Miliarder, socjalista i mało znany gubernator. Tak w skrócie wygląda lista zwycięzców prawyborów w New Hampshire. Co warto wiedzieć?

Po pierwsze John Kasich – republikański gubernator stanu Ohio, który jest tak mało znany nawet amerykańskim wyborcom, że media uznały, że warto uświadomić ich, jak należy wymawiać nazwisko osoby, która w prawyborach GOP w stanie New Hampshire uzyskała drugi wynik [dla zainteresowanych: KAY-sik]. Strategia wyborcza kampanii Kasicha przyniosła skutek – ale czy dobry wynik i momentum pomogą mu w dalszym wyścigu? Podkreślmy – choć na papierze wygląda na idealnego kandydata republikańskiego, to po 7 miesiącach kampanii wyborcy nadal go nie znają i mogą nie widzieć, jak wymawia się jego nazwisko. Ale to on uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów establiszmentowych, zostawiając w tyle Jeba Busha i Marco Rubio.

Wbrew pozorom pieniądze się nie liczą. Te prawybory pokazują, że gruby portfel to za mało, by zdobyć poparcie wyborców. W dobie super PACów i wielomilionowych czeków od miliarderów nadal trzeba mieć charyzmę i umieć docierać do wyborców bardziej lub mniej tradycyjnymi metodami. Choć kampania Sandersa wcale nie jest taka biedna, jak niektórzy sądzą, to trzeba im oddać, że spisywani na klęskę w starciu z finansową machiną Hillary Clinton pokazują, że entuzjazmu nie da się kupić.
Najbardziej nieskuteczną i nieekonomiczną jest jednak kampania Jeba Busha:


Entuzjam wygrywa z organizacją
– triumf Donalda Trumpa i Berniego Sandersa oznacza, że ich przeciwnicy wciąż nie wiedzą, jak z nimi walczyć. I właściwie już nie mają czasu, by znaleźć na nich sposób. Do tej pory jedyną nadzieją była przewaga organizacyjna.

Przegrani: Hillary Clinton, Marco Rubio i Chris Christie. Atak Christiego na Rubio podczas ostatniej debaty bardzo zaszkodził senatorowi z Florydy, ale nie przyniósł żadnych korzyści atakującemu. Rubio wciąż ma szanse odrobić straty, ale gubernator stanu New Jersey chyba niedługo pożegna się z marzeniami o Białym Domu. Hillary Clinton wiedziała, że przegra z Bernie Sandersem, ale skala porażki musiała ją zaskoczyć. Choć nadal to ona ma znacznie większe szanse na zdobycie nominacji prezydenckiej, ale Sanders nie zamierza jej tego zadania ułatwiać.

Można już założyć, że niedługo z wyścigiem pożegnają się Ben Carson i Carly Fiorina.

Jak wygląda dalszy rozkład jazdy? 11 lutego debata kandydatów Partii Demokratycznej w Wisconsin, 13 lutego debata GOP w Karolinie Południowej, 20 lutego caucus demokratów w Nevadzie i prawybory Partii Republikańskiej w Karolinie Południowej, 23 lutego caucus GOP w Nevadzie, 27 lutego prawybory Parii Demokratycznej w Karolinie Południowej, 1 marca – Superwtorek.