— ANDRZEJ DUDA JEDNOZNACZNIE O IN VITRO: NIE PODPISAŁBYM TEJ USTAWY, JESTEM PRZECIW, TO TEMAT ZASTĘPCZY: “Jestem przeciwnikiem tej metody generalnie. Jako prezydent RP, który ma takie poglądy, a nie inne, który jest człowiekiem wierzącym, ja się nie waham tego powiedzieć, jestem przeciw tego typu rozwiązaniom, co specyficzne, gdy zawsze w PO są problemy, jak mają kłopoty, jak choćby teraz, oni wyciągają tego typu rzeczy, aby wywołać konflikt, aby dzielić społeczeństwo, by spychać dyskusję z tematów ważnych. Wpychają tematy zastępcze, by spychać debatę na tory, gdzie są emocje, które dzielą społeczeństwo”. https://300polityka.pl/news/2015/03/10/duda-jednoznacznie-o-in-vitro-nie-podpisalbym-tej-ustawy-jestem-przeciw-to-temat-zastepczy-pelny-cytat/

— CBOS Z SIERPNIA 2012: 16% PODZIELA POGLĄD KANDYDATA PIS: “Obecnie poziom akceptacji tej procedury jest wyższy niż w latach ubiegłych: możliwość korzystania z niej przez niepłodne małżeństwa popiera dziś 79% dorosłych Polaków. Przeciw jest 16% ogółu badanych”. http://cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_121_12.PDF

— 300POLITYKA: ZA RATYFIKACJĘ KONWENCJI EWA KOPACZ USTĘPUJE SENATOROM W SPRAWIE REKOMPENSAT DLA OPOZYCJONISTÓW: “ – Kopacz bardzo sprawnie, w zasadzie w ciągu kilku dni odblokowała proces, dotrzymując słowa danego senatorom – mówi 300POLITYCE jeden z czołowych parlamentarzystów PO”. https://300polityka.pl/news/2015/03/10/mechanizmy-po-w-zamian-za-ratyfikacje-konwencji-pek-ustepuje-senatorom-w-sprawie-rekompensat-dla-opozycjonistow/

— PBK O SMURFIE, DUDA: NIE AKCEPTUJĘ TEGO STYLU. https://300polityka.pl/news/2015/03/10/pbk-wrzuca-temat-smurfa-duda-odpowiada-nie-akceptuje-tego-stylu/

— MAGDALENA OGÓREK NA TWITTERZE: “Szanowni Państwo, ja nie rezygnuję”.

— PAWEŁ ADAMOWICZ ZAWIESZA CZŁONKOSTWO W PO I WSPARCIE DLA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO: “ – W związku z zarzutami wobec mnie zawieszam swoje członkostwo w Komitecie Poparcia Bronisława Komorowskiego – oświadczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (…) Do oświadczenia Adamowicza odniósł się na Twitterze Robert Tyszkiewicz – szef kampanii Bronisława Komorowskiego. – Prezydent P. Adamowicz nie był członkiem Komitetu Honorowego ani Wyborczego PBK. Wyraził jedynie poparcie wśród 29 prezyd miast w Katowicach – napisał”. http://rmf24.pl/raport-wybory-prezydenckie2015/najnowsze-fakty/news-pawel-adamowicz-zawiesza-wsparcie-dla-bronislawa-komorowskie,nId,1695366

— W SEJMIE POWSTAŁO KOŁO POSELSKIE RUCH PALIKOTA – liczy 11 posłów. http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/klubposlowie_1.xsp?klub=RP

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— EWA KOPACZ O IN VITRO: Dzięki programowi in vitro od lipca 2013 mamy już ponad 1400 urodzonych dzieci. Dzięki temu ludzie mają poczucie spełnienia, którego dzięki innym metodom by nie mieli. Żyjecie w kraju, w którym możecie skorzystać z metody dzięki której będziecie szczęsliwi. Obowiązkiem rządu, jest by dać szansę 1,5 mln bezpłodnych par w Polsce, które czekają na swoje maluchy, na tę pełność rodziny.

— PEK NA PYTANIE, CZY MA WSPARCIE KOALICJANTA: Obowiązkiem premiera, bez względu czy ma większość, czy nie jest rozwiązywanie ludzkich problemów, ja się tego nie boję. Projekt został jednomyślnie przyjęty przez rząd. Będę zabiegać o jak najszersze poparcie w parlamencie, bo to dopiero początek procesu legislacyjnego.

— PEK NA PYTANIE O PSL I JARUBASA: Każda partia ma swój program i swoich liderów, nie zabieram koalicjantom do wyrażania opinii. W sprawach strategicznych koalicjant zachowuje się przyzwoicie i lojalnie.

— PEK NA PYTANIE O UKRAINĘ: To najpotężniejszy kryzys bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny. Lekceważenie tego, byłoby naiwnością. Przesadą jednak byłby sygnał wywołujący niepokój u obywateli. Ukraina przelewa krew za realną próbę integracji z Unią Europejską.

— PIOTR KRAŚKO: Minister Piotrowską rozpoznaję z twarzy, ale mam wrażenie, że Polacy się z nią nie nagadali. Czy ministrowie nie powinni częściej rozmawiać z ludźmi?

— PEK O REALIZACJI EXPOSE: Jedyny zarzut jaki można nam postawić, że nie robimy show i nie występujemy przed kamerami. Proszę tak uczciwie popatrzeć na expose i zobaczyć, ile nam się udało.

— KRAŚKO: Nie mówiłem, że jest tak źle… Tylko ministrowie są mało obecni…

— PEK: Będę zachęcała ministrów, by poza organiczną pracą robili konferencje prasowe, by pokazać, ile robią. To ministrowie, którzy w większości przypadków mówią: obiecałem, wykonałem. Na koniec tej kadencji uda mi się zdać relację z tego, co się udało.

*****

FAKTY TVN

— NA JEDYNCE: Rząd przyjął projekt ustawy o in vitro.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Tym razem w PO nie będzie zagrożenia rozłamem. Najwięksi przeciwnicy in vitro odeszli już z Platformy.

— ANNA ZALEWSKA: [Ustawa] jest propagandą i wprowadzaniem w błąd. Nie ma nic wspólnego z leczeniem niepłodności.

— SOBIENIOWSKI: Należy się spodziewać ostrej dyskusji w tej sprawie, porównywalnej do dyskusji na temat aborcji.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: Andrzej Duda wczoraj uciekał od odpowiedzi, dziś już nie ucieka.

— ANDRZEJ DUDA: Jestem przeciw tego typu rozwiązaniom.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Za życiem, że każdy powinien w maksymalnym stopniu mieć budowaną szansę na szczęście. In vitro jest metodą powoływania życia.

— JAN BURY: Pewnie będą u nas posłowie, którzy będą mieć inne zdanie. Mamy wolność głosowania. Nie mam dylematów – będę głosować ”za”.

— PREZYDENT Z ZARZUTAMI. Paweł A. oskarżony o kłamstwo w oświadczeniach majątkowych.

— RZECZNIK CBA: Bezsprzecznie doszło do złamania prawa.

— PAWEŁ ADAMOWICZ: Błąd skorygowałem, gdy zorientowałem się o pomyłce.

— ANDRZEJ JAWORSKI: Deweloperzy budują mieszkania na gruntach, a prezydent Adamowicz otrzymywał od nich duże zniżki.

— JAN BŁASZKOWSKI: PO ma problem. Straciła szefa regionu, a teraz z podobnej przyczyny wiceszefa PO w regionie.

— AGNIESZKA POMASKA: Polityka się poznaje po tym, jak wychodzi z takich problemów.

— AUTOBUSEM PRZEZ POLSKĘ. Na spotkania przychodzili prawie sami zwolennicy.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: PBK zawsze przyjeżdża na gotowe, ale sztab ma mnóstwo roboty. Scenariusz zawsze ten sam: powitania, uściski dłoni i przemówienie.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Polski nie oddać we władanie smurfa Marudy.

— PBK W ROZMOWIE Z KRZYSZTOFEM SKÓRZYŃSKIM: Trzeba szanować, że w demokracji nie da się wszystkiego przewidzieć. Nigdy nie mówiłem, że może być rozstrzygnięcie w pierwszej turze, ale pojawiła się duża liczba konkurentów i każdy coś z tego tortu wykroił. W każdym środowisku jest jakiś smurf Maruda.

— WYBORCA DO KOMOROWSKIEGO: Dlaczego 3 miliony wyjechały za granicę, a następne 3 nie mają pracy?

— ŻADNYCH NOWYCH KONKRETÓW NA SPOTKANIU TUSK-OBAMA. Marcin Wrona: Oficjalnie nie było mowy o dostawach broni na Ukrainę. Sądząc po nerwowych reakcjach Rosji zadanie Tuska, pokazania jednomyślności UE-USA się udało.

— PBK O ROZMOWIE Z BIDENEM: Podobne stanowisko na temat przygotowania następnej transzy sankcji.

— PBK O SŁOWACH MILLERA O JEGO HAŚLE w materiale Macieja Mazura: Mógłbym się zrewanżować równie męskim dowcipem, ale darujmy sobie to. Zostawmy tego typu skojarzenia jako specjalność pana Leszka Millera.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MACIERZYŃSTWO I OJCOSTWO MOGĄ BYĆ SPEŁNIENIEM MARZEŃ – wypowiedź Ewy Kopacz o in vitro na czołówce.

— TO KWESTIA KONSEKWENTNEGO STANOWISKA ZA ŻYCIEM – wypowiedź Bronisława Komorowskiego na czołówce.

— NIE PODPISAŁBYM TAKIEJ USTAWY – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— POWIELIŁEM BŁĄD W PARU KOLEJNYCH OŚWIADCZENIACH – wypowiedź Pawła Adamowicza na czołówce.

— NA JEDYNCE: Rząd przyjął projekt ustawy o in vitro.

— KAMIL DZIUBKA: O tym, że lepiej w ogóle nie składać życzeń, niż składać je z opóźnieniem, przekonał się dziś Grzegorz Schetyna.

— EWA KOPACZ DO GRZEGORZA SCHETYNY: Dzień Kobiet był w niedzielę.

— Projekt przewiduje, że in vitro będzie dostępne nie tylko dla małżeństw.

— ADAM JARUBAS: Czy nam się to podoba, czy nie, to duża część Polaków właśnie w takich relacjach żyje, i jeśli chcą mieć dzieci, i dbamy o godność dziecka, i dziecko jest najważniejsze i powinno być chronione, to takie rozwiązanie trzeba przyjąć.

— ANDRZEJ DUDA: Jestem przeciwnikiem in vitro.

— DZIUBKA: Jeszcze wczoraj Duda unikał jednoznacznej odpowiedzi.

— JANUSZ PALIKOT: Nie można powoływać się, będąc kandydatem na prezydenta, na autorytet Episkopatu czy jakiejkolwiek innej formacji religijnej, która nie ma charakteru demokratycznego. Duda nie rozumie Konstytucji.

— DARIUSZ JOŃSKI: Już nie raz obiecywali przed wyborami. Dalej klęczą przed biskupami.

— NA DWÓJCE: Donald Tusk u Baracka Obamy.

— NA TRÓJCE: Grzegorz Bierecki został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PiS.

— KRZYSZTOF ZIEMIEC: Decyzję podjął Mariusz Błaszczak w uzgodnieniu z Jarosławem Kaczyńskim.

— CZWARTY TEMAT: Paweł Adamowicz usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym jego oświadczeń majątkowych.

— Adamowicz zawiesza członkostwo w PO.

— EWA KOPACZ: Żądam od niego, jako szefowa partii, by zachował się z obowiązującymi w tej partii standardami. I tak się zachował.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PARY MUSZĄ UDOWODNIĆ, ŻE MIESZKAJĄ ZE SOBĄ – wypowiedź Ewy Kopacz o in vitro na czołówce.

— POWSTANIE PROJEKT, KTÓRY PRZYNIESIE MASĘ LUDZKICH NIESZCZĘŚĆ – wypowiedź Jarosława Gowina na czołówce.

— POMYLIŁEM SIĘ, A PÓŹNIEJ POWIELIŁEM BŁĄD – wypowiedź Pawła Adamowicza o błędach w oświadczeniach majątkowych na czołówce.

— NA JEDYNCE: Rząd przyjął projekt ustawy o in vitro.

— DARIUSZ OCIEPA: Platforma od 8 lat obiecuje, że zdejmie projekt ze sztandaru, i w końcu go uchwali.

— Projekt przewiduje, że in vitro będzie dostępne nie tylko dla małżeństw.

— OCIEPA: Dla konserwatystów to kolejny krok za daleko.

— OCIEPA DALEJ: Jeszcze wczoraj pojawiały się wątpliwości, czy na taki zapis zgodzi się PBK. Dziś wątpliwości zostały rozwiane.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Widzę różne ograniczenia, ale nie dostrzegałbym tego w kwestii statusu pary.

— DARIUSZ JOŃSKI: PO i PBK dalej klękają przed biskupami.

— OCIEPA: Bartosz Arłukowicz ma tworzyć dobry klimat wokół ustawy.

— PIĄTY TEMAT: Paweł Adamowicz usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym jego oświadczeń majątkowych.

— PAWEŁ NARUSZEWICZ: Jak na człowieka z zarzutami, prezydent Gdańska był dziś w dobrym nastroju.

— PAWEŁ ADAMOWICZ: Słuchajcie, chyba nigdy nie miałem tylu kamer.

— Adamowicz zawiesza członkostwo w PO.

— EWA KOPACZ: Żądam od niego, jako szefowa partii, by zachował się z obowiązującymi w tej partii standardami. I tak się zachował.

— SZÓSTY MATERIAŁ: Donald Tusk u Baracka Obamy.