z innych mediów. Czytają, że PiS każdego dnia przekracza granicę, co jest zresztą prawdą. Że Hołownia to nieudacznik, trochę koń trojański, a Lewica jest taka sobie. Natomiast Platforma ma znowu świetny plan, świetnie zaorała na Twitterze Kaczyńskiego, fajne memy zrobiła, genialne ruchy zaplanowała. Takie podejście podważyłoby wiarygodność tego medium. Bo co następuje później? Zderzenie z rzeczywistością. I kiedy Platforma wygra, to wizja tego medium i rzeczywistość nałożą się na siebie, więc jest okej. Ale kiedy mimo fatalnych, strasznych błędów jednej strony i genialnych pomysłów oraz posunięć drugiej wygrywa ta pierwsza, to następuje czołowe zderzenie czytelników z rzeczywistością. Wtedy okaże się, że oni nie byli dobrze poinformowani. Sprzedano im pewne marzenie, a nastąpiła rzeczywistość. Przeżywają szok. Do czego on prowadzi? Do szukania łatwych rozwiązań, do dalszej radykalizacji”.
https://kulturaliberalna.pl/2023/09/14/nie-ma-zadnej-symetrystycznej-miedzynarodowki/

— OSIEM LAT WYSTARCZY. W TEJ KAMPANII ZNACZENIE MA JEDNA RZECZ: CZAS NA ZMIANĘ WŁADZY – TOMASZ SAWCZUK W TYGODNIKU POLITYKA: “Wszystko to powoduje, że śledzenie kampanii jest w gruncie rzeczy zbędne. Opozycja nie jest w stanie zrobić niczego gorszego, choćby bardzo chciała. Nie ma nawet do dyspozycji odpowiednich narzędzi. Wniosek: nawet gdyby prowadziła najgorszą kampanię i nieustannie potykała się o własne nogi, nie zmienia to faktu, że naruszenia standardów demokratycznych i praworządności przez PiS są na tyle poważne i systematyczne, że dla dobra Polski trzeba odwołać w wyborach obecną władzę. Jedyna kampania, która ma znaczenie, to kampania mobilizująca do tego Polaków”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2227488,1,osiem-lat-wystarczy-w-tej-kampanii-znaczenie-ma-jedna-rzecz-czas-na-zmiane-wladzy

— GWAŁTOWNE ZMIANY W POLITYCE PIENIĘŻNEJ SĄ JEDNĄ Z PRZESŁANEK WYBUCHU KRYZYSU FINANSOWEGO. MOŻE DO NIEGO DOJŚĆ NIEZALEŻNIE OD WYNIKÓW WYBORÓW – WITOLD GADOMSKI W GW: “Nie wiemy, kto będzie sprawował po wyborach rządy. Nie wykluczam, że jeśli będzie to dzisiejsza opozycja, RPP szybciej rozpocznie ponowne podnoszenie stóp procentowych. Glapiński i członkowie RPP wybrani przez PiS z gołębi zamienią się szybko na jastrzębie. Nie musi to być złe dla gospodarki. Tyle że gwałtowne zmiany w polityce pieniężnej są jedną z przesłanek wybuchu kryzysu finansowego. Może do niego dojść niezależnie od wyników wyborów. Przy rosnącej inflacji RPP będzie musiała wcześniej czy później zacieśnić politykę pieniężną niezależnie od tego, kto będzie rządził po wyborach”.

— NBP ZNÓW BĘDZIE FINANSOWAŁ WYDATKI RZĄDU, EMITUJĄC PUSTY PIENIĄDZ, ROZKRĘCAJĄC JESZCZE BARDZIEJ INFLACJĘ I SPYCHAJĄC KURS ZŁOTEGO CORAZ NIŻEJ? – DALEJ GADOMSKI: “Od czasu do czasu zdarzają się okresy panicznej wyprzedaży złotego, na przykład wówczas, gdy Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje rynek absurdalną decyzją, którą prezes Glapiński tłumaczy jeszcze bardziej absurdalnie. Taka panika może zapoczątkować trwałą deprecjację polskiej waluty, która nie ma obrońców w NBP. Może się zdarzyć, że rząd, nie mogąc znaleźć chętnych na swoje obligacje, kolejny raz zwróci się do Adama Glapińskiego o ratunek i NBP znów będzie finansował wydatki rządu, emitując pusty pieniądz, rozkręcając jeszcze bardziej inflację i spychając kurs złotego coraz niżej. To są realne scenariusze, z którymi będzie się musiał zmierzyć rząd po wyborach, a wszystko wskazuje na to, że nie będzie to rząd stabilny”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30198043,jaka-gospodarka-po-wyborach-zmierzamy-do-poteznego-kryzysu.html

— NA TRASIE Z GDYNI DO HELU TRWAJĄ PRÓBY EKSPLOATACYJNE ZEROEMISYJNEJ LOKOMOTYWY NAPĘDZANEJ WODOREM Z GRUPY ORLEN. Lokomotywa zakupiona od PESA Bydgoszcz docelowo będzie pracowała na bocznicy Zakładu Produkcyjnego w Płocku

— W RAMACH STRATEGII WODOROWEJ GRUPY ORLEN DO 2030 R. NA INWESTYCJE W TECHNOLOGIE WODOROWE PRZEZNACZYMY 7,4 MLD ZŁ, OBEJMĄ ONE M. IN. BUDOWĘ SIECI STACJI TANKOWANIA I ROZWÓJ WODOROWEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO – POINFORMOWAŁ PREZES ORLENU DANIEL OBAJTEK: “Zeroemisyjny transport wodorowy to fakt. Dzisiaj w trasę z Gdyni na Hel w ramach testów rusza pierwsza lokomotywa wodorowa w barwach ORLEN napędzana zeroemisyjnym paliwem wodorowym. To krok do przygotowania kompleksowej oferty na dostawy tego paliwa dla rynku kolejowego. W ramach strategii wodorowej Grupy ORLEN do 2030 r. na inwestycje w technologie wodorowe przeznaczymy 7,4 mld zł, obejmą one m. in. budowę sieci stacji tankowania i rozwój wodorowego transportu publicznego”.
https://x.com/DanielObajtek/status/1703336621809012758?s=20

— ORLEN ROZPOCZĄŁ TESTY LOKOMOTYWY NAPĘDZANEJ WODOREM, KUPIONEJ OD PESY. TO PIERWSZY TAKI POJAZD W POLSCE – MONEY.PL: “Umowa Orlenu z Pesą obejmuje 4-letni pakiet serwisowy, w ramach którego realizowane będą m.in. standardowe przeglądy i ewentualne naprawy. Zbiorniki lokomotywy mieszczą 175 kg wodoru, w skład systemu trakcyjnego wchodzą też dwa ogniwa paliwowe o mocy 85 kW każde, bateria oraz cztery silniki trakcyjne”.
https://www.money.pl/gospodarka/orlen-kupil-niezwykly-pojazd-pierwszy-taki-w-polsce-6942507447577280a.html

— URODZINY: Robert Mazurek, Marcin Wrona, Renata Janik, Marcin Zydorowicz.