— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Rząd jutro zajmie się 500+. Brudziński nie wyklucza, że program może się opóźnić
“Imperium zła nas nie pokona” – wSieci zapowiada okładkowy wywiad z premier Szydło
Morawiecki o 500 zł na dziecko: Mam wrażenie, że robimy dobrze wpuszczając pieniądze w szeroki obszar społeczny
Kownacki: Jaki nie stawiał zarzutu Kropiwnickiemu, tylko pokazywał przykład bezsilności prokuratury
Halicki: O. Rydzyk zachował się z większą klasą niż PiS
https://300polityka.pl/live/2016/01/31/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NOWE PODATKI I NOWE WYDATKI – zapowiedź: Nowe podatki i nowe wydatki. Budżet PiS musi wystarczyć na realizację hojnych obietnic. Sam program 500+ to 16 mld złotych. Złożą się na niego m.in. banki i sieci handlowe, a zdaniem opozycji przede wszystkim my, konsumenci. Partia rządząca zapewnia, że o finanse państwa możemy być spokojni. Opozycja straszy drugą Grecją.

— PAWEŁ KUKIZ: Jesteśmy dziś świadkami, że pojawiają się kolejne nowe podatki. To nie tędy droga.

— JACEK SASIN: Ilość klientów w dni wolne od pracy, w weekendy jest rzeczywiście znacznie większa niż w dniu powszednie. No to trzeba się tym zyskiem podzielić w większym stopniu z budżetem.

— WITOLD ORŁOWSKI: Ten rok to się udało troszkę w części wydatków nie zrobić, część przesunąć. Nawet przesunięcie o parę miesięcy programu 500+ to kilka miliardów oszczędności. Ich nie będzie w przyszłorocznym budżecie.

— MINISTER FINANSÓW ZAPOWIADA, ŻE W PEŁNI AUTORSKI BUDŻET PIS BĘDZIE JESIENIĄ – Magdalena Hykawy.

— REALIZACJA OBECNYCH ZAŁOŻEŃ BĘDZIE WSKAZÓWKĄ, CZY DA SIĘ SPEŁNIĆ WSZYSTKIE OBIETNICE – KONKLUZJA HYKAWY: Dalej: Według PiS nie mógł być inny, bo pracowano jeszcze na założeniach przygotowanych przez poprzedni rząd. Ale i tak realizacja obecnych założeń będzie wskazówką, czy da się spełnić wszystkie wyborcze obietnice.

*****

FAKTY TVN

— PROBLEM 500 ZŁ DLA BOGATSZYCH – zapowiedź: Wicepremier Mateusz Morawiecki nie weźmie 500 złotych na dzieci. I apeluje, by inni bogatsi też nie brali. Ta decyzja jeszcze przed polskimi rodzinami, a my pytamy, co zrobią ci, którzy to prawo uchwalali.

— ARLETA ZALEWSKA O OJCACH JAK ZIOBRO I TOMCZYK oraz opiniach polityków PiS, że bogatsi nie powinni brać 500 zł.

— CEZARY TOMCZYK: Ludzie mają prawo dobrze zarabiać, to jest tak, jakby namawiali, żeby ludzie nie korzystali z ulg podatkowych

— TO JUŻ JEDNAK WIĘCEJ, NIŻ POJEDYNCZE GŁOSY Z PIS – ZALEWSKA O WSPÓLNEJ LINII KOMUNIKACYJNEJ: Od kilku tygodni takie wypowiedzi to element szerszej polityki komunikacyjnej rządu.

— PAWEŁ KUKIZ: To obietnica awykonalna, a jeżeli wykonalna, to kosztem gospodarki.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KOD: CZY KOŃCZY SIĘ ZAPAŁ DZIAŁACZY? Za nami pierwszy weekend bez dużych demonstracji Komitetu Obrony Demokracji od czasu kiedy powstał ten ruch. Czy kończy się zapał działaczy, czy też może to tylko zmiana strategii?

— KLAUDIUSZ POBUDZIN O SPOKOJNEJ NIEDZIELI: To pierwszy od dwóch miesięcy weekend w Polsce bez dużych protestów działaczy KOD.

— KORNEL MORAWIECKI: W SEJMIE BRONIMY DEMOKRACJI: To niepotrzebne, demokracji bronimy w Sejmie.

— POBUDZIN: PUBLICYŚCI ZASTANAWIAJĄ SIĘ, CZY TO KONIEC OFENSYWY KOD: Dziś Mateusz Kijowski spotkał się ze zwolennikami nie na ulicy, ale w kinie w Białymstoku. Publicyści zastanawiają się, czy to koniec ulicznej ofensywy KOD.

— WYPOWIEDZI M.IN. MARCINA WIKŁO I EWY SIEDLECKIEJ.

— POBUDZIN: Popularności KOD nie przysporzyły na pewno prasowe doniesienia o kłopoty z alimentami lidera, albo wspólne zdjęcia liderów z atakującym Polskę Guyem Verhofstadtem. Głośno było ostatnio o proteście artystów i ich spadkobierców przeciwko wykorzystywaniu [w trakcie demonstracji] utworów. Jeśli KOD rzeczywiście zmienia taktykę, to okazji do takich sporów będzie mniej.

— PSL I SLD NIE MOGĄ WYJŚĆ Z CIENIA NOWOCZESNEJ: Obie partie nie potrafią wyjść z cienia dwóch największych ugrupowań opozycyjnych – PO i Nowoczesnej – zapowiedź.

— BARTŁOMIEJ GRACZAK: BUNT MŁODYCH W SLD: Po wyborze Czarzastego na szefa SLD młodzi ludzie odchodzą z partii. Bunt młodych rozpoczął m.in. Grzegorz Pietruczuk, który wyprowadził z warszawskiego SLD 80 osób. Ale już ma plan na nową działalność, ma w tym pomóc Barbara Nowacka.

— GRACZAK: PSL CHCE SIĘ OTWORZYĆ M.IN. NA RUCHY MIEJSKIEJ: Ostatnie wybory parlamentarne były punktem zwrotnym też dla ludowców. PSL zostało wciągnięte do nieformalnej koalicji z PO i Nowoczesnej. To wspólny front walczący z PiS ale na dłuższą metę to może być samobójcze. Dlatego PSL pisze nowy program. Chce otworzyć się na organizacje pracownicze i ruchy miejskie.

— SPÓR JAKIEGO NIE BYŁO: Polityków podzieliła pamięć o Mieszku I podczas senackiej dyskusji. Senatorowie PO powątpiewali czy powinien być upamiętniony przez parlament – zapowiedź.