Dwóch ministrów rządu Beaty Szydło – wicepremier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Witold Waszczykowski – pojawią się w Davos, gdzie dziś wystartowało Światowe Forum Ekonomiczne. Jego hasłem w tym roku jest „Czwarta Rewolucja Przemysłowa”. Morawiecki i Waszczykowski mają na forum odmienne cele i agendy. To pierwsze od lat tak poważne zaangażowanie polskiego rządu w Davos.

Wicepremier Morawiecki weźmie udział m.in. w dwóch sesjach roboczych: „The Future of International Trade and Investment” oraz sesji „Future of Manufacturing and Global Production Systems”, poświęconej zmniejszenia dysproporcji między krajami wyżej i słabiej rozwiniętymi i tematowi Davos, czyli „Czwartej rewolucji przemysłowej”. Jak słyszymy, wicepremier weźmie też udział w serii spotkań bilateralnych, m.in. z członkami Komisji Europejskiej.

Szef MSZ wystąpi w panelu dotyczącym kryzysu imigracyjnego w Europie. Jego temat to: „Europe at a Tipping Point: With a crisis at Europe’s borders as it tries to control the influx of refugees and to prevent terrorist attacks, how can Europe protect itself without betraying its values?”. W panelu tym będą także uczestniczyć: Federica Mogherini, David Milliband i Emmanuelle Macron. Ministrowi towarzyszą dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej Artur Orzechowski i dyrektor Sekretariatu Ministra Gerard Pokruszyński. To jedyny oficjalny punkt z udziałem ministra.

Szef MSZ będzie mógł zaprezentować podejście polskiej dyplomacji w kluczowej sprawie z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy i UE, zwłaszcza w świetle kryzysu strefy Schengen i informacji o kolejnej, wiosennej fali uchodźców. Migracja to również jeden z tematów lutowego spotkania Rady Europejskiej.