Live

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Kowalczyka

Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Henryka Kowalczyka. „Za” głosowało 170 posłów, przeciw było 246, a 9 wstrzymało się od głosu. Wniosku nie poparło część klubu Kukiz’15 – 2 posłów głosowało przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Horała: Za rządów PO-PSL luka VAT wzrosła kilkukrotnie. Tusk do tej pory nie widzi problemu

Za rządów PO-PSL luka VAT wzrosła kilkukrotnie. W przeliczeniu na złotówki doszło do 50-60 mld złotych rocznie, z 7,8% do 25-27%. Prawie czterokrotny wzrost” – mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS.

Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść, a rządy PO zapomniały, że ktoś, kto ukradnie pierwszy milion i ujdzie mu to płazem, to będzie kradł i drugi, i piąty, i dziesiąty. Donald Tusk do tej pory nie widzi problemu” – dodawał.

Wójcik: My jesteśmy wyspą praworządności z całą pewnością. Wolności i praworządności

Chcę powiedzieć, że w moim przekonaniu absolutnie mamy nasz system, który nie łamie żadnego standardu. My jesteśmy wyspą praworządności z całą pewnością. Wolności i praworządności. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Wójcik o procedurach wszczętych przez KE: Typowo polityczne działanie

To jest typowo polityczne działanie. Zaskakujące o tyle, że już powoli kończy się mandat tej Komisji Europejskiej, działającej w tym składzie – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Gasiuk-Pihowicz: Drugi etap postępowania wszczęty przez KE to jest dowód na to, że marzenie niektórych PiS-owskich polityków się nie spełni. UE dalej stoi na gruncie obrony niezależnego wymiaru sprawiedliwości

Ten drugi etap tego postępowania wszczęty przez Komisję Europejską to jest dowód na to, że marzenie niektórych PiS-owskich polityków się nie spełni. Unia Europejska dalej stoi na gruncie obrony takich wartości jak niezależny wymiar sprawiedliwości – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Gasiuk-Pihowicz: Działania KE są skierowane przeciwko działaniom polityków PiS, które mają na celu wywieranie presji na niezależnych sędziów

Trzeba przede wszystkie podkreślić to, że cała ta procedura i jej wszczęcie winą polityków PiS. To, co jest warte podkreślenia to to, że działania Komisji Europejskiej są skierowane przeciwko działaniom polityków PiS, które mają na celu wywieranie presji na niezależnych sędziów – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Szumowski potwierdza: Prezes NFZ złożył rezygnację

Pan prezes [NFZ Andrzej Jacyna] złożył faktycznie dzisiaj rezygnację. Oczywiście o powody należy zapytać bezpośrednio pana prezesa. Akurat byłem w Katowicach, natomiast pan prezes ma nowe wyzwania. Rekomendowałem również osobę pana prezesa panu premierowi jako doradcę. Naprawdę przez wiele lat pan prezes pełnił swoją rolę z korzyścią dla pacjentów, za co jesteśmy wdzięczni. Dziękuję mu za to – stwierdził Łukasz Szumowski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Budka: KE ogłosiła przejście do drugiego etapu procedury naruszenia praworządności. To potwierdza, że ta antyunijna retoryka PiS-u jest nadal obecna. PiS nie potrafi wyciągnąć żadnych wniosków

Przed chwilą Komisja Europejska ogłosiła przejście do drugiego etapu procedury naruszenia praworządności. To bardzo zły sygnał dla rządu PiS, to bardzo zły sygnał dla Polski. To tylko i wyłącznie potwierdza, że ta antyunijna retoryka PiS-u niestety jest nadal obecna i staje się faktem. To niestety potwierdza, że PiS nie potrafi wyciągnąć żadnych wniosków z tego, co do pory było – mówił Borys Budka podczas konferencji prasowej w Sejmie. 

KE wszczęła wobec Polski drugi etap postępowania o naruszenie prawa unijnego. Polska ma dwa miesiące na zmianę prawa

Komisja Europejska zdecydowała dziś o podjęciu kolejnego kroku w toczącym się przeciwko Polsce postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i skierowała do Polski uzasadnioną opinię dotyczącą nowego systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów – poinformowano w komunikacie prasowym.

„Polskie prawo umożliwia objęcie sędziów sądów powszechnych czynnościami i procedurami dyscyplinarnymi oraz nakładanie na nich kar dyscyplinarnych z uwagi na treść wydanych przez nich orzeczeń, w tym w związku z przysługującym im na mocy art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej prawem do wystąpienia do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o wydanie orzeczenia prejudycjalnego. Nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm. Nie zapewnia też, aby sąd „ustanowiony na mocy ustawy” decydował w pierwszej instancji w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom sądów powszechnych. Zamiast tego uprawnia Prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do określenia, ad hoc i prawie bez ograniczeń, który sąd dyscyplinarny pierwszej instancji zajmie się osądzeniem danej sprawy. Nowy system nie gwarantuje, że sprawy będą rozpatrywane w rozsądnym czasie, co umożliwia utrzymywanie sędziów w ciągłym stanie zagrożenia ze strony zawisłych spraw oraz wpływa na prawo sędziów do obrony. Polska miała dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty wysunięte przez Komisję w wezwaniu do usunięcia uchybienia. Po dokładnej analizie odpowiedzi polskich władz Komisja uznała, że wątpliwości prawne nie zostały rozwiane. Dlatego zdecydowała o uruchomieniu kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”

Władze polskie mają teraz dwa miesiące na wprowadzenie niezbędnych środków, aby zastosować się do tej uzasadnionej opinii. Jeżeli Polska tego nie uczyni, komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czerwińska o tzw. 500+ dla osób z niepełnosprawnościami: Wprowadzamy wsparcie dla tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji i najbardziej tego wsparcia potrzebują

Jak mówił premier Morawiecki w maju, tą ustawą wprowadzamy wsparcie dla tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji i najbardziej tego wsparcia potrzebują” – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS-u Anita Czerwińska.

Myślę, że procedowanie tego projektu będzie zakończone na tym posiedzeniu, ponieważ chcemy, żeby w III kwartale, od 1 października środki dla tych najsłabszych osób trafiły” – dodawała Urszula Rusecka.

Suski o odrzucaniu kandydatury Szydło w PE: W Sejmie mamy większość i moglibyśmy nie wybierać Schetyny na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, a jednak uznajemy, że opozycja ma prawo do swoich reprezentantów

Normalną zasadą poszanowania demokracji i ich reguł jest to, że opozycja obejmuje pewne funkcje, natomiast większość raczej nie wybiera reprezentantów opozycji, więc to jest łamanie zasad demokratycznych. Nawet w naszym Sejmie – my mamy większość i moglibyśmy nie wybrać np. na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Schetyny, a jednak uznajemy, że opozycja ma prawo do swoich reprezentantów. Tutaj zdecydowanie została złamana umowa i wyrażamy swoją dezaprobatę. Jeszcze chyba tyle nam wolno” – mówił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie minister Marek Suski.

Brejza: Będziemy w najbliższych tygodniach przedstawiać szczegóły precyzyjnego programu „Przyjazna szkoła”

My będziemy w najbliższych tygodniach przedstawiać szczegóły precyzyjnego programu pod nazwą „Przyjazna szkoła”. To jest filar szóstki Schetyny. Pokażemy w jaki sposób szkoła może służyć edukacji, w jaki sposób państwo powinno traktować nauczycieli, przede wszystkim jak państwo powinno traktować uczniów – mówił Krzysztof Brejza podczas konferencji prasowej.