Realizacja planu Morawieckiego musi zostać przyspieszona – mówił w rozmowie z 300POLITYKĄ w audycji “Polityka w samo południe” na antenie Polskiego Radia RDC wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zaprezentuje nowelizację ustawy o innowacyjności. Jak zadeklarował: “Jesteśmy rządem nie ciepłej, ale gorącej wody w kranie”, odnosząc się do metafory stosowanej przez Donalda Tuska.

Gowin określił Ryszarda Petru jako bardziej wiarygodnego od PO, ale odradził mu “podążanie drogą Janusza Palikota”. Do zwolenników KOD zaapelował o “wylanie sobie trochę więcej zimnej wody na głowę”.

Oto najważniejsze wypowiedzi z audycji:

O BŁĘDACH: “TO NIE ONE STANOWIĄ O OCENIE NASZEGO DOROBKU”: “Każdy, kto rządzi, popełnia błędy. Nam, mnie samemu, także się zdarzają. Ja zupełnie niepotrzebnie dałem się sprowokować do uwag o genealogii rodzinnej jednego z liderów protestu przeciwko naszym rządom [Mateusza Kijowskiego – red.]. Nie ma sensu tym błędom zaprzeczać. Nie one stanowią jednak o ocenie naszego dorobku tych 100 dni, tylko rozpoczęcie procesu głębokich zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Przyjęliśmy 3 razy więcej ustaw, niż rząd Donalda Tuska 8 lat temu”

O PRZYSPIESZENIU REALIZACJI PLANU MORAWIECKIEGO: “O ile wielkim sukcesem było przyjęcie 500+, o tyle powinniśmy przyspieszyć z realizacją tzw. planu Morawieckiego. Zawarte tam rozwiązania są tym pilniejsze, biorąc pod uwagę to co dzieje się w gospodarce światowej. Jeżeli chcemy realizować cele społeczne jak 500+, to musimy przyspieszyć wzrost gospodarczy”.

ZMIANY W SYSTEMIE EMERYTALNYM OD 2018: “Trzeba się dobrze przyjrzeć możliwościom budżetu i trendom światowym. Optowałbym za 1 stycznia 2018 jako terminem wejścia w życie zmian”.

NIE MA ROZDŹWIĘKU MIĘDZY MORAWIECKIM A SZAŁAMACHĄ: “Nie ma rozdźwięku, widzę rzecz zupełnie naturalną, odmienność perspektyw. Ministrowi finansów musi się zgadzać bilans, tu i teraz. Morawiecki jest odpowiedzialny za rozwój gospodarki”

USTAWA O INNOWACYJNOŚCI W PRZYSZŁYM TYGODNIU: “Nie tylko mogą, ale [elementy planu Morawieckiego] muszą zostać przyspieszone. Projekt nowelizacji ustawy o innowacyjności przedstawię ja sam w przyszłym tygodniu. Konstytucja wolności polskiego biznesu to jest działanie, które powinno się dokonywać sukcesywnie, tu inicjatywa należy do MR, ale też do Ministerstwa Sprawiedliwości. Wiem, że wiele z tych projektów jest już gotowych, pewnie będą pokazywane i konsultowane w najbliższych tygodniach i miesiącach. W najbliższych tygodniach będzie też projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych”

O WSPÓŁPRACY MIĘDZY MINISTERSTWAMI: “Plagą polskiego rządzenia jest silosowość. Każde ministerstwo to zamknięty, okopany silos. Staramy się to przezwyciężać. Rozpoczęły się wspólne spotkania kierownictw ministerstw, które ze sobą współpracują. Np. Rozwoju i Nauki, ale wiem, że są też inne. Takiej praktyki nigdy nie było za rządów Tuska i Kopacz”

O RÓŻNICY MIĘDZY RZĄDAMI PO A OBECNYMI: “Tusk mówił o ciepłej wodzie w kranie, my jesteśmy rządem gorącej wody w kranie. Nas nie zadowoli bierne unoszenie na falach”

“RZĄD ŻYCZY SOBIE SPRAWNEJ OPOZYCJI”: “Każdy rząd powinien sobie życzyć sprawnej opozycji, sprawnej, uczciwej i rzetelnej. Potrzebujemy krytyki, bo krytyka mobilizuje, choć my naprawdę pracujemy bardzo ciężko. Ale Platforma jest partią zagubioną, zajętą samą sobą. Ze strony PO nie było na razie żadnej ciekawej inicjatywy, miotają się od ściany do ściany”

O RYSZARDZIE PETRU JAKO BARDZIEJ WIARYGODNYM OD PO: “Pod względem wiarygodności jest dużo bardziej konsekwentny [niż PO]. Atakuje nas z pozycji wolnorynkowych. Ale muszę powiedzieć, że kompletnie nie rozumiem, dlaczego ugrupowanie mające kłaść nacisk na nowoczesność i młodość, teraz nagle dało się uwikłać w sprawę Wałęsy i jego obronę (…) Życzę Ryszardowi Petru i Nowoczesnej, by nie podążali drogą Janusza Palikota”

O DEMONSTRANTACH KOD: “Wydaje mi się, że w tych zachowaniach i motywach dużej części ludzi związanych z KOD, jest mnóstwo histerii i oderwania od rzeczywistości. Jeśli kogoś to uraża, to przepraszam, ale naprawdę tak myślę. Prosiłbym o wylanie sobie trochę zimnej wody na głowę”.