Po spotkaniu z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Ewa Kopacz przyznała, iż projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej trafi do Sejmu z końcem marca. Premier odniosła się także do spotu, w którym gratulowała twórcom filmu „Ida”. Skomentowała także – pierwszy raz publicznie – opisywaną przez „Fakt” sprawę zegarka Michała Kamińskiego. Szefowa rządu mówiła też o dostarczeniu broni na Ukrainę oraz sytuacji polskich rolników. Oto kluczowe punkty tej konferencji.

O SPOCIE SKIEROWANYM DO TWÓRCÓW „IDY”

  • „Zrobiliście kawał dobrej roboty – mówię tu również o aktorkach, szczególnych bohaterkach „Idy” – to był dobry dobry moment, by podziękować im za to, co już zrobili dla Polski [zanim jeszcze film otrzymał Oscara]. Zachęcam i młodych i starszych, by z dumą mówili o tym, co nam się udało”.

O POROZUMIENIU W MIŃSKU

  • „Sprawa wygląda bardzo poważnie, ten rozejm jest kruchy. Przed Unią Europejską bardzo wielkie wyzwanie. Na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej byłam jedną z nielicznych, która apelowała, by Komisja Europejska była gotowa z sankcjami gospodarczymi wtedy, kiedy ten rozejm nie będzie realizowany”.

O DOSTARCZANIU BRONI NA UKRAINĘ

  • „Jest zniesione embargo [na dostarczanie broni] i nic nie stoi na przeszkodzie, by przemysł obronny polski i ukraiński w tej sprawie współpracowały. I to nie tylko w zakresie działań wojennych, ale generalnie”.

O EMBARGU ZE STRONY ROSJI NA EUROPEJSKIE PRODUKTY ROLNE

  • „Następuje rozbicie Unii Europejskiej w tym obszarze. Miałam okazję być na konsultacjach międzyrządowych we Francji i rozmawiać z prezydentem Hollandem. Musimy być bardzo konsekwentni. Nie może być tak, że dziś prezydent Putin korzysta na rozgrywaniu poszczególnych państw, jednym umożliwiając dostarczanie wieprzowiny, warzyw, owoców, innym odmawiając. Jesteśmy gotowi na tego rodzaju sankcje, szukamy nowych rynków zbytu. Źle by się działo, gdybyśmy byli przywiązani wyłącznie do tych obecnych rynków. Bo jedna czy druga taka decyzja [o embargo] Putina powodowałaby, że polscy producenci byliby w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego poszukiwanie nowych rynków to jest cel nadrzędny ministra rolnictwa i on to w tej chwili robi. I to się udaje. Bo porównując kolejne lata, rok 2013 i 2014, to eksport naszych owoców i warzyw rośnie”.

O SPRAWIE ZEGARKA KAMIŃSKIEGO

  • „Minister Kamiński pewnie tłumaczy się każdemu, kto o to pyta. Na tym etapie wyjaśniania sprawy nie mam opinii, na moją opinię poczekacie Państwo do zakończenia procedowania nad tym, czy Michał Kamiński wpisał zegarek do oświadczenia [majątkowego] czy nie wpisał. Minister Kamiński twierdził, że ujawniał te swoje zegarki, nie precyzował dokładnie ile który kosztował”.

Fot. TVP Info