Uważamy, że nie ma obecnie przesłanek do tego, aby złagodzić sankcje wobec Rosji – powiedziała Ewa Kopacz na konferencji z Angelą Merkel. Premier z niemiecką kanclerz poruszyła – jak mówiła – także tematy trudne, czyli wpływ niemieckiej płacy minimalnej na europejski sektor transportowy.

Dzisiaj w Warszawie odbyły się 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Oto kluczowe punkty z wystąpienia Ewy Kopacz.

  • Zawsze staram się szukać z panią kanclerz wspólnego rozwiązania dla spraw trudnych – i te sprawy, które są podejmowane na forum UE, i też w relacjach z zewnętrznymi partnerami. Niezależnie od trudności, podejmujemy te wyzwania w każdej istotnej kwestii. Chcę powiedzieć, że w większości spraw wspólnie osiągamy kompromis.
  • To nie są łatwe sprawy – budżetu UE, polityki klimatycznej czy ostatnia sprawa – dot. imigracji. Stawiamy też wyzwania polityki energetycznej, agendy cyfrowej czy polityki przemysłowej.
  • W naszych rozmowach podjęliśmy też tematy trudne. Takim trudnym tematem był wpływ niemieckiej płacy minimalnej na europejski sektor transportowy. Staramy się zmierzyć z tym tematem od kilkunastu tygodni. W tym czasie ministrowie spotykali się kilkukrotnie.
  • Rozmawialiśmy też o kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie, o relacjach z Rosją. Doceniamy zaangażowanie Niemiec i Francji na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu za naszą wschodnią granicą.
  • Panuje zgoda co do oceny sytuacji i głównych założeń. Uważamy, że nie ma obecnie przesłanek do tego, aby złagodzić sankcje wobec Rosji.
  • W połowie maja po oraz pierwszy wyjedzie humanitarny konwój polsko-niemiecki dla mieszkańców Ukrainy.

Fot. KPRM