
26 marca, 25 kwietnia, 8 maja. Najważniejsze daty prezydenckiego kalendarza wyborczego
Rejestracja kandydatów, bezpłatne spoty w TV i ostatni dzień kampanii. To 3 najważniejsze daty kalendarza wyborczego, który wraz z rozporządzeniem o zarządzeniu wyborów prezydenckich lada moment pojawi się w Dzienniku Ustaw. Wtedy też rozpocznie się oficjalna kampania wyborcza.
O tym, ilu kandydatów będzie ubiegać się o najważniejszy urząd w kraju, dowiemy się dopiero w marcu. Do 16 marca pełnomocnicy mają czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Ważniejszą datą będzie jednak 26 marca. Najpóźniej tego dnia muszą zostać zarejestrowani kandydaci, co w praktyce oznacza, że do 26 marca mają czas na zebranie 100 tys. podpisów.
Od 25 kwietnia rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych – TVP i Polskie Radio – przygotowanych przez komitety, których kandydaci zostali zarejestrowani. Mówiąc krócej: emisja spotów wyborczych w darmowym czasie antenowym. Z kolei odpłatna kampania telewizyjna wystartuje z dniem przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
8 maja to ostatni dzień kampanii. O północy, z piątku na sobotę, rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do niedzieli, do 21:00. Wtedy też, 10 maja, poznamy pierwsze sondażowe wyniki.
Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 24 maja.
Fot. Kancelaria Prezydenta
Więcej z: Ujazdowskie

Polityczny plan tygodnia: szczyt w Paryżu, Tusk z wiceprezesem Microsoftu, rząd o polityce zagranicznej, Sejm o immunitecie Nawrockiego i odwołaniu Kotuli

Polityczny plan tygodnia: możliwa wizyta Tuska w Kijowie, rząd o gotowości obronnej, Trzaskowski i Nawrocki w trasie, oficjalne ogłoszenie wyborów

Polityczny plan tygodnia: kolejne posiedzenia sztabów kryzysowych, Sejm o powodzi, konwencja PiS, Duda w USA
