Najważniejszym politycznego tematem 86. posiedzenia Sejmu będzie tzw. konwencja antyprzemocowa. Najprawdopodobniej w piątek dojdzie do głosowania nad wnioskiem ratyfikującym. Odrzucenie projektu ustawy – choć mało prawdopodobne – byłoby dużą polityczną porażką premier Kopacz. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, szefowa PO na spotkaniu z baronami powtórzyła, że od głosowania zależy miejsce na listach wyborczych w jesiennych wyborach.

Istotna politycznie będzie także środowa konferencja Radosława Sikorskiego o 12:30, na której marszałek ogłosi termin wyborów prezydenckich. Wcześniej, o 8:45 tradycyjnie spotka się z dziennikarzami.

*****

Środa – 4 lutego

Pierwsze lutowe posiedzenie się od złożenia ślubowania poselskiego przez Jana Kulasa, który zastąpi Sławomira Nowaka. W ten sposób Sejm będzie liczyć 459 posłów. Chwilę później, tuż po 9:00, parlamentarzyści rozstrzygną, czy Sejm wysłucha informacji premiera na temat bezpieczeństwa przekazywania danych i informatyzacji głównych polskich urzędów i instytucji państwowych przez spółkę Unizeto Technologies.

Między 9:00 a 11:00 Sejm wysłucha sprawozdania Komisji do nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o projekty dot. pijanych kierowców – rząd zgłosił swój, kluby parlamentarne swoje.

O 11:30 na zamkniętym posiedzeniu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej odbędą się przesłuchania Bogdana Olewińskiego, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie oraz Aleksandra Tomaszuka, ówczesnego prokuratora Prokuratury Krajowej. Zostali oni wezwani w charakterze świadków w sprawie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobro.

Także o 11:30 na Komisji ds. Unii Europejskiej Maria Wasiak wygłosi informację na temat wprowadzenia od 1 stycznia 2015 roku przez niemieckie Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej przepisów o płacy minimalnej, które obligują wszystkich przewoźników do podniesienia płacy minimalnej dla kierowców, którzy przejeżdżają przez Niemcy do poziomu 8,5 euro na godzinę.

O 16:00 na Komisji Obrony Narodowej przedstawiciele MON i MSZ przedstawią informację na temat ewentualnego zaangażowania Polski w działania międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

O 19:00 odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. To jedna z zapowiedzi Ewy Kopacz z expose. Marek Sawicki mówił niedawno, że fundusz mógłby zacząć działać już w połowie roku.

*****

Czwartek – 5 lutego

W drugim dniu posiedzenia, o 11:00 Komisja Ustawodawcza rozpatrzy poselski projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Nie oznacza to jednak, że komisja powstanie. Projekt skierowano do dalszych prac pod koniec sierpnia ubiegłego roku, a dopiero teraz Komisja Ustawodawcza zbiera się w tej sprawie. Miała zresztą obradować już w listopadzie, ale posiedzenie zostało odwołane. Posłowie zaopiniują też projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej dot. majątku Kwaśniewskich, ale w tym przypadku nie odbyło się nawet pierwsze czytanie.

O 13:00 połączone Komisje Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Spraw Zagranicznych rozpatrzą poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy ratyfikującej tzw. konwencję antyprzemocową. W praktyce oznacza to, że w piątek dojdzie do głosowania nad jej ratyfikacją.

O 15:00 na sali plenarnej odbędą się pierwsze czytania projektów zmian w Kodeksie wyborczym. Największe szanse na uchwalenie ma naturalnie propozycja prezydenta, wprowadzająca m.in. kadencyjność w PKW. Drugi projekt został złożony przez SLD.

O 16:30 Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniuje kandydatów na stanowiska ambasadorów – Mirosława Gajewskiego i Tomasza Orłowskiego. O tej samej godzinie, Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłucha Katarzynę Kwiatkowską, prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, wezwaną w charakterze świadka w sprawie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobro.

*****

Piątek – 6 lutego

Głosowania odbędą się między 9:00 a 10:30. Oprócz głosowania nad konwencją antyprzemocową – które, jak pisaliśmy, prawdopodobnie się odbędzie – posłowie zdecydują też, czy wybrać Piotra Pszczółkowskiego na członka Trybunału Stanu. Tę kandydaturę, zgłoszoną przez PiS, Sejm już raz odrzucił.

*****

Kolejne posiedzenie odbędzie się za 2 tygodnie, 18-20 lutego.

Fot. Sejm