Dwa najważniejsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia to weekendowa konwencja PiS z udziałem Andrzeja Dudy, inaugurująca kampanię wyborczą obecnego prezydenta, a także posiedzenie Sejmu, w trakcie którego zostanie przyjęty projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. Ponadto PAD będzie kontynuować objazd kraju, a w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna debata nt. praworządności w Polsce.

*****

PAD na Pomorzu i w Zakliczynie. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Pucku, Władysławowie i Wejherowie, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, które odbędą się w ramach Narodowych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W środę PAD złoży wizytę w Zakliczynie w województwie małopolskim, gdzie weźmie udział w uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie oraz spotka się z mieszkańcami.

Kidawa-Błońska dalej na Pomorzu. W poniedziałek Małgorzata Kidawa-Błońska będzie kontynuować wizytę w województwie pomorskim. W planie jest przejazd historycznym pociągiem z rekonstruktorami i gen. Hallerem do Pucka na zaślubiny Polski z Bałtykiem, odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka, koncelebrowana msza święta, akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem, inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych Zaślubin Polski z Morzem, a także złożenie kwiatów przed pomnikiem Antoniego Abrahama i udział w uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji urodzin miasta.

Debata o Polsce w PE. W nadchodzącym tygodniu Parlament Europejski kolejny raz będzie dyskutować o sytuacji w naszym kraju. We wtorek odbędzie się debata pt. “obecne zagrożenie praworządności w Polsce”, w której ma wziąć udział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zgodnie z porządkiem obrad, blok z debatami rozpoczyna się o 15:00 i potrwa do 23:00.

Sejm o budżecie na 2020 rok. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się w środę, posłowie przegłosują projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. W planie jest drugie, a następnie trzecie czytanie. Posiedzenie zostało tradycyjnie podzielone, by zgodnie z prawem przegłosować budżet. Do jego przyjęcia ma dojść w piątek. Najpewniej na tym posiedzeniu zostanie przyjęta także rządowa propozycja dot. zmian w OFE.

Sejmowa komisja o odwołaniu Kamińskiego. We wtorek o 14:00 posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych rozpatrzą i zaopiniują złożony przez PO-KO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do rozpatrzenia wniosku przez Sejm – jeżeli nie na najbliższym posiedzeniu, to na kolejnym dopiero pod koniec marca.

Sejm o działalności TK. Także we wtorek o 14:00 na połączonym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawczej prezes TK Julia Przyłębska ma przedstawić informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku. Ten punkt jest także w porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.

Głosowania ws. 13. emerytury i rekompensaty dla mediów publicznych. Na wspomnianym posiedzeniu Sejmu będzie też głosowane weto Senatu do ustawy o rekomensacie dla mediów publicznych, a także wprowadzona przez izbę wyższą poprawka do ustawy o 13. emeryturze. Jak zapowiedział wicemarszałek Stanisław Karczewski: – Jestem przekonany, że nie tylko posłowie PiS odrzucą te poprawki, które uniemożliwiają wypłacenie trzynastej emerytury. My symbolicznie wstrzymaliśmy się nad całością ustawy, choć oczywiście popieramy wypłacenie trzynastej emerytury. Byłoby to niemożliwe z tymi poprawkami, więc jestem przekonany, że nie tylko posłowie PiS wszystkie te poprawki odrzucą.

Konwencja PiS z PAD. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja PiS-u, inaugurująca kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Głos – oprócz samego prezydenta, który przedstawi założenia programowe – zabierze także m.in. prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński. Najpewniej jeszcze przed sobotą oficjalnie zostanie zaprezentowany sztab wyborczy.

Fot. Facebook Andrzeja Dudy