Gospodarka, bezpieczeństwo – zarówno geopolityczne, jak i sytuacja Polaków na Wyspach – to trzy główne tematy poniedziałkowych konsultacji międzyrządowych w Londynie. Na tej liście głównych spraw nie ma Brexitu, chociaż pewnie pojawi w tle rozmów premier Szydło i ministrów. To pierwsze tego typu wydarzenie w historii naszych relacji – podkreślają przedstawiciele rządu. Wizyta zacznie się od powitania premier Szydło przez premier May na lotnisku Norholt – miejscu stacjonowania dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Anglię.
Ale ta wizyta to nie tylko symbolika – zapewniają nasi rozmówcy z kręgów rządowych. Poza premier Szydło do Londynu polecą też szefowie MON, MSZ, MSWiA, wicepremier Morawiecki, wieceministrowie nauki i rodziny. Skład delegacji definiuje tematykę: od kwestii bezpieczeństwa Europy, po współpracę gospodarczą, naukową, sytuację i bezpieczeństwo Polaków w Wielkiej Brytanii. Te rozmowy mają pokazać m.in., że Polska nadal traktuje Wielką Brytanię jako swojego kluczowego partnera w Europie niezależnie od Brexitu. Do tej pory takie konsultacje rząd brytyjski przeprowadzał tylko z Francją.
Wśród tematów geopolitycznych znajdą się oczywiście sprawy dotyczące realizacji postanowień szczytu NATO, kryzysu imigracyjnego, współpracy transtatlantyckiej po wyborach w USA i sytuacji na Ukrainie. W ten sposób rządu buduje też kontrę do argumentów, że postawiliśmy na „złego konia” w Europie, bo kilka miesięcy po uznaniu Wielkiej Brytanii za strategicznego partnera, mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o opuszczeniu UE. „Do czasu wyjścia z UE Wielka Brytania jest pełnoprawnym członkiem Unii” – podkreślają rozmówcy ze strony rządowej.
Rząd chce pokazać, że do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – co nastąpi najwcześniej za kilka lat – ten kraj jest naszym kluczowym partnerem na wielu płaszczyznach. To nie będzie rozmowa o Brexicie – mówią nasi rozmówcy. Po Brexicie Wielka Brytania pozostaje w Europie, a nasze wspólne rozumienie geopolityki się nie zmieni – dodają. Oczywiście temat może się przewijać, ale nie będzie priorytetem. Wynika to częściowo z tego, że Wielka Brytanie nie sforumułowała jeszcze zdaniem naszego rządu konkretnych warunków czy agendy rozmów. „Wokół Brexitu” będą toczyć się jutro rozmowy m.in. o obecnym statusie Polaków na Wyspach, zapobieganiu przestępstw z nienawiści, współpracy w dziedzinie edukacji.
Dodatkowo, nawet w oficjalnym przekazie ministrów rządu Szydło pojawił się wątek, że do Brexitu może nie dojść, jeśli po negocjacjach obywatele Wielkiej Brytanii uznają, że wyjście z UE będzie zbyt kosztowne. Tak mówił w piątek w TVP Info minister Waszczykowski.
Konsultacje miedzyrządowe i ich bezprecedensowy charakter będą głównymi elementami przekazu PiS na początku tygodnia. To ma być dla obozu rządzącego mocny i udany początek tygodnia.
fot. KPRM