Zaczął się ostatni względnie spokojny tydzień przed formalnym rozpoczęciem kampanii prezydenckiej. W sztabach kluczowych kandydatów trwa odliczanie do chwili –  która nastąpi w poniedziałek 2 lutego – gdy Radosław Sikorski swoją decyzją rozpocznie cały proces. Już za tydzień przygotowania do konwencji PiS i PO szykowanych na pierwszy weekend lutego wejdą w ostatnią fazę. Najbliższe dni dla kandydatów to przede wszystkim praca w terenie, a także przygotowania sztabów i logistyki do głównej części kampanii.

Dla Bronisława Komorowskiego będzie to tydzień poświęcony przede wszystkim kwestiom międzynarodowym. Ma spotkać się z Grzegorzem Schetyną i premier Kopacz w sprawie Ukrainy. Prezydent będzie też uczestniczył w obchodach uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Oto co planują jego konkurenci.

10410475_1043367435680163_9004904813473299034_n (1)

PiS. W najbliższych dniach PiS nie będzie zmieniać dotychczasowej formuły spotkań kandydata na prezydenta, który systematycznie odwiedza kolejne powiaty i miejscowości. Duda ma w najbliższych dniach podróżować po Mazowszu. Spotka się m.in. z mieszkańcami Sochaczewa, Żyrardowa, Pułtuska czy Grójca.

Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak nam opisuje jeden z uczestników takiego spotkania w woj. łódzkim, frekwencja była kilkukrotnie wyższa niż na podobnym evencie w kampanii samorządowej. Po zakończeniu całego objazdu sztab kandydata PiS będzie mógł wykorzystywać jego podróż po całej Polsce w dalszych etapach kampanii, odbędzie się też specjalna konwencja podsumowująca cały objazd. „Ta praca organiczna w terenie zaprocentuje w przyszłości” – mówią nam politycy PiS. A wypowiedzi Dudy dotyczące bieżących spraw i tak są obecne w głównych serwisach informacyjnych. A efekt w mediach lokalnych jest bardzo duży, przy niskich nakładach.

Duża konwencja inauguracyjna PiS, która będzie startem kampanii, ma odbyć się w sobotę 7 lutego w Warszawie. Jak jednak słyszymy, cały weekend – także piątek 6 lutego, dzień Rady Krajowej PO – ma być bardzo aktywny dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

10922761_817365111661175_4948818933833822240_o

SLD. Ostateczne decyzje co do planu Magdaleny Ogórek przed planowaną na 14 lutego konwencją prezydencką będą podjęte w najbliższych dniach. O konwencji pisaliśmy na 300POLITYKA już tydzień temu. Do tej pory Magdalena Ogórek uczestniczyła w zaledwie dwóch spotkaniach z dziennikarzami – i tylko w trakcie jednego z nich można było zadawać pytania kandydatce SLD. Widać wyraźnie że Sojusz nie spieszy się i wcale nie musi się spieszyć. Od czasu ogłoszenia szum medialny wokół Magdaleny Ogórek i tak jest ogromny. Stąd bardzo niewielkie tempo w porównaniu z kampaniami Dudy czy Palikota.

zdjęcie-21-e1422129451955

Palikot. Janusz Palikot kontynuuje swój objazd po Polsce. W tym tygodniu, oprócz ogólnych tematów swojej kampanii (aktywna prezydentura, rozwiązywanie konkretnych problemów Polaków) kandydat TR ma mówić m.in. o świeckim państwie. I to już we środę w Wadowicach, przed Domem Papieskim. W planach jest też spotkanie z nowym burmistrzem, Mateuszem Klinowskim. Palikot odwiedzi też Nowy Targ, a w kolejnych dniach ma pojawić się też m.in. w Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Bydgoszczy.

KORWiN. Partia skoncentrowana jest w tym tygodniu na sprawach wewnętrznych i organizacyjnych. Zgodnie z szacunkami polityków KORWiNa, ponad 95% członków KNP przeniesie się lub już teraz przeniosło się do nowego ugrupowania. KNP pozostanie dwóch europosłów i szczątkowe struktury terenowe. Kandydat nowej formacji na prezydenta będzie w tym tygodniu w Brukseli i ma koncentrować się na sprawach związanych z PE.

fot. FB SLD, PiS, TR