NEWS

09/02/2026

19:08

Cenckiewicz o SAFE:

Prezydent nie może podpisać kota w worku

Michał Lubowicki

- Skoro dopytujemy, a nie wiemy, a pan prezydent wrzuca, że tak powiem, w agendę Rady Bezpieczeństwa Narodowego kwestię SAFE-u, to znaczy, że na wszystkie pytania odpowiedzi nie posiadamy - powiedział Sławomir Cenckiewicz w „Trzech pytaniach na koniec dnia” Radia ZET.

- Jeśli ta pożyczka będzie przejrzysta w takim sensie, że każda złotówka wydana na tą pożyczkę będzie pięć razy oglądana, kontrolowana, że firmy, które dostaną do wykonania realizację tych konkretnych zadań […] będą miały zdolności produkcyjne do tego, żeby produkować amunicję, wozy bojowe i cały szereg innych innych produktów - no to w porządku. Tylko my musimy wiedzieć, co ma pan prezydent ewentualnie, jeśli chodzi o tą ustawę, podpisać - mówił dalej.

- Prezydent nie może podpisać kota w worku. No chyba prezydent musi wiedzieć, co za tą ustawą się kryje. I tego się domagamy i o tym chcemy rozmawiać na RBN-ie - wskazał szef BBN.

- Zwierzchnik sił zbrojnych odpowiedzialny za bezpieczeństwo narodu i państwa ma powiedzieć: "Ja podpisuję ustawę, drodzy rodacy, będziecie ją spłacali do 2070 roku. Ja będę miał wtedy 99 lat, jeśli w ogóle będę żył. Ale w zasadzie nie wiem, na co te pieniądze jeszcze zostaną wydane, bo poza tym, co się czasem powie w przestrzeni publicznej, za sprawą rządu, to ja nie znam żadnych szczegółów”? - stwierdził.


Michał Lubowicki