— GŁOSOWANIE WS. KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ JUTRO RANO. Najpierw posłowie rozstrzygną punkt sporny, samo głosowanie na końcu. Blok od 9:00 do 10:30.
— JUTRO RADA KRAJOWA PLATFORMY POPRZE KANDYDATURĘ PBK. Początek o 12:00.
— Klub PO złożył wniosek o odrzucenie projektu TR ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku (via poseł Rybakowicz na FB).
— ANDRZEJ BIERNAT NIE BĘDZIE ZGŁOSZONY NA RADZIE KRAJOWEJ NA SEKRETARZA GENERALNEGO PO: “Kluczowi politycy Platformy w rozmowie z 300POLITYKA przecinają spekulacje o możliwości powołania Andrzeja Biernata na sekretarza generalnego partii. Do nominacji miało dojść na piątkowej Radzie Krajowej PO. Jak się dowiadujemy – wpisanie tego punktu do Rady zablokował prezydent Bronisław Komorowski. I nie miało to nic wspólnego z dzisiejszymi doniesieniami mediów na temat oświadczeń majątkowych ministra”. https://300polityka.pl/news/2015/02/05/biernat-nie-bedzie-zgloszony-na-radzie-krajowej-po-na-sekretarza-generalnego-partii-nominacje-zablokowal-prezydent/
— 300POLITYKA: W SLD SĄD NAD GRZEGORZEM NAPIERALSKIM NA PRZEŁOMIE LUTEGO I MARCA ORAZ NOWE TRANSFERY Z TWOJEGO RUCHU: “Pytamy stronnika Leszka Millera, czy wierzy w powstanie partii Napieralskiego. – I z kogo się będzie składała? Z SLD nikogo nie wyciągnie, a Twój Ruch sypie się do tego stopnia, że spodziewamy się kolejnych transferów. Rozmawiamy z Łukaszem Krupą i Markiem Poznańskim. Oni wkrótce mogą zasilić szeregi SLD – zdradza plany Sojuszu jego polityk”. https://300polityka.pl/news/2015/02/05/w-sld-sad-nad-napieralskim-na-przelomie-lutego-i-marca-oraz-nowe-transfery-z-twojego-ruchu/
*****
#FPF:
— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ O KAMPANII: Nie byłbym zaskoczony, jakby jeszcze jakieś nazwiska się pojawiały. 100 tys. podpisów to będzie pierwsze sito. Góra 5-6 osób zostanie w rozgrywce. Będę wsłuchiwał się szczególnie w trzy osoby: Dudę, Ogórek i Jarubasa. Niewiele o nich wiem, to osoby, o których wiemy najmniej; zobaczymy, czy pokażą jakąś swoją oryginalność, samodzielność czy będą powielać schematy partyjne. Są to oczywiście kandydaci bez większych szans. Liderzy partyjni uznali, że wskazany jest planowy odwrót z pozycji, czyli nie zdecydowali się na kandydowanie, wystawili następców. To będą trochę nietypowe wybory, może trochę mniej dramatycznie ekscytujące niż 5 lat temu. Ale trochę spokoju nam się należy.
— O PREZYDENTURZE KOMOROWSKIEGO. Mniej więcej 5 lat temu w tym studio, po tym jak zadeklarowałem poparcie dla PBK, powiedziałem, że on na pewno Polski nie podpali. I tak się stało. On wnosił ten element uspokojenia do polskiej polityki, która jest pełna pyskówek. To oczywisty plus i to doceniam. Ale nie jestem entuzjastycznym apologetą jego prezydentury. To prezydentura na 4, nie na 5. Prezydent powinien odgrywać rolę “mądrego przewodnika”, który inicjuje, rozmawia. Bronisław Komorowski powinien rozbujać żyrandol. Brakuje mi chęci inicjowania, tworzenia impulsu do dyskusji.
— O II TURZE: To możliwe. Dlatego, że rywalami są osoby, które mają szansę zaistnieć. Ale nie wygrać.
— O KAMPANII MAGDALENY OGÓREK: Na razie o jej kampanii można mówić wyłącznie o błędach. Teraz się ją przygotowuje, tak przypuszczam. To bystra, inteligentna osoba. Ona może sprawić dobre wrażenie.
— JUSTYNA POCHANKE: Leszek Miller dobrze obstawił?
— CIMOSZEWICZ: Proszę pani, jeżeli mamy w takich kategoriach rozmawiać, to powiedziałbym, że poza Bronisławem Prezydenckim [pisownia oryginalna] nie ma nikogo, kto…
— JUSTYNA POCHANKE: Bronisław Prezydencki – to niezłe [śmiech].
— CIMOSZEWICZ: Poza Bronisławem Komorowskim oczywiście… Nie ma poza nim nikogo prezydenckiego kalibru.
— O KOLEJNEJ KADENCJI: Kolejna kadencja będzie trudniejsza, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową. Dzisiaj mamy najgorsze stosunki z Rosją być może od zaborów.
— NA PYTANIE O PIOTRA DUDĘ: Duda może wygrać spośród innych kandydatów w tym sensie… A, mówi pani o szefie związków zawodowych! To, co on będzie robił w dalszej perspektywie, może przynieść porażkę związkom.
— LESZEK BALCEROWICZ O SYTUACJI W GÓRNICTWIE: Są w tym realne problemy, ale one brały się z tego, że kiedy trzeba było naprawiać górnictwo, tego nie robiono. Wniosek jest taki, że odkładanie naprawy, czyli reform, się mści. Za długo mieliśmy ideologię ciepłej wody w kranie. Ale skoro już do tego doszło, to nie można mimo wszystko podpalać Polski. Ofiarą są ci ludzie, którzy muszą płacić za straty kopalń. Protestujący nie są ofiarami. Agresywne związki zawodowe mamy tam, gdzie jest własność państwowa. Oni lubią mieć słabych politycznych właścicieli.
— BALCEROWICZ O DORADCACH: Nie trzeba sięgać po doradców, trzeba sięgać bo plany, bo one są. Ja miałem najlepszych specjalistów od PR drugi raz, jak byłem w rządzie, bo doceniam komunikację społeczną. Ale dobry PR powinien służyć dobre polityce.
— O PBK: Jest wiele osób, które słusznie obawiają się władzy PiS. Kto jest największą zaporą? Obecny prezydent, który będzie władzę blokowania złych rozwiązań legislacyjnych. Więc wybór Bronisława Komorowskiego to swego rodzaju zabezpieczenie się przed najgorszym scenariuszem. Doceniam to, że reprezentuje zdrowy rozsądek. Rozumie, że w gospodarce jest potrzeba konkurencja, wolność, własność prywatna.
— O SWOIM WYJEŹDZIE NA UKRAINĘ I RZĄDACH W UA: Nie będę reformował Ukrainy. Spotkałem się prezydentem, z premierem, z ministrem finansów. Przekazałem im to, co wynika z naszych doświadczeń. Że konieczność reform jest bardzo ważna. To najbardziej kompetentna ekipa, jaką Ukraina miała od 89 r. Robią bardzo dobre wrażenie. Im nie trzeba mówić, co mają robić. Zachód musi ich wesprzeć.
*****
FAKTY TVN
— PREZYDENT ZGŁASZA SIĘ DO WALKI – CZY BITWA ROZSTRZYGNIE SIĘ W PIERWSZEJ TURZE.
— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: PBK ani razu w wystąpieniu nie wymienił nazwy Platformy Obywatelskiej, podkreślał ponadpartyjność. Bez PO nie jest w stanie ani kandydować ani wygrać, ale nie chce się wpisać w ramy partyjnej rywalizacji. To PO ma być bazą.
— ROBERT TYSZKIEWICZ: Jak najwięcej środowisk ponadpartyjnych przy fundamencie z PO.
— KKZ: Politycy PO nerwowo reagują na zarzuty, że PO i rząd z kłopotami mogłyby pociągnąć PBK w dół. Opozycja wyczuwa dystans PBK do PO i nie zamierza mu na to pozwolić.
— LESZEK MILLER: Bronisław Komorowski, kandydat PO.
— KKZ: Opozycja mówi, że był notariuszem PO.
— KKZ: Na razie nie ma wyraźnego motywu kampanii. Kto pierwszy uruchomi kampanijną narrację, ten może liczyć na sukces. PBK zasugerował, że jego reelekcja to większe bezpieczeństwo Polski.
— JAKUB SOBIENIOWSKI O RATYFIKACJI KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Niewielu ją przeczytało, ale za to u wielu budzi ogromne emocje.
— JAN DZIEDZICZAK: Ta konwencja to potworek, konstytucja gender.
— SOBIENIOWSKI: Przeciwnicy uważają, że konwencja jest wymierzona w tradycyjny model rodziny.
— JAN ROSTOWSKI: Lekki marksizm, nie skrajny, to nie ma większego znaczenia.
— SOBIENIOWSKI: Deklaracja JVR jako konserwatywnego członka PO może być przełomowa. Rostowski pomógł PEK. Premier nie może się w tej sprawie cofnąć.
— GRABARCZYK: Nikt na klubie nie protestował przeciw ratyfikacji.
— DUDA MÓWI, ŻE CZAS DIALOGU MINĄŁ – krótki materiał zapowiadający strajki Solidarności. Kosiniak: wciąż otwarci na dialog. MKB: rozmowy, ale nie pod groźbą szantażu.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— PBK: Zachęcają mnie do tego wysokie oceny mojej pracy, widzę w tym akceptację modelu prezydentury opartej o dialog.
— MARCIN MASTALEREK: Dziwię się prezydentowi Komorowskiemu, że tak długo hamletyzował. Rozumiem, że dla prezydenta czym krótsza kampania, tym lepiej.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Motyw przewodni jest jasny: W czasach zagrożeń, trzeba postawić na przewidywalnego głównodowodzącego.
— ANDRZEJ DUDA: Zagrożenie dla Polaków widzę takie, że jeżeli wybiorą w ten sposób, to przez następne 5 lat będą mieć tak samą prezydenturę.
— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Żaden z liderów nie śmiał nawet stanąć w szranki. Te zarzuty [konkurentów] to trochę popiskiwanie.
— KRZYSZTOF GAWKOWSKI O MAGDALENIE OGÓREK: Będzie podążała drogą Kwaśniewskiego: Nie chcą mnie media, nie chcą elity, wy mnie chcecie.
— MAREK SAWICKI W MATERIALE O PROTEŚCIE ROLNIKÓW: Są 3 punkty sporne.
— PIOTR DUDA: Żarty się skończyły, wchodzimy w akcje protestacyjną, czynną.
— TO NAPRAWDĘ NIE JEST KARCZMA CZY STODOŁA – Tomasz Lenz na wspólnym posiedzeniu komisji dot. konwencji antyprzemocowej.
— ZBIGNIEW GIRZYŃSKI: Nie może być tak, że u nas wywraca się cywilizację przez jakieś lewackie dokumenty.
— ANDRZEJ JAWORSKI: Ten dokument ma całą masę elementów ideologicznych.
— STEFAN NIESIOŁOWSKI: Nie idziemy na żadną wojnę z Kościołem.
— EUGENIUSZ KŁOPOTEK: Będę głosować 3 x nie, nie za konwencją, nie za in vitro, nie związkom.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— ZACHĘCAJĄ MNIE DO TEGO WYSOKIE OCENY MOJEJ PRACY – wypowiedź Bronisława Komorowskiego o starcie w wyborach prezydenckich na czołówce.
— NOTOWANIA PANA PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO SPADAJĄ – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.
— PAN DUDA ZACHOWUJE SIĘ JAK PIROMAN – wypowiedź Rafała Grupińskiego na czołówce.
— TO RZĄD PO I PSL PODPALA POLSKĘ – wypowiedź Piotra Dudy na czołówce.
— NA JEDYNCE: PBK będzie się starał o drugą kadencję.
— GRZEGORZ KĘPKA: Na to oświadczenie prezydenta czekano od miesięcy. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Belweder od prawie 100 lat jest związany z polskimi prezydentami.
— ROBERT TYSZKIEWICZ: Potrafił pokazać, że łączy skutecznie wiele umiarkowanych środowisk.
— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: Jest dobrym wujkiem, nie wchodzi w układy walki.
— KĘPKA: Prezydent najczęściej krytykowany jest za małą aktywność, ale jego styl podoba się nawet zwolennikom partii opozycyjnych.
— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ: Kontrkandydaci mogą próbować jakoś zabłysnąć, może zrobią potrójne salto na jakiejś konferencji, sfotografują się z ładnym psem.
— DUDA: Prezydent był w przyjacielskich stosunkach z prezydentem Janukowyczem, który zdradził swój kraj i dzisiaj ukrywa się w cieniu Kremla.
— JANUSZ PALIKOT: Bronisław Komorowski nie odcisnął żadnego piętna w duszach i umysłach Polaków.
— ADAM JARUBAS: Prezydent powinien być gospodarzem ważnych dyskusji o ideach, programach rozwojowych, wartościach.
— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Konieczne jest posiadanie przez prezydenta kwalifikacji i doświadczeń koniecznych do wypełniania konstytucyjnego obowiązku Zwierzchnika Sił Zbrojnych.
— KĘPKA: To wyraźny przytyk pod adresem niemal wszystkich konkurentów, o wiele młodszych i niemających takiego doświadczenia w pełnieniu funkcji publicznych.
— LESZEK MILLER: Jeżeli to oznacza, że Bronisław Komorowski szykuje się do jakiejś wojny, w której Polska zamierza wziąć udział, to zdecydowanie przeciwko temu protestuje.
— NA DWÓJCE: Wizyta Angeli Merkel i Francois Hollande’a w Kijowie i Moskwie.
— GRZEGORZ SCHETYNA: To inicjatywa francusko-niemiecka, ona dzisiaj i jutro będzie miała miejsce. Te wizyty, rozumiem, jesteśmy dopiero przed nimi i przed ustaleniami.
— NA TRÓJCE: Kolejny dzień pracowniczego konfliktu w JSW. Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły porozumienia.
— CZWARTY TEMAT: W negocjacjach rolników z rządem także brak porozumienia.