W czerwcu zapadnie TK zajmie się legalnością wyboru I prezes SN – bo w praktyce do tego sprowadza się wniosek, w którym grupa posłów PiS zaskarżyła ustawę o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN. Wyrok zapadnie na kilka dni przed odejściem z Trybunału Stanisława Biernata – który jest zresztą na przymusowym urlopie. Jego następcę Sejm wybierze na początku czerwca.

Sejm powróci do rozpatrywania dwóch projektów – o KRS i ustroju sądów powszechnych – które są kluczowym elementem tzw. reformy sądownictwa proponowanej przez rząd. Projekty mogą zostać przyjęte już na pierwszym czerwcowym posiedzeniu Sejmu. Wtedy też posłowie wybiorą ostatniego członka komisji weryfikacyjnej.

Także w czerwcu komisja śledcza ds. Amber Gold pod koniec miesiąca przesłucha Michała Tuska, rząd przyjmie założenia do budżetu państwa na 2018 rok, Nowoczesna przedstawi swojego kandydata na prezydenta Warszawy, a w Wielkiej Brytanii i Francji odbędą się wybory parlamentarne. Ponadto pod koniec miesiąca odbędzie się unijny szczyt.

Jednym z tematów będzie też zapewne kongres PiS – który odbędzie się 1 lipca – i związane z tym możliwe zmiany w rządzie, oraz ostatnia uchwała Sądu Najwyższego ws. prezydenckich ułaskawień.

*****

Spotkanie Muchy z szefami PKW i KBW. 1 czerwca dojdzie do spotkania przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego i szefa KBW z pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum ministrem Pawłem Muchą. O takie spotkanie zwrócił się przewodniczący PKW. Jak mówił Wojciech Hermeliński podczas spotkania z dziennikarzami, chce on przedstawić prezydenckiemu ministrowi wszystkie wątpliwości i problemy, jakie mogą wynikać z przeprowadzenia tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum, zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę. Komisja chce także poznać prezydenckie stanowisko wobec tych wątpliwości.

Rada Bezpieczeństwa ONZ. 2 czerwca dowiemy się, czy Polska zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19 – wtedy odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Niedawno Witold Waszczykowski mówił, iż ”wydaje się, że powinniśmy zostać tym członkiem”, bo jesteśmy jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej i uzyskaliśmy nawet poparcie Rosji.

Kandydat N na prezydenta Warszawy. 3 czerwca ma odbyć się zjazd Nowoczesnej w Warszawie, w czasie którego zostanie wybrany m.in. kandydat na prezydenta Warszawy. – To nie będę ja. Zakładałbym, że ma szanse być mężczyzna, ale poczekałbym do 3 czerwca – mówił Ryszard Petru w TVN24. Pytany o Pawła Rabieja, stwierdził, że “to możliwe, ale nie ma pewności”.

KRS. Na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu Sejmu – według wstępnego harmonogramu 7 czerwca o 11:15 – odbędzie się II czytanie projektu zmian w KRS. To kolejne podejście – rządowa propozycja mogła zostać przyjęta już w maju. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a prezydent nie zawetuje bądź nie odeśle ustawy do TK, rewolucyjne wręcz zmiany w funkcjonowaniu KRS – wszak PiS nie wycofało się z pomysłu wygaszenia kadencji obecnej rady – wejdą w życie w lipcu. Możliwe, że także w czerwcu TK wyda wyrok ws. ustawy o KRS.

Zmiany w sądownictwie. Na posiedzeniu 7-9 czerwca odbędzie się także II czytanie tzw. dużego projektu PiS dot. sądownictwa. W praktyce – jeżeli prace się nie przedłużą – Sejm oba projekty dot. sądów przyjmie 9 czerwca. Wspomniany duży projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk. W praktyce dzięki temu projektowi, PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów.

Nowy sędzia TK. Klub PiS zgłosił kandydaturę Andrzej Zielonackiego na stanowisko sędziego TK. Do wyboru ma dojść – według wstępnego harmonogramu Sejmu, który widziała 300POLITYKA – 9 czerwca w porannym bloku głosowań. 6 czerwca wniosek zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości. Zielonacki zastąpi w Trybunale Stanisława Biernata, którego kadencja kończy się 26 czerwca. Po jego odejściu, w TK będzie zasiadać już 9 sędziów z nadania PiS – choć 3 to tzw. sędziowie-dublerzy. Ponadto będzie musiało zebrać się ZO TK, by przedstawić kandydata na nowego wiceprezesa Trybunału.

Komisja weryfikacyjna. Mniej więcej w połowie czerwca swoje merytoryczne prace rozpocznie komisja weryfikacyjna – wcześniej Sejm, zapewne na posiedzeniu 7-9 czerwca, wybierze ostatniego członka komisji. Komisja mogłaby rozpocząć prace wcześniej, ale posłowie na drugim majowym posiedzeniu, wybierając członków komisji, odrzucili kandydaturę Jerzego Meysztowicza. Nowym kandydatem jest Paweł Rabiej.

Wotum dla Błaszczaka. Jeżeli premier Szydło nie zdymisjonuje Jarosława Zielińskiego, PO złoży wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Błaszczaka. – Jeżeli ta decyzja nie nastąpi do końca tygodnia, złożymy wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Błaszczaka. Nie może być tak, że nie ma politycznej odpowiedzialności za poniesioną śmierci i drastyczne okoliczności, które do niej doprowadziły – stwierdził Grzegorz Schetyna na konferencji we Wrocławiu. Do rozpatrzenia wniosku dojdzie 20-22 czerwca lub 5-7 lipca.

Wybory w Wielkiej Brytanii i Francji. 8 czerwca odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Kilka dni później rozpoczną się wybory parlamentarne we Francji –  konkretnie do Zgromadzenia Narodowego – w których pierwsza tura zaplanowana jest na 11 czerwca, a druga – 18 czerwca. Ostatnie sondaże wskazują, zwycięży prezydencka partia „En Marche!” Emmanuela Macrona. Drugie miejsce zajmuje – choć ze sporą stratą – Front Narodowy.

Założenia budżetu na 2018 rok. 6 lub 13 czerwca rząd powinien przyjąć założenia projektu budżetu państwa na przyszły rok. Zgodnie z prawem, strona rządowa w terminie do 15 czerwca każdego roku kieruje założenia projektu budżetu państwa na rok następny do RDS w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i strony pracodawców. Ostateczny projekt budżetu musi być przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu do końca września.

Przesłuchanie Michała Tuska. 21 czerwca komisja śledcza ds. Amber Gold ma przesłuchać Michała Tuska, syna byłego polskiego premiera. W marcu przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann mówiła, iż ”nikt nie ocenia jego roli, a wręcz przeciwnie, uważam, że wskazany jest daleko posunięty umiar, właśnie dlatego, że jego rola jest specyficzna”. – Rzadko zdarza się, aby syn premiera pracował w tak skandalicznej firmie, przekręciarskiej i to jest fakt – dodała. Komisja w czerwcu ma przesłuchać także dwóch byłych prezesów zarządu OLT Express oraz byłego członka zarządu, a także byłą koordynator zespołu w Departamencie Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa. Komisja pod koniec czerwca ma przesłuchać też małżeństwo P.

Legalność wyboru I prezes SN. 22 czerwca o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN – w praktyce chodzi o legalność wyboru. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, PiS w ten sposób może doprowadzić do wymiany I prezes SN – przyznał to nawet jeden z posłów tej partii, komentując złożony w marcu wniosek. Wiele wskazuje na to, że wyrok zostanie wykorzystany jako pretekst do przeforsowania przygotowywanych zmian w ustawie o SN. To, że takie prace trwają, potwierdził Zbigniew Ziobro.

Szczyt UE. 22-23 czerwca w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym przywódcom unijnym mają zostać przedstawione wyniki pierwszych dni negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Fot. Sejm