Duża część rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu, premier poświęci sytuacji na Białorusi – dowiaduje się 300POLITYKA. Mateusz Morawiecki wystąpi też z zupełnie nową propozycją polityczną wobec partnerów w UE. Premier ogłosi też wprowadzenie znaczących ułatwień dla represjonowanym Białorusinów przy wjeździe na teren Polski, zwalnianie z opłat wizowych, ułatwienia w podejmowaniu pracy – słyszymy.

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawiciele rzadu oraz eksperci przygotowali program pomocy represjonowanym i wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi – potwierdza szef KPRM Michał Dworczyk. Program zostanie przedstawiony przez premiera w piątek w Sejmie.

Jak słyszymy, rządowy program ma obejmować też wzmocnienie wolnych mediów docierających do Białorusinów, w tym m.in. Bielsatu, Karty97 czy Radia Racja.

W środę premier rozmawiał z szefową Związku Polaków na Białorusi – Andżeliką Borys, której – według relacji polskiego portalu znadniemna.pl udostępnił swój bezpośredni numer telefonu, gdyby sytuacja wymagała natychmiastowej interwencji lub pomocy: – Na dowód szczerości złożonej deklaracji premier RP Mateusz Morawiecki zostawił Andżelice Borys bezpośredni telefon do siebie, żeby prezes ZPB mogła w każdej chwili poprosić go o bezpośrednią interwencję w swojej obronie, bądź w obronie któregoś z działaczy ZPB – zaznacza portal.