— SONDAŻ PARTYJNY TNS: PO 31 proc. (-3), PiS-SP-PR 27 (-2), SLD 11 (+2), PSL 8 (-1), Nowa Prawica 4 (+1), Twój Ruch 2 (bz). http://rmf24.pl/fakty/polska/news-sondaz-po-z-niewielka-przewaga-nad-pis,nId,1596599

— DZIŚ U TOMASZA LISA: O tym, jak traktowane są kobiety w polityce – Małgorzata Kidawa- Błońska, Ilona Łepkowska, Beata Kempa i Joanna Senyszyn, a potem m.in. o nominacji do Oskara dla „Idy” – Agnieszka Holland.

— RMF WYSŁAŁO DO RADIA ZET DŁUGOPISY DLA MONIKI OLEJNIK: “Dziś nasza koleżanka po fachu – Monika Olejnik – rzuciła w stronę swojego gościa długopisem, bo na antenie powołał się na RMF FM. Pani Moniko, pewnie jeszcze niejeden gość się na nas powoła… zestaw długopisów RMF FM na pewno się przyda”. https://facebook.com/photo.php?fbid=10153066066518679

— 300POLITYKA: ZAPOWIEDŹ TYGODNIA. ANDRZEJ DUDA NA MAZOWSZU, JANUSZ PALIKOT M.IN. W WADOWICACH, SLD NIE SPIESZY SIĘ Z NOWYMI WYDARZENIAMI Z MAGDALENĄ OGÓREK. https://300polityka.pl/news/2015/01/26/ostatni-taki-tydzien-kampanii-prezydenckiej-duda-na-mazowszu-partie-przygotowuja-konwencje-i-sztaby/

— 300POLITYKA: WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO SENATU 8 LUTEGO PIERWSZYM W TYM ROKU STARCIEM PO I PIS NA ŚLĄSKU: “Wybory uzupełniające do Senatu – podobnie jak miało to miejsce w 2013 i 2014 r. – zapewne znów zogniskują uwagę obserwatorów sceny politycznej. I mimo iż na poziomie centralnym na ten moment wydarzenie to jest właściwie niezauważalne, można założyć, iż zmieni się to przed wyborczym weekendem 8 lutego”. https://300polityka.pl/news/2015/01/26/wybory-uzupelniajace-do-senatu-8-lutego-beda-pierwszym-w-tym-roku-starciem-pis-i-po-na-slasku/

— JACEK ŻAKOWSKI POWIADAMIA PROKURATURĘ W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJĄ “WPROST” DOT. MAGDY OGÓREK: “Prokuratorzy takich spraw nie lubią. Gdy nie wiadomo, kto wygra, lepiej się nikomu nie narażać. Prokuratura zapewne będzie więc próbowała udawać, że o niczym nie wie. Chcę jej to utrudnić i zmusić ją do pracy”. http://zakowski.blog.polityka.pl/2015/01/26/nie-wierzyc-sprawdzic/

*****

#FPF:

— MARIUSZ KAMIŃSKI O OBCHODACH ROCZNICY WYZWOLENIA AUSCHWITZ ORAZ 8 MAJA: Wiadomo, prezydent będzie chciał ustawić się obok europejskich liderów. Myślę, że to będzie z jego strony wykład na poziomie szkoły podstawowej. Nie sądzę, żeby Bronisław Komorowski zdobył się na twardą postawę w imię prawdy. Oczekuję, że prezydent – niezależnie od tego, kto nim będzie – będzie mówił o tych wydarzeniach prawdę historyczną.

— PAWEŁ ZALEWSKI: Prezydent wypełnia swój urząd na serio, nie traktuje takich wydarzeń w sposób koniunkturalny. Bronisław Komorowski wykorzysta tę okazję, by pokazać w świecie, czym jest Auschwitz i co się tam działo.

— KAMIŃSKI: Dlaczego na te uroczystości nie zaproszony córki rotmistrza Pileckiego? Dlaczego organizatorzy o to nie zadbali? Rotmistrz Pilecki powinien być postacią europejską, nie tylko znaną w Polsce.

— ZALEWSKI: Nie jest problemem, żeby wybory prezydenckie były 17 maja. Nie sądzę, żeby dobrą datą był 3 maja.

— KAMIŃSKI: Jestem przekonany, że wybory prezydenckie będą 10 maja, bo to leży w partykularnym interesie prezydenta Komorowskiego. Osobiście nie widzę przeszkód, żeby były 3 maja, kto by chciał, mógłby trochę wcześniej wrócić z długiego weekendu.

— KAMIŃSKI: Jedynym ‘sukcesem’ międzynarodowym prezydenta było to, że Komorowski podczas wizyty w USA mówił o szlachcie polskiej, że lubiła “bigosować”.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Wybory prezydenckie prawdopodobnie 10 maja.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— PAWEŁ ZALEWSKI: Dzisiejsze sondaże potwierdzają, że PO wygra kolejne wybory parlamentarne. Myślę, że zmiana dokonana w najbliższym otoczeniu pani premier będzie służyła lepszej komunikacji. Zresztą, słyszałem od dziennikarzy, że to potrzebne.

— MARCIN MASTALEREK: Nasz apel: powiedźcie, kto będzie premierem w marcu. Najgorsze, jeśli rząd do końca będzie zajmował się sobą, walkami wewnętrznymi.

— ZALEWSKI O MICHALE KAMIŃSKIM: Mam nadzieję, że Michał Kamiński zajmie się swoją działalnością gospodarczą, którą niedawno ogłosił.

— BEATA TADLA: Nie będzie doradzał pani premier?

— ZALEWSKI: Nie sądzę, żeby to było możliwe.

— MASTALEREK: Ujawniła nam się frakcja.

— MASTALEREK DALEJ: Dziś w PO trwa polowanie na osobę, która zgodziłaby się zostać rzecznikiem rządu. To tak gorące krzesło, że nikt nie chce się na tę funkcję zgodzić. Rzecznik tego rządu może być rzecznikiem na miesiąc. Myślę, że pan Zalewski nigdy by tej funkcji nie przyjął.

— O NEGOCJACJACH PEK Z GÓRNIKAMI: Pani premier najpierw chciała dokonać dyktatu, a potem musiała się ze wszystkiego wycofać.

— O KONTAKTACH PIOTRA DUDY Z PIS: Związki pana Piotra Dudy z PiS są żadne. Trudno zarzucać liderowi związku zawodowego, że walczy o prawa pracownicze.

*****

FAKTY TVN

— JUSTYNA POCHANKE: Janusz Palikot politycznie sam jak palec.

— ROBERT BIEDROŃ: Jak każdemu z nas, także Januszowi potrzebne jest odrobinę odpoczynku. Bardzo kibicuję, żeby Palikot to zrozumiał.

— BIEDROŃ DALEJ: Wiemy, co jest obciążeniem, tylko obciążenie nie bardzo czuje, że jest obciążeniem.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Co gorsza dla Palikota, te słowa w zawoalowany sposób kierowane do niego, padły po rozmowie Biedronia z szefem SLD. Leszek Miller odwiedził dzisiaj Słupsk i ratusz.

— LESZEK MILLER: Znamy się z prezydentem Biedroniem od dawna.

— BIEDROŃ: Jestem bardzo odporny na wszelkie propozycje, także te, które dzisiaj tutaj padały.

— SKÓRZYŃSKI: Robert Kwiatkowski to kolejne głośne odejście.

— MICHAŁ KABACIŃSKI: Ludzie przychodzą, ludzie odchodzą. My nikogo na siłę nie trzymamy w naszej partii. W dalszym ciągu realizujemy ideę nowoczesnego, przyjaznego i świeckiego państwa.

— Twój Ruch 2 proc. w ostatnim TNS.

— KABACIŃSKI: Jego wynik będzie bardzo dobry. Gramy o drugą turę.

— POCHANKE: Plotki mówią nawet, że poszukiwany jest nowy premier, ale w takie plotki w roku wyborczym trudno uwierzyć. Równie trudno znaleźć sprawnego rzecznika.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Małgorzata Kidawa-Błońska towarzyszyła Ewie Kopacz nie tylko w Opocznie, ale także w Sejmie w czwartek.

— EWA KOPACZ W PR1: Przyjdzie taki moment, kiedy przedstawię, zaprezentuję osobę, której powierzę te funkcję.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Jakieś doświadczenie mam, które chciałam wykorzystać. Jest taka sytuacja, jaka jest. Trudno, żeby premier na spotkania jeździła sama.

— SOBIENIOWSKI: Sławomir Nitras konsultował dzisiaj z Kidawą-Błońską, czy wywiadu dla Faktów udzieli on, czy ona. Wystąpiła ona.

— STEFAN NIESIOŁOWSKI: Byłaby bardzo dobra kandydatura pani Kidawy-Błońskiej. Miałbym jeden żal, bo ona w Sejmie siedzi obok i mnie, i by się przesiadła gdzie indziej.

— JAROSŁAW GOWIN: O ile prezydentem zostanie Bronisław Komorowski, nie mam wątpliwości, że wtedy połączy siły z Grzegorzem Schetyną. Z kolei Schetyna nie może czekać do wyborów parlamentarnych, musi mieć wpływ na kształt list.

— MARCIN MASTALEREK: Pozew [przeciwko PEK] już się pisze. Nie jestem ekspertem od pozwów, bo nie jestem prawnikiem.

— SOBIENIOWSKI: Kopacz uznała, że szansą na poprawę notowań będą gospodarcze wizyty.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— BRONISŁAW KOMOROWSKI NA CZOŁÓWCE: Odpowiedź świata zachodniego musi być bardzo zdecydowana.

— PIERWSZY MATERIAŁ: Sytuacja na Ukrainie.

— KOMOROWSKI: Moim zdaniem odpowiedzią UE powinno być postawienie dalszego zaostrzenia sankcji.

— PAWEŁ KOWAL: 4 dni ministrowie UE potrzebują na wyrobienie swoich opinii.

— KOMOROWSKI O USTAWIE GÓRNICZEJ: Podpisałem ją, bo jestem przekonany, że to istotny element porozumienia, że służy porozumieniu.

— MICHAŁ SIEGIEDA: Górnicy są w bojowych nastrojach. Do protestów szykują się m.in. rolnicy, energetycy, o swoje walczą pracownicy poczty.

— MAREK SAWICKI W BRUKSELI: Nie możemy sobie pozwolić na to, aby państwa indywidualnie podejmowały negocjacje.

— EWA KOPACZ: Jestem zdolna do każdego dialogu bez przystawiania pistoletu do głowy, bez ultimatum, bo wtedy to nie jest dialog.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Czy chcą protestować przeciwko elastycznym świadczeniom rodzinnym, Karcie Dużej Rodziny, czy zmianom w kodeksie pracy? Czy to antypracownicze, antyzwiązkowe postulaty?

— MARCIN MASTALEREK: Jeżeli tak ma pani premier rozmawiać z innymi grupami zawodowymi, to będzie kpina z dialogu społecznego.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: Premier Kopacz miała smutną zimę, szykuje się gorąca wiosna.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— JESTEM ZDOLNA DO KAŻDEGO DIALOGU, BEZ PRZYSTAWIANIA PISTOLETU DO GŁOWY – wypowiedź Ewy Kopacz z PR1 na czołówce.

— PAWEŁ GADOMSKI SPRZED MINISTERSTWA PRACY: W Polsce, żeby prowadzić dialog, potrzebna jest specjalna ustawa – o tym radzono na spotkaniu. Związkowcom prawdopodobnie ustawa nie jest potrzebna, bo wyczuli, że tupną nogą i ich zadania są spełniane. Premier niechcący uruchomiła cały koncert życzeń.

— EWA KOPACZ W PR1: Jestem zwolennikiem dialogu, ale nie stawiania rządowi ultimatum.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Dialog to nie dyktat. Miejsca i przestrzeni na dyktat nie ma.

— KOSINIAK-KAMYSZ: Wyciągnijmy wnioski, ale nie stawiajmy ani my nikogo, ani ktoś nas pod ścianą.

— NA DWÓJCE: Grecja ma już nowego premiera, Alexisa Tsiprasa.

— DOROTA GAWRYLUK: Zmiana rzecznika, może zmiana premiera? W Polsce gorące spekulacje o spadających notowaniach rządu.

— KOPACZ: Plan mam w głowie. Podjęłam pewne decyzje.

— DARIUSZ OCIEPA: Na poranny wywiad do Polskiego Radia Kopacz przyjechała z Małgorzatą Kidawa-Błońską. Podobnie było podczas w Zespole Szkół w Opocznie.

— SŁAWOMIR NITRAS: Wszyscy czekamy na decyzję pani premier i nie mam nic w tej sprawie do powiedzenia. I proszę mnie więcej nie pytać.

— ANDRZEJ BIERNAT W POLSAT NEWS: Nitras jest jednym z głównych doradców pani premier. To nie jego miejsce, na rzecznikowanie.

— OCIEPA: Kiepski klimat wokół premier spowodował, że korytarzowe spekulacje idą jeszcze dalej.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: Wszystko wskazuje na to, że misja Ewy Kopacz nie dotrwa do końca tej kadencji.

— MARCIN MASTALEREK: Na miejscu Ewy Kopacz rozglądałbym się za siebie i patrzył, czy jakiś Brutus z PO się tam nie czai.

— OCIEPA: Politycy wymieniają Grzegorza Schetynę, inni mówią o Tomaszu Siemoniaku. To tylko spekulacje, tak jak scenariusz, w którym premierem zostaje ludowiec, a PSL rezygnuje z wystawiania kandydata na prezydenta.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Będę chciał ogłosić odpowiednią deklarację szybko, po decyzji marszałka.

— OCIEPA: Najbardziej prawdopodobny termin wyborów to 10 maja.