stan gry: 30.07.2014

Kłopoty Rynasiewicza, Dorn o PO i podcięciu skrzydeł Korwina, Dutkiewicz- mistrz epizodów

Łukasz Mężyk

-- ZOSTAŁY 2 DNI NA DECYZJĘ W SPRAWIE OFE

-- PIOTR ZAREMBA O ŚWIADECTWACH Z POWSTANIA: http://wpolityce.pl/historia/207134-zaremba-alternatywa-albo-ruina-zgotowana-przez-ak-albo-warszawa-nietknieta-to-historyczny-falsz-przypominam-o-waznych-swiadectwach-z-powstania

-- KŁOPOTY ZBIGNIEWA RYNASIEWICZA- opisują w Polityce Ekstra Gazety Wyborczej Marcin Kącki, Marcin Kobiałka, Wojciech Czuchnowski: “W 2012 r. Barbara Rynasiewicz dostała list od byłej rzeczniczki męża i szefowej jego biura poselskiego. Informowała w nim, że ma z jej mężem trójkę dzieci, najstarsze kilkunastoletnie. Żona odebrała to jako sugestię, że autorka listu chce się ustatkować i potrzebuje pieniędzy. Barbara Rynasiewicz: - Mąż nigdy nie liczył pieniędzy, jak czegoś potrzebowaliśmy, braliśmy od rodziny albo kolegów. Bank niechętnie udziela posłom kredyty, bo to okresowa praca. Zawsze był z tym problem. Nie wierzę w winę męża, bo to nie jest człowiek, który połasi się na pieniądze. Jest oddany ludziom.
Po tym liście kazała mężowi zrobić badania DNA. Zrobił, uznał trójkę dzieci z drugiego związku.”

-- DALEJ O RYNASIEWICZU w GW: “Pytamy, czy przez te lata nie widział niestosowności w zatrudnianiu partnerki na posadach publicznych. Przyznaje, że był to "zgrzyt", dlatego to przerwał. Pytamy, czy pomógł jej w zatrudnieniu na lotnisku. Zaprzeczyła. Pożyczkę od Korzeniowskiego przekazał partnerce, bo chciał pomóc. Z jego oświadczenia majątkowego zniknął dom jako współwłasność, bo przekazał go małżonce, by czuła się bezpieczniej.”

-- FAKT: Piechociński odwiedził Tuska w szpitalu, po południu premier został wypisany. http://www.fakt.pl/polityka/spotkanie-tuska-z-piechocinskim-w-szpitalu,artykuly,477849.html

-- NASTAWIAM SIĘ NA WSPÓŁPRACĘ Z OBECNYM OBOZEM WŁADZY- mówi Ludwik Dorn w rozmowie z Agatą Kondzińską w Polityce Ekstra GW: “Ale i tak to na PiS stawiam krzyżyk, a nastawiam się na ewentualną współpracę z obecnym obozem władzy. Skończyłem 60 lat, a w moim przekonaniu w polityce człowiek jest wart tyle, ile po sobie pozostawi. Moje przeszłe dokonania stawiają mi wysoko poprzeczkę. Gdyby mnie nie było, nie byłoby finansowania partii z budżetu czy odubeczenia służb mundurowych.”

-- FRAGMENT ROZMOWY Z DORNEM: “Tak się pan chwali, a PO o pana nie zabiega.
- Przede mną jakieś 10 lat w polityce. Chciałbym coś ważnego jeszcze dokonać. A pójście drogą Gowina, Ziobry czy Kurskiego nie ma dla mnie sensu. Ziobro ma 44 lata, Gowin 53, mogą powiedzieć: zatkamy nosy, zaciśniemy zęby i pięści, położymy uszy po sobie i przez te siedem do dziesięciu lat będziemy czekali, aż nasz umiłowany przywódca, pan prezes, osiągnie stopień witalności późnego Konstantina Czernienki. A wtedy...
- Skoczą sobie do oczu?
- Może, ale na pewno pojawi się pewna szansa na racjonalne przemodelowanie prawicy. Teraz poza kolejną mobilizacyjną retoryką PiS z siebie nic nie wykrzesze. Bo w tej partii to czas podobny do schyłku Związku Sowieckiego między późnym Breżniewem a późnym Czernienką, trzeba doczekać do Czernienki. I wtedy ci ambitniejsi z obozu PiS-owskiego zaczną robić razem, a może przeciw sobie, jakąś pierestrojkę.”

-- DORN O SWOICH OCZEKIWANIACH WOBEC PO: “- Formuję pakiet oczekiwań pod adresem obozu władzy, zarówno prezydenta, jak i ośrodka kierowniczego w PO, zwanego przez platformersów kierownikiem. Chodzi o sformułowanie i wcielanie w życie już teraz, żeby było wiarygodne w wyborach, projektu polityki ambitniejszej odnoszącej się do całej wspólnoty politycznej Polaków. Chociażby wspomnianego planu budowy mieszkań komunalnych na wynajem czy podniesienia stopy inwestycji z obecnych niecałych 18,5 do ponad 22 procent PKB. To jest potrzebne milionom młodych ludzi. A dodatkowo będzie oznaczać podcięcie skrzydeł Korwina i likwidację tej partii.”

-- DORN NA PYTANIE CZY KACZYŃSKI DOTRZYMA UMOWY Z MAŁĄ PRAWICĄ: “- W całości nie, w 50 proc. - tak. Perspektywa, że będzie miał w klubie 20 posłów, którzy nie przeszli właściwego treningu w PiS, to za duże ryzyko. A jeśli do Sejmu wejdzie tylko połowa z nich, to zniesie to. Takie zagranie spowoduje, że w obu partiach będzie nacisk, by się z tym pogodzić i nie wszczynać awantury. Nie biec do "Gazety Wyborczej" albo TVN, by mówić: "Oszukał nas! Polacy, was też oszuka".

-- DORN NA PYTANIE CZY PO JEST OBCIĄŻENIEM DLA KOMOROWSKIEGO: “- Pewnie będzie przed wyborami, ale prezydent może próbować ją przykryć jakimś komitetem poparcia zacnych i różnych osób. Nie odetnie się od niej, bo kampania wyborcza kosztuje, a to PO ma pieniądze.”

-- DORN O KANDYDATURZE GOWINA NA PREZYDENTA: “- Można o tym myśleć. Bo jak nie on, to kto? Po raz kolejny odmrożony - zamrożony prof. Gliński? Nawet najlepszy produkt się psuje, jak się go zamraża i odmraża.”

-- FAKT: PALIKOT PIJE, BO NIE CHCIAŁ GO MILLER http://www.fakt.pl/polityka/janusz-palikot-zapija-smutki,artykuly,477801.html

-- KORWIN MIKKE NA PYTANIE NACZELNEGO SUPER EXPRESSU GDZIE BY POJECHAŁ Z PIERWSZĄ WIZYTĄ, GDYBY ZOSTAŁ PREMIEREM: “- Ani do niego, ani do Niemiec, ani do Ameryki. Jadę do jedynego władcy Europy, który ma realną władzę - księcia Liechtensteinu. To byłby symbol. Zaraz po wojnie Stalin chciał, żeby Zachód wydał im żołnierzy sowieckich walczących przeciwko komunizmowi. Większość się ugięła. Tylko Liechtenstein tego nie zrobił!.”

-- KORWIN O KOALICJACH: “Z każdą partią mamy jakieś wspólne poglądy. Z PiS choćby walkę z układem okrągłostołowym. Gdyby PO i PiS potrzebowały koalicjanta, to możemy dojść do porozumienia. Oni rządzą, ale my żądamy ważnych ustaw.”

-- KORWIN ZAŻĄDA ODSZKODOWANIA OD TVP: “- Z naszej rozmowy wnoszę, że najważniejsze media mnie nie bojkotują (śmiech). Natomiast telewizja państwowa nie ma prawa mnie bojkotować. Jest ustawa nakazująca prezentować wszystkie legalne partie polityczne i zażądamy za to solidnego odszkodowania.”

-- EKSPERT Z WSI BEZ TAJEMNIC- pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “ABW odmawia certyfikatu dostępu do tajemnic państwowych doradcy Twojego Ruchu. Powód? Jego szkolenia w radzieckim wywiadzie GRU. Chodzi o płk. Krzysztofa Polkowskiego, byłego oficera Wojskowych Służb Informacyjnych. Do pracy w charakterze doradcy sejmowej komisji ds. specsłużb zgłosił go poseł Artur Dębski (Twój Ruch).”

-- MISTRZ EPIZODÓW- o Rafale Dutkiewiczu pisze Eliza Olczyk: “Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz flirtuje z PO. Ambicje polityczne prezydenta Wrocławia znane są nie od dzisiaj. Rafał Dutkiewicz, będąc urzędującym prezydentem Wrocławia, angażował się już w kilka inicjatyw ogólnopolskich. Z żadnej nic nie wyszło. Byli współpracownicy, którzy włączali się w te projekty, dziś mówią o Dutkiewiczu, że jest jako przywódca niedojrzały, zakochany we własnej wielkości, a przede wszystkim chciał mieć wszystko podane na tacy. Może tu jest klucz do wyjaśnienia wcześniejszych niepowodzeń.”

-- RAFAŁ CHWEDORUK W ROZMOWIE Z RZ O STRATEGII PIS: “W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do konfliktów z wieloma środowiskami, które wcale nie musiały być zantagonizowane z tą partią. W efekcie bardzo liczne i bardzo różne grupy zagłosowały na Platformę Obywatelską, a wybory stały się plebiscytem w sprawie PiS. Tym razem Jarosław Kaczyński będzie się starał precyzyjniej wskazać, za czym jest lub przeciw czemu, by nie rozpocząć zbyt wielu sporów nic nieprzynoszących, lecz absorbujących polityczne zasoby. To będzie najważniejsze w wymiarze techniki sprawowania władzy.”

-- CHWEDORUK O GOWINIE I ZIOBRZE: “Poglądy Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina na kwestie gospodarcze są od siebie bardzo odległe. Politycy mniejszych partii będą mogli otrzymać funkcje, powiedzmy, bardziej reprezentacyjne i prestiżowe, ale nie te dające realny wpływ na politykę państwa. Jeżeli wyniki tych sondaży potwierdziłyby się i doszłoby do takich rządów, to ministerialną godność mógłby otrzymać tylko Jarosław Gowin.”

-- PO PRZESTAJE TRACIĆ, ALE OBCIĄŻENIEM JEST DONALD TUSK- pisze w RZ Paweł Majewski: “Wybrana przez premiera strategia bagatelizowania afery odbija się na nim. (...) Zdaniem politologa z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu dr. Rafała Matyi pogarszająca się ocena reakcji Tuska jest kluczowa. Jego zdaniem to efekt wybranej przez niego strategii. – Do tej pory w tego typu przypadkach premier odcinał się od skompromitowanych współpracowników. Tym razem wybrał strategię bagatelizowania afery – zauważa politolog. Wskazuje, że w świadomości opinii publicznej będą zacierać się szczegóły podsłuchanych rozmów. – Jedyne, co będzie się nasuwać, to fakt, że odpowiedzialność za to wszystko ponosi Tusk – ocenia dr Matyja. (...) Czy premier może odwrócić negatywne dla siebie trendy? – Tylko jeśli wykona jakiś spektakularny zwrot – uważa dr Matyja.”

-- TOMASZ SIEMONIAK W TOK FM O SANKCJACH WOBEC ROSJI: Na pewno w dłuższym okresie te sankcje dotkną przemysł obronny Rosji. (...) Jeżeli więc sankcje będą konsekwentnie utrzymane przez lata, na pewno Rosja będzie musiała albo poradzić sobie sama, z czym ma problemy, albo szukać nowych parterów. Niewątpliwie kraje UE, Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia, która dołącza do sankcji, to ci, którzy oferują najlepsze i najbardziej innowacyjne produkty.

--SIEMONIAK O “NAJGORSZYCH WARIANTACH” ROZWOJU SYTUACJI NA UKRAINIE: To oznacza, że Putin [może] nie zamrozić tego konfliktu, tylko szukać dalszej jego eskalacji, na sposoby, których być może jeszcze nie przewidujemy. Rozmawiając w ostatnich tygodniach z wieloma politykami na Zachodzie, widzę bardzo duży wzrost pesymizmu [jeśli chodzi o Rosję i oceny dalszego konfliktu], zwłaszcza po zestrzeleniu malezyjskiego boeinga. Dziś różni rozmówcy widzą, że Putin się nie zatrzyma.

-- SE: KASIA TUSK BIEGA W SŁUCHAWKACH ZA 1000 ZŁ: http://www.se.pl/rozrywka/plotki/tusk-biega-w-suchawkach-za-1000-zlotych_414702.html

-- URODZINY: Jan Truszczyński, Tomasz Pańczyk, Michał Klimczak


Łukasz Mężyk