Jak dowiaduje się 300POLITYKA, nowym rzecznikiem rządu, w miejsce Joanny Kopcińskiej, zostanie obecny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.

Odpowiadał w rządzie za największą w wolnej Polsce reformę szkolnictwa wyższego. Wokół reformy udało mu się zjednać środowisko akademickie – od rektorów, aż po studentów i doktorantów. Strategia komunikacyjna tzw. Konstytucji dla Nauki jest uznawana za jedną z najlepszych w ostatnich latach – mówi jeden z naszych rozmówców.

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, w przeszłości był członkiem Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członkiem senatu UW oraz przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

W grudniu 2018 roku Müller uzyskał możliwość objęcia mandatu poselskiego po zmarłej Jolancie Szczypińskiej i po rezygnacji złożonej przez Piotra Karczewskiego, na co wyraził zgodę. Ślubowanie poselskie złożył 28 grudnia. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, startując z okręgu obejmującego województwo pomorskie, zdobył 10 573 głosy.

Ojciec Edward Müller był więźniem politycznym w okresie PRL, szefem NSZZ „Solidarność” na Pomorzu Środkowym oraz członkiem władz krajowych związku. W latach 1989–1993 poseł na Sejm.

Fot. Facebook