Nowe projekty legislacyjne, mocna krytyka PiS i nośny społecznie temat referendum ws. uchodźców – to sprawy, na których Kukiz odbudowuje swój polityczny impet. W ostatnich tygodniach coraz wyraźniej buduje dzięki nim swoją polityczną tożsamość, punktując obóz władzy w tematach, które są dla niego naturalne. Polityczny powrót Kukiza na początku 2016 r. zaczyna być coraz bardziej widoczny. Oto trzy główne tematy, które go napędzają.

Mocna krytyka PiS. Paweł Kukiz i jego politycy coraz mocniej krytykują działania nowego obozu władzy. Kukiz w niedzielnym programie Moniki Olejnik zarzucił PiS „bolszewickie traktowanie ludzi”. Tak określił przesunięcie godziny głosowań w piątek związane z galą „Gazety Polskiej”. Kukiz ostro wypowiadał się też o dotacji dla o. Rydzyka („niech dadzą 20 mln ze swojej subwencji”) i programie Rodzina 500+ („awykonalny”). Również w trakcie debaty nad ustawą o policji politycy Kukiza mocno krytykowali pomysły PiS, głównie ze względu na zagrożenia związane z ochroną danych internetowych. To wszystko sprawia, że Kukiza trudno obsadzić w roli nieformalnego politycznego sojusznika PiS.

Referendum w sprawie uchodźców Pomysł na organizację referendum łączy dwa nośne dla Kukiza przekazy: sprawa uchodźców oraz oddanie głosu obywatelom za pomocą demokracji bezpośredniej. Trudno o lepsze połączenie dla ruchu Kukiza. Zbieranie podpisów utrzymuje też zaangażowanie struktur, aktywistów i działaczy w kraju.

Projekty legislacyjne. Projekt zakładający likwidację gabinetów politycznych – zapowiedziany w poniedziałek – to jeden z przykładów legislacyjnej aktywności klubu Kukiza, który stara się pozycjonować wokół spraw, które zapewniły sukces w trakcie kampanii 2015: odbiurokratyzowanie gospodarki, projekty pro-obywatelskie, zdroworozsądkowe podejście do polityki. W styczniu politycy Kukiza złożyli m.in. projekt ustawy ułatwiającą sprzedaż bezpośrednią. Do tego dochodzi złożony dziś projekt legalizacji medycznej marihuany, który zaprezentował Piotr „Liroy” Marzec.

Jeśli Kukiz będzie cały czas realizował swoją strategię opartą na tych trzech filarach, to w najbliższej przyszłości może skutecznie i trwale spozycjonować się jako alternatywa zarówno dla PiS, jak i dla pozostałych partii opozycyjnych, takich jak PO i Nowoczesna.