To miała być konferencja prasowa o pomyśle powołania europejskiej armii, który jest teraz głównym tematem kuluarowych rozmów w Strasburgu. Ale Andrzej Duda musiał też odpowiedzieć na pytanie o nowy temat wrzucony przez prezydenta: Nie oddajmy władzy w ręce smurfa Marudy. Duda stwierdził, że nie akceptuje takiego pogardliwego, pełnego inwektyw stylu.
Temat Smurfa będzie dziś zapewne jedną z głównych „setek” z kampanii prezydenckiej w głównych wieczornych serwisach. Prezydent Komorowski w Aleksandrowie Kujawskim powiedział: Jest taki smerf Maruda, który ciągle marudzi. Ciągle mówi, że coś jest nie tak, że coś jest najgorsze, coś jest najsłabsze, coś w Polsce idzie nie tak. Mamy wielkie zadanie przed sobą, żeby Polski nie oddać we władanie smerfa Marudy”.

Duda na transmitowanej na żywo w głównych stacjach informacyjnych konferencji odpowiedział krytyką całej prezydentury Komorowskiego – nie tylko jego stylu. „Jak dodał: „zgoda tylko wtedy jak wszyscy się zgadzają, a jak nie, to ciupaga, ja odpowiadam: nie akceptuje takiego stylu, chce konstruktywnego dialogu, chcę debaty”. Później kandydat PiS wspominał, że PBK wcale nie szuka zgody, że odwraca się plecami do niepełnosprawnych, że nie było go nigdzie widać w sprawie 6-latków w szkołach, w sprawie górników, i tak dalej. „Ja jestem człowiekiem czynu”- mówił, próbując budować kontrast dla prezydenta.

Duda odpowiadał także na pytanie m.in. w sprawie in vitro. Jak przyznał wprost, jest przeciwnikiem tej metody. Duda zaczął konferencję sprawą europejskiej armii – jak stwierdził, jest zwolennikiem tego pomysłu, ale pod warunkiem, że nie będzie to prowadzić do osłabienia polskich możliwości obronnych. Temat europejskiej armii nie będzie dziś główną sprawą polityczną dnia. Ale jak przyznają sztabowcy Dudy, po raz pierwszy konferencja prasowa ich kandydata ze Strasburga była transmitowana na żywo w telewizjach informacyjnych. Duda dziś jasno przedstawił swoje stanowisko w sprawie in vitro. Jak powiedział: „Jestem przeciwnikiem tej metody, to nie jest leczenie bezpłodności. To naprotechnologia jest techniką lecznia bezpłodności”

Ale nie ma wątpliwości, ze od kilkunastu godzin to Komorowski i jego sztab narzucają inicjatywę w kampanii, Duda reaguje – tak jak dziś. I chociaż jego setki także się we wtorek przebiją, to jasne, że jego sztab musi teraz pracować, by odzyskać inicjatywę.

fot. PiS