— JUTRO U MONIKI OLEJNIK W 7 DNIU TYGODNIA RADIA ZET O 9.05: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Stanisław Żelichowski, Ryszard Czarnecki, Andrzej Rozenek, Krzysztof Gawkowski, Jarosław Gowin i Tomasz Nałęcz.

— JUTRO W KAWIE NA ŁAWĘ TVN24 U BOGDANA RYMANOWSKIEGO: Marcin Mastalerek, Tadeusz Cymański, Marek Siwiec, Adam Szejnfeld, Włodzimierz Czarzasty, Marek Sawicki.

— JUTRO START KAMPANII BEZPOŚREDNIEJ DUDY, W PLANIE 6 SPOTKAŃ KANDYDATA PIS NA PREZYDENTA W WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIM. M.in. eventy z samorządowcami i spotkania mieszkańcami w Stargardzie Szczecińskim i Gryfinie.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI NA MIESIĘCZNICY O OBRONIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU. http://telewizjarepublika.pl/kaczynski-musimy-bronic-polskiego-przemyslu-energetyki-musimy-bronic-polskiego-slaska,15804.html

— ANDRZEJ MILCZANOWSKI O OSKARŻENIU JÓZEFA OLEKSEGO: DZIŚ POSTĄPIŁBYM TAK SAMO: “Aby uzasadnić swoje działania, przytoczył postanowienie Sądu Najwyższego z 2010 roku, który stwierdził, że Andrzej Milczanowski nie działał wtedy z pobudek politycznych. – Miał podstawy do uzasadnionego podejrzenia współpracy Józefa Oleksego z obcym wywiadem – cytuje fragment postanowienia sądu Milczanowski”. http://radioszczecin.pl/1,120216,milczanowski-o-oskarzeniu-oleksego-dzis-postapil&idf=293140

— KRYZYS GÓRNICZY: PO FORSUJE USTAWĘ O RESTUKTURYZACJI KOPALŃ, PBK WCHODZI DO GRY, PEK ODSUWA PIECHOCIŃSKIEGO OD WĘGLA – piszemy na 300POLITYCE: “Platforma w błyskawicznym tempie forsuje w parlamencie tzw. ustawę o restrukturyzacji kopalń. By maksymalnie skrócić czas procedowania, nowelizacja została złożona jako projekt poselski (…) Do gry wchodzi też Bronisław Komorowski – szef jego kancelarii napisał list do premier Kopacz”. https://300polityka.pl/news/2015/01/10/kryzys-gorniczy-po-forsuje-ustawe-o-restrukturyzacji-kopaln-pbk-wchodzi-do-gry-pek-odsuwa-piechocinskiego-od-wegla/

— 300POLITYKA: ZIELONA WYSPA – W MARCU PREMIERA NOWEJ KSIĄŻKI IGORA OSTACHOWICZA: “Chociaż nie będzie to powieść o polskiej polityce, to jej tytuł będzie zapewne interpretowany jako ironiczne odwołanie do jednego z kluczowych haseł – i memów – 7-letnich rządów Donalda Tuska. Książka byłego doradcy wizerunkowego premiera Tuska ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B.’”. https://300polityka.pl/news/2015/01/10/zielona-wyspa-w-marcu-premiera-nowej-ksiazki-igora-ostachowicza/

— PALIKOT PODGRYZA KOMOROWSKIEGO W SPRAWACH ŚWIATOPOGLĄDOWYCH – jak piszemy na 300POLITYCE: “Mało kto chyba spodziewał się, iż kwestia pigułek ‘dzień po’ i decyzja KE w tej sprawie będzie determinantą ruchu atakującego ze strony Palikota w kierunku prezydenta. Szef Twojego Ruchu już w swoim spocie prezydenckim, który jako pierwsza opublikowała 300POLITYKA, podszczypywał Komorowskiego – mimo ogólnego wrażenia o wyjątkowo koncyliacyjnym i łagodnym w retoryce przekazie Palikota (…) Wymuszenie deklaracji od Komorowskiego ws. antykoncepcji awaryjnej wpisuje się w tę retorykę, choć jest to dużo odważniejszy ruch”. https://300polityka.pl/news/2015/01/10/palikot-podgryza-komorowskiego-w-sprawach-swiatopogladowych-tym-razem-o-antykoncepcji-awaryjnej/

— ANDRZEJ CELIŃSKI PONOWNIE SZEFEM PARTII DEMOKRATYCZNEJ: “Jak podkreślał, jego partia musi zbudować alternatywę ‘dla dwóch partii prawicowych, które wzięły Polaków jako zakładników’. Według niego obecnie PD może wpływać na wyborców przede wszystkim za pośrednictwem internetu. Ocenił, że obecnie PD jest partią niszową i kurczy się, a jej członkom brakuje motywacji do podjęcia aktywnej walki o uwagę elektoratu”. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-celinski-ponownie-szefem-partii-demokratycznej/92b81

*****

#FPF:

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: Niepojęte, że w dniu śmierci Józefa Oleksego, bez żadnych uprzedzeń, rozmów, doszło do zawieszenia. Zostałem zaproszony jak każdy na Zarząd i nagle tak się stało. To nie powinno się stać. Nie chcę budować sobie tutaj jakiejś wielkiej rangi…

— GRZEGORZ KAJDANOWICZ: To ja dobudowałem tutaj pana rangę przedstawiając pana, niech tak będzie.

— NAPIERALSKI: No dobrze, tylko szkoda, że to Pan, a nie Leszek Miller, któremu jeszcze nie tak dawno podałem rękę. Nie wiem co się tak naprawdę wydarzyło, jest mi bardzo przykro. Byłem w tej partii 20 lat. Zrobiono sąd kapturowy. Na zarządzie można było o tym porozmawiać. Nie widzę sensu w rozwiązaniu struktur mojego regionu, tam są znakomici ludzie.

— O SLD: Proszę mi pokazać osoby, które powiedzą, że 8 proc. SLD w wyborach samorządowych to sukces. To musi nas nastrajać do zastanowienia się, co należałoby w formule partii zmienić. Kiedy otrzymałem blisko 9 proc. głosów w wyborach do parlamentu, uznałem to za bardzo zły wynik. Zrezygnowałem z funkcji szefa partii dlatego, żeby dać naszej formacji nowy oddech, żeby ją zmienić. A teraz 8 proc. jest uważane za sukces. Potrzebna jest szersza formuła, nie tylko SLD.

— O KANDYDATCE SLD I NOWYCH LUDZIACH: Miller wystawiając kandydaturę Magdaleny Ogórek niejako zgodził się ze mną – szukajmy nowych twarzy dla SLD. Bo po drodze gdzieś o nich zapomnieliśmy. Budujmy nowy program. Jest wielu zawiedzonych, którzy nie głosują wcale, walczmy i nich.

— DALEJ O MAGDALENIE OGÓREK: Byłem zaskoczony jej ogłoszeniem jako kandydata SLD. Byłem przekonany, że będziemy wybierać między panią Małgorzatą Szmajdzińską a panem marszałkiem Wenderlichem. Proponowałem takie minimalne prawybory w partii, spotkania z szefami 16 regionów. Magda musi mieć pomysł na tę kampanię, musi mieć znakomitych ludzi, musi być bardzo twarda psychicznie. Musi mieć zbliżony wynik do mojego [z wyborów prezydenckich z 2010], inaczej będzie to porażka. Za ostateczny wynik odpowiedzialność będzie ponosić Leszek Miller bo to on jest szefem partii i on przekonywał nas do tej kandydatury.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: Warto zmieniać program [partii], ale nie warto wyrzucać. To była decyzja Leszka Millera, on wniósł wniosek o wyrzucenie. Byłem zaskoczony tą informacją. Wczoraj był tragiczny dla nas dzień, śmierć Józefa Oleksego. A był wniosek o moje wyrzucenie z partii, bez dyskusji. Łzy się cisną na oczy, 20 lat byłem w tej partii. I on mnie dziś wyrzuca. A ja podałem mu pomocną dłoń – Leszkowi Millerowi – w najtrudniejszym jego momencie, otrzymał pierwsze miejsce na liście do parlamentu po swoim aliansie z Samoobroną.

— O SLD: Okazało się, że zmienia się wokół świat, ale nie zmienia się SLD. Nie było żadnych rozmów, spotykamy się w styczniu i jedyną decyzją jest wyrzucenie mnie z partii. Pani Magdalena Ogórek nie była powodem kłótni. Powodem był stan SLD.

— O TYM, CZY MYŚLI O ZAŁOŻENIU NOWEJ PARTII: Wiem, że koledzy czekają na moją deklarację, żebym tylko to powiedział, żeby dać pretekst do całkowitego wyrzucenia mnie z partii, ale powinniśmy raczej myśleć o zreformowaniu SLD. Musimy ratować SLD, musimy dać temu ugrupowaniu nowy oddech. Dziś sobie nie wyobrażam siebie w innym ugrupowaniu.

*****

FAKTY TVN

— GRZEGORZ KAJDANOWICZ: Kandydatura Magdaleny Ogórek dla wszystkich zaskakująca, bez żadnych szans na wygraną.

— ANDRZEJ ROZENEK: Ten dzień [śmierci Józefa Oleksego] powinien być poświęcony refleksji.

— JOACHIM BRUDZIŃSKI: Urządzono fetę, dosyć komiczną. Komiczny jest pomysł, że może być poważnym przeciwnikiem.

— JANUSZ PALIKOT: Jeżeli ktoś w tym dniu robi otwarcie swojej kampanii, to jest to co najmniej niestosowne.

— MAGDALENA ŚRODA: To dekadencki pomysł Leszka Millera.

— JULIA PITERA: Dziwię się, że pani Ogórek się na to zgodziła.

— ALEKSANDRA JAKUBOWSKA: Kandydowanie do stanowiska prezydenta dużego europejskiego kraju, jakim jest Polska, powinno być zwieńczeniem kariery, a nie jej początkiem.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: Łzy się do oczu cisną, jestem zszokowany. Będę walczył o to by po pierwsze nie zostać wyrzuconym, bo to moja partia.

— RYSZARD KALISZ: To błąd SLD. Gdyby wyrzucili Napieralskiego.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: To ma być sygnał dla innych, by nie szli tą drogą.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: My mówimy – zastanów się, przemyśl. Jesteś zawieszony. Sąd podejmie decyzję. To nic wielkiego, żadna zemsta, sprawą zajmie się sąd koleżeński.

— KATARZYNA PIEKARSKA: My się powinniśmy raczej łączyć, niż dzielić i wykluczać.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: Grzegorz Napieralski wie doskonale, że przez lata to jemu jako liderowi formacji przeszkadzano, teraz to on wszedł w te buty.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: W nieoficjalnych rozmowach współpracownicy Leszka Millera mówią, że jeśli [Napieralski] wykona gest pojednawczy, to ma szanse się uratować.

— NAPIERALSKI: Jak czegoś się nie zmieni, to może być źle.

— LESZEK MILLER O MAGDELENIE OGÓREK: Nie ma polityki bez ryzyka. To propozycja, która jest najlepsza z możliwych.

— JANUSZ PALIKOT: Znam ją z obrony prof. Chazana, co jest kuriozalne jak na kandydatkę lewicy.

— W MATERIALE JACKA TACIKA OBSZERNA RELACJA Z PIERWSZEGO ŚLUBU, KTÓREGO UDZIELIŁ ROBERT BIEDROŃ.

— ROBERT BIEDROŃ: Nie mówcie za dużo już o tym, bo przez 4 lata nie będę nic innego robił jak udzielał ślubów, a Słupsk może być takim Las Vegas.

— BIEDROŃ: To był mój pierwszy raz, marzę by kiedyś mój pierwszy raz był z drugiej strony, widać, że jest pewna niesprawiedliwość.

— JANUSZ PALIKOT W MATERIALE O ROBERCIE BIEDRONIU I SŁUPSKU: Trzeba było aż Biedronia, geja-prezydenta, żeby do ludzi w Polsce dotarło, że ustawa o związkach partnerskich jest oczekiwana przez większość społeczeństwa.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— WYDOBYWAĆ TEN WĘGIEL TRZEBA EFEKTYWNIEJ. RACHUNEK EKONOMICZNY JEST PODSTAWĄ TAKIEGO DZIAŁANIA – wypowiedź Andrzeja Halickiego na czołówce.

— MAGDA SAKOWSKA: Prezydent włączył się do gry. Chce jak najszybciej spotkać się z przedstawicielem rządu i porozmawiać o sytuacji w górnictwie.

— GRZEGORZ KĘPKA: Na poniedziałek związki zawodowe zapowiadają akcję protestacyjną w całym regionie śląsko-dąbrowskim.

— JOANNA TRZASKA-WIECZOREK: Prezydent w liście zwraca się o wyznaczenie osoby, która w trybie pilnym przedstawiłaby stanowisko rządu dot. programu naprawczego w sektorze górniczym.

— KĘPKA: Inicjatywa jest dla KPRM dużą niespodzianką.

— EWAKUACJA POLAKÓW Z DONBASU ROZPOCZĘTA.

— SAKOWSKA: Ostatnie decyzje w SLD trudno uznać za najlepszą receptę na bolączki ugrupowania.

— DOMINIKA DŁUGOSZ: Młodzi baronowie chcieli bronić Napieralskiego, ale Miller postawił na swoim.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: Zostałem za coś, co czuję, o co chcę walczyć, zostałem wyrzucony z partii w sposób brutalny. Nie rozumiem tego.

— DŁUGOSZ: Pan nie został wyrzucony.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: Tak się czuję.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: Krytykowanie partii, kierownictwa i programu powinno mieć miejsce na forach partyjnych.

— NAPIERALSKI: Świat się zmienił, potrzeby się zmieniły i trzeba na nie odpowiadać. To mogą zrobić 40-latkowie.

— DŁUGOSZ: To wygląda na zapowiedź budowy nowej lewicowej formacji.

— SZEF SLD W POZNANIU NA FACEBOOKU: Czy kogoś tam już totalnie porąbało???

— ROBERT GUSTA O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH.