stan gry: 31.10.2013

Gowin: odszedłem z PO, żeby doprowadzić ten rząd do upadku, Piasecki: być może od sprawy Schetyny zacznie się krach PO

Łukasz Mężyk

-- JAROSŁAW GOWIN W PTT mówi w rozmowie z Joanną Mizołek: ODSZEDŁEM Z PO, ŻEBY DOPROWADZIĆ TEN RZĄD DO UPADKU: “Jeżeli polityka oceniać za umiejętność wygrywania wyborów, to Donald Tusk jest mistrzem. Ale dla mnie miarą wielkości polityka jest co innego. Najważniejsze jest to, co zrobi z władzą. A pod tym względem rządy Tuska są dla Polski kompletnym fiaskiem. To jest sześć zmarnowanych lat. Odszedłem z Platformy między innymi dlatego, by doprowadzić ten rząd do upadku. To jest czas zmarnowany dla Polski.”

-- KACZYŃSKI NIE JEST WIĘKSZYM ZAGROŻENIEM DLA POLSKI NIŻ DONALD TUSK- mówi Gowin Miziołek: “Nie sadzę, by stanowił on większe zagrożenie dla Polski niż Donald Tusk.”

-- GOWIN O DUTKIEWICZU: “Bardzo cenię Rafała Dutkiewicza. Myślę, że z wzajemnością. Cenimy się od lat. Moim zdaniem byłby dobrym kandydatem na prezydenta Polski.”

-- GOWIN O SWOJEJ STRATEGII: “Oczywiście, że zamawiam badania. Średnio to 8,9 proc. Na razie to jest testowanie tworu nieistniejącego. Nigdy nie przywiązywałem zbytniej wagi do sondaży. Poszedłem odwrotną drogą do tego, co radziła mi większość doradców. Zaraz po wyjściu z Platformy nie urządziłem seansu medialnego, tylko przeciwnie wycofałem się z mediów. Mozolnie zacząłem pracować na dole. Odwiedzam powiat za powiatem, województwo za województwem.”

-- GOWIN O 3 POLITYCZNYCH CASE’ACH: “Wraz ze współpracownikami przeanalizowaliśmy trzy case’y: tworzenie PJN, tworzenie Solidarnej Polski i utworzenie Ruchu Palikota. Dwie pierwsze inicjatywy oparły się na utworzeniu klubów parlamentarnych, bardzo silnej w początkowej fazie aktywności w mediach. Obie partie nie miały wystarczającą silnych nazwisk, a zwłaszcza świeżych liderów. Obie bardzo szybko przygasały, bo nie miały zakorzenienia w terenie. Palikot postawił na zupełnie inną, dużo skuteczniejszą metodą. Najpierw zniknął z mediów ogólnopolskich, wykonał ciężką pracę w terenie i potem wrócił. To przyniosło dobry efekt początkowy. Gorzej było z jakością tych ludzi, których uzbierał.”

-- GOWIN O NOWYCH LIDERACH: “Ja od początku uważałem, że polską politykę trzeba odnowić poprzez wprowadzenie do niej setek czy tysięcy nowych, lokalnych liderów. Moje podróże po Polsce w ogromnej mierze nakierowane są na to, żeby wyszukiwać takich liderów w środowiskach samorządowych, gospodarczych, akademickich czy NGOsach.”

-- W OPOLU KOLEJNA WOJNA W PLATFORMIE: “Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola został dziś zwolniony z ratusza. i może się spodziewać wyrzucenia z PO. To początek ostrej walki o fotel prezydenta miasta. (…)Zwolnienie to efekt wniosku złożonego do partyjnego sądu koleżeńskiego Platformy Obywatelskiej. Jego autorem jest poseł Tadeusz Jarmuziewicz i szef PO w Opolu, który chce usunięcia z partii wiceprezydenta i zarzuca mu próbę przeciągnięcia dwójki radnych PO do klubu Razem dla Opola. Jego szefem jest Marcin Ociepa - budujący struktury partii Jarosława Gowina, reprezentującego jeszcze kilka miesięcy temu Platformę.”
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131030/POWIAT01/131039930

-- PRZECIEK Z ZARZĄDU PO: Przeciw Schetynie wystąpili wszyscy szefowie regionów oprócz Andrzeja Halickiego i Rafała Grupińskiego, nawet ci, których uważał za potencjalnych sojuszników. W pewnej perspektywie może dojść do wymiany szefa klubu.

-- TYTUŁ W FAKCIE: PO SIĘ ROZPADA. BĘDĄ WYBORY?

-- PLATFORMA NA KRAWĘDZI ROZPADU- pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: „Choć zwolennicy Schetyny uważają to za straszak Tuska, to nie wszyscy chcą wojny wewnątrz partii. Rozmawiamy z jednym z najtwardszych schetynowców. Jest przerażony tym, co się dzieje. – Lokalna rozgrywka kompletnie wymknęła się spod kontroli – mówi. Ma dylemat, czy trwać przy swym patronie, czy zdystansować się od wojny. W podobnej sytuacji jest kilku członków zarządu PO. Ale są także zwolennicy walki. – Mam dość tego, że większość swej energii Tusk poświęca nie na dobre rządzenie, tylko na zwalczanie Schetyny. Co będzie, jeśli dojdzie do otwartej wojny? Stanę przy Grzegorzu. Mam co robić poza polityką – mówi nam jeden z członków zarządu partii.”
http://www.rp.pl/artykul/738665,1061274-Afera-tasmowa-podzielila-Platforme.html

-- CZOŁÓWKA GW: CZY PO UTOPI RZĄD: „Czy rząd straci większość w Sejmie? Przed partią premiera Donalda Tuska kluczowe głosowania dotyczące sześciolatków, OFE i budżetu, a Platforma pogrąża się w chaosie.”

-- JAK DALEJ PISZE GROCHAL: „Stronnik Schetyny we władzach PO mówi nam, że po sobotniej porażce czekał on na sygnał premiera, że nie zostanie wraz ze swoimi ludźmi „wycięty” przed wyborami europejskimi, samorządowymi i parlamentarnymi w latach 2014-15. Ale żadne propozycje nie padły: – Dlatego schetynowcy uznali, że nie umrą w ciszy. Zdecydowali się uderzyć. (…) stronnicy Tuska coraz częściej ostrzegają, że kryzys w PO grozi wcześniejszymi wyborami.”

-- KGHM- „DOJNA KROWA POLITYKÓW”- jak pisze w GW Jacek Harłukowicz: „Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. Przed nastaniem PO dorabiali tu m.in. syn Leszka Millera, rodzina Ryszarda Zbrzyznego z SLD, żona rzecznika PiS Adama Hofmana i współpracownicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Posad jest tyle, że dla swoich zawsze znajdzie się jakaś praca.”

-- MIEĆ POLSKĄ MIEDŹ- jak pisze Renata Grochal w komentarzu w GW: „Nikomu w PO, tak jak i w innych partiach, nie zależy na odpolitycznieniu spółek. Bo czym płacić działaczom za pracę w kampanii? Rozwiązaniem mogłaby być prywatyzacja, ale wszystkiego sprywatyzować się nie da – państwo powinno zachować kontrolę nad spółkami strategicznymi, np. infrastrukturalnymi czy związanymi z bezpieczeństwem energetycznym. Padają argumenty, że partyjna legitymacja nie może dyskryminować kompetentnych ludzi, którzy chcą pracować w państwowym biznesie. Zgoda. Tyle że słuchając kolejnych demaskatorskich nagrań, trudno odnieść wrażenie, by ktokolwiek pytał o kompetencje.”

-- JOANNA MIZIOŁEK W PTT O KULISACH ZARZĄDU PO: „W Platformie jest duże wkurzenie na Schetynę. Nasi politycy zaczęli domagać się od premiera wyrzucenia Grzegorza – mówi. I dorzuca: – Ta akcja z przyśpieszonymi wyborami ze strony Tuska miała być starszakiem na niepokornych. Tak chciał ich zmusić, by wrócili do szeregu.”

-- DALEJ MIZIOŁEK: „Afera zaszkodziła przede wszystkim całej Platformie. Ale i samemu Grzegorzowi Schetynie też. – W Sejmie na kilka godzin przed zarządem Schetyna był wściekły – relacjonuje jeden z naszych rozmówców. Zaczęto podejrzewać, że ludzie związani ze Schetyną wypuścili na własną rękę taśmy, a on sam tylko podkręcił sytuację.”

-- DOMINIKA WIELOWIEYSKA: PO POGRĄŻA SIĘ W ZASTRASZAJĄCYM TEMPIE http://wyborcza.pl/1,75968,14870056,PO_pograza_sie_w_zastraszajacym_tempie.html

-- ZARZĄD KGHM ZMIENIONO PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO POLITYCZNEJ KORUPCJI- mówi Jarosław Gowin Super Expressowi: „Moim zdaniem to jest wierzchołek góry lodowej. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że kilka tygodni temu zmieniono zarząd KGHM. Dlaczego to zrobiono? Po prostu przygotowywano grunt pod korupcję polityczną, czyli obsadzenie stanowisk w tej spółce państwowej przez działaczy, którzy zdradzą Schetynę. Zmiana, która dokonała się w tak ważnej spółce, musiała odbyć się za zgodą, a moim zdaniem wręcz z inicjatywy Donalda Tuska.”

-- GOWIN: SCHETYNA ZOSTANIE USUNIĘTY: “Trudno oczekiwać, żeby możliwa była współpraca między Tuskiem a Schetyną. Dlatego uważam, że wcześniej czy później, a sądzę, że stanie się to dość szybko, Grzegorz Schetyna zostanie z PO usunięty. To jednak nie rozwiąże problemów PO, bo nie on jest ich przyczyną. To nie źli bojarzy, ale car jest winny patologii, które trawią tę partię.”

-- GOWIN: TUSK ZLEKCEWAŻYŁ SYGNAŁY O KORUPCJI W LUBUSKIM: “Wiemy jednak, że przynajmniej w dwóch województwach doszło do korupcji politycznej. Oprócz Dolnego Śląska było tak w Lubuskiem. Tam jedna z posłanek - osoba bardzo uczciwa - zarzuciła szefowej regionu podobne działania. Jakoś dziwnie Donald Tusk nabrał w tej sprawie wody w usta.”

-- PIOTR ZAREMBA: PO JAK BIURO POŚREDNICTWA PRACY- mówi Faktowi: „Konflikt w Platformie Obywatelskiej wylał się na zewnątrz. Jedna strona jest silniejsza i wygrywa, druga strona się broni i wysyła sygnały za pośrednictwem taśm, przecieków. To jest wynik sporu. Można w tym widzieć konsekwencje demokracji wewnątrzpartyjnej, bo wybory na Dolnym Śląsku są autentyczne. A z drugiej strony to jest skutek pewnej patologii, bo Platforma zaczęła spełniać rolę biura pośrednictwa pracy. Decyzje zapadały według demokratycznych procedur, ale przy użyciu quasi korupcyjnych środków i metod. To jest problem polegający na tym, że polityczne stanowiska obsadzane są według nie kryteriów merytorycznych, a kryteriów politycznych, na zasadzie protekcji. A to już dotyczy nas wszystkich i dlatego powinniśmy się tym zainteresować.”

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Trzeba w końcu głośno zadać Donaldowi Tuskowi kilka ważnych pytań. Czy czas premiera niemal 40-milionowego państwa nie jest zbyt cenny, by go aż tyle poświęcał na sprawy swej partii? Czy trudna sytuacja gospodarcza, trwający właśnie kryzys nie są sprawami, którymi szef rządu powinien się poświęcić w całości? Czy Polska może sobie pozwolić na przedterminowe wybory tylko dlatego, że Donald Tusk stara się ograniczyć wpływy swojego partyjnego kolegi Grzegorza Schetyny? I wreszcie musi paść pytanie najważniejsze: czy dla Donalda Tuska ważniejsza jest Polska czy Platforma Obywatelska?”

-- BYĆ MOŻE OD TEJ SPRAWY ZACZNIE SIĘ KRACH PO- mówi Konrad Piasecki Super Expressowi: „- Na wynik wyborczy składa się wiele czynników i ta historia na pewno nie będzie PO pomagała i będzie obciążeniem. Do najbliższych wyborów jednak trochę jeszcze zostało i wiele może się wydarzyć, co być może przysłoni tę sprawę. A być może od niej zacznie się ostateczny krach Platformy Obywatelskiej.”

-- LETNI BŁĄD SCHETYNY- mówi SE Piotr Gursztyn: “Dobry wynik Gowina pokazał, że Schetyna przegrywając, mógł przegrać ładnie i wzmocnić swoją pozycję, uzyskując immunitet jako demokratyczny rywal o władzę w PO. A tak, kim jest dziś Schetyna? Jest przedstawiany jako warchoł, który walczy o swoje. Wtedy, latem, Schetyna popełnił olbrzymi błąd.”

-- DZIAŁACZE PARTYJNI POCZULI SIĘ WŁAŚCICIELAMI POLSKI- mówi SE europoseł Bogusław Sonik: “Sytuacja, w której działacze partyjni zaczęli się czuć właścicielami Polski, jest chora i trzeba bić na alarm. To niestety plaga i mam nadzieję, że Platforma zdoła się przed tym obronić.”

-- OTO PARTYJNY KARIREROWICZ- Fakt o pośle Norbercie Wojnarowskim: „W końcu Wojnarowski zostaje i posłem. Rozkręca też z żoną i ojczymem Agencję Obrotu Wierzytelnościami Progres, która zajmuje się skupowaniem długów samorządowych szpitali. W Sejmie jest współautorem ustawy pozwalającej przejmować szpitale za długi. Jego nazwisko pojawia się w wątku afery Beaty Sawickiej, gdy ta opowiada, że „biznes na służbie zdrowia będzie robiony”.

-- WARYŃSKI WYGRAŁ REFERENDUM- pisze w Gazecie Stołecznej Iwona Szpala: „Na Wolę wraca pomnik Ludwika Waryńskiego, do czego SLD namawiał PO przez sześć lat. Udało się na trzy dni przed warszawskim referendum. Platforma wstrzymała też dekomunizację patronów ulic.”

-- MARIUSZ ZAWADZKI, KORSEPONDENT GW W USA: CO NSA DOSTAJE Z POLSKI? “Wczoraj dziennik „El Mundo” opublikował kolejny dokument wykradziony przez Snowdena, który pokazuje, jak ściśle Amerykanie współpracują z wywiadami poszczególnych krajów. Jak można było się domyślać, na poziomie A, czyli pełnej współpracy, są tylko anglosascy sojusznicy z „pięciorga oczu” (Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia). Polska i jej wywiad są na poziomie B – razem z Japonią, Włochami, Niemcami, Turcją itd. Niektórym może się wydać zaskakujące, że cieszymy się w Waszyngtonie większym zaufaniem niż Izraelczycy, którzy są na poziomie C razem z Francją, Pakistanem i Indiami. Jednak klasyfikacja na poziomie B wcale nie oznacza, że np. premier Tusk nie jest inwigilowany przez NSA. Od zeszłej środy wiadomo, że przez ponad 10 lat Amerykanie podsłuchiwali telefony kanclerz Niemiec Angeli Merkel. To fakt potwierdzony, w odróżnieniu od masowej inwigilacji milionów Europejczyków, która wydaje się coraz bardziej pogmatwana.”

-- GW O RAPORCIE ISP O EUROPOSŁACH: „ Aż 70 proc. Polaków nie potrafi wymienić nazwiska ani jednego z polskich europosłów. A kiedy już wymienia, to ręce opadają. Po najbardziej znanym Jerzym Buzku, który jest poza stawką dzięki dawnemu premierowaniu i szefowaniu europarlamentowi, na drugim miejscu najczęściej wymienianych eurodeputowanych jest Zbigniew Ziobro, na trzecim – Jacek Kurski, na czwartym – Ryszard Czarnecki.”

-- FAKT NA JEDYNCE: PIJANY POSEŁ SKOPAŁ POLICJANTKĘ http://i.iplsc.com/-/0002L7XS1AAMCU9Q-C116.jpg

-- JEDYNKA SUPER EXPRESSU o Jarosławie Kaczyńskim: Wystawił mamie nagrobek za 60 tysięcy.

-- SE: Pijany poseł pobił się z policjantami.

-- TYTUŁ W FAKCIE: KISZCZAK SIĘ OPALA A NA SĄD NIE MA SIŁY!

-- LESZEK SANKOWSKI, MĄŻ TERESY TORAŃSKIEJ mówi Dużemu Formatowi GW o jej śmierci: „W Wigilię rano pojechaliśmy do Centrum Onkologii. Miała zrobić dodatkowe badania, z nadzieją, że wyniki się polepszą. Ale się pogorszyły. Wyszedłem z gabinetu. Nie musiałem nic mówić, bo nie zapytała. Pewnie zorientowała się, że nie ma po co pytać. A ja już nie miałem siły grać. Przysiadłem, zapadałem się w sobie. Uciekanie wzrokiem, milczenie. (…)– Lekarz powiedział: miesiąc. (…) J– Mam problem z odtworzeniem tych ostatnich dziewięciu dni. Ja chyba jeszcze wykonywałem jakieś pozorowane ruchy, starałem się zasilać ją dobrymi wiadomościami o znajomych, którzy szukają leku. Leku, którego, wiedziałem to dobrze, nikt nie wyprodukował. Tego się uczepiłem, że jest jakieś wielkie szukanie. Dzwonili znajomi z całego świata, jak ja nie zdążyłem odebrać, to ona odbierała, mówiła: „No cześć, no tak, jestem chora. No, słuchaj, nic nie wiadomo...”. I do końca stukała coś na swoim laptopie, wertowała książki.”

-- MĄŻ TORAŃSKIEJ O JEJ PIERWSZYCH MYŚLACH PO KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ: “Że to efekt braku odpowiedzialności, bałaganu. Spotkanie naszego polskiego „jakoś to będzie” z bajzlem rosyjskim. Przyszło skojarzenie z wyprawą prezydenta do Gruzji. Że to ten sam pilot, że czuł presję. Teresa już czuła, co się święci, że zaczyna rosnąć niebezpieczny konflikt. A kilka dni później mieliśmy tego potwierdzenie w najbliższym gronie. Przyszli do nas siostra Teresy z mężem, bo były urodziny mamy. Siedzieliśmy nad tortem, no i się zaczęło. Halina i Wojtek przynieśli cały zestaw myśli spod pałacu. Krzyż, ojczyzna, patriotyzm, spisek. Zamach.”

-- EXPORT DO AFRYKI Tylko w tym roku do sierpnia eksport do Afryki skoczył o 28 proc- mówi Pulsowi Biznesu wiceszefowa MSZ.

-- URODZINY DZIŚ: Tadeusz Aziewicz, Tadeusz Sobolewski

-- URODZINY JUTRO: Konrad Piasecki, Agnieszka Rucińska

-- STAN GRY POWSTAŁ dzięki wsparciu rządu Konga Brazzaville.

-- Od poniedziałku w Warszawie przebywać będzie premier Konga oraz 4 ministrów. Jeszcze można potwierdzić swój udział w dniu gospodarczym Konga w Ministerstwie Gospodarki, podczas którego odbędzie się m.in panel dyskusyjny z udziałem: premiera Konga, wicepremiera Piechocińskiego, Jana Kulczyka oraz Janusza Steinhoffa. Po panelu odbędzie się prezentacja kuchni afrykańskiej w wykonaniu Roberta Sowy oraz lunch. http://mbotepolsko.pl/rejestracja/

-- REKLAMA W STANIE GRY - dzięki niej docierasz z informacją o swojej kampanii do najbardziej opiniotwórczej grupy docelowej: [email protected]


Łukasz Mężyk