Decyzja ws. VAT po pół roku rządów, Waszczykowski powinien ważyć słowa, poparcie dla premiera Tuska jest przedwczesne – to kilka kluczowych stwierdzeń i deklaracji z debaty TVP INFO, POLSAT NEWS I 300POLITYKA: Oto co mówiła premier Szydło:

O OBNIŻCE VAT: „Krytykowałam PO za podwyżki VAT-u. To było myślenie tego typu: mamy problem, brakuje pieniędzy, więc zróbmy coś, żeby tych pieniędzy szybko przybyło. Czy przyniosło to wyższe wpływy to budżetu? Nie. Zamiast wyższe wpływy, były niższe. My na pewno nie będziemy podwyższać VAT-u. Czy wrócimy do poprzedniej stawki? Powiem to po półroczu. Jeżeli dynamika wpływów się utrzyma, jeśli ustawy okażą się skuteczne, po pół roku będziemy mogli powiedzieć, czy możemy powrócić do poprzedniej stawki VAT-u. Ja bardzo bym sobie tego życzyła”

O OKRESIE SKŁADKOWYM: „To jedno z naszych głównych zobowiązań. PAD wywiązał się z tego zobowiązania. Złożył projekt ustawy, który jest w komisji sejmowej po 1 czytaniu i wszystko zależy od tego, jakie będzie tempo prac w Sejmie. Jesteśmy przygotowani na to, jakie będzie tempo prac w Sejmie (…) Nikt nie może złożyć autopoprawki poza PAD. Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takiego rozwiązania [okresu składkowego]”

O ZMIANACH PODATKOWYCH: „Przygotowane są trzy projekty podatkowe. Dwa wprowadzają walkę z unikaniem opodatkowania i jest też mała nowela podatku VAT – mówiła. Zapowiedziała też kompleksową zmianę podatkową”

O KWOCIE WOLNEJ: „W tym stanie budżetu nie możemy sobie pozwolić na wprowadzenie kwoty wolnej 8 tys. od razu, więc rozważamy, czy rozłożyć to na etapy i dochodzić do tej kwoty 8 tys., czy być może zastosować inny wariant. Najpierw kwota wolna dla grup z najniższymi dochodami. To wszystko będzie w opracowaniu i dyskusji. Chcemy przyjąć ten projekt jak najszybciej”

O MINISTRZE WASZCZYKOWSKIM I JEGO SŁOWACH DOT. NIEMIEC: „Każdy polityk powinien ważyć słowa, uważać na swoje sformułowania, szczególnie szef MSZ, którego zdania mogą być wyrwane z kontekstu. Polska musi mieć dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami, a w Europie Polska chce mieć przyjaciół (…) Ja miałam bardzo dobrą wizytę w Berlinie z kanclerz Merkel, wielokrotnie rozmawiałyśmy na szczytach europejskich”

O POPARCIU DLA DONALDA TUSKA: „Jest przedwcześnie mówić, jakie decyzje będą zapadać. Sam Tusk musi powiedzieć, czy chce się ubiegać o drugą kadencję. Miałam okazję rozmawiać z Donaldem Tuskiem i to były dobre rozmowy. Myślę, że dla nas wartością jest, jeżeli Polak zajmuje ważne stanowisko w instytucjach międzynarodowych. Oczekuję, że jeżeli Polak pełni ważne stanowisko, to potrafi tak, jak przedstawiciele innych narodów, wznosząc się poza narodowe interesy, bronić również interesów własnego państwa. Nie oceniam, stwierdzam”

— O REFERENDUM WS. IMIGRANTÓW: „Premier Orban zapowiedział referendum w tej sprawie. Nie wiem, czy to dobre rozwiązanie. Może tak, może trzeba będzie zapytać obywateli. Nie jesteśmy gotowi na przyjmowanie imigrantów. Europa nie jest gotowa”

O SZCZYTACH WS. IMIGRANTÓW: „Szczyty ws. migrantów są zwoływane z szybką częstotliwością. W poniedziałek 7 marca lecę na kolejny szczyt. Ale te szczyty niczego nie wnoszą i nie rozwiązują”

— O DEMOKRACJI W POLSCE: „Polska potrzebuje budowy wspólnoty i dialogu. Musimy się nauczyć ze sobą rozmawiać i się słuchać. To niezwykle istotne. Ale warunkiem dialogu jest to, by były szczere intencje oby dwu stron. Mam wrażenie, że jest zbyt wiele niedobrych emocji. Wygaśmy te emocje. Polska jest wolnym krajem, każdy może wyrażać swoje opinie. Prawa obywatelskie nie są łamane. Demokracja ma się świetnie. Ludzie wychodzą na ulice i nikt im tego nie zabrania. Nie ma żadnego zamachu na demokrację. A polskie sprawy powinniśmy załatwiać tutaj, między sobą. Temperatura sporu wynika z tego, że budowane są złe emocje. To jest spór polityczny”

— O ULUBIONEJ MUZYCE, KTÓREJ SŁUCHAŁA W SZYDŁOBUSIE PRZED WAŻNYMI DEBATAMI: „”My Name Is Lincoln” z „The Island”