NEWS
20/12/2024
09:08
Sprawa Romanowskiego. Ambasador Węgier w Polsce zostanie wezwany do MSZ
- Decyzję rządu premiera Viktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania, uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczypospolitej Polskiej i sprzeczny z elementarnymi zasadami obowiązującymi państwa członkowskie Unii Europejskiej - oświadczyło MSZ.
- W szczególności jest to działanie sprzeczne z fundamentalną zasadą lojalnej współpracy w rozumieniu art. 4 ust 3 Traktatu o Unii Europejskiej - podkreślił resort w komunikacie.
- Uzasadnienie tej decyzji rzekomymi prześladowaniami politycznymi jest obraźliwe dla obywateli i polskich władz - dodano.
- W reakcji na takie działanie zostanie dziś do MSZ wezwany Ambasador Węgier w Polsce, który otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie - poinformowano.
MSZ przekazał ponadto, że: - Równocześnie Minister Spraw Zagranicznych zdecydował o wezwaniu do Warszawy na konsultacje Ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka.
Resort dyplomacji zwrócił uwagę, że przyznanie ochrony międzynarodowej w którymkolwiek z państw członkowskich UE nie zwalnia tego kraju z obowiązku wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Jeśli Węgry uchybią europejskim zobowiązaniom, Polska wystąpi także do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania w sprawie Węgier zgodnie z art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - zapowiedziano.
live
3 dni
3 dni
Tusk: Nie chcę pogłębiania polaryzacji
3 dni
Obniżka VAT na paliwo? Tusk: Trzymamy ten wariant na wypadek, gdyby wojna miała potrwać dłużej
3 dni
Tusk: Niczego tak się nie boją, jak odbudowy naprawdę praworządnego państwa
3 dni
„Po to został prezydentem, żeby obalić Tuska. To też jest chore” — Tusk o Nawrockim
3 dni
„Zwrócili się do mnie dzisiaj prawnicy…” — Tusk pytany o kolejny wniosek o Trybunał Stanu wobec Glapińskiego
3 dni
„Nie ma się co bać bezpośrednich konsekwencji weta. Ja sobie z tym poradzę” — Tusk o SAFE
3 dni
„Jeżeli tak będzie, to w każdym posiedzeniu rządu będzie uczestniczył przedstawiciel prezydenta” — Leśkiewicz o możliwym scenariuszu
3 dni
Tusk: Sytuacja robi się niebezpieczna
3 dni
„Kluczowy etap wielkiego zwrotu, jakiego dokonał Kaczyński i który poprowadził jak za rączkę Nawrockiego” — Tusk o wecie
polecane
"Nie będzie innego". Kaczyński o kandydacie PiS na premiera
polecane
Sejm wybrał 6 sędziów TK
polecane
Sikorski: Czy Meloni chce oddać Włochy, a Orban Węgry pod niemiecki but?
polecane
„Wycofajcie się z tej drogi, bo historia wam tego nie zapomni”. Kosiniak-Kamysz do opozycji i prezydenta
polecane
"Niech pan zlikwiduje centralne biuro antybudżetowe". Bogucki zwraca się do Tuska
polecane
„Cały ten SAFE to jeden wielki przekręt”. Kaczyński o ''decyzji w obronie niepodległości''
polecane