Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia w Brukseli będzie kolejne spotkanie Rady Europejskiej, dotyczące m.in. uchodźców i zwalczania terroryzmu. To będzie drugi szczyt unijny z udziałem premier Szydło. Wcześniej Brukselę odwiedzi minister Waszczykowski. Tymczasem w Strasburgu odbędzie się ostatnia w tym roku sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, jest bardzo prawdopodobne, że Tomasz Siemoniak odwiedzi PE i spotka się z eurodeputowanymi PO oraz liderami EPL.

Poniedziałek. Na Radzie ds. Zagranicznych Polskę będzie reprezentować minister Waszczykowski. Główne punkty obrad to Partnerstwo Wschodnie, w tym trefa wolnego handlu (DCFTA) z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą oraz strategie antyterrorystyczne. W poniedziałek odbędzie się też posiedzenie ds. Rolnictwa (AGRIFISH). Polska delegacja (z min. Jurgielem i min. Gróbarczykiem) przedstawi informację coraz gorszej sytuacji na rynku wieprzowiny.

Wtorek. Na Radzie ds. Ogólnych (GAC) Polskę będzie reprezentować minister Szymański. Jednym z tematów będzie przygotowanie do szczytu RE planowanego na czwartek-piątek. Ministrowie omówią m.in. temat finalizacji budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej. Jak pisze EuObserver, we wtorek KE przedstawi propozycję powołania nowej unijnej straży granicznej, która zastąpi Frontex. Nowa instytucja miałaby mieć dużo szersze uprawnienia m.in. „prawo interwencji” w razie zagrożenia granic.Frontex ma siedzibę w Warszawie.

Środa.
Jak się dowiadujemy, prawdopodobne jest, że Parlament Europejski – na ostatniej sesji w tym roku – odwiedzi Tomasz Siemoniak. Kandydat na szefa PO ma spotkać się w środę wieczorem z eurodeputowanymi PO na spotkaniu wigilijnym. W czwartek ma w planach serię spotkań roboczych m.in. z liderami EPL.

W środę w Brukseli odbędzie się Rada ds. Środowiska (ENVI). Delegacji polskiej będzie przewodniczyć wiceminister Paweł Sałek. Temat to unijna dyrektywa ds. emisji w powietrzu (NEC). W środę Donald Tusk i inni liderzy unijni mają też spotkać się w Brukseli z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko.

Czwartek-piątek. Kluczowym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia w Brukseli będzie spotkanie Rady Europejskiej, ostatnie w tym roku. Najważniejsze tematy to m.in. zwalczanie terroryzmu, brytyjskie referendum i propozycje Camerona, a także kwestia uchodźców. Jak wspominała premier Szydło po nadzwyczajnym szczycie RE pod koniec listopada, tematem w grudniu będzie m.in. doprecyzowanie sposobu przyznania środków unijnych na wsparcie Turcji. UE ma wyasygnować 3 miliardy euro. Polska kontrybucja to około 70 milionów euro. Te środki mają być przesunięte z konkretnych unijnych programów przeznaczonych dla naszego kraju.

fot. EU