To będzie kolejny tydzień, w którym obóz rządzący będzie chciał nadać ton. Po pierwsze, za pomocą podsumowania rządu, po drugie – spotkaniem o TK. Będzie to jednak trudniejsze niż wcześniej, bo opozycja ma tym razem wspólny przekaz i być może uda się jej lepiej koordynować działania, co było już zapowiadane w sobotę na konferencji Petru-Kosiniak-Kamysz-Schetyna. Dodatkowo Platforma – jak zapowiedział w “Kawie na ławę” szef klubu PO – ma odpowiedzieć na audyt serią konferencji prasowych byłych ministrów.

Podsumowanie pół roku rządu Szydło. W przyszłym tygodniu odbędzie się podsumowanie pół roku rządu Beaty Szydło. Premier w wywiadzie dla PB wspominała o 17 maja, czyli dniu, w którym odbywa się posiedzenie rządu. Jak słyszymy, ma odbyć się w nietypowej, zaskakującej formie.

Spotkania ws. TK. Na początku tygodnia Marek Kuchciński ma wyznaczyć termin spotkania ws. rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. Zapowiadał to w weekend Joachim Brudziński. Wiele wskazuje na to, że u marszałka Sejmu nie pojawią się przedstawiciele opozycji – PO swój udział uzależnia m.in. od publikacji wyroku TK, a Kukiz ‘15 domaga się obecności kamer. Z kolei w środę o 15:00 ma odbyć się kolejne spotkanie ws. TK – tym razem organizowane przez Nowoczesną, PSL i PO. Na nim jednak najprawdopodobniej nie pojawi się jednak PiS. Klub Kukiza – tak samo, jak w przypadku spotkania u marszałka – domaga się obecności kamer.

Ostatni majowy Sejm o ustawie antyterrorystycznej. W środę o 12:00 rozpocznie się drugie, ostatnie w maju posiedzenie Sejmu. Posłowie mają zająć się – w ramach pierwszego czytania – projektem tzw. ustawy antyterrorystycznej. Zapowiadał to w zeszłym tygodniu Mariusz Kamiński. Możliwe, że PiS będzie chciał uchwalić tę ustawę na jednym posiedzeniu – tak, by mogła wejść w życie już w czerwcu. Sejm wysłucha też informacji prezesa NIK o o wynikach kontroli przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne. W tym tygodniu także, jak pisaliśmy na 300, Sejm zajmie się kandydaturą prof. Glapińskiego na prezesa NBP. Następny raz posłowie zbiorą się dopiero za 3 tygodnie, 8-10 czerwca. Ponadto w tym tygodniu zbiera się Senat.

Petru w Katowicach. W sobotę, 21 maja odbędzie się kolejne spotkania z cyklu “Lepsza Polska”. Ryszard Petru i parlamentarzyści Nowoczesnej pojawią się w Katowicach. W niedzielę 15 maja analogiczne wydarzenie zostało zorganizowane w Łodzi, gdzie Petru mówił m.in. o koordynacji działań opozycji, ale tylko w 4 fundamentalnych sprawach – UE, bezpieczeństwie, TK i walce z mową nienawiści. Wcześniej takie spotkania odbyły się w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Fot. 300POLITYKA