Afera reprywatyzacyjna przyspieszyła start nowego sezonu politycznego. We wrześniu dyskusja o tej sprawie będzie toczyć się na nowych poziomach – PO zapowiedziała złożenie projektu “dużej” ustawy reprywatyzacyjnej, Kukiz chce komisji śledczej, a Warszawą – poza PiS – będą zajmować się służby i prokuratura, Nowoczesna i lokalni samorządowcy.

Na tym tle rozpocznie się polityczny wrzesień – od pierwszego pierwszego po wakacyjnej przerwie posiedzenia Sejmu, który miał stać pod znakiem startu komisji śledczej ws. Amber Gold. 6 września rozpocznie się tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy. Rząd będzie pracował nad budżetem na 2017 rok – by pod koniec miesiąca przesłać projekt do Sejmu – a Sejm najprawdopodobniej zajmie się projektami dot. zmian w prawie aborcyjnym. Na zapleczu rządu PiS uzupełni nowe władze na posiedzeniu Rady Politycznej 11 września.

Opozycja zajmie się programem: Nowoczesna ma zaprezentować swój 11 września w Warszawie, PO planuje serię mniejszych wydarzeń w przygotowaniu do konwencji 1 października. PSL stawia na propozycje dla przedsiębiorców, sprawy samorządowe i zmiany w systemie emerytalnym. Ludowcy nie zapomną też o ministrze Jurgielu, zwłaszcza jeśli kryzys związany z ASF będzie się pogłębiać.

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Tegoroczne forum odbywa się 6-8 września, tematem przewodnim są wyzwania, jakie stoją przed współczesną Europą – kryzys migracyjny, niestabilna gospodarka, zatracająca się solidarność europejska. Do Krynicy – co zdradził kilka dni temu Konrad Szymański – przyjadą premierzy Grupy Wyszehradzkiej. Swój udział potwierdzili także ministrowie, m.in. Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki czy Witold Waszczykowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Wniosek o odwołanie Kuchcińskiego. Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, 5 września Sejm powinien zająć się wnioskiem o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w tym dniu upływa termin na rozpatrzenie wniosku. Platforma złożyła wniosek po tym, jak marszałek Kuchciński na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu – w trakcie głosowań nad poprawkami Senatu do ustawy o TK – zdecydował, że nie dopuści posłów do zadawania kolejnych pytań i zgłaszania wniosków formalnych. Klub PO na nowego marszałka proponuje Rafała Grupińskiego.

Rada Polityczna PiS. 11 września odbędzie się posiedzenie Rady Politycznej PiS. Rada ma m.in. powołać wiceprezesów partii. Nieoficjalnie mówi się, że do kierownictwa partii rządzącej dołączą Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki. Ponadto rada powoła tez członków Komitetu Politycznego PiS.

Komisja śledcza ds. Amber Gold. 7 września odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej. Jak mówiła przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann w rozmowie z “Do Rzeczy”: – Poprosiłam posłów, aby na to posiedzenie przygotowali swoje plany. Chciałabym, aby każdy mógł zaproponować, jak widzi naszą pracę. Ja chcę przedstawić pewne rozwiązania techniczne. Przez wakacje analizowałam działalność komisji i wyciągnęłam z tego wnioski, które – mam nadzieję – pozwolą sprawnie pracować.

Sejm o aborcji. Możliwe, że już we wrześniu w Sejmie dojdzie do debaty – w ramach pierwszych czytań – nad dwoma obywatelskimi projektami dot. zmian prawa aborcyjnego. Pierwszy, zakładający wprowadzenie zakazu przeprowadzania aborcji, został skierowany do I czytania, a termin na jego rozpatrzenie upływa na początku października. Drugi – liberalizujący prawo aborcyjne – lada moment zostanie skierowany do rozpatrzenia. PiS będzie chciało najprawdopodobniej, aby oba projekty zostały rozpatrzone w tym samym czasie. Po posiedzeniu 5-6 września, następnie Sejm zbierze się 13-14 oraz 21-23 września.

Prace nad budżetem na 2017 rok. Kilka dni temu rząd przyjął wstępną wersję przyszłorocznego budżetu. Teraz projekt trafi do Rady Dialogu Społecznego, a następnie – najprawdopodobniej pod koniec przyszłego miesiąca – zatwierdzi go rząd i skieruje do parlamentu. Zgodnie z Konstytucją, projekt musi zostać przesłany do Sejmu do końca września. Zazwyczaj posiedzenie dot. zatwierdzenia projektu odbywało się właśnie pod koniec września. Także we wrześniu – jak zapowiedziała w TVP Info premier Szydło – mają zapaść decyzje dot. wprowadzenia jednolitego podatku.

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. Głównymi tematami Kongresu – który odbędzie się 3 września w Warszawie – będą: 1) sposób powoływania sędziów i ocena odmowy powołania przez Prezydenta RP kandydatów na stanowiska sędziowskie, 2) nadzór Ministra Sprawiedliwości nad sądami w świetle przepisów nowej ustawy – Prawo o prokuraturze, 3) niezależność sądów i niezawisłość sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach prawnych dotyczących sądów powszechnych, administracyjnych i Sądu Najwyższego, 4) ocena sytuacji związanej z działaniami władzy ustawodawczej i wykonawczej wobec Trybunału Konstytucyjnego, w tym konsekwencje niepublikowania orzeczeń Trybunału, 5) projekt nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Planowane są wystąpienia m.in. przewodniczącej Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych, przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich, a także Andrzeja Zolla i Marka Safjana.

Dokumenty ws. Smoleńska. Witold Waszczykowski w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” zapowiedział, że we wrześniu upubliczni kilkadziesiąt dokumentów, które dotąd były zastrzeżone. Są wśród nich notatki z rozmów pracowników MSZ z ówczesnym ambasadorem rosyjskim w Polsce Władimirem Grininem, wiceszefów MSZ z rosyjskimi odpowiednikami, a nawet – jak twierdzi Waszczykowski – byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego. – Z dokumentów wynika, że obie strony chciały, by w uroczystościach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej nie brał udziału prezydent Kaczyński. To Rosjanie wyszli z propozycją rozdzielenia wizyt Tuska i Kaczyńskiego. Zależało im na tym, by prezydenta nie było w Katyniu, gdy będą tam Tusk z Putinem, a jak już chce polecieć, to żeby to była odrębna wizyta – podkreśla Waszczykowski. – Pokażę, że to było niezgodne z interesem państwa polskiego, żeby grać przeciwko polskiemu prezydentowi na rzecz Rosji.

Bratysława. We wrześniu rozpocznie się nowa faza dyskusji o przyszłości Unii po Brexicie. 16 września w Bratysławie spotkają się liderzy 27 państw na nieformalnym szczycie UE. Spotkanie w Bratysławie – jak sugerowała m.in. kanclerz Merkel – nie ma służyć podejmowaniu decyzji, ale raczej ustaleniu agendy dla krajów UE. Tematami będą m.in. polityka migracyjna, bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy.

Tusk na EFNI. 28-30 września w Sopocie odbędzie się Europejskie Forum Nowych Idei 2016. Wśród panelistów i gości specjalnych swoją obecność w Sopocie potwierdzili już m.in.: Frans Timmermans, Donald Tusk, Elżbieta Rafalska, Konrad Szymański, Jerzy Kwieciński czy Piotr Duda. Były polski premier wystąpi na gali zamknięcia EFNI w piątek, 30 września wieczorem. Dzień później, w sobotę w Trójmieście swoją konwencję programową organizuje Platforma.

Wybory w PSL i zjazd samorządowców. Prawdopodobnie w drugiej połowie września odbędzie się “Sejmik sejmików”, czyli spotkanie samorządowców z całej Polski dotyczące m.in. problemów wynikających z konfliktu o TK. Mają też zostać zaprezentowane propozycje będące alternatywą dla centralistycznych pomysłów PiS. W PSL trwają też wybory wewnętrzne, czyli zjazdy regionalne w kolejnych województwach. W sferze merytorycznej, ludowcy mają też na początku miesiąca zaprezentować ustawę wzmacniającą rolę sołtysów, będą też mówić o swoim programie dla przedsiębiorców oraz propozycjach edukacyjncych. PSL ma też cały czas naciskać na rząd – przede wszystkim ministra Jurgiela – w sprawie ASF oraz cen płodów rolnych. Już teraz “poszukiwania Jurgiela” to jeden z głównych elementów przekazu PSL. Jak zapowiadają ludowcy, we wrześniu PSL wróci też do swojej propozycji reformy emerytalnej, w kontrze do rządu.

Konwencja programowa Nowoczesnej. Nowoczesna chce wyprzedzić Platformę, która nowy program ma zaprezentować 1 października. Już 11 września partia Ryszarda Petru na konwencji w Warszawie ma zaprezentować swój program, który jest efektem m.in. konsultacji w terenie prowadzonych przez całe wakacje, rozmów z ekspertami i przedstawicielami NGO-sów. We wrześniu PO też planuje wydarzenia związane z programem – serię mniejszych konwencji, których zwieńczeniem będzie spotkanie w Gdańsku.

Fot. 300POLITYKA