– Patrzymy, przyglądamy się, mówimy o tym, że wzrost może być niższy od 0,5 do 1,3 proc. PKB. O tyle może spowolnić dynamika wzrostu. Co jednakowoż pozostawia nas w nie bardzo pesymistycznym stanie. To oznacza, że polska gospodarka ciągle rozwija się szybko. Z całą pewnością nie możemy dzisiaj mówić o kryzysie – mówiła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej w KPRM.
– Największe straty, tak jak szacujemy, będą ponosiły szeroko rozumiana branża turystyczna. Z nią rozmawialiśmy już wczoraj. Wiemy, że są firmy, które rejestrują nawet 80 proc. imprez, w których mieli wziąć udział turyści. Drugą niemniej ważną branżą jest szeroko rozumiana branża transportowa – dodała minister.
– Przygotowaliśmy takie pierwszy pakiet, który chcielibyśmy ująć w ustawie „koronawirus gospodarka”, specustawie, którą przedstawimy państwu jako zamknięty projekt na początku przyszłego tygodnia – mówiła dalej.
– Są to propozycje, w tym pierwszym obszarze dot. ułatwienia w zakresie należności, dotyczą one w pierwszej kolejności płatności składek na ubezpieczenia społeczne. Przypomnijmy wszystkim przedsiębiorcom, że na mocy już dziś obowiązującego prawa, każdy przedsiębiorca, który znajduje się w kłopotach, może aplikować do ZUS o odroczenie, rozłożenie na raty, a jeśli jest przedsiębiorcą w kłopotach, także o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zachęcamy, ponieważ ZUS już dziś wzmocnił całą komunikację do przedsiębiorców. Otwarte są specjalne infolinie. To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej, czyli tej dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia należności na raty. Podobny mechanizm już dziś proponujemy we wszystkiego rodzaju obciążeniach podatkowych: VAT, CIT, PIT. Płatnicy tych podatków mogą także ubiegać się o odroczenie, przesunięcie w czasie, rozłożenie na raty tych obciążeń.
– Dodatkowo, w zakresie obciążeń, które miałyby wejść w życie od 1 kwietnia, np. nowe pliki JPK w ustawie o VAT, przeniesiemy czas wejścia w życie na 1 lipca. Podobnie konsekwencje, które są wynikiem ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, kwestie zapisu do rejestru, ona także zostaje przesunięta na lipiec.
– Będziemy także wprowadzać nowy sposób rozliczenia straty, w taki sposób, aby strata jaką przedsiębiorcy poniosą w roku 2020, można było odliczyć, kiedy pojawi się obowiązek już w przyszłym roku, od podatku, który był zależny za rok 2019.
– Kolejny elementy w pakiecie, to elementy poprawiające płynność finansową. To przede wszystkim tanie pożyczki i gwarancje. Przede wszystkim źródłem ich finansowania będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozszerzamy zakres pomocy de minimis, to jest ta pomoc w najprostszych regułach udzielana przez sektor bankowy małym i średnim firmom. Dzisiaj wartość pożyczki udzielanej przez BGK nie przekracza 60 proc. wartości udzielanej pożyczki. Chcemy zwiększyć tę kwotę do 80 proc., a całkowitą wartość z 200 tys. euro podnieść do 500 tys.
– Trzeci element dotyczy bezpieczeństwa pracowników na rynku pracy. Zdajemy sobie sprawę, że branże takie jak hotelarska, turystyczna, transportowa, które w najbliższych tygodniach, miesiącach nie będą miały zleceń, a jednocześnie są zainteresowane aby przetrwać ten czas i aby utrzymać swoich pracowników. Dzisiaj pewien rodzaj gwarancji dla tych pracowników wydaje się niezbędny. Mamy ustawę z 2011 roku, która takie bezpieczeństwo pracy w czasie trudnym przewiduje. Chcemy zmienić, usprawnić te reguły – zapewniła Emilewicz.