„Skład, mówiąc szczerze, jest drugorzędny. Uważam, że im większa będzie [koalicja], tym będzie lepiej. Rozumiem wahania, rozumiem dyskusje. Jestem przekonana, że chociażby Partia Razem będzie wybierała własną drogę i niech tak robi. To też jest pewien elektorat po lewej stronie, który potrzebuje twardej tożsamości. Widać, że to nie jest szalona grupa, ale to ma sens” – mówiła w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po Faktach” w TVN24 Barbara Nowacka.
– Bardzo wnikliwie analizowaliśmy orzecznictwo ETPCz w zakresie bezwzględnego dożywocia i nie wiem czy pani wie, ale w Wielkiej Brytanii i Francji jest bezwzględne dożywocie? – mówił Sebastian Kaleta w Kropce nad I.
– Pan twierdzi, że złamanie regulaminu Sejmu wiąże się z niekonstytucyjnoscią. Pan, 18 sierpnia 2011 r. głosował nad ustawą, co też jest ważne pod kątem różnych dyskusji w TVN-ie, bo ona znacznie zwiększała uprawnienia ministra sprawiedliwości wobec sądów. Ówczesny KRS zaskarżył tę ustawę ze względu na złamanie regulaminu Sejmu. Pan głosował za tą ustawą, zwiększającą uprawnienia ministra sprawiedliwości nad sądownictwem i pan Rzepliński, który przewodził Trybunałowi i był w składzie którzy orzekł, że stwierdzono naruszenie regulaminu Sejmu, ale takie naruszenia nie powodują niekonstytucyjności ustawy. Sam pan łamał regulamin a pan Rzepliński to legitymizował – mówił Sebastian Kaleta w Kropce nad I.
– Jeśli minister prezydencki poddaje konstytucyjność ustawy i tryb procedowania, to rozstrzygnięcie prezydenta powinno być jedno: zawetowanie ustawy. Skierowanie do tzw. TK będzie tchórzostwem prezydenta – mówił Krzysztof Brejza w Kropce nad I.
„W sobotę [Wiosna] ma decydować wewnętrznie o swoim pomyśle na przyszłość. Robert Biedroń zapowiedział ze dwa tygodnie temu szumne rozmowy na lewicy. I z tego, co słyszę z różnych źródeł, tych rozmów za bardzo nie ma. Widziałam się z kilkoma osobami, które znam od lat, z Wiosny i zobaczą, jaką decyzję podejmą. To jest wielka słabość formacji, gdzie cała partia czeka, czy lider zdecyduje się wykonać ten czy inny krok” – mówiła w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po Faktach” w TVN24 Barbara Nowacka.
„Nie możemy dłużej czekać. Rozumiem, że są długie, powolne procesy decyzyjne, referenda w partiach, długie dyskusje, negocjacje, a z drugiej strony doskonale wiemy to, co mówią nas na spotkaniach ludzie, zacznijcie wreszcie kampanię, róbcie coś. I my wreszcie dzisiaj odpowiadamy, my robimy. Jeżeli oni [pozostałe ugrupowania opozycyjne] będą już gotowi, podejmą decyzję, czy idą w szerokim froncie prodemokratycznym, czy idą w swoją stronę, to my już jesteśmy gotowi, już działamy” – mówiła w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po Faktach” w TVN24 Barbara Nowacka.
– Co jest bardziej „wschodnie”? To, że człowiek, który sprzeciwił się promowaniu w jego przekonaniu pewnego lobby ideologicznego, jest ciągany przez kilka lat po sądach? Skoro jedna osoba odmówiła to można iść do kogoś innego, kto to z radością i zniżką wykona – mówił Sebastian Kaleta w Kropce nad I.
– Nie wiem kto następny? Może coś będziemy zabraniać, starszym, łysym, może według wzrostu, może osoby gorzej odziane nie będą mogły korzystać z jakichś usług? Oczywiście jest to czysto ideologiczny wyrok budynku, bo TK nie funkcjonuje zgodnie z prawem. Nie nazywajmy budynku Trybunałem. Czysto ideologiczny ruch środowiska PiS. Wiemy po co pani Przyłębska wieczorami w apartamencie Trybunału spotyka się z prezesem Kaczyńskim: żeby robić politykę. To jest czysta polityka – mówił Krzysztof Brejza w Kropce nad I.
– Opozycja powinna pójść [do jesiennych wyborów parlamentarnych] w dwóch blokach. To ma szanse na znalezienie się wielu wyborców programowo i ideowo. Blok lewicowy, lewicowo-liberalny i centrowy, centrowo-chadecki – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Wyciągnęliśmy wnioski z eurowyborów, z wyniku. Udało się osiągnąć cel w postaci pozycji naszych posłów w Europie. Jesteśmy drugą grupą narodową w EPL, razem z PO i bardzo dobrze. Udało się zdobyć mandaty. Ale nie udało się wygrać wyborów. Więc z tego trzeba było wyciągnąć wnioski – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Ale to tak piękny zawód, że w każdej chwili mogę go wykonywać i z chęcią bym to robił. Też jest piękny [zawód polityczny]. Każdy walczy o to, żeby był jak najlepszy wynik, a nie słabe wyniki, więc zrobię wszystko, żeby wejść do Sejmu z jak najlepszą liczbą posłów – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News, pytany czy nie boi się, że jesienią będzie musiał wrócić do zawodu lekarza.
– Zrobię to z najlepszymi kandydatami z PSL, członkami i sympatykami i tymi wszystkimi, którzy chcą się podpisać pod naszą deklaracją ideową, czyli żadnych skrętów światopoglądowych, ani nadmiernego prawo ani w lewo. Państwo szanujące tradycję, korzenie chrześcijańskie, ale też otwarty na przyjaciół w Europie. Szukające przyjaciół, a nie wskazujące wrogów i programowo czysta Polska, czysta energia, tańszy prąd, emerytura bez podatku. To zawsze do tych, czy są się w stanie podpisać pod naszą deklaracją ideową i programową. Trudno by było pewnie [z SLD], dlatego mówimy o tworzeniu nowego centrum, Koalicja Polska została po to ogłoszona i jest budowana, żeby ogromadzić tych wszystkich, którzy podzielają wspólnotę programową i idei. Nie udało się osiągnąć celu, jakim było wygranie wyborów tylko ze wspólnym celem. Brakło wspólnoty ideowej i z tego trzeba wyciągnąć wnioski – dodał prezes PSL.
Zgodnie z wstępnym harmonogramem posiedzenia Sejmu, który widziała 300POLITYKA, za tydzień w środę, 3 lipca o 13:15 odbędzie się II czytanie zgłoszonego przez PiS projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, czyli tzw. specustawy dot. Muzeum Westerplatte. Teoretycznie więc możliwe, że projekt zostanie przyjęty już w czwartkowym wieczornym bloku głosowań.