W przemówieniu w uroczystościach barbórkowych Beata Szydło zapowiedziała, że rząd wykupi zalegające na zwałach zapasy węgla, co zapewni finansowanie polskiego górnictwa na najbliższe miesiące. Jak podkreślała, to jest „konkretna decyzja, która została podjęta tu i teraz”. Szefowa rządu wzięła udział w uroczystej akademii w kopalni Brzeszcze. Wysłała też list – o którym pisaliśmy na 3000POLITYCE jako pierwsi – do wszystkich 39 kopalń i instytucji zajmujących się górnictwem.

Dla Śląska najważniejsza będzie deklaracja Szydło o rządowej akcji wykupywania węgla:

Podjęliśmy konkretną decyzję, bardzo konkretną, bo dziś pewne decyzje musimy podejmować na już, bo wiemy doskonale, że to co najistotniejsze do zrobienia, to jest ten plan perspektywiczny, ale to dziś musimy podejmować decyzje. Jak zdecydowałam, Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel, który jest na zwałach, by w ten sposób kopalnie otrzymały środki na funkcjonowanie przez najbliższe miesiące. To decyzja rządu. Każde miejsce pracy w górnictwie w górnictwie jest ważne, każdego trzeba bronić, ale musimy to zrobić razem.

Szydło zapowiedziała też:

„Los Kopalni Brzeszcze jest symbolicznie odnoszony do sytuacji całego polskiego górnictwa. Dzisiaj trzeba mówić o rozwoju polskiego górnictwa, a nie o jego restrukturyzacji i zwijaniu, czy wygaszaniu. Polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce”.

Jak dodała szefowa rządu, konieczne są zmiany decyzji poprzedników, które zostały podjęte na arenie międzynarodowej.

„Jest też kwestia przekonania naszych europejskich partnerów, że Polska potrzebuje czasu by dostosować do wymogów unijnych. Trzeba upominać się o polskie górnictwo na arenie międzynarodowej Te decyzje, które podjęli nasi poprzednicy nie są dobre dla polskiej gospodarki, ani dla górnictwa, podjęliśmy kroki, by te decyzje zostały zmienione. Przed nami wiele pracy, ogromne wyzwanie, ale też wielka szansa, będziemy mieli też jeden cel: szybszy rozwój”.

Szydło uczestniczyła wcześniej też w barbórce w Libiążu, gdzie również podkreślała znaczenie rozwoju górnictwa dla polskiej gospodarki.