stan gry: 24.11.2014

JK o SLD: każdy bagnet dobry, Dziennikarze pod sąd po raz pierwszy od 89, PSL dołącza do czołówki

-- JAROSŁAW KACZYŃSKI W WPROST O DZIAŁANIACH PIS PO WYBORACH: “podejmiemy działania także w tych formach, które są przewidziane przez Kodeks wyborczy, czyli zaskarżania wyników.W województwach. Czy we wszystkich powiatach, to jeszcze się zastanawiamy. Następnie podejmiemy prace legislacyjne. Niewykluczone, że również akcję zbierania podpisów w sprawie zmiany ordynacji wyborczej, tak żeby to była inicjatywa społeczna. Planujemy też w Warszawie demonstrację, ale dobrze przygotowaną, nie na łapu-capu. Być może uda nam się zorganizować stały nacisk społeczny, jak to było w przypadku Telewizji Trwam.

-- KACZYŃSKI O ZAPROSZENIU KOPACZ NA KLUB PIS: “Musimy się nad tym zastanowić, bo poziom hipokryzji i cynizmu ze strony pani premier jest taki, że jest pytanie, czy to jest osoba, z którą w ogóle warto rozmawiać. Z Urbanem w spódnicy”.

-- KACZYŃSKI O WSPÓŁPRACY Z SLD: “Jest takie powiedzenie rosyjskie: na wojnie każdy bagnet dobry. W tej sprawie, gdy chodzi o fundamentalne interesy kraju, przyszłość, godność i honor – przyjmujemy wszystkich sojuszników. Trzeba bronić polskiej demokracji i szukać takich możliwości, jakie są. To nie jest żaden sojusz polityczny, jesteśmy z SLD na antypodach politycznych”.

-- KACZYŃSKI O FAŁSZOWANIU WYBORÓW: “Cały ten system jest całkowicie do zmiany, począwszy od personaliów – cała komisja, także komisje wojewódzkie. My już dawno złożyliśmy w tej sprawie dziesięć poprawek do Kodeksu wyborczego. Wszystkie zostały odrzucone. Jakie było uzasadnienie tego odrzucenia? Można sobie wyobrazić tylko jedno – chęć fałszowania wyborów. Jeśliby nie było takiej chęci, każda normalna władza by się na nie zgodziła”.

-- KACZYŃSKI O TYM, CZY NIE BRAKUJE DUDZIE CHARYZMY: “Jeszcze się państwo możecie zdziwić. A jaką charyzmę ma Bronisław Komorowski? Nie chcę tu cytować pewnego skrajnego polityka brytyjskiego, ale zawsze sobie jego słowa przypominam przy takich pytaniach”.

-- KACZYŃSKI O GLIŃSKIM: “Na pewno byłby znakomitym prezydentem, ale jest pytanie, czy można by wokół niego zbudować, jak to się dzisiaj mówi, opowieść, która byłaby dla ludzi wystarczająco przekonująca”.

-- KACZYŃSKI O PSL: “,W Polsce jest tylko jedna partia od lat konsekwentnie prorosyjska. ZSL, czyli PSL”.

– BOGDAN RYMANOWSKI W JNJ TVN24 CYTUJE 300POLITYKĘ, ANDRZEJ BIERNAT ODPOWIADA: Pani premier nie będzie przedstawiała PSL-owi kandydatów na marszałka.

-- WYBORY BEZ WYGRANYCH - na jedynce RZ: “PiS wygrywa, ale nie zyskuje żadnego sejmiku. Luka w kodeksie wyborczym utrudni składanie odwołań”.

-- BYŁY MACHLOJE? - fakt na jedynce o wyniku wyborów.

-- TYTUŁ W FAKCIE: CO PIĄTY POLAK NIE POTRAFI POSTAWIĆ KRZYŻYKA?

-- JEDYNKA SE: PIS WYGRAŁ, PLATFORMA RZĄDZI Z PSL

-- PODOBNIE GPC: PIS WYGRAŁ, PO ZABRAŁA MANDATY

-- SONDAŻ RZ: 75% Polaków uważa, że zamieszanie z liczeniem głosów pogorszy nasz wizerunek na świecie

-- SE: SKAŻĄ DZIENNIKARZY ZA INFORMACJE

-- RZ: DZIENNIKARZE POD SĄD: “Pierwszy raz po 1989 r. zatrzymano dziennikarzy za wykonywanie pracy”.

-- ŻAKOWSKI: SIKORSKI BYŁ DZIENNIKARZEM A STRZELAŁ - jak mówi Jacek Żakowski w rozmowie z SE: “Jeżeli rzeczywiście zachowywali się tak, jak na dziennikarzy przystało, wykonywali pracę, to ich zatrzymanie rzeczywiście jest oburzające. Pamiętajmy jednak, że akredytację dziennikarską miał też Radek Sikorski, który był w Afganistanie oficjalnie jako dziennikarz, a strzelał”.

-- JANINA PARADOWSKA W POLSCE THE TIMES: “W wyborach samorządowych zwykło się mówić, że każdy może w nich ogłosić jakiś sukces, i to się właściwie spełniło, choć nie do końca. PiS wygrał w sejmikach, czyli wyborach w gruncie rzeczy partyjnych, procentem zdobytych głosów, uzyskując minimalną przewagę nad PO. PO zdobyła najwięcej mandatów, więc właściwie wygrała. Ludowcy okazali się czarnym koniem, w dodatku wagi ciężkiej, i odnieśli sukces ogromny, dzięki któremu koalicja PO-PSL nie odda nigdzie władzy”.

-- PROCENTY DLA PIS, MANDATY DLA PO - piszą na jedynce GW Renata Grochal i Agata Kondzińska: “Rozmowy o koalicji w regionach prowadzą osobiście liderzy obu partii Ewa Kopacz i Janusz Piechociński. Według porozumienia PSL ma obsadzić marszałków województw tam, gdzie partia uzyskała lepszy wynik. A to oznacza, że PSL może mieć pięciu marszałków, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i mazowieckim (teraz ma ich tylko w trzech ostatnich). Nie wiadomo, jak będzie w łódzkim, gdzie obie partie zdobyły tyle samo mandatów (po 10)”.

-- CO WYNIKA Z WYBORÓW - piszą jeszcze Grochal i Kondzińska w GW: “PO obroniła się w swoich bastionach. PiS wyszedł ze wschodniego narożnika. A PSL odbiło koalicjantowi Warmińsko-Mazurskie”.

-- WYBORCY PO UCIEKLI DO PSL - uważa wiceszef regionu śląskiego PO w tekście GW: “Jego zastępca Wojciech Saługa uważa, że wyborcy Platformy przeszli do PSL: - Ludowcy dostali na Śląsku o trzy mandaty więcej. Ale wzmocnił się też PiS, który ma pięć mandatów więcej niż cztery lata temu”.

-- KACZYŃSKI WYGRAŁ I PRZEGRAŁ - pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “Oficjalne wyniki wyborów trudno uznać za sukces PiS. Dlatego partia kwestionuje ich uczciwość”.

-- DALEJ STANKIEWICZ: “Dziś, po ogłoszeniu oficjalnych wyników, sytuacja diametralnie się zmieniła. PiS jest w znacznie gorszej, a Platforma w znacznie lepszej sytuacji”. wyborów. (...) Dla Kaczyńskiego podważanie wyniku wyborów to łatwe wytłumaczenie własnej
politycznej porażki oraz mobilizacja elektoratu przed kampanią prezydencką oraz
parlamentarną”.

-- PSL DOŁĄCZA DO POLITYCZNEJ CZOŁÓWKI - pisze w RZ Eliza Olczyk: “Ludowcy po wyborach samorządowych wyrastają na trzecią, równorzędną dla PO i PiS partię polityczną”.

-- PSL WYGRAŁO I OD RAZU ZWALNIA - na jedynce Kuriera Lubelskiego: http://jedynki.press.pl/2014-11-24/klub.jpg

-- DOLICZYLI SIĘ - pisze w komentarzu naczelny RZ: “Te wybory nie przejdą niestety do historii jako triumf dotychczasowej opozycji, przełamanie po latach złej passy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Trafią do podręczników jako przykład kompromitacji państwa, polskiej nieudolności, a dla wielu pozostaną gorzkim potwierdzeniem słów pewnego ministra spraw wewnętrznych o państwie, które „nie istnieje”. Czy można mówić w tych okolicznościach o triumfie demokracji?”

-- GW O PROTOKOŁACH NA ŚLĄSKU: “W nocy z piątku na sobotę podmieniono protokoły z wyborów do sejmiku śląskiego. Różnice w liczbie głosów są ogromne. Okazuje się, że z powodu zmęczenia dwa razy zostały policzone głosy z powiatu pszczyńskiego”.

-- TAKTYKA GOWINA, BY NIE DAĆ SIĘ ZJEŚĆ KACZYŃSKIEMU - pisze Renata Grochal w komentarzu GW: “Smutno patrzeć, jak Gowin - niegdyś konserwatywny liberał - stacza się w coraz większy radykalizm i państwowy nihilizm. Jeszcze niedawno chciał przywracać liberalny kurs PO w sprawach gospodarczych. Przystępując do koalicji z PiS, miał być twarzą, która zawalczy o centrowy elektorat. A dzisiaj powtarza spiskowe tezy skrajnej prawicy i narodowców. Z punktu widzenia Gowina to nawet zrozumiała taktyka - zaostrza kurs, by nie dać się zjeść Kaczyńskiemu jak niegdyś przystawki z LPR i Samoobrony”.

-- ŻAKOWSKI: WYBORCY UKARZĄ SLD ZA KACZYŃSKIEGO - jak pisze w GW Żakowski: “Przyłączając się do Kaczyńskiego, Miller też wszedł na tę ścieżkę. Wyborcy ukarzą Sojusz. Dla partii ośmioprocentowej oznaczać to może polityczną śmierć. SLD stoi więc przed wyborem: umrzeć za Millera czy go znów obalić i iść z nową lewicą. SLD może jeszcze być częścią lewicowej formacji, która ma szansę na 20 proc. głosów. Powinien ją zainicjować, ale nie ma już szansy być jej silnym liderem. Miller ją bezpowrotnie zmarnował”.

-- GEOGRAF PRZEMYSŁAW ŚLESZYŃSKI W ROZMOWIE Z RZ: “Po wyborach samorządowych w roku 2010 okazało się, że w województwie mazowieckim
rozkład głosów nieważnych wiąże się mniej więcej z granicami tego województwa.
Sprawa pozostaje niewyjaśniona”.

-- IPSOS TŁUMACZY POMYŁKĘ GŁOSAMI NIEWAŻNYMI - jak czytamy w GW: “Andrzej Olszewski, konsultant Ipsos, przypomina, że sondaż mierzy intencje wyborcze, ale stan faktyczny ogłasza PKW. I tak tłumaczy przyczynę rozbieżności: - Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak wysokiego odsetka głosów nieważnych”.

-- DUTKIEWICZ UWAŻA ŻE POTRZEBNA JEST ZMIANA - jak mówi w rozmowie z lokalną GW: “- Chcę zmienić styl komunikowania, jak i styl zarządzania Wrocławiem. I robię to. To jest moja obietnica. Jednym z symboli zmian będą spotkania z wrocławianami w urzędzie. Do obecnych spotkań, a jest ich rocznie około dwóch tysięcy, dołożę kolejne. Jestem na spotkaniach w różnych miejscach - na uczelniach, w szkołach, firmach, jestem na spotkaniach z seniorami, kombatantami, mój kalendarz wypełniony jest po brzegi. Mam jednak świadomość, że jest potrzebna zmiana”.

-- ROBERT BIEDROŃ O SWOIM KANDYDOWANIU NA PREZYDENTA SŁUPSKA mówi GW: “Widzę, jak Słupskowi odcina się tlen. Nie ma inwestycji. Rządzące PO od lat obiecuje dobrą drogę do Trójmiasta - i nic. Wszystkie inwestycje lokuje się w stolicy województwa, bo tam siedzą politycy PO. Kiedyś w Słupsku było lotnisko. A pociągiem w cztery godziny można było dojechać do Berlina. Teraz jest tylko jeden pociąg dziennie do Warszawy i jedzie całą noc. Ludzie czekają, że ktoś przywróci życie temu miastu”.

-- BIEDROŃ NA PYTANIE CZY ZDEJMIE KRZYŻE: “- Nie jestem strażnikiem cudzych sumień. W gabinecie prezydenta krzyż nie wisi - więc nie ma problemu. A inni urzędnicy - niech decydują sami”.

-- RUCHY MIEJSKIE Z POSTULATAMI PRZED II TURĄ W WARSZAWIE - jak pisze Gazeta Stołeczna: “Koalicja aktywistów przedstawi dziś oczekiwania wobec przyszłego prezydenta miasta. - To sprawy do załatwienia bez wielkich pieniędzy, w ciągu czterech lat, a niektóre nawet w 100 dni - mówi Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Miejscy aktywiści wprowadzili swoich przedstawicieli do kilku rad dzielnic, w niektórych mogą wejść do rządzących koalicji. Teraz idą za ciosem. W poniedziałek w południe warszawska koalicja ruchów miejskich przedstawi w Barze Studio postulaty dla przyszłego prezydenta miasta”.

-- STOŁECZNA O KAMIENICY NA NOAKOWSKIEGO, KTÓRĄ ODZYSKAŁA RODZINA WALTZ: “Wiele złego w jego ocenie wyrządza brak ustawy reprywatyzacyjnej. - Na przykładzie takich osób jak pan Stanisław, krystalicznie czystych moralnie, zasłużonych dla kraju, widać jak w soczewce ogromną niesprawiedliwość niektórych procesów reprywatyzacyjnych - mówi. - Zdarza się bowiem, że beneficjentami zostają osoby, które nie miały nic wspólnego z przedwojennymi majątkami. A pan Stanisław i jego rodzina są poszkodowani. Nie dostali nawet moralnego zadośćuczynienia”.

-- NA JEDYNCE FAKTU O TUSKU: “Zwiedziła z nimi spory kawałek Europy - głównie włoskie Dolomity. Woziła Małgorzatę Tusk na zajęcia tenisa, hiszpańskiego, spotkania z przyjaciółkami, na sopocki bazarek. No i do męża do Warszawy. Bo formalnie to on miał partyjną toyotę avensis do dyspozycji. Miał, bo Donald Tusk (57 l.) właśnie musiał ją oddać.
W sobotę były premier wysprzątał auto, wyjął kosz z zabawkami do piaskownicy, które woził dla wnuków, spakował komplet opon, zabrał wszystkie rodzinne szpargały i oddał kluczyki działaczowi PO, który przyjechał po auto”.

-- SE NA JEDYNCE: TUSK SZYKUJE SIĘ DO ZIMY (Te same zdjęcia co w Fakcie)

-- ARMIA NA HAMULCU - na jedynce RZ: “Polska armia chce w ciągu dekady wydać na modernizację 130 mld zł. Ale specjaliści alarmują, że nie ma już szans, aby zgodnie z procedurami wydać zaplanowane do 2022 r. fundusze. – Opóźnienia w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych są nie do odrobienia – twierdzi gen. Waldemar Skrzypczak,
były wiceszef MON ds. modernizacji Sił Zbrojnych”.

-- URODZINY: Mikołaj Chrzan