NEWS

04/02/2026

07:57

Przydacz:

Prezydent nie mówi "nie" pożyczce z programu SAFE

Mateusz Nowak

- Chodzi o to, aby przedstawić [...] jaki jest pomysł rządu na pożytkowanie tych pieniędzy pod kątem zdolności produkcyjnych w Polsce i pod kątem oczywiście także zdolności zakupowych - powiedział Marcin Przydacz w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w "Graffiti" Polsat News, pytany, czego prezydent nie wie o programie SAFE, a chciałby się dowiedzieć na RBN.

- Wszyscy wiemy, że celem zasadniczym jest wzmocnienie produkcyjności w Europie, ale musimy mieć świadomość, że my w Polsce mamy w dużej mierze naszą armię opartą o sprzęt amerykański i chodzi o to, czy rząd ma tutaj pomysł na pewną kompatybilność - kontynuował.

- Być może rząd byłby tu w stanie współpracować czy z Amerykanami, czy z Koreańczykami w budowie zdolności w Polsce, tak żeby to w Polsce przemysł zbrojeniowy się rozbudował w oparciu np. o technologię amerykańską - mówił dalej.

- Nie rozumiem, dlaczego rząd się tego obawia, przecież to jest rzecz absolutnie normalna, że zwierzchnik sił zbrojnych powołuje swoje ciało doradcze, bo Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym, i będzie dopytywał, odpytywał i pytał, co dalej - dodał.

- Nie, nie mówi "nie", oczywiście, jeżeli pieniądze trafią do polskiego przemysłu, to jest oczywiście bardzo dobra informacja - zaznaczył, dopytywany, czy prezydent nie mówi "nie" pożyczce z programu SAFE.


Mateusz Nowak